Forum OSKKO - wątek

TEMAT: egzamin dojrtzałości
strony: [ 1 ][ 2 ]
fredi21-10-2004 08:22:56   [#01]
czy z rozporzadzenia wynika koniecznośc uzyskiwania zgody KO na zdawania egzaminu dojrzałości poza macierzystą szkołą ( chodzi o absolwentów z lat ubiegłych )
ewa bergtraum21-10-2004 10:51:02   [#02]

Wprost nie wynika, ale absolwent jest niejako przypisany do swojej macierzystej szkoły. Składa u dyrektora druk (wzór kuratoryjny), w której to deklaracji pisze, że chce przystąpić do egzaminu dojrzałości w sesji... przed komisją powołaną przy kuratorze oświaty. Szkoła macierzysta przygotowuje komplet dokumentów: tę uczniowską deklarację, arkusz ocen i protokól egzaminu z poprzedniej sesji. Wysyła do kuratorium. Kuratorium informuje zainteresowanego ucznia, gdzie ten egzamin będzie zdawał.  Przy dużej liczbie maturzystów wskazuje inną szkołę na danym terenie.

ROZPORZĄDZENIE

MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU

                                                           z dnia  7 września 2004r.

w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów
i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych

  Zał. nr 1

§ 4. 1. Absolwent ma prawo przystąpić do egzaminu dojrzałości przed komisją powołaną w szkole lub komisją powołaną przy kuratorze oświaty, jeżeli taką komisję kurator powołał. Wolę zdawania egzaminu dojrzałości przed wybraną komisją absolwent potwierdza w dniu ogłoszenia wyników klasyfikacji końcowej, a w przypadku absolwentów, którzy ukończyli szkołę we wcześniejszych latach – w terminie ustalonym przez przewodniczącego komisji, przed którą przystąpią do egzaminu.

2. W przypadku gdy absolwent lub absolwenci danej szkoły wyrazili wolę zdawania egzaminu dojrzałości przed komisją powołaną przy kuratorze oświaty, dyrektor szkoły przekazuje przewodniczącemu tej komisji odpowiednio wypełnione protokoły egzaminu dojrzałości tych absolwentów, w terminie i w trybie ustalonym przez kuratora oświaty.

3. Po zakończeniu egzaminu dojrzałości przewodniczący komisji, o której mowa w ust. 2, przekazuje dyrektorowi szkoły macierzystej imienną listę absolwentów, którzy przystąpili do egzaminu dojrzałości, wypełnione protokoły egzaminu dojrzałości tych absolwentów, pisemne prace egzaminacyjne oraz imienny skład komisji, która przeprowadziła egzamin dojrzałości.

 

ewa bergtraum21-10-2004 11:01:10   [#03]

Jeszcze jedno ...

Uczniowie mający zamiar zdawać egzamin dojrzałości w sesji zimowej w woj. dolnośląskim, musieli złożyć deklaracje do 7 października tego roku. Do 8.10. dyrektor miał obowiązek przesłać je do kuratorium.
fredi21-10-2004 15:43:07   [#04]

przyszedł absolwent  z roku 2002/2003 z innej szkoły i zostawił podanie u mnie , że chce zdawać w mojej szkole.

chcę odmówić , ale jaką podstawę prawną podać ?

ewa bergtraum21-10-2004 17:03:30   [#05]

Eee ...

Szanowny Panie, z przykrością informuję, że nie mogę pozytywnie rozpatrzyć Pańskiej prośby. Paragraf 4 ust. 1 załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 199, poz. 2046) stwierdza, że absolwent ma prawo pzrystąpić do egzaminu dojrzałości przed komisją powołaną w szkole lub komisją powołaną przy kuratorze oświaty. Proszę więc o zgłoszenie woli przystapienia do egzaminu dojrzałości w swojej macierzystej szkole.

Fredi, wytłumacz młodemu człowiekowi, że bez szkoły, w której pobierał nauki się nie obejdzie. Ty nie możesz wystąpić do dyrektora o przesłanie Ci dokumentacji ucznia. To jest egzamin państwowy. Kurator decyduje, gdzie absolwent będzie go zdawał i informuje o tym dyrektora wybranej przez siebie placówki albo powołuje komisję u siebie. Co jeszcze chcesz mu tłumaczyć?. Jeśli uprze się, że ma rację, odeślij go po informacje do kuratorium. Masz za dużo czasu?.

Miałam niedawno ucznia, który kolejny raz przystępował do egzaminu. Pewnie liczył na zmęczenie materiału, bo stopień jego przygotowania oscylował w granicach 0. Gdy poległ znowu, ojciec wziął sprawy w swoje ręce. U znajomego dyrektora w drugim końcu Polski załatwił ... W tej miejscowości zameldował syna na stałe. Następnie uczeń wystąpił do kuratora o zgodę, argumentując m.in. przeprowadzką. K.o. zgodę wyraził, poinformował o tym mnie (polecajac wysłać do tamtej szkoły dokumentację, o której pisałam w poprzednim liście) oraz informując dyrektora, że taki to a taki został do niego skierowany. Uczeń w końcu zdał. Sam widzisz, jak się Twój zaprze zadnimi łapami i przemelduje, pokombinuje, to kurator, nie pytając Cię o zdanie, wyśle go na egzamin do Ciebie.

AnJa21-10-2004 17:35:00   [#06]
Tyle ceregieli z powodu głupiej matury? Przemeldowania, itp. ?

A KO faktycznie kieruje na wniosek - nigdy mi do łba nie przyszło, ze bez podstawy prawnej właściwie.
ewa bergtraum22-10-2004 16:12:35   [#07]

Andrzej,

już MENiS zadbał, żebyś się nie nudził, bo o egzaminie maturalnym, to pewnie wiesz już wszystko :). Otóż teraz należy zacząć studiowanie zał. nr 1. Kurator ma podstawę prawną (w zał. sprzed 7.09. paragraf 30 ust.2)

W nowym załączniku tak:

§ 33. 1. Absolwent, który:

  1)  przerwał egzamin dojrzałości;

  2)  nie zdał egzaminu dojrzałości z określonego przedmiotu lub przedmiotów w części pisemnej lub części ustnej,

może przystąpić do części pisemnej lub części ustnej egzaminu dojrzałości z niezdanego przedmiotu lub przedmiotów w kolejnych sesjach egzaminacyjnych, w ciągu 2 lat, przed komisją powołaną w tej samej szkole lub przed komisją powołaną przy kuratorze oświaty.

2. W uzasadnionych przypadkach absolwent, o którym mowa w ust. 1, za zgodą kuratora oświaty, może przystąpić do egzaminu dojrzałości przed komisją powołaną w innej szkole. Świadectwo dojrzałości wydaje szkoła, w której absolwent zdał egzamin dojrzałości.

 

Przemeldowanie to był ten uzasadniony przypadek.

 

fredi23-10-2004 09:43:16   [#08]

a co z tym który w poprzednich sesjach nie rozpoczął egzaminu ?( to nie przerwał).

ewa bergtraum25-10-2004 08:44:41   [#09]

Odpowiedź

w ust. następnym tego samego paragrafu: 3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do absolwentów, którzy nie przystąpili do egzaminu dojrzałości bezpośrednio po ukończeniu szkoły
Dorota K25-10-2004 13:18:42   [#10]

a jeżeli

absolwent chce zdawać maturę styczniową w mojej szkole (jeden przedmiot) i jest jedynym absolwentem, który chce to zrobić, czy mogę mu odmówić i zaproponować komisję powołaną przy KO?
JarTul25-10-2004 15:56:07   [#11]

Dorota K.

czytaj #07 (...) przed komisją powołaną w tej samej szkole (...)
Nie możesz odmówić.
Chyba, że sam poprosi o komisję KO i jeszcze, to rozsądnie uzasadni.
ewa bergtraum25-10-2004 16:15:09   [#12]

Jeżeli

jest to absolwent Twojej szkoły, to jesteś zobowiązana przyjąć jego podanie. I uruchomoć procedurę powołania przewodniczącego PKE, komsji itd.Teoretycznie może się zdarzyć, że będziesz ten egzamin musiała u siebie zorganizować. W praktyce, po wysłaniu do kuratorium informacji o kandydatach, kurator skieruje go na egzamin do innej szkoły lub powoła komisję u siebie. To będzie zależało od tego m.in. jak daleko od miejsca zamieszkania ucznia znajduje się najbliższa szkoła ponadgimnazjalna, czy będzie w niej przeprowadzany egzamin z danego przedmiotu, ilu chętnych zgłosi wolę przystąpienia do zdawania egzaminu z tego przedmiotu. A może zdarzyć się i tak, że to Twoja szkoła będzie jedyną,  która dostanie polecenie zorganizowania tego egzaminu (i do tego z informacją, że kieruje się do niej następujących ...uczniów), ponieważ do przeegzaminowania uczniów z przedmiotu wybranego  przez absolwentów różnych szkół (np. język rosyjski), tylko Ty masz u siebie rusysystę.
ewa bergtraum25-10-2004 16:30:39   [#13]

Egzamin dojrzałości

Rusycystę oczywiście. :-) Uczeń nie musi uzasadniać w żaden sposób swojej chęci przystąpienia do egzaminu przed komisją powołaną przy kuratorze oświaty.
JarTul25-10-2004 22:47:30   [#14]
Moja oczywista nadinterpretacja. Przepraszam. Abolutnie zgadzam się z tym co napisła Ewa w #13.
Zaś jeżeli chodzi o #12 zapewne dużo zależy od KO - choć gdyby absolwent się uparł, że chce zdawać w macierzystej szkole?
U nas KO zdecydowało, że egzamin w szkole absolwenta.
JarTul09-11-2004 14:34:02   [#15]

Uwaga dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych

KO dolnośląskie stwierdza - konferencja w Legnicy 08.11.2004, że dyrektorzy (nowych ponadgimnazjalnych szkół, np. trzyletniego LO) nie mogą przeprowadzać egzaminu dojrzałości dla "swoich" (!!!) absolwenów z jeszcze wówczas szkół ponadpostawowych szkół (np. czteroletniego LO) z lat ubiegłych.

Załącznik nr 1 (do rozporządzenia o ocenianiu ...) - Warunki i sposób przeprowadzania egzaminu dojrzałości.
§ 37. W przypadku gdy absolwent, który otrzymał co najmniej jedną ocenę niedostateczną, nie może przystąpić ponownie do egzaminu dojrzałości w kolejnej sesji egzaminacyjnej w tej samej szkole z powodu likwidacji lub przekształcenia szkoły:
1) kurator oświaty wskazuje absolwentowi, w formie pisemnej, szkołę, w której może przystąpić do egzaminu dojrzałości z niezdanych przedmiotów;

Jeżeli w szkole (zespole) istnieje jeszcze szkoła ponadpodstawowa dla dorosłych, to absolwenci szkół dziennych będą zdaniem KO zdawać egzamin przed komisją powołaną w szkole dla dorosłych (prowadzonej w danym zespole), w innych przypadkch to KO wskaże szkołę, w której dany absolwent będzie ten egzamin zdawał.
Abolwenci ci otrzymają tylko świadectwo dojrzałości (według nowego wzoru - jeden arkusz A4 - brak części dotyczącej ocen z poszczególnych przedmiotów związanych z ukończeniem szkoły) wystawione przez szkołę, w której egzamin zdawali. Zatem absolwenci szkół dziennych mogą otrzymać świadectwa dojrzałości opatrzone pięczęciami szkoły dla dorosłych.

Idąc tym tokiem myślenia szkoły ponadgimnazjalne nie są prawnym kontynuatorem dotychczasowych szkół pondpodstawowych. Zatem dokumentację szkół ponadpodstawowych należy przekazać do archiwów - moja własna uwaga.

bogna09-11-2004 14:59:55   [#16]

fiu, fiu - ciekawe toto ;-)

zgredek09-11-2004 17:37:01   [#17]
bo ktoś dopisał przez przypadek lub przekształcenia

tylko nie wziął pod uwagę, że przekształcano wszystko co tylko można było
fredi09-11-2004 17:43:45   [#18]
ciekawe  to tak jak z fizyką i(z) astronomią
zgredek09-11-2004 17:51:14   [#19]
i takie pismo dostaliśmy:

"Proszę do dnia 20 listopada br. poinformować wszystkich absolwentów szkół przekształconych, skierowanych do innych szkół mogących przeprowadzić egzamin dojrzałości, o uwarunkowaniach prawnych i skutkach takiego skierowania: zdawania egzaminu przed komisją w innej szkole i wydaniu świadectwa dojrzałości przez właśnie tę szkołę.

Fakt przekazania informacji proszę odnotować w dokumentacji szkolnej.

Z poważaniem

Dolnośląski Wicekurator Oświaty

mgr Ewa Przegoń
zgredek09-11-2004 18:00:34   [#20]

a zasady kierowania do szkół to takie:

"W przypadku braku szkoły w macierzystym zespole szkół, mogącego przeprowadzić egzamin dojrzałości, absolwenci będą kierowani do innych szkół (zbliżony typ szkoły i bliskość adresu)

Niektórzy absolwenci szkół młodzieżowych będą zdawać egzamin w  w szkołach dla dorosłych - ze względu na niewielką liczbę techników i liceów z tzw klasami zbiorczymi."


----------------------

a jeśli myślicie, że to tylko w dolnośląskim - to wyprowadzę Was z błędu - na konferencji podkreślono, że ten zapis rozszyfrowali przedstawiciele tegoż KO i Dolnośląski Kurator już przekazał te informacje dalej w Polskę
bogna09-11-2004 18:07:58   [#21]

Leszku

U nas też takie jajca będą???????
zgredek09-11-2004 18:12:49   [#22]
jeśli u was obowiązuje nowe rozporządzenie o ocenianiu...:-)))))))))))
Leszek09-11-2004 18:19:53   [#23]

listy z Dolnośląskiego KO dopiero ruszyły w Polskę...

pozdrawiam

zgredek09-11-2004 18:21:01   [#24]
a na wzorze świadectwa, o którym pisał JarTul - Nr 82a MENiS-II/96/2

które zwie się świadectwem dojrzałości

na końcu w skali ocen z przedmiotów egzaminacyjnych napisane jest:

celujący, bardzo dobry, dobry, dostateczny, dopuszczający niedostateczny

ale... może się czepiam?
bogna09-11-2004 18:21:13   [#25]

z ciekawości zajrzałam na stronę waszego KO,

ale jeszcze nie zamieścili tam tych rewelacji ;-)))

bogna09-11-2004 18:26:57   [#26]

zgredku - skąd masz ten wzor świadectwa?

czepiasz się? - nie ;-)))))

Leszek09-11-2004 19:44:11   [#27]

JarTul, czy mógłbyś wrzucić tu całość tekstu Dolnośląskiego KO?

pozdrawiam

JarTul09-11-2004 20:18:58   [#28]
Ale dopiero jutro... :-(((
Leszek09-11-2004 20:52:49   [#29]

dzięki ...

pozdrawiam

zgredek09-11-2004 21:29:43   [#30]
to jest stare świadectwo

http://ipwo.vulcan.pl/img/Ao018_1.g51

http://ipwo.vulcan.pl/img/Ao018_1.g52
zgredek09-11-2004 21:31:11   [#31]
82a

MENiS-II/96/2

dla absolwentów zlikwidowanych typów szkół średnich umożliwiających przystąpienie do egzaminu dojrzałości oraz osób, które uzyskały za granicą świadectwo ukończenia szkoły uznane za równorzędne świadectwu ukończenia szkoły umożliwiającej przystąpienie do egzaminu dojrzałości
Małgoś09-11-2004 21:48:08   [#32]

byłam dzis na konferencji:

- absolwenci traca prawo do egzaminu dojrzałości w macierzystej szkole,

- sa skierowani do szkół ponadpodstawowych, które maja tzw. klasy zbiorcze, do techników lub szkół dla dorosłych, ewentualnie przed komisje KO

- dyrektorzy szkół przekształconych nie moga byc przewodniczącymi komisji - dostali juz odwołania; ale muszą oddelegować  n-li do komisji w tzw. szkołach egzaminacyjnych (za Chiny nie wioem co z tym pasztetem zrobić: różne organa prowadzące - kto ma komu, ile i za co płacić???)

- taki maturzysta z poslizgiem będzie dysponował 2 świadectwami (ukończenia szkoły ponadpodst. wydanym przez szkołę macierzystą oraz św. dojrzałości 82a (dwustronnym, z zapisami tylko dot. egzaminu i wydawanym przez szkołę egzaminacyjną)

- na oko licząc przed komisje KO wybiera się kilkuset absolwentów - jest więc sugestia aby delikatbnie ...wyperswadować te zapędy

ale nie wiem - jak teraz postapić, gdy absolwent dowiedziawszy się o "przekierowywaniach" stwierdzi, że w takiej sytuacji woli zdawac przed komisją KO, zamiast w jakieś szkole z klasami zbiorczymi - czy ma jeszcze prawo zmienić wybór?

ponoc moga urodzić się jeszcze jakies kwiatki jesli poczytamni wnikliwie załącznik do rozporządzenia

i wiecie tu naprawde TEŻ poszło o słówko ...LUB :-)))))

§ 37. W przypadku gdy absolwent, który otrzymał co najmniej jedną ocenę niedostateczną i nie może przystąpić ponownie do egzaminu dojrzałości w kolejnej sesji egzaminacyjnej w tej samej szkole z powodu likwidacji lub przekształcenia szkoły:

  1)  kurator oświaty wskazuje absolwentowi, w formie pisemnej, szkołę, w której może przystąpić do egzaminu dojrzałości z niezdanych przedmiotów;

  2)  protokół egzaminu dojrzałości danego absolwenta z poprzedniej sesji egzaminacyjnej przesyła się do szkoły, o której mowa w pkt 1, w dokumentacji zlikwidowanej lub przekształconej szkoły pozostawiając jego kopię oraz pismo kuratora oświaty, o którym mowa w pkt 1;

  3)  szkoła, w której absolwent ponownie przystępuje do egzaminu dojrzałości, dołącza do protokołu egzaminu dojrzałości tego absolwenta protokół, o którym mowa w pkt 2;

  4)  świadectwo dojrzałości wydaje szkoła, w której absolwent zdał egzamin dojrzałości.

(załącznik nr 1 do rozporz. o ocenianiu)

 

i KO dopiero teraz ..doczytało się sensu w tym załącznikowym słówku LUB

JarTul10-11-2004 13:27:09   [#33]

Do Leszka...

Wreszcie mam czas spojrzeć na materiały z konferencji i w zasadzie wszystko co w nich jest zostało już wyżej napisane.
zgredek23-11-2004 23:04:20   [#34]

ze stron Dolnośląskiego KO:

http://www.uwoj.wroc.pl/kuratorium/singlenews.jsp-categoryID=10&newsID=186.htm
fredi24-11-2004 21:33:00   [#35]

4. Dokumentację zlikwidowanej szkoły lub placówki publicznej prowadzonej przez osobę prawną lub fizyczną przekazuje się właściwemu organowi jednostki samorządu terytorialnego, o którym mowa w art. 58 ust. 3.

5. Przepisy ust. 1-4 stosuje się odpowiednio do placówek publicznych, z wyjątkiem warunku o likwidacji z końcem roku szkolnego.

6. Przepisy ust. 1-5 i art. 58 stosuje się odpowiednio w przypadku przekształcenia szkoły lub placówki.

 

a co z tym ?

fredi24-11-2004 21:36:09   [#36]

KOMUNIKAT

 

 

dotyczy: wydawania duplikatów świadectw lub dyplomów szkól zlikwidowanych lub przekształconych

 

Uprzejmie informuję, że zgodnie z § 10 ust.7 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej  z dnia 24 stycznia 2000 r. w sprawie zasad  wydawania oraz wzorów świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, sposobu dokonywania ich sprostowań
i wydawania duplikatów, a także zasad legalizacji dokumentów przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą oraz zasad odpłatności za wykonywanie tych czynności
(Dz. U. z 2000 r. nr 6, poz. 73 ze zmianami) organem upoważnionym do wydawania duplikatu świadectwa lub dyplomu szkoły zlikwidowanej lub przekształconej jest Kuratorium Oświaty we Wrocławiu. Zapis ten dotyczy zarówno szkoły publicznej jak i szkoły niepublicznej  o uprawnieniach szkoły publicznej.

            W sprawach dotyczących wydawania duplikatu wymienionych dokumentów  należy kontaktować się  z Kierownikiem Oddziału ds. Obsługi Archiwum panem Jarosławem Grabowskim – tel. (075) 64-24-812 lub (075) 64-24-786; ul. Piłsudskiego 12, 58-500 Jelenia Góra.

 

 

zgredek24-11-2004 21:41:46   [#37]
takie wlaśnie pisma dostaliśmy

i w praktyce wyglądać ma to tak:

ten co chce duplikat kupuje znaczki skarbowe

my kserujemy arkusz ocen, przygotowujemy duplikat, wkładamy do koperty, naklejamy znaczek, wysyłamy do Wrocławia

na duplikacie przybijane są pieczątki kuratorium

pakują do koperty, naklejaja znaczek, odsyłaja do nas

u nas odbiera się duplikat

------------------

to nie jest żart
zgredek24-11-2004 21:44:10   [#38]

lub czasopisma

a u was jeszcze tego cuda nie ma?

znów dolnośląskie pierwsze?;-)))))))))
zgredek24-11-2004 21:45:50   [#39]
nie do Wrocławia - do Jeleniej Góry - bo tam jest archiwum
bogna24-11-2004 21:49:08   [#40]
jeszcze nie - nie nadążamy za dolnośląskim ;-)
maeljas24-11-2004 22:04:14   [#41]

o matko!!!

po primo toż ja bezprawnie zupełnie niedawno wydałam jednej melepecie duplikat

po drugie primo - -nie poinformowałam aabsolwentów, że  tracą prawo do egzaminu dojrzałości w macierzystej szkole,

i po co właziłam na ten wątek................

fredi25-11-2004 19:34:57   [#42]

zgredek

a czemu nie przekazno dokumentacji do KO ?
zgredek25-11-2004 19:39:09   [#43]
a Ty przekazałeś dokumentacje przekształconych szkół?
fredi25-11-2004 19:39:46   [#44]
ja nie
zgredek25-11-2004 19:40:44   [#45]
ja też nie - dlatego mam u siebie;-)
fredi25-11-2004 19:43:35   [#46]
a może trzeba przekazać ?
zgredek25-11-2004 19:45:23   [#47]
zlikwidowanych
fredi25-11-2004 19:48:39   [#48]

3. Dokumentację zlikwidowanej szkoły publicznej przekazuje się organowi prowadzącemu szkołę, z wyjątkiem dokumentacji przebiegu nauczania, którą przejmuje organ sprawujący nadzór pedagogiczny.

4. Dokumentację zlikwidowanej szkoły lub placówki publicznej prowadzonej przez osobę prawną lub fizyczną przekazuje się właściwemu organowi jednostki samorządu terytorialnego, o którym mowa w art. 58 ust. 3.

5. Przepisy ust. 1-4 stosuje się odpowiednio do placówek publicznych, z wyjątkiem warunku o likwidacji z końcem roku szkolnego.

6. Przepisy ust. 1-5 i art. 58 stosuje się odpowiednio w przypadku przekształcenia szkoły lub placówki.

zgredek25-11-2004 19:51:26   [#49]
no to trzeba przekazać
Małgoś25-11-2004 19:57:42   [#50]

trzeba przekazać do archiwum - sa na to przepisy, terminy itp

Maeljas - nie bój się. KO też nie do konca kontroluje sytuację.

Dziś z tego samego żródła w KO ja uzyskałm informację, ze mam grzecznie czekać, aż "szkoła wskazana" się odezwie w sprawie dokumentacji skierowanych doń naszych absolwentów, a kolezanka dowiedziała się, że powinna już wysłać  ksero starego protokołu i nowy wypełniony nie do końca

ale duplikatów więcej nie wydawaj nikomu ;-)

Informacje wyślij jeszcze jutro - świat się nie zawali.

najważniejsze, to było złożyć informację w KO o absolwentach chętnych na egzaminy zimowe (do 30.09)

natomiast chętni na wiosnę - powinni składac podania do KO z prośbą o wskazanie szkoły lub egzaminowanie przez komisję przy KO (+ksero świaectwa + ksero) aktu ewentualnego ślubu) do 31.01

strony: [ 1 ][ 2 ]