Forum OSKKO - wątek

TEMAT: awans dyrektora
strony: [ 1 ]
IlDa25-10-2004 09:10:48   [#01]
Bardzo proszę o pomoc!

Jako nauczyciel otworzyłam staż na dyplomowanego 1.09.2002r. , 1.12.2002r. zostałam p.o. dyrektorem, 3.06.2003r. wygrałam konkurs na dyrektora, dyrektorem jestem nadal. Czy w roku 2005 mogłabym złożyć swoją tekę? Znam nową KN,  nowe - mające wejść rozporządzenie.  Wiem, że dyrektor powinien być na stanowisku określoną ilość czasu, ale jest napisane także, że nauczycielowi, który został dyr. zalicza się  okres stażu nauczycielskiego.
Bardzo proszę o WASZE rady.
Władysław Ścianek25-10-2004 09:26:38   [#02]
Znowelizowana ustawa KN  wyreżyserowała taki przypadek w następujący sposób: - za 3 miesiące realizacji stażu nauczycielskiego musisz mieć cząstkową ocenę dorobku zawopdowego za okres stażu. To upoważni Cię do "doklejenia" tego okresu do stażu dyrektorskiego / p.o. już się liczy /, który ma w sumie wynieść 3 lata. Uprawnienia do złożenia dokumentacji uzyskasz więc 31 sierpnia 2005 r. ale złożyć je w KO możesz , gdy od dnia otrzymania stopnia nauczyciela mianowanego minęły 4 lata. Gdyby tak nie było, musisz czekać ze złożeniem dokumentacji. Liczą się daty.  Pozdrawiam !!!
bmisiak25-10-2004 22:53:30   [#03]

Ocena cząstkowa jest konieczna, gdy zmieniasz miejsce pracy. Rozumiem więc, że obejmując stanowisko we własnej szkole, nie ma wymogu oceny cząstkowej?

Pozdrawiam Beata

Władysław Ścianek26-10-2004 08:43:33   [#04]
U nas na Sądecczyźnie / i nie tylko / uważamy, że w takiej sytuacji ocena cząstkowa jest koniecznym dokumentem zamykającym i podsumowującym okres odbytego stażu, który zgodnie z art 9e ust. 5 KN wlicza się do "nieprzerwanego okresu" 3 lat. Do archiwalnej dokumentacji nie włącza się planu rozwoju ale wówczas włącza się, obok innych dokumentów wspomnianą ocenę cząstkową. Beatko, dziękuję za głos w dyskusji.  Pozdrawiam !!!
IlDa26-10-2004 08:59:20   [#05]

Władysław Ścianek

dziękuję za tak szybką odpowiedź, niestety wczoraj miałam czas dość ograniczony, więc nie odezwałam się.
Akt mianowania otrzymałam w roku 2001 w pażdzierniku, rozumiem, że będę mogła złożyć wniosek w październiku 2005r.
Oczywiście pod warunkiem, że będę miała wyróżniającą ocenę pracy. Jako nauczyciel miałam taką, ale w tym roku szkolnym muszę wystąpić o ocenę i trochę się tym martwię, ale może będzie dobrze.
Jeszcze raz bardzo dziękuję.
Ewa z Rz26-10-2004 09:40:56   [#06]

Hmm...

a gdzie jest napisane, że ma to być ocena dyrektora??

Twoja ocena wyróżniająca jest zupełnie wystarczająca - nie ma podstaw do kwestionowania jej.

IlDa26-10-2004 15:54:03   [#07]

Ewa z Rz

Wiem, że jest ważna do awansu, ale w przyszłym roku kończy mi się powierzenie stanowiska i dlatego muszę wystąpić o ocenę, tutaj musi być z ostatnich pięciu lat - to dlatego muszę-chcę wystąpić o ocenę.
Kilku dyrektorów z naszego terenu otrzymało powierzenie na dwa lata, ponieważ mamy zespoły, w związku z tym, że prawnie zespoły mogą istnieć do 2005r. to na ten czas otrzymaliśmy powierzenia. Po pozytywnym zaopiniowaniu przez kuratora zespoły mogą istnieć nadal. Nie wiem co czeka moją placówkę od 1.09.2005r.
Władysław Ścianek29-10-2004 12:23:19   [#08]
Ewo. By Twoje pytanie:a gdzie jest napisane, że ma to być ocena dyrektora ?  nie pozostało tylko pytaniem retorycznym, pragnę wrócić do zapisu art. 9e ust. 1 KN, który mówi: Dyrektor szkoły, posiadający na tym stanowisku nieprzerwany okres pracy wynoszący co najmniej 3 lata........oraz legitymujący się wyróżniającą oceną pracy..... .  W Małopolsce ten / być może niejasny / zapis interpretuje się jako obowiązek posiadania oceny na stanowisku dyrektora. Jestem przekonany, że o to tutaj chodzi.     Serdecznie pozdrawiam !!!
Ewa z Rz29-10-2004 13:49:38   [#09]

uważam to za nadużycie

bo ocena pracy jest jedna, zdefiniowana w art 6a KN. W przypadku dyrektora jest jedynie różnica w trybie dokonywania oceny.

Ale to jest ta sama ocena - ocena pracy nauczyciela. Jeśli dyrektor nauczycielem nie jest, to nie podlega tej procedurze.

Zatem wymóg by ocena, o której mowa w art. 9e ust. 1 KN była dokonana w jakiś szczególnych warunkach jest nadużyciem.

Warto czytać przepisy kompleksowo: KN art. 9e ust. 5 . Jeżeli w okresie stażu nauczycielowi powierzono stanowisko dyrektora szkoły, zatrudniono go na stanowisku, na którym wymagane są kwalifikacje pedagogiczne, urlopowano go lub zwolniono z obowiązku świadczenia pracy, do nieprzerwanego okresu, o którym mowa w ust. 1-3, zalicza się okres odbytego stażu.

Mamy następujący przypadek: nauczycielowi po 2,5 latach stażu powierzono stanowisko dyrektora (w czasie roku szkolnego - bywa tak). N-l ten ma świeżą ocenę pracy (inaczej nie mógłby tym dyrkiem być) i teraz odmawiasz mu po pół roku złożenia wniosku o postępowanie kwalifikacyjne? Tylko dlatego, że ma ocenę pracy "jako nauczyciel"? A jaką inną oceną może on mieć? Wg KN musi jeszcze pół roku czekać by wogóle ocenę móc uzyskać... A przecież z treści ust. 5 wyraźnie wynika, że może on po pół roku dyrektorowania starać się o dyplomowanie...

A ja jak jestem dyrektorem szkoły i mam wyróżniającą ocenę pracy, to jest to ocena jaką się legitymuję jako dyrek, bez względu na to czy otrzymałam ją będąc dyrkiem czy nim nie będąc.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]