Forum OSKKO - wątek

TEMAT: biolodzy pomóżcie
strony: [ 1 ]
Grażyna19-10-2004 19:57:22   [#01]
Moja córka (I gimnazjum) ma napisać pracę wyjaśniającą zasadę skurczu i rozkurczu mięśni. Gdzie znaleźć coś na ten temat? Podpowiedzcie o co tu chodzi. W LO z biologii miałam tylko 3:))
Małgoś19-10-2004 20:15:38   [#02]

"Mechanizm skurczu mięśnia:
Siła napędowa skurczu powstaje w wyniku zmiany kształtu miozyny. Miozyna przesuwa cienkie filamenty w kierunku środka sarkomeru, co powoduje jego skrócenie. Filamenty nie zmieniają swojej długości. Skurcz wielu włókien białkowych daje w efekcie skurcz mięśnia. W kurczu zawsze uczestniczą jony wapnia. Ułatwiają one wytworzenie nowych połączeń między cienkimi a grubymi filamentami, co jest warunkiem niezbędnym do późniejszego przesunięcia cienkich elementów przez miozynę. Jony wapnia dostają się do otoczenia miofibryli z systemu otaczających ich kanalików. Są one uwalniane w momencie zapoczątkowania skurczu. Potrzebna jest także energia, którą dostarcza do mięśnia związek zwany ATP, który powstaje podczas utleniania glukozy w mitochondriach włókien mięśniowych. ATP wiąże się z miozyną i wymusza zmianę jej kształtu, co wywołuje skurcz mięśni."

i więcej tu: http://prace.sciaga.pl/22361.html

i polecam przeglądarke google "mechanizm skurczu mięśnia"

Grażyna19-10-2004 20:20:28   [#03]
dzieki, szukałam w onecie i niczego nie znalazłam. Na podanej przez stronie też bylam, ale nie znalazłam tego co cytujesz. Tego szukałam, z reszta sobie poradzę. Jeszcze raz wielkie dzięki!!!
Jolanta Szuchta20-10-2004 08:22:53   [#04]

A tak na przyszlośc

dla mnie najlepsze rezultaty wyszukiwania daja google.To nie reklama,tylko doświadczenie.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]