Forum OSKKO - wątek

TEMAT: PROGRAM WYCHOWAWCZY
strony: [ 1 ]
elnik21-10-2004 21:01:00   [#01]
Czy w świetle obowiązujących przepisów program wychowawczy i szkolny program profilaktyki mogą być załącznikami do statutu.Bardzo proszę o opinie
Jolanta Szuchta21-10-2004 21:08:07   [#02]

Widziałam ostatnio taki

Statut gdzie było to potraktowane jako rozdzial.

Ja mam jako oddzielny dokument,ale zapewne ktos poda zaraz podstawe prawna i wtedy poprawię ;-)))

Akuch21-10-2004 21:15:13   [#03]

i dobrze

że załącznik. Tak ma byc. A wogóle to z jeszcze paru zrobiłabym załączniki, bo zmiana goni zmianę, a statut to nie sieczkarnia. Chyba!?
OlaM21-10-2004 21:19:21   [#04]

ma rację

akuch, że statut to nie sieczkarnia. Nasza pani wizytator z KO kazała nam wszystko umieśćić w Statucie. Jak ją poprosiłam, aby podała podstawę prawną, że nie może być załączników to się zasłoniła Kuratorem, że on tak kazał. Nie wykonałam polecenia Kuratora i mam załączniki.
BożenaB21-10-2004 22:05:02   [#05]

Zgłupnę całkiem ;-)

Bo mnie się wydawało, ze program wychowawczy, profilaktyki - dokumenty opracowane w szkole oraz podstawa programowa to są dokumenty nadrzędne, w tym sensie, że określają nasze kierunki działań. Statut zaś okresla sposób działania szkoły, która te programy realizuje.

Według mnie program wychowawczy i pr. profilaktyki to są odrębne dokumenty, a nie załączniki do statutu i nie fragmenty statutu. Mylę się?

Magosia21-10-2004 22:07:57   [#06]

Myślę i robię

tak jak BożenaB. Kieruję się zdrowym rozsadkiem- pytanie, czy zdrowy rozsądek to jeszcze trochę synonim czy już tylko antonim podstaw prawnych?
AndrzejS21-10-2004 22:14:40   [#07]

A mnie sie wydaje, że:

ani program wychowawczy szkoły ani program profilaktyki nie mogą być załącznikami do statutu. Są to zupełnie odrębne dokumenty. ( tylko nie wiem po co aż dwa?)  

Dlaczego?

Rozporządzenie o ramowych statutach w załączniku o szkole pods. mówi w  § 2. 1. że:"Statut szkoły określa w szczególności:  1)  cele i zadania szkoły wynikające z przepisów prawa oraz uwzględniające program wychowawczy szkoły i program profilaktyki dostosowany do potrzeb rozwojowych uczniów oraz potrzeb danego środowiska, o których mowa w odrębnych przepisach"

Nie można chyba uwzględniać czegoś co jest (jako załącznik)częścią składową?

PS. Jestem generalnie przeciwnikiem załączników do statutu.

Kropka22-10-2004 09:20:17   [#08]

do AndrzejaS

..dwa, ponieważ tak mówi rozp. w sprawie podstawy programowej (...) "Działalność edukacyjna szkoły jest określona przez:
1. szkolny zestaw programów nauczania...
2. program wychowawczy...
3. program profilaktyki
Tak jak Ty uważam, że programy te są odrębnymi dokumentami.
Grzegorz G22-10-2004 09:34:58   [#09]

Ponadto....

do Statutu (jak i do np. Konstytucji) nie ma załączników. Są tylko akty wykonawcze, zarządzenia i inne dokumenty prawne. To już było, sprawdzcie w "szukaju".

Pozdrawiam

Marek Pleśniar22-10-2004 09:42:01   [#10]
no nareszcie:-)
AndrzejS22-10-2004 20:58:39   [#11]

do Kropki

Wiem, że prawo nakazuje utworzenie dwóch dokumentów ale uważam, że w jednym też wszystko by się zmieściło! Wychowanie to też po trochu profilaktyka.
Kropka23-10-2004 12:10:44   [#12]

AndrzejS

oczywiście, masz rację, wczesniej się mieściło w programie wychowawczym.
S Wlazło23-10-2004 20:41:28   [#13]
Pewnie, że trzeba spojrzeć holistycznie na rozwój ucznia.Jeżeli np uznamy za standard edukacyjny: - uczeń wie, jak zadbać o zdrowie własne i innych ludzi - to jest to zarówno nauczanie (trzeba wiedzieć, jak dbać o zdrowie),wychowanie -(zdrowie własne i innych  jako wartość ogólnoludzka) i opieka (unikanie miejsc grożących zdrowiu, np.). W takim, standardzie edukacyjnym (patrz definicję Prof. Niemierki) są zarówno zadania do programów nauczania, do działania wychowaczego i opiekuńczego. I nie byłoby żadnej potrzeby tworzenia tych rozlicznych różnych planów. Ale daleko naszemu Ministerstwu, a w ślad za nim naszym Kuratorom i Wizytatorom do takiego współczesnego myślenia o edukacji.W "Gazecie Szkolnej" przeczytałem artykuł o edukacji amerykańskiej. Piękny.Konkluzja Autorki jest taka - jeśli chcemy iść tą drogą - trzeba zlikwidować Ministerstwo Edukacji  i Sportu. Jestem ZA!!!
Gaba23-10-2004 21:01:03   [#14]
no, nie tak szybko likwiduj, bo nie będę mogła zostac ministrem...
S Wlazło23-10-2004 21:32:50   [#15]
A po Ci to? Chcesz szybciej się przenieść na tamten świat?
bogda323-10-2004 21:35:33   [#16]

  Witam moich ulubionych - Gaba i Stefan.

bogda323-10-2004 21:40:31   [#17]

Dobre towarzystwo

  Wczoraj rozpoczęłamkurs podyplomowy/ studia?/ lider mierzenia jakości... czy tak jakoś.Cytują Ciebie Stefanie. I dobrze.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]