Forum OSKKO - wątek

TEMAT: konsultacja OSKKO - rozporządzenie - wynagrodzenia nauczycieli
strony: [ 1 ]
Marek Pleśniar28-10-2004 02:34:27   [#01]

zamieszczam materiał do konsultacji - dla stowarzyszonych oraz wszystkich uczestników forum

nowe Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu  w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy

Proszę o udział w konsultacji.
Marek Pleśniar28-10-2004 11:56:47   [#02]
i co z wynagrodzeniami - zajrzeliście, hę?
agabu28-10-2004 12:26:06   [#03]

Dziś nie mogę

Jutro poczytam uważnie. Pozdrowienia.
Rycho28-10-2004 12:29:11   [#04]

:-)

zajrzałem :-)
 
na początek wydaje się, że nie ma w nim istotniejszych zmian co do wersji poprzedniej.
 
w sposób dość istotny zmieniono ogóle warunki przyznawania dodatku motywacyjnego.
 
Nie ma w nich już oceny pracy nauczyciela. 
 
Zrezygnowano z motywowania jakości świadczonej pracy na rzecz efektów realizowanego procesu dydaktycznego oraz  szczególne osiągnięć wychowawczo - opiekuńczych.
 
Z punktu: zaangażowanie w realizację czynności i zajęć, o których mowa w art. 42 ust. 2 pkt 2 i 3 Karty Nauczyciela, w tym praca w państwowej komisji egzaminacyjnej powołanej w szkole ponadpodstawowej w celu przeprowadzenia egzaminu dojrzałości lub komisji egzaminacyjnej powołanej w szkole zasadniczej i szkole średniej zawodowej do przeprowadzenia egzaminu z nauki zawodu lub egzaminu z przygotowania zawodowego pozostało tylko zaangażowanie w realizację czynności i zajęć, o których mowa w art. 42 ust. 2 pkt 2 Karty Nauczyciela.
 
Zmiany te wskazują na wyraźne ukierunkowanie związania motywowania nauczycieli z efektami ich pracy z uczniami.
 
Zmiana sama w sobie moim zdaniem dobra.
 
Jedno co mnie trochę niepokoi, to całkowite odejście od uwzględniania w tej materii innych aspektów pracy nauczyciela. Poprzednio było to właśnie uwzględnione oceną pracy i punktem dot. jakości jej świadczenia. W systemie wynagradzania nauczycieli nie będzie więc już niczego, co ten problem uwzględni. Można więc sobie wyobrazić sytuację, że znajdzie się w szkole nauczyciel, który będzie osiągał dobre efekty swojej pracy dydaktycznej, ale nie będzie dobrym pracownikiem  (mam ndzieję, że nie muszę tu tłumaczyć co to znaczy).
 
Proponuję więc dodać (pozostawić) punkt:
jakość świadczonej pracy, w tym związanej z powierzonym stanowiskiem kierowniczym,
Leszek28-10-2004 20:44:19   [#05]

Biorę tekst do poczytania... jeśli czas pozwoli to już sobie "poużywam"... nad tekstem oczywiście

pozdrawiam

Marek Pleśniar28-10-2004 20:46:13   [#06]

pozwoli, mam nadzieję:-)

Odpowiedź do 10go musi dojśc. Więc mamy klika dni

Magosia28-10-2004 20:49:38   [#07]

Obiecuję przeczytać, przemyśleć, napisać

- narazie pozdrawiam :-)
Slawek mow28-10-2004 20:59:35   [#08]
Mam pytanie, czy dotarło do OSKKO rozporządzenie o podziale subwencji na rok 2005 ( projekt), osrodki wychowawcze walczą o zmiane wagi P26 dotyczącej wychowanków placówek resocjalizacyjnych, po przejściu od 2004 roku do resortu edukcji dostaliśmy ok 40 % mniej środków. Po wielu interwencjach obiecano podniesienie wagi do rzeczywistych wymiarów. Na ostatniej ogólnopolskiej konferencji dyrektorów w Goniądzu przedstawiciele demartamentu MENiS zapowiadali podwyżkę do wagi do 9, podbnie było na spotkaniu u Rzecznika Praw Obywatelskich. Ale często chęci i słowa są inne niż ich wymiar pisemny. Bedę wdzięczny za każdą informację
Marek Pleśniar28-10-2004 21:01:32   [#09]
nie mam ale mogę jutro spytać
Slawek mow28-10-2004 21:11:04   [#10]
będę wdzięczny, w ubiegłym roku przekazano nam informacje w listopadzie  o wysokości wag na poziomie 9, a po dwóch tygodniach w projekcie było 6. W tym roku lepiej dmuchać na zimne...
Chowański Krzysztof28-10-2004 21:55:35   [#11]

§2.1. - Tabela zaszeregowania oraz minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego jest taka sama. Należałoby dostosować ją do realiów 01.01.2005r. Podwyżka o coroczne 3% (np.)

§ 5. -proponuję dodać ustęp mówiący, że przy zbiegu prawa do 2 lub więcej dodatków funkcyjnych określonych w pkt. 1-3 nauczycielowi wypłacane są wszystkie przysługujace dodatki. (np. Dyrektorowi również za wychowawstwo lub opiekuna stażu - jeżeli jest taka sytuacja. Z niczego przecież nie wynika zakaz, aby dyrektor  lub wicedyrektornie nie mógł być także wychowawcą klasy).

a ponadto także w § 5

pkt 3 winien otrzymać brzmienie 2 - go, a pkt 2 - literą C w tym nowym punkcie 2-gim,  czyli:

§ 5. Do uzyskania dodatku funkcyjnego uprawnieni są nauczyciele, którym powierzono:

1) stanowisko dyrektora lub wicedyrektora szkoły albo inne stanowisko kierownicze przewidziane w statucie szkoły;

2) sprawowanie funkcji,

a) doradcy metodycznego lub nauczyciela-konsultanta,

b) opiekuna stażu.

c) wychowawcy klasy

Oraz dodać literę d) w brzmieniu:

d) przewodniczącego szkolnego zespołu egzaminacyjnego

 

Proponuję takze zapis, aby za pracę w czasie wolnym od   pracy nauczyciel otrzymał wynagrodzenie jak za przepracowane godziny ponadwymiarowe (myślę, że to umożliwi wypłate wynagrodzenia nauczycielom zaangażowanym w pracach komisji egzaminacyjnych i zespołów nadzorujących).

A ponadto załacznik w którym określono by minimalne stawki dodatków funkcyjnych i zasady naliczania minimalnych kwot na dodatki motywacyjne

Janusz Pawłowski28-10-2004 22:02:46   [#12]

Jeśli chodzi o tę wielość dodatków za każdą pełnioną funkcję - proponuję zostawić to ZZ-tom i nie wchodzić w ich działkę.
Ale rozumiem, że zdania mogą być podzielone tu - wyraziłem swoje.

A co to jest czas wolny od pracy w wypadku nauczyciela? Która godzina? Teraz na przykład - niektórzy z nas sprawdzają klasówki - w czasie wolnym, czy realizują to w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy?

Rycho28-10-2004 22:22:54   [#13]
przewodniczącym szkolnego zespołu egzaminacyjnego jest z mocy prawa dyrektor - to dyrektor ma brać dodatek za każdą czynność osobno?
 
a z czego wynika, że dyrektor może być  opiekunem stażu? KN umożliwia to wyłącznie dla kadry kierowniczej szkół niepublicznych lub nie prowadzonych przez JST.
 
Faktem jest, że nie ma zakazu dla dyrektora bycia wychowawcą. Mam jednak wątpliwość co do jakości wypełniania zadań przez dyrektora wychowawcę. Ale to tylko moje zdanie na ten temat.
 
Z tym czasem wolnym to zgadzam się z Januszem.
Chowański Krzysztof28-10-2004 22:29:02   [#14]

Czas wolny, jest to czas ponad tygodniową normę określoną przez KN.

Skoro MENiS określa - Dzień wolny od pracy. To można określić czas wolny od pracy. Nie pracujemy przeciez 24 godz. na dobę. A klasówki możemy sprawdzaqć w dniu wolnym od pracy i co? Przecież nie bedziemy domagać się z tego tytułu wynagrodzenia za pracę w święto.

Chodzi mi o pracę w czasie wolnym od pracy (po za godzinami zajęć realizowanymi z uczniami). I to taką pracę którą wykonujemy z uczniami. To jest: egzaminowanie uczniów na nowej maturze (ustnej, bo za pisemną ma być wynagrodzenie - nierówność egzaminatorów, segregacja itp) nadzorowanie na sprawdzianach w SP, egzamnach w GIMNAZJUM i szkołach ponadgimnazjalnych.

Przecież w szkołach zaocznych nauczyciele mają zapłacone za egzaminy w czasie sesji.

 

PS. Dotyczy ostatnich postów.

Zachowujecie się jak przedstwiciele organów prowadzących. Przecież na innych wątkach zastanawiamy się jak płacić za matury.

Janusz Pawłowski28-10-2004 23:51:11   [#15]
My się tu nie zachowujemy, tylko wypowiadamy własne poglądy.
A za to, że podziela je ktoś inny - choćby OP - nie bierzemy odpowiedzialności.
Rycho29-10-2004 00:10:49   [#16]

tak dla ścisłości ...

Za nadzorowanie na sprawdzianach w SP, egzamnach w GIMNAZJUM nauczyciele mają płacone przecież.
 
Po prostu zamiast uczyć w tych dniach nadzorują i to często krócej niż mieli by w tym dniu uczyć. Bo niepiszący uczniowie nie mają wtedy zajęć.
fredi29-10-2004 18:15:52   [#17]

 

§ 5. -proponuję dodać ustęp mówiący, że przy zbiegu prawa do 2 lub więcej dodatków funkcyjnych określonych w pkt. 1-3 nauczycielowi wypłacane są wszystkie przysługujace dodatki. (np. Dyrektorowi również za wychowawstwo lub opiekuna stażu - jeżeli jest taka sytuacja. Z niczego przecież nie wynika zakaz, aby dyrektor  lub wicedyrektornie nie mógł być także wychowawcą klasy).

Popieram ten pomysł.

Można być opiekunem 2 nauczycieli ( wg obecnych przepisów dodatek 1 )

Leszek29-10-2004 18:52:04   [#18]

Poczytałem, porównałem i cóż... niewiele różnic, a kiedy się pojawiają to wynikają tylko ze zmiany zapisów art. 30 ust. 5 KN.

1. Dobrze, że pojawił się §1, porządkuje zawartość, swoisty spis treści. 

2. § 3 projektu zaznacza, że wynagrodzenie zasadnicze zależy od stopnia awansu zawodowego i najwyższego poziomu wykształcenia, a nie jak dotąd od stopnia awansu zawodowego i posiadanych kwalifikacji - to od razu znajduje odzwierciedlenie zmianami w zapisach w "tabeli zaszeregowania oraz minimalnych stawek..." (załącznik) - ciekawe jest tu pozostanie przy tytułach zawodowych (poziom wykształcenia) z pominięciem stopni naukowych (np. dr) ... no tak, ale dr ma tytuł zawodowy mgr... zatem wystarczy...

3. Ciekawi mnie, czy wyprowadzenie "oceny pracy nauczyciela" z ogólnych warunków przyznawania dodatku motywacyjnego (§ 6 projektu) wiąże się z jej niewielkim znaczeniem, szczególnie po wprowadzeniu tylko trzystopniowej skali ocen?

A poza tym wg mnie warunki przyznawania dodatku motywacyjnego winny być jak najbardziej ogólne na poziomie rozporządzenia...

4. § 7 projektu tylko uległ przeredagowaniu...

5. Jako nowość pojawił się w projekcie zapis § 10 - i słusznie (choć wielu powie , że przelicznik niewielki)...

6. Wg mnie dobrze, iż doprecyzowano w projekcie zapis § 11 dodając "studium wychowania przedszkolnego, studium nauczania początkowego" stosunku do jeszcze obowiązującego tekstu § 8, wpisana tu data "17 maja 2000 r. " jest czysto porządkowa i wynika z wejścia w życie zapisów rozporządzenia z 11 maja 2000 r. ...

 

sumując:

projekt rozporządzenia tylko i wyłącznie porządkuje zapisy wynikajace ze zmian w KN...

nadal nie rozstrzyga wielu wątpliwości w zakresie płacowym (można je sczytać na forum OSKKO)... ale podobno nie musi bo zgodnie z zapisami podstawy - ma stanowić tylko uszczegółowienie art. 30 ust. 5, art. 33 ust. 3 i art. 34 ust.2 KN...

 

pozdrawiam

OlaM29-10-2004 21:44:30   [#19]

"mały" głosik w dyskusji

Nie mogę się jakoś zgodzić z Krzysztofem Chowańskim, który napisał:

Oraz dodać literę d) w brzmieniu:

d) przewodniczącego szkolnego zespołu egzaminacyjnego

Ten zapis moim zdaniem dotyczy dyrektorów szkół.

Proponuję w tym miejscu dodać literę d, ale z zapisem:

d) przewodniczących zespołów międzyprzemiotowych. Nie chcę w tym miejscu podawać uzasdnienia ich ogromnej roli w pracy szkoły (szczególnie dużej).

To pierwsza refleksja (na gorąco), reszta po dokładnym zapoznaniu się z projektem rozporządzenia.

Na marginesie Leszek, czy Ty jesteś prawnikiem?

Janusz Pawłowski29-10-2004 21:48:01   [#20]

No coś Ty Ola!!

Leszek to porządny człowiek!
OlaM29-10-2004 21:52:17   [#21]

porządny

od słowa pożądać?
Janusz Pawłowski29-10-2004 22:03:11   [#22]
W takim samym stopniu jak "morze" od słowa "może".
Ale sądzę, że takiemu porządnemu człowiekowi jak Leszek, nie przeszkadza pożądnie, które wzbudza w sercach i trzewiach kobiet.
OlaM29-10-2004 22:07:59   [#23]

ha!!, ha!!!

Pytanie inne, a to rozporządzenie to ma zmienić, które rozporządzenie (Dz. Nr z dnia itp.)
bogna29-10-2004 22:53:17   [#24]

przypis 3)

3) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 maja 2000 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, sposobu obliczania wysokości stawki wynagrodzenia zasadniczego za jedną godzinę przeliczeniową wykazu stanowisk oraz dodatkowych zadań i zajęć uprawniających do dodatku funkcyjnego, ogólnych warunków przyznawania dodatku motywacyjnego, wykazu trudnych i uciążliwych warunków pracy stanowiących podstawę przyznania dodatku za warunki pracy oraz szczególnych przypadków zaliczania okresów zatrudnienia i innych okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat ( Dz. U. Nr 39, poz. 445 i Nr 100, poz. 1074, z 2001 r. Nr 52, poz. 544, z 2002 r. Nr 160, poz, 1323, z 2003 r. Nr 34, poz. 286 i z 2004 r. Nr 74, poz. 667), które utraciło moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na podstawie art. 12 ustawy z dnia 15 lipca 2004r. o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 179, poz. 1845).
OlaM30-10-2004 12:27:44   [#25]

bogna

Wielkie dzięki.
Leszek30-10-2004 13:43:38   [#26]

o jak miło, że o mnie tak miło pisano w tym wątku...

tu przepraszam za kilka poniższych słów wybiegających poza nadany temat...

czuję się teraz jako porządny człek pełen pożądania...

odpowiem OliM na pytanie, bom uczyn był aby białogłowom zawsze odpowiadać... nie jestem...

pozdrawiam

Chowański Krzysztof30-10-2004 20:01:18   [#27]

Olu M

 Zapis   d) przewodniczącego szkolnego zespołu egzaminacyjnegonie dotyczy tylko dyrektora, ale również nauczyciela, gdy zajdzie syruacja, gdy dyrektor nie będzie mógł być przewodniczącym. Rozporządzenie o ocenianiu zna takie przypadki.

A tak na marginesie, czy myślisz że dyrektorski dodatek jest aż tak elasyczny, że gotów pomieścić wszystkie dochodzące obowiązki.

W naszej gminie od 5 lat jest taki sam. A zadań jednak przybyło.

OlaM31-10-2004 11:41:07   [#28]

Krzysztof

przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego ma określone obowiązki w określonej sytuacji i nie przesadzajmy, że należy mu się za to dodatek.

U mnie w ubiegłym roku szkolnym przewodniczącym komisji był nauczyciel i zaraz mam za to płacić dodatek chyba przesada.

Krzysiu popatrz na pracę zespołów międzyprzedmiotowych. Może warto właśnie tych nauczycieli "uhonorowac", ale mogę się mylić.

Mnie zastanawia co innego. W $ 10 projektu rozporządzenia jest bardzo ciekawy zapis. Kiedy nauczyciel pracuje w dzień wolny np. wycieczka (sobota, niedziela), a nie otrzymuje dnia wolnego to przysługuje mu wynagrodzenie nie więcej jednak niż za 4 godziny. Zatem pracuje 10 godzin, a ma płacone jak za 4 godz. Coś tu jest nie tak.

Dalej na wycieczce nauczyciel ma sprawować całodobową opiekę nad uczniami, czy ma za to płacone - nie! I to moim skromnym zdaniem jest bardzo ważne.

Ewa z Rz31-10-2004 13:32:42   [#29]

Olu,

u nauczyciela (najczęsciej) jeden dzień pracy, to trochę mniej niż 4 godziny dydaktyczne - zatem ja ten zapis dobrze rozumiem, jako: 1 dzień = 4 godz. dydakt. (dokładnie od 3,6 do 4,4).

A to oznacza, że 4 godziny dydaktyczne odpowiada max. 8 godzinom pracy (art 42 ust 1 KN), wobec czego pracując w dzień wolny od pracy otrzymuje albo dzień wolny w innym terminie albo równoważnie wynagrodzenie jak za dzień pracy tj. za 4 godziny z 18-22 godzin pensum.

I trzeba pamiętac, że przyjęcie, iż pracuje on w tym dniu więcej równałoby się przyznaniu, że pracuje w godzinach nadliczbowych (co wolno max do 4 godz., a wszystko ponadto jest sprzeczne nie tylko z KN ale równiez z KP). Właśnie z tego powodu, ja jako dyrek, nie moge wysłać nauczyciela na wycieczkę - nauczyciel musi o to poprosić, a ja wyrażam jedynie zgodę.

OlaM31-10-2004 14:14:12   [#30]

jeżeli przyjąć

takie rozumowanie jak EwyRZ. to się zgadzam.
OlaM31-10-2004 14:14:53   [#31]
A co z godzinami pracy na wycieczce, gdzie musi być zapewniona opieka całodobowa?
Chowański Krzysztof31-10-2004 21:07:54   [#32]

brak pensum na wycieczce.

Zauważyliście, że nie zostało określone pensum z jakiego nalezy płacić za te 4 godziny na wycieczce?
OlaM01-11-2004 08:45:04   [#33]

brak również

pensum dla nauczycieli opiekujących się uczniami na zawodach sportowych, które są rozgrywane w soboty, a co z nauczycielami wyjeżdżającymi na konkursy przedmiotowe w soboty?
AnJa01-11-2004 09:07:35   [#34]
Pensum ( a własciwie stawka godzinowa) za ponadwymiarówki została zapisana w KN - płaci się z tej, z której zasadnicze- nie ma więc tu potrzeby powtarzania.

Konkursy czy zawody mieszczą sie w kategorii: zajecia wychowawcze czy opiekuńcze.
OlaM01-11-2004 09:14:14   [#35]
Nie chodzi mi o to czy mieści się to w ramach zajęć wychowawczych czy opiekuńczych. Chodzi mi o to, że nauczyciel spędza czasami od 6 do 8 godz. w sobotę na tych zajęciach, a ma płacone jak za 4 godziny. Chyba tu jednak jest coś nie w porządku?
AnJa01-11-2004 09:26:31   [#36]
A dlaczego?

Jakoś trzeba to było ustalić. Szanując tradycjer przyjeto 4 godziny.

Jeśli zawody itp. odbywaja się po południu w dzniu , kiedy nauczyciel ma zajecia planowe - nie dostaje nic.

Pewnie jako uzasadnienie trzeba przyjąć bardzo pojemny 40 godzinny (max) tydzień pracy.
OlaM01-11-2004 09:30:28   [#37]

Dobrze

tydzień pracy może być pojemny 40 godzin. Uparcie wracam do sobót i niedziel. Wolne tak w pierwszej kolejności, jak zapłacić to za faktycznie przepracowany dzień, a nie tylko 4 godz.
AnJa01-11-2004 13:01:25   [#38]
No to przekonaj ministerstwo:-)
OlaM01-11-2004 14:10:14   [#39]

spróbuję

przekonać ministerstwo.

Chyba muszę zostać ministrem:-)))) albo Gaba:-))))))

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]