Forum OSKKO - wątek

TEMAT: wypłata wynagordzenia
strony: [ 1 ]
Karolina19-10-2004 20:00:43   [#01]
Dwa miesiące z rzędu zrobiono nas lekko (niby niechcacy, zmiana banku, problemy z przelewem) tak, że wypłatę otrzymalismy około 4-5 września/pażdxiernika. Kiepsko to wygląda w sytuacji kiedy wielu z nas ma kredyty odnawialne i 1 nie wpływa pokrycie kredytu :-(
Chciałabym się dowiedzieć - kiedy powinna wpływac pensja na konto pracownika - czy jest to regulowane czyms? Nie moge znaleźć - za to ukazało się takie piękne rozporządzenie...

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu
z dnia 9 września 2004 r.

w sprawie wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w publicznych szkołach i szkolnych punktach konsultacyjnych przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej

i tam stoi...

§ 7.
1. Wynagrodzenie zasadnicze jest wypłacane w złotych w ostatnim dniu miesiąca na rachunek bankowy wskazany przez nauczyciela. Jeżeli ostatni dzień miesiąca jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie zasadnicze jest wypłacane w dniu poprzedzającym ten dzień.

Tyle, że nas chyba to rozporządzenie nie dotyczy?
A co dotyczy w takim razie? ;-)
margocha19-10-2004 20:13:15   [#02]
Oczywiście, że pieniądze muszą się znaleźć na koncie . Pztrz strona www.men.waw.pl, sprawy nauczycieli, wynagradzanie. Wszystko wyłożone czarno na białym. Miałam kiedyś podobny problem, postraszyłam karnymi odsetkami, pomogło. Pozdrowienia.
kossa19-10-2004 20:18:37   [#03]

Art.39 ust.3 i 4 Ustawy - Karta Nauczyciela:

3. Wynagrodzenie wypłacane jest nauczycielowi miesięcznie z góry  w pierwszym dniu miesiąca. Jeżeli pierwszy dzień miesiąca jest dniem ustawowo wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłacane jest w dniu następnym.

4. Składniki wynagrodzenia, których wysokość może być ustalona jedynie na podstawie już wykonanych prac, wypłaca się miesięcznie lub jednorazowo z dołu w ostatnim dniu miesiąca. Jeżeli ostatni dzień miesiąca jest dniem ustawowo wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłacane jest w dniu poprzedzającym ten dzień, a w wypadkach szczególnie uzasadnionych wynagrodzenie może być wypłacone w jednym z ostatnich pięciu dni miesiąca lub w dniu wypłaty wynagrodzenia, o którym        mowa w ust.4.

Leszek19-10-2004 20:19:52   [#04]

KN - Art. 39. 3. Wynagrodzenie wypłacane jest nauczycielowi miesięcznie z góry w pierwszym dniu miesiąca. Jeżeli pierwszy dzień miesiąca jest dniem ustawowo wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłacane jest w dniu następnym.

 

pozdrawiam

Andrzej z G19-10-2004 20:23:15   [#05]

Nie ostatniego, a pierwszego lub następny jeśli święto - nauczyciele, a tak jak piszesz to obsługa i adm.

Karolina19-10-2004 20:51:50   [#06]
dziękuje ;-)

swoją drogą powinno być .....Jeżeli pierwszy dzień miesiąca jest dniem ustawowo wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłacane jest w dniu ...poprzednim.

ale pewnie wymagam zbyt wiele;-)
Kajka19-10-2004 21:59:42   [#07]

nic z tego

Niestety przerabiałam to także na własnej skórze. Nie może być wypłaty wcześniej, bo (coś tam mi księgowa zawile tłumaczyła) trzeba by płacić podwójnie do skarbowego i ZUS. A nikt się nie zdecyduje, chociaż na chłopski rozum byłoby to raz, bo potem automatycznie byłoby już dobrze. Pytanie dlaczego pozostawiam dla domyślnych (bo ja nie wiem). Sąd pracy ponoć też nic nie wskóra gdyż wypłata ma być do 10 następnego miesiąca do dyspozycji pracownika, tylko jakoś nikt nie pomyślał o oświatowcach, nie po raz pierwszy zresztą.
Spayk20-10-2004 08:12:55   [#08]

I jeszcze sprawa banków. Zresztą już o tym pisałem. Niezły pasztet jest gdy 1 wypada w piątek. Jeśli nauczyciel ma konto w innym banku niż szkoła to kasa dotrze do niego najwcześniej w poniedziałek jak ma pecha to we wtorek czyli 5. I najweselsze jest to że wszyscy są w porządku. Szkoła wysyła pieniądze 1 bo podobno inaczej nie może. (a pracownika to nic nie powinno obchodzić, bo zobowiązaniem pracodawcy jest wypłacić 1 i to wcale nie jest to samo co wydanie dyspozycji przelewu) Pracownik ma mieć wypłatę 1 a nie pasek i informacje że "dzisiaj wysłaliśmy, proszę pytać w banku". Bank szkoły dnia 1 (wariant optymistyczny) dokonuje transferu do banku pracownika.

I tu zaczynają się jaja. Kasa na konto pracownika dociera np. 4 i nikt się nie chce przyznać że je miał przez dwa lub trzy dni. Pytałem w bankach jeden twierdzi że od piątku nie ma mojej kasy drugi że dostał ją w  poniedziałek. Jak pytałem czy ta kasa tak sobie krążyła po internecie przez weekend to robią rybę :o i jest cisza. Nie wiadomo też kto w takiej sytuacji powinien zapłacić odsetki.

RomanG20-10-2004 09:04:52   [#09]
Złóż zawiadomienie o przestępstwie przywłaszczenia. Już Policja oficjalnie ustali, co się działo z Twoimi pieniędzmi.
Renatka20-10-2004 20:15:55   [#10]
a może niech nauczycielom płaci sie z dołu wtedy problem z głowy , niech sie trafi komuś zwolnienie maciezyński i takie tam to sami wieci co sie dzieje w ksiegowości . Może optować za zmiana...razem
Spayk20-10-2004 21:22:16   [#11]
Jaki wpływ na terminowość wypłat ma to czy płatne jest z dołu czy z góry? Możemy się też umówić że ogólnie to jest dobrze, ale czy przez to będzie dobrze?
Renatka21-10-2004 18:14:50   [#12]
przepraszam za pisownię wyżej
ale ma znaczenie bo jak z dołu to mogę na tyle wcześniej wysłać pracownikowi,że dostanie wynagrodzenie w terminie ,a 1-go to już nowy miesiąc i biorąc pod uwagę ZUS i podatek nie mogę wysłać wcześniej. a gdy 1-go wypada w dzień wolny to już koszmar.....
joszka21-10-2004 18:28:35   [#13]

Można pomóć

w niektórych wypadkach :a/ proponując Bank w którym płatnik ma konto

b/ poprosić o wypłatę w trudne miesiące ( piatek) do "ręki" i samemu zasilic tego dnia konto ( za to księgowa mnie zabije)

Nic nie ma zawiłego w wypłacie "wcześniejszej" .Otrzymując wynagrodzenie zamiast pierwszego danego miesiąca ,ostatniego miesiąca poprzedzającego stwarzamy sytuację kumulacji dwóch wynagrodzeń w jednym miesiącu - co skutkuje dla płatnika wynagrodzeń koniecznością wcześniejszego o miesiąc generowania kasy na ZUS ( ta jest płacona zawsze w następnym miesiącu).Są to niezłe pieniadze !!

Gaba21-10-2004 18:38:57   [#14]

ja na banki jestem uczulona

Ja składałam regularne infomacje nt. pracy banku, który robił u nas over nighty. Jeszcze lepiej jest gdy - 1 maja jest w środę, 2 maja mamy wolne, potem jest 3 maja + 4 i 5 - wychodziły pieniądze dopiero 6, by do nauczycieli dotrzeć...

- o każdej takiej sytuacji informowałam jako dyrektor OP, gdyż bank był wybrany w drodze przetargu, nie ja o wyborze decydowałam. Pisałam też pisma - dociekliwe i nie ukrywam bardzo wymagające, np. podstawowe pytanie/problem - nie kiedy zostało zlozone polecenie wyksięgowania (mogło byc np. 3 maja), a kiedy zostało złożone polecenie wysyłki (to dwa rózne pojęcia)... - nigdy nie potrafiono mi odpowiedzieć, czemu, gdy składałam polecenia ostatniego kwietnia, pieniądze nie wychodziły 2 maja (banki pracują!!!).

Z każdej takiej sytuacji robiłam notatkę i - powiadamiałam komunikatem grono, jeżeli mieliby miec ochotę domagac sie odsetek - to zpłacic musiałabym (i to w skragach na bank opisywałam) i domagałabym się tych pieniędzy od banku.

Dziś mam multi casha - sprawa super, wysyłamy, podgladamy, co mamy, co poszło, mogę dokładnie dać polecenie np. w środę, by o 4.00 wyszły pieniądze z konta szkoły i ranną sesją są u ludzi. Czuję się w porządku.

Nie wiem, czy mój glos (hi-hi-hi) zadziałał, że OP zrezygnował, ale nie może być tak, że OP nie wie, że bank zawala.

 

chyba że jest inaczej - polecenia przelewu są oddawane do banku po południu - to jest nie fair! Za tempo pracy w szkole odpowiada dyrektor, za nieterminowe wypłaty - dyrektor i potem może dochodzić swego dobrego imienia i odpłaty... od banku.

 

Dziś - bank jest okey, ludzie maja pieniądze  - ja mam satysfakcję i konfort.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]