Forum OSKKO - wątek

TEMAT: podstawa prawna do WSO
strony: [ 1 ]
Nula21-10-2004 10:35:32   [#01]
Bardzo proszę o podstawę prawną wprowadzenia uchwałą zmian w WSO. Chyba, że tak nie powinno być... Dzięki serdeczne :)
OlaM21-10-2004 10:38:09   [#02]
WSO jest w Statucie szkoły (lub jego załącznikiem) postępujesz tak samo jak przy zmianach zapisów w statutach. Takie jest moje zdanie.
Nula21-10-2004 10:56:56   [#03]

Olu,

czyli wpisuję podstawę prawną taką, jak przy zmianach w statucie szkoły. Dziekuję... i miłego dnia jeszcze zyczę.
OlaM21-10-2004 10:58:46   [#04]

tak

taka sama podstawa. Dzięki za życzenia, wzajemnie
krystyna21-10-2004 11:23:28   [#05]

a może być taka ???

Uchwała Rady Pedagogicznej

Gimnazjum nr 2 w .................

Nr 60/2004

z dnia 27 września 2004r.

w sprawie zatwierdzenia aneksu nr 1 do Statutu Gimnazjum nr 2 w ............

 

Na podstawie art. 42, ust. 1 Ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz.U. z 1996 r. nr 67 poz.329 z późn. zm.), Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r.w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. Nr 61, poz. 624, z późn. zm.) oraz Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 7 września 2004 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz. U. Nr 199, poz. 2046) Rada Pedagogiczna uchwala co następuje:

§ 1

Rozdział V Statutu Gimnazjum nr 2 w ............ otrzymuje nowe brzmienie, którego treść stanowi aneks nr 1 do statutu szkoły.

§ 2

Wykonanie uchwały powierza się Dyrektorowi Gimnazjum nr 2 w .........

§ 3

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

  

Przewodniczący Rady Pedagogicznej

 ............................................

 

Uchwała została przyjęta liczbą głosów:

  1. Za: 46
  2. Przeciw: 0
  3. Wstrzymało się: 0
  4. Członków Rady Pedagogicznej ogółem: 48
  5. Obecnych: 46

I na końcu naszego statutu "dobindujemy":

ANEKS nr 1

Na podstawie art. 42, ust. 1 Ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz.U.z 1996 r. nr 67 poz.329 z późn. zm.), Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r.w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. Nr 61, poz. 624, z późn. zm.) oraz Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 7 września 2004 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz. U. Nr 199, poz. 2046) Rozdział V Statutu Gimnazjum nr 2 w.............. Szczegółowe warunki i sposób oceniania wewnątrzszkolnego” otrzymuje nowe brzmienie.

 Przyjęto uchwałą Rady Pedagogicznej 60/2004 w dniu 27 września 2004r.

Nula21-10-2004 11:27:52   [#06]

Krysiu

Dziekuje również. Tak "naukowo" to wyglada :) Pozdrawiam...
małgorzatad21-10-2004 18:44:49   [#07]
Mnie uczulano zawsze, że Statut szkoły jest tekstem jednolitym , nie może w nim byc aneksów i załączników- jakie jest wasze zdanie ?
Małgoś21-10-2004 18:47:45   [#08]

dokładnie takie samo :-)

WSO jest inegralną czescią statutu (rozdziałem),

więc zmieniając WSO, trzeba aktualizować cały statut

Gaba21-10-2004 18:56:52   [#09]

może być aneks, ale gdy jest ich dużo - powinno się tekst ujednolicić. W sprawie załączników do statutu mówiliśmy już - nie ma ich, na Boga uważajmy, starajmy się dyskutując także wprowadzać pewien ład wypowiedzeniowy (w głowach także).

NIE MA ZAŁĄCZNIKÓW  - Antoni o ty mówił - ład prawny, ład mimo wszystko, choćby nie wiadomo jakie jeszcze cuda nam przyszło przedyskutowywać. Ale dyskusja się rządzi innymi prawami, a produkty tej dyskusji... - to ład.

NIE MA ŻADNYCH ZAŁĄCZNIKÓW. ;-) okey?

 

Aneks tak - funkcjonują przecież różne nowelki/nowelizacje - do ustawodawcy należy także obowiązek ujednolicania.

Zobaczcie, to co robi nasz Forumowy Leszek - to tak naprawdę obowiązek ustawodawców. Tam, gdzie akt jest nieczytelny - musi być ujednolicony.

 

ciekawe do kogo można się poskarżyć na MENiSA, że nie ujednolica... a może p. minister nie wie, a może OSKKO poprosiłoby p. ministra o takie urzędowe tupnięcie w swoim resorcie...

Marku, Szefie - co Ty o tym sądzisz...

 

;-)

 

gaba

Ewa z Rz21-10-2004 19:01:11   [#10]

O, rany!

Statutu sie nie aneksuje! To nie jest umowa!

Statut się nowelizuje. Bo statut jest aktem prawnym uchwalanym, a nie umową dwu (lub więcej) stron.

kossa21-10-2004 19:12:43   [#11]

Ewa z Rz ma rację

Dzisiaj byla narada z ON. Potwierdzam - wewnątrzszkolne ocenianie uczniów nie jest załącznikiem, jest jednym z rozdziałów statutu. I wyraźnie nam powiedziano to, na co zwraca uwagę Ewa z Rz - nie ma aneksów do statutu. I żeby mi się już nie mieszało postanowiłam, że tak będę robić i koniec...Pozdrawiam.
Marek Pleśniar21-10-2004 19:18:15   [#12]

dobry pomysł chyba:-)

z tym ujednoliceniem

Jersz21-10-2004 19:32:41   [#13]

Ewo z Rz

masz całkowitą rację.

Jersz

nevada21-10-2004 19:56:26   [#14]

wso

jest zawarte w statucie jako odrebny rozdział i tam zawieramy wszystkie szczegóły wewnatrzszkolnego oceniania? czy dobrze zrozumiałam ? Chodzi mi o to czy w statucie umieszczamy kwestie np.stosowania ,,+" i,,-" w ocenie biezacej, sprawdzania zeszytów, ilosci kartkówek, sprawdzianow w tygodniu itd.
U nas w szkole w statucie jest rozdział o wso, ale nie taki szczgólowy, posiadamy dodatkowy dokument o nazwie WSO, gdzie wszystko opisane juz jest bardzo szczegolowo z kryteriami na poszczegolne stopnie(skale)zachowania.
Czy tak tez moze byc czy nie?
kossa21-10-2004 20:13:44   [#15]

Nevada,

Zgodnie z nowym rozporządzeniem o ocenianiu (par.3 ust. 4) szczegółowe warunki i sposób oceniania wewnątrzszkolnego określa statut szkoły, z uwzględnieniem przepisów roporządzenia. A w par. 3 ust.3 napisano co obejmuje ocenianie wewnątrzszkolne. Reasumując, wszystko, o czym mówisz, ma znaleźć się w statucie.
RomanG21-10-2004 20:20:21   [#16]
O sprawdzaniu zeszytów, kartkówkach w wso??

A nie może tego robić każdy nauczyciel wg swoich wymagań?
Marek Pleśniar21-10-2004 20:22:42   [#17]

mam aproposowe pytanie bo mi mój przyniósł dwie lufy ze fizy a wolałbym jedną;-)

czy dopuszczacie stawianie 2 ocen z jednej klasówki?

 hę?

dwa zadania z tego samego działu - i dwie oceny;-)

Iwona121-10-2004 20:32:54   [#18]

tak z ciekawosci

pytam bo dyrektorem nie jestem. U nas w statucie jest do pięciu aneksów, a WSO jest odrębnym dokumentem. Zawsze tak było, a przeciez ktoś to kontroluje i gdyby było źle to jakiś wizytator zwróciłby uwagę. Wy też różnie mówicie, to może może być i tak i tak-zalezy jak kto sobie interpretuje. Po prostu nie wierzę, że od początku istnienia gimnazjum dokumenty ( w końcu coś na czym opiera sie byt szkoły0 prowadzone są nieprawidłowo i niet nie wspomina o zmianach!!!!!!!!!!!!!!

Ewa Rz niewątpliwie posiada niezwykłą biegłość w tych różnych aktach, ale moze jednak zamiast kategorycznego stwierdzenia "nie ma aneksów do statutu" ( to kossa) wystarczy- " statut nie powinien mieć aneksów"-czytaj "ale skoro ma i się w tym nie gubimy to niech ma" ;-)))))

AnJa21-10-2004 20:34:09   [#19]
Może umiejętności rózne sprawdzane były.

Dopóki oceniania w statucie nie było zdarzały mi sie 3 oceny: faktografia, mini wypracowanko (typu: przyczyna, gł. wydarzenia,skutki, znaczenie) i tekst źródłowy.
Gośka3921-10-2004 20:51:34   [#20]
u mnie nie ma aneksów, po podjęciu uchwały- tekst jednolity statutu. Ale wso w całości i rozbudowane wraz z programem profilaktycznym mam jako załącznki do statutu i mój wizytator nie miał co do tego zastrzerzeń.
Jolanta Szuchta21-10-2004 20:59:38   [#21]

Marku

u mojego syna z historii tez tak stawiaja jedną za wiedzę a druga za rozumienie-tak tłumacza dzieciom.

Podejrzewam ze chodzi Pani o umiejętności i wiadomości.

Marek Pleśniar21-10-2004 21:01:07   [#22]

ja podejrzewam że o dyscyplinę i nadganianie liczby ocen ale niech tam

się zawsze te belfry wykręcą;-)

kossa21-10-2004 21:03:28   [#23]

do Iwony1

Iwono, obstaję przy swoim; ani poprzednie, ani obecne rozporządzenie nie nakłada obowiązku tworzenia Wewnątrzszkolnego Systemu Oceniania, natomiast i w poprzednim i obecnym rozporządzeniu mowa jest o ocenianiu wewnątrzszkolnym. Na dodatek: "szczegółowe warunki i sposób oceniania wewnątrzszkolnego określa statut szkoły, z uwzględnieniem przepisów rozporządzenia" (par. 3 ust.4) . Można więc tworzyć odrębne dokumenty typu WSO (jak nam się nudzi, na przykład), natomiast koniecznie w statucie musimy (a nie powinniśmy) mieć to co nakazuje par. 3 ust.4.

W kwestii aneksów i nowelizacji - aneks to pismo dodatkowe dołączone do głównego dokumentu, aneks niekoniecznie musi coś zmieniać. Natomiast nowela to:"ustawa, która częściowo zmienia lub uzupełnia obowiązującą ustawę" (za słownikiem j. polskiego).

Jolanta Szuchta21-10-2004 21:04:26   [#24]

Ja też tekst

jednolity to tu na forum się nauczyłam ze nie ma aneksów.

Ale czy ten jednolity przesyłacie do OP i Kuratorium?

Iwona121-10-2004 21:13:42   [#25]

dzięki za odpowiedzi,

ale wychodzi, że jak ktoś zagląda na forum, to wie jak te dokumenty poprawnie konstruować, a to przecież jakiś nadzór powinien zwrócić uwagę, że coś jest nie tak. Słowa nie pisnę dyrekcji, że powinno być inaczej-od tego jest jakiś organ kontrolny, a nie przmądrzała nauczycielka. Smutno mi po prostu, że u nas jest nie tak i nikomu to nie przeszkadza :-( No i, że nikt o tym nie wie, że robimy źle!
Iwona121-10-2004 21:20:18   [#26]

a

i pojawił sie nowy wątek, gdzie wspominają, o załącznikach do statutu. Wychodzi-większość szkół robi źle, to pewnie to "sie samo zatwierdz" i my też będziemy mieli dobrze :-)). Ni e wierzę, że rozpocznie sie masowa akcja porawiania dokumentów. Z właściwym konstruowaniem dokumentów to tak (mniejsza waga) jak z oceną zachowania (już się nauczyłam), bo tak jest porawnie, a w dziennikach lekcyjnych nadal widnieje napis-ocena z zachowania! My jesteśmy po prostu bardzo dokładni, a góra dopuszcza wiele rozmaitych nieprawidłowości -dziwne!
Doris21-10-2004 21:43:03   [#27]
W naszym poprawionym statucie jest załącznik ze szczegółowymi kryteriami na poszczególne oceny, a do tego jeszcze aneks z takimi rzecami jak np. ubiór ucznia. Moim zdanie, to jest do kitu, ale jak nikomu nie będzie przeszkadzać!. Poprawiony statut  jest jeszcze nie zatwierdzony przez górę.
AnJa21-10-2004 21:51:02   [#28]

załączniki, aneksy, nowele

Za 10minut spać idę, ale trochę luźno pobredzę

Statut to szkolna konstytucja. Jak konstytucja powinien być ogólny i pięknie brzmiący.

W każdym podręczniku do prawa znajdziecie pojecie: prawo konstytucyjne. To nie tylko konstytucja, ale i ustawy dla państwa najwazniejsze: ot obronność, ordynacja wyborcza, godło -barwy-hymn, referendum.

To może i prawo statutowe przez analogię?

Wg rozporządzenia o statucie mają byc w nim:
 
1. cele i zadania (...) wynikające z przepisów prawa oraz uwzględniające program wychowawczy liceum i program profilaktyki dostosowany do potrzeb rozwojowych uczniów oraz potrzeb danego środowiska, o których mowa w odrębnych przepisach,
 
4) szczegółowe zasady wewnątrzszkolnego oceniania uczniów,

W statucie mamy więc napisać:
1.cele i zadania szkoły wynikające z UoSO i innych przepisów ( a niewiele ich, bo UoSo je włąsciwie konsumuje) oraz uwzgledniajace program wychowawczy i profilaktyki (czytaj: umozliwiające okreslenie celów  i zadań służacych wychowanu i profilaktyce pojmowanych jako program)


Co to program - niech mądrzejsi wyjaśnią.


2.szczegółowe zasady wewnątrzszkolnego oceniania uczniów,

owszem - szczegółowe, ale zasady, a nie definicje klasówek, tygodnia, wzory kartek do informowania o ocenie.

Od tego jest to coś, co mozemy i WSO nazwać.Albo Uchwałą RP o trybie i formach oceniania wewnetrznego oraz ustalania ocen klasyfikacyjnych

Np. w konstytucji zapisano:

Art. 208.
1. Rzecznik Praw Obywatelskich stoi na straży wolności i praw człowieka i obywatela określonych w Konstytucji oraz w innych aktach normatywnych.
2. Zakres i sposób działania Rzecznika Praw Obywatelskich określa ustawa.
Art. 209.
1. Rzecznik Praw Obywatelskich jest powoływany przez Sejm za zgodą Senatu na 5 lat.
2. Rzecznik Praw Obywatelskich nie może zajmować innego stanowiska, z wyjątkiem stanowiska profesora szkoły wyższej, ani wykonywać innych zajęć zawodowych.
3. Rzecznik Praw Obywatelskich nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej nie dającej się pogodzić z godnością jego urzędu.
Art. 210.
Rzecznik Praw Obywatelskich jest w swojej działalności niezawisły, niezależny od innych organów państwowych i odpowiada jedynie przed Sejmem na zasadach określonych w ustawie.
Art. 211.
Rzecznik Praw Obywatelskich nie może być bez uprzedniej zgody Sejmu pociągnięty do odpowiedzialności karnej ani pozbawiony wolności. Rzecznik Praw Obywatelskich nie może być zatrzymany lub aresztowany, z wyjątkiem ujęcia go na gorącym uczynku przestępstwa i jeżeli jego zatrzymanie jest niezbędne do zapewnienia prawidłowego toku postępowania. O zatrzymaniu niezwłocznie powiadamia się Marszałka Sejmu, który może nakazać natychmiastowe zwolnienie zatrzymanego.
Art. 212.
Rzecznik Praw Obywatelskich corocznie informuje Sejm i Senat o swojej działalności oraz o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela.

Ustawa o Rzeczniku ma 22 artykuły, część z nich powtarza zapisy konstytucyjne, pozostałe uszczgóławiają je, wprowadza też rozwiązania techniczne. 

To ta ustawa to niby załącznik? Czy część konstytucji?

Czyli nie może być statut sobie, a zgodny z nia WSO sobie?

kossa21-10-2004 21:59:30   [#29]
Anja, melisę wypiłam, uspokojona jestem, sposobię się do snu, a Ty tu - w statucie - szczegółowe zasady wewnątrzszkolnego oceniania uczniów! Nieprawda! W statucie - szczegółowe warunki i sposób oceniania wewnątrzszkolnego. Chyba że zasady i warunki to to samo, ale o tym może jutro, bo melisa działać zaczyna...
Jersz21-10-2004 22:02:06   [#30]

Do Doris

Doris, "góra" nie zatwierdza statutu. Ko może stwierdzić niezgodność statutu z prawem i odpowiednio unieważnić go w całości lub w części, zalecić dokonanie zmian w celu dostosoowania do obowiązującego prawa.

UoSO art. 60. ust. 3. Kurator oświaty, a w przypadku szkół i placówek artystycznych minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, może uchylić statut szkoły lub placówki publicznej albo niektóre jego postanowienia, jeżeli są sprzeczne z prawem. Organowi, który nadał lub uchwalił statut, od decyzji kuratora oświaty przysługuje odwołanie do ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.

małgorzatad22-10-2004 09:28:18   [#31]
Myślę, że nie należy się podpierać autorytetem wizytatora, a tylko podstawa prawną - wystarczy, że ona budzi czest nasze wątpliwości. W mojej szkole WSO ( rozdział w Statucie ) określa ogólne zasady ocenianiania , promowania i klasyfikowania, oceny z zachowania , szczegóły, o których piszecie są w PSO. Sądzę, że tak jest dobrze ??
mirek w22-10-2004 09:32:46   [#32]

Statut szkoły się nowelizuje , nie aneksuje. Jezeli WSO jest załącznikiem również podlega nowelizacji.

Pozdrawiam

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]