Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Przeniesienie w stan nieczynny
strony: [ 1 ]
udanka24-10-2004 10:46:01   [#01]

Czy nauczycielowi mianowanemu przebywającemu na urlopie zdrowotnym do 31.08.2005 można w maju 2005 wręczyć pismo o przeniesieniu Go w stan nieczynny???

OlaM24-10-2004 12:11:33   [#02]

Nie można. W czasie kiedy go chcesz przenieść w stan nieczynny nauczyciel jest nieobecny w pracy. Urlop zdrowotny ma do dnia 31.08.2005r. Po tym terminie możesz.

Analogicznie jak nauczyciel przebywa na L4 nie możesz go zwolnić, przenieść w stan nieczynny, dać naganę itp. bo go nie ma.

udanka24-10-2004 12:40:28   [#03]

Tak cały czas większość twierdzi, a co innego orzeka sąd.

 

(...) Przeniesienie nauczyciela mianowanego w stan nieczynny na podstawie art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela nie może być identyfikowane ani traktowane jako czynność analogiczna do wypowiedzenia umowy o pracę albo do wypowiedzenia zmieniającego treść takiej umowy (pogląd taki wyraził Sąd Najwyższy w przywołanym przez Sąd Okręgowy wyroku z 12 stycznia 1998 r., I PKN 467/97, OSNAPiUS 1998 nr 23, poz. 678. (...)

 

(...) Przeniesienie w stan nieczynny nie jest  wypowiedzeniem

umowy o pracę lub wypowiedzeniem warunków pracy i płacy, lecz innego rodzaju czynnością prawną pracodawcy, różniącą się w istotny sposób od wypowiedzenia umowy o pracę. Świadczy o tym między innymi to, że - w odróżnieniu od wypowiedzenia - jego celem nie jest rozwiązanie stosunku pracy, lecz stworzenie nauczycielowi szansy (możliwości) pozostawania w stosunku zatrudnienia w okresie braku zapotrzebowania na jego pracę, z założeniem, że może takie zapotrzebowanie pojawi się w przyszłości. Celem przeniesienia w stan nieczynny nie jest też doprowadzenie do trwałej zmiany warunków pracy lub płacy. Przeniesienie takie nie powoduje rozwiązania, lecz wygaśnięcie z mocy prawa stosunku pracy nauczyciela (art. 20 ust. 6 Karty Nauczyciela) po upływie sześciomiesięcznego okresu pozostawania w stanie nieczynnym (...)

 

ewa24-10-2004 13:00:43   [#04]

Udanko

wyrok który cytujesz odnosi się do innej rzeczywistości prawnej (popatrz na datę). W tamtym czasie zapis art. 20 KN był inny dyrektor w razie całkowitej lub częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć przenosił nauczyciela w stan nieczynny lub, na wniosek nauczyciela, rozwiązywał z nim stosunek pracy.

Obecny zapis art. 20 KN jest zupełnie inny , zmieniła sie kolejność dyrektor wypowiada, a prawem nauczyciela, a nie dyrektora jest  wnioskowanie o stan nieczynny...
wyrok, który cytujesz ma się nijak do dzisiejszej rzeczywistości po prostu się zdezaktualizował, pozdrawiam :-))

udanka24-10-2004 13:53:17   [#05]

Rzeczywiście ten wyrok jest już archiwalny, a ja nie spojrzałam na róznice w zapisach KN.

A co zrobić z takim nauczycielem, dla którego od 1 września 2005 roku nie ma etatu (jest tylko 9 godzin)???

Do 31 sierpnia przebywa na urlopie zdrowotnym.

Ewa z Rz24-10-2004 13:55:55   [#06]

koniecznie

znaleźć mu uzupełnienie lub zdobyć jego zgodę na ograniczenie z 22 art KN.

Alternatywą jest płacenie za 18 bez względu na to ile tych godz. dla niego będzie... :-(

OlaM24-10-2004 13:57:54   [#07]

Po pierwsze - czy nauczyciel idąc na urlop zdrowotny miał świadomość, że nie będziesz miała dla niego godzin? Może to jest mało ważne, ale warto wiedzieć.

Po drugie - czy w jego miejsce przyjęłaś innego nauczyciela i na jak długo?

Po trzecie - nie pamiętam w tej chwili dokładnego  zapisu w KN, ale nauczyciel nie musi po urlopie zdrowotnym wrócić na zajmowane stanowisko. Zatem możesz go zatrudnić na 1/2 etatu.

OlaM24-10-2004 13:59:17   [#08]

Ewa z Rz

Nie może płacić za 18 godzin, musi być zgoda OP. Przerabiałam to w tym roku szkolnym.
udanka24-10-2004 14:07:51   [#09]

W jego miejsce przyjęłam nauczyciela, ale na czas określony;

Nie mogę znaleźć mu uzupelnienia, bo nie posiada kwalifikacji do nauczania innego przedmiotu. Na uzupełnienie etatu w innej szkole musi wyrazić zgodę (nie wyrazi).

A jesli chodzi o propzycje 1/2 etatu, to się  nie zgodzi.

******

A jesli nauczyciel wyrazi zgodę na stan nieczynny (nawet wbrew przepisom) i nie pójdzie na 100% z tym do sądu, to czy mogę coś takiego zrobić???

OlaM24-10-2004 14:11:58   [#10]

lepiej nie

dziś nie pójdzie, ale za dwa dni może pójść.

Jak nie przyjmie propozycji 1/2 etatu to możesz zażądać potwierdzenia na piśmie. Może emerytura?

Nie rób nić wbrew przepisom, bo to się zemści na Tobie.

Ewa z Rz24-10-2004 14:13:26   [#11]

udanka,

nie szkodzi, że nie wyrazi zgody na uzupełnienie w innej szkole (to proponuje organ) - wtedy możesz go zostawić na 1/2 etatu bez względu na jego zgodę i tyle.

Nie można proponować stanu nieczynnego bez uprzedniego wręczenia wypowiedzenia.

Jeszcze raz: jak masz uzupełnienie (w innej szkole), to nie potrzebujesz jego zgody na ograniczenie w razie braku zgody na uzupełnianie.

OlaM24-10-2004 14:16:31   [#12]

Chyba coś nie tak. Nie mogę wręczyć wypowiedzenia i posłać w stan nieczynny? Od kiedy tak jest?

Posyłam w stan nieczynny, a po upływie 6-ciu miesięcy jak nie mam pracy dla nauczyciela wręczam wypowiedzenie. Chyba tak jest?

Ewa z Rz24-10-2004 14:23:13   [#13]

nie jest tak.

Przeczytaj art 20 KN - jak nie możesz n-lowi zapenić etatu to go zwalniasz lub na jego wniosek przenosisz w stan nieczynny.

Umowa o pracę wygasa po 6 m-cach przebywania w stanie nieczynnym. Nie potrzeba jusz żadnego (ponownego) wypowiedzenia.

OlaM24-10-2004 14:25:17   [#14]

zrozumiałam

chyba jakieś stare przepisy mam w głowie - 100 letnie.
udanka24-10-2004 15:02:19   [#15]

Dziękuję za wyjaśnienia i podpowiedzi.

Dla jasności sprawy zwrócę się z tym problemem do OP i zobaczę, co poradzą.

Basia D24-10-2004 19:41:47   [#16]
wcześniejsza karta pozwalała przenośc w stan nieczynny obecna zwalniasz a nauczyciel wnioskuje o stan nieczynny. kiedyś można było w czasie zwolnienia przenieść w stan nieczynny ale obecnie nie jest to wykonalne bo najpierw trzeba dać wypowiedzenie.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]