Forum OSKKO - wątek

TEMAT: pracownik po długotrwałym zwolnieniu
strony: [ 1 ]
Haneczka27-10-2004 21:21:39   [#01]
Bardzo proszę o wsparcie mądrą radą w sprawie powracającej do pracy po 9 miesięcznym zwolnieniu, niezwykle roszczeniowej pracownicy sekretariatu. Wielokrotnie i głośno obwieszczała, iż po powrocie do pracy nie będzie obsługiwać kserokopiarki, pracować przy komputerze i w archiwum(wszystko ze względów zdrowotnych) Właściwie nie widzę co mogłaby robić. Czy mogę skierować ją do lekarza medycyny pracy z podanym zakresem obowiązków, które ma wykonywać? Jeśli otrzyma zgodę na powrot do pracy czy mogę wymagać realizacji zadań? A tak wogóle pracownica twierdzi,że nie pójdzie do lekarza medycyny pracy, bo wystarczy opinia lekarza prowadzącego. Błagam pomóżcie, bo jest to osoba bardzo trudna we wspólżyciu. Uf.. ale się rozpisalam Pozdrawiam!
Basia D27-10-2004 21:31:24   [#02]

po zwolnieniu dłuższym niż 30 dni(chyba w ilości się nie mylę) pracownik powinien przynieść stosowne badania  dopuszczające do pracy ( w skierowaniu piszemy przeciueż rodzaj pracy i szczególne uwarunkowania..) jesli nie będzie miał tego pracownik to renta lub rozwiązanie umowy

violka27-10-2004 21:34:55   [#03]

po zwolnieniu dłuższym niż miesiąc masz obowiązek  skierować na badania zanim dopuścisz do pracy

i tylko do medycyny pracy - wypisz wszystkie obowiązki i niech lekarz określi czy może je wykonywać

jeśli napisze że zdolna do pracy to wymagaj tego (odmowa wykonania polecenia służbowego może być podstawą do rozwiązania umowy o pracę)

jesli lekarz napisze że nie może tego wykonywać - rozwiązujesz na tej podstawie umowę, bo nie możesz dopuścić do pracy wbrew zaleceniom lekarza

Botka28-10-2004 16:46:31   [#04]
 Tak do końca nie jest to takie proste. Już to przerabialiśmy i kiedy widzę, że ktoś inny ma podobne problemy to mi lżej. A "jeśli napisze że zdolna do pracy to wymagaj tego", - a skargi do OP o nieludzkim traktowaniu człowieka? Z tym też się należy liczyć i co wtedy?  Brak argumentów, które trafiałyby do "człowieka".
violka28-10-2004 23:12:18   [#05]

Botka

a sprawdziłaś jej zakres czynności?

ma tam "obsługiwać kserokopiarki, pracować przy komputerze i w archiwum" ?

jak będą w op wyjasniać skargę to przedstawisz zakres obowiązków

jesli ma w zakresie luźne sformułowania - ble,ble,ble

to zrób nowy zakres czynności - dokładnie wyjaśnij na czym co polega i wymagaj

jesli pani odmówi podpisania nowego zakresu czynności to automatycznie rozwiązujesz umowe o pracę (to tak jakby sama się zwolniła) - tylko dopilnuj aby na nowym zakresie napisała ci wyraźnie "nie wyrażam zgody" i podpis

anialeh29-10-2004 09:51:48   [#06]
Mam podobny problem. Nauczycielka była na 1/2 rocznym zwolnieniu lekarskim od psychiatry z pobytem w szpitalu, potem na 2 urlopach zdrowotnych z tygodniową przerwą a teraz po 15 dniach pracy jest na zwolnieniu, tzn. w szpitalu na oddziale nerwic lękowych. nie ma skarg od rodziców. wiem że ma szansę na wyleczenie i powrót do pracy ale co dalej - to przedszkole!
Rycho29-10-2004 10:37:12   [#07]
przychylam się tu do zdania violki.
 
Na każdym stanowisku jest jakiś zakres zadań do wykonania. I zakres ten ustala pracodawca, a nie pracownik.
 
Pracownik przyjmując się do pracy na tym stanowisku wyraża zgodę na ich wykonywanie.
 
Zakres ten można zmieniać stosownie do potrzeb, rozwiązań organizacyjnych, itp.
 
Należy tylko pamiętać by zakres czynności do wykonywania na danym stanowisku nie przekraczał możliwości ich wykonania przez daną osobę. Jednym słowem był dostosowany do kwalifikacji wymaganych do pracy na danym stanowisku.
 
Jeżeli więc pracownik odmawia przyjęcia nowego zakresu czynności, a spełnia on (zakres) to co powyżej, tym samym odmawia świadczenia pracy, czyli się po prostu sam zwalnia.
 
Co do skierowania na badania, to już tu zostało powiedziane. Po dłuższej nieobecności z powodu choroby pracownik musi dostarczyć zaświdczenie o zdolności do pracy na danym stanowisku. W skierowaniu na badanie należy wypisać wszelkie czynniki, które na tym stanowisku mają znaczenie dla zdrowia pracownika. Czyli w tym przypadku:obsługa kserokopiarki, praca przy komputerze i w archiwum.
 
I to lekarz orzeknie czy pracownik jest zdolny do tego by taką pracę wykonywać, czy nie. I nie ma tu znaczenia jaki lekarz. Jeśli orzeknie niezdolność do pracy na tym stanowisku, a nie ma możliwości zatrudnienia tej osoby na innym stanowisku gdzie mogła by pracę wykonywać, to jest to podstawa do zwolnienia z pracy.
Haneczka29-10-2004 15:05:00   [#08]
Dziękuję za wszystkie rady. Zakres obowiązków ma ta pani dokładnie określony, nie muszę nawet go ściślej precyzować. Problem w tym,że Ona liczy na specjalne przywileje z racji choroby a przecież musi wykonywać zadania jej przypisane.Mimo wszelkiej okazywanej pomocy skala roszczeń wzrasta.
Macia29-10-2004 15:29:09   [#09]

cos mi swita

przecież po upływie 180 dni nieobecnosci w pracy z powodu choroby pracodawca moze rozwiazac z pracownikiem umowę o pracę (jeśli dobrze pamiętam art. 53 KP). Czy to juz nie obowiazuje? Ja tak rozstałam sie z pracownicą przed 2 laty a ona potem składała dokumenty na rentę.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]