Forum OSKKO - wątek

TEMAT: zapisy w WSO
strony: [ 1 ]
AnO21-10-2004 20:27:19   [#01]
Czy taki zapis w WSO jest dobry?
1. Pisemne prace klasowe (sprawdziany) są dla ucznia obowiązkowe.

2. Jeżeli z przyczyn usprawiedliwionych uczeń nie może pisać danego sprawdzianu w terminie ustalonym dla klasy, nauczyciel dokonuje obiektywnej oceny sytuacji i wyznacza dla niego drugi termin lub określa inny sposób sprawdzenia wiadomości zgodnie z PSO dla danych zajęć edukacyjnych.

3. W przypadku odmowy pisania sprawdzianu uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną.
Oraz czy w WSO jest konieczna część o sprawdzianach i egzaminach zewnętrznych?

Pozdrowienia A.O.
Gaba21-10-2004 20:33:11   [#02]
a jak sprawdzisz, czy dokonal obiektywnej oceny sytuacji - nie lepiej - nauczyciel analizje sytuacj i...
AnJa21-10-2004 20:36:29   [#03]
To w p.3 na mój smak - niedobre.
Jolanta Szuchta21-10-2004 20:52:24   [#04]

Ja też

nie napisałabym tak bo ktos może zarzucić ze jak to nie pisal a ma niedostateczny?

Nie sprawdziłas czy umie ,wiesz tylko ze nie chcial pisac.

AnJa21-10-2004 20:55:43   [#05]
W punktowym mamy w takim przypadku (-).

Niby to samo co 0( jako bieżąca u nas jest), ale nikt nie zarzuci, że oceniono coś, czego nie było.
RomanG21-10-2004 21:59:24   [#06]
Na mój gust p. 3 dobry. Odmawia pisania, nie umie znaczy.
Jolanta Szuchta21-10-2004 22:01:24   [#07]

Albo

sie uparł bo taki juz jest ,chce pokazac że mogą mu......

To nie jest takie jednoznaczne przynajmniej dla mnie.

RomanG21-10-2004 22:05:49   [#08]
No tak, ale jeżeli tak się sformułuje wymagania, uczeń jest uprzedzony, ma tego świadomość wcześniej, no to odmowa = przyznanie się do niewiedzy.
RomanG21-10-2004 22:07:18   [#09]
Poza tym na egzamin gimnazjalny/maturalny też przyjdzie i odmówi, bo chce pokazać, że mogą mu... ? Nie zdaje wtedy i już.
OlaM21-10-2004 22:08:56   [#10]

trochę się dziwię

że uczeń ma prawo nie pisać sprawdzianu. Uprzedzony na tydzień, czy dwa o sprawdzianie może go nie pisać dlaczego? Boli główka, paluszek czy co? Ja tego nie rozumiem - wciąż chyba jestem tępa.
Akuch22-10-2004 00:07:43   [#11]

o egzaminach zewnętrznych

napisz po prostu, że zasady ich odywania regulują odrębne przepisy i podaj rozporządzenie z nr DzU.

Jeszcze jeden kwiatek do kożucha. Czy ktos moze mi wyjasnic dlaczego przy ewentualnym (STRZEŻ NAS PRZED TYM BOŻE) zakwestionowaniem oceny z zajęć edukacyjnych z powodów proceduralnych uczeń ma pisać sprawdzian?

Uczący zrobił jakiś błąd, moż nawet niezawiniony, a uczeń jest ukarany!

RomanG22-10-2004 07:57:03   [#12]
Po prostu ocenę trzeba ustalić. A żeby to zrobić, trzeba rozpoznać wiedzę i umiejętności ucznia.
AnO22-10-2004 12:33:45   [#13]

 

 

 

    Moim zdaniem punkt 3.  w przypadku odmowy pisania... jest zły.

Taki zapis nalazłem w WSO znajdującym sie w wymianie plików.

11.10.2004 Alfred

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu 1)

z dnia 7 września 2004 r.

w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych

 

Rozdział 2

Ocenianie, klasyfikowanie i promowanie uczniów w szkołach dla dzieci i młodzieży

§ 2.

1. Ocenianiu podlegają:

1) osiągnięcia edukacyjne ucznia;

2. Ocenianie osiągnięć edukacyjnych ucznia polega na rozpoznawaniu przez nauczycieli poziomu i postępów w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności w stosunku do wymagań edukacyjnych wynikających z podstawy programowej, określonej w odrębnych przepisach, i realizowanych w szkole programów nauczania, uwzględniających tę podstawę.

Ponawiam pytanie.

Czy w WSO jest konieczna część o sprawdzianach i egzaminach zewnętrznych?

 

 

Pozdrowienia AnO

ewa bergtraum22-10-2004 12:49:08   [#14]

Dlaczego: Strzeż nas przed tym, Boże?

Może poczucie sprawiedliwości i obiektywizmu nauczyciela rozminęło się z uczniowskim?. Uczeń ma prawo kwestionować ocenę. Podobnie nauczycie ocenę swojej pracy. Z tego wniosek, że dyrektor popełnił błąd?. Niekoniecznie.

Wolę na biurku podanie ucznia i egzamin, niż noszenie się z poczuciem krzywdy, które rodzi często u ucznia niechęć do przedmiotu lub nauczyciela. Nie zdarzyło się w mojej nauczycielskiej karierze :-), by ocena uzyskana od sumiennego, uczciwego i dobrego nauczyciela została w wyniku egzaminu sprawdzającego podwyższona. Cudów nie ma. Ale takie przypadki miałam tylko dwa. Natomiast cieszyło mnie, gdy uczeń potrafił wykazać, że ocena, na którą solidnie pracował, była zaniżona, bo nauczyciel jak w dowcipie: Na piątkę to umie Bóg, na czwórkę ja, a ty, durniu, najwyżej na tróję. Takie doświadczenie, czasami bolesne dla nas nauczycieli, jest piękną lekcją demokracji dla uczniów.

małgorzatad22-10-2004 13:11:44   [#15]
Nawiazując do wypowiedzi ANo- myslę, że powinien byc zapis o sprawdzianie ( egzaminie) - to też "forma oceniania" naszych uczniów, natomiast nie umieszczamy szczegółowych informacji, które regulują własciwe przepisy dot. organizowania sprawdzianu/egzaminu
kossa22-10-2004 17:27:26   [#16]

do małgorzatyd

Według mnie, w Wewnątrzszkolnym ocenianiu uczniów nie należy umieszczać informacji o sprawdzianie czy egzaminie, bo te są zewnętrzne i nie my je oceniamy. A przepisywanie paragrafów z rozporządzenia  to strata czasu. Pozdrawiam.
Alfred22-10-2004 17:58:29   [#17]

Nie zaglądałem na forum od paru dni, ale już tłumaczę, jak to w rzeczywistości wygląda u mnie.

W wymianie plików zamieściłem wersję roboczą i ma nazwę taką, jaką ma. Czy powinny być umieszczone w nim informacje o egzaminie? Jak kto sobie pościele..;-) Ja zamieściłem i tyle. Pewnie, że ta część (niemal identyczna jak w rozporządzeniu) mogłaby wystąpić w Statucie niezależnie od systemu oceniania, ale, jak już powiedziałem, u mnie występuje razem. Obecnie, zgodnie z Uchwałą RP w sprawie zmian w Statucie, dokument ten w mojej szkole nosi nazwę:

WEWNĄTRZSZKOLNY SYSTEM OCENIANIA

oraz

zasady przeprowadzania egzaminu w gimnazjum
i sprawdzianu w szkole podstawowej

Zainteresowanych odsyłam do:

http://www.andersa4siemiatycze.okay.pl

Zamieściłem na głównej stronie szkoły link do WSO(...), bo tak obiecałem rodzicom na zebraniach. Pozdrawiam.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]