Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Kwalifikacje nauczycieli w oddziale specjalnym
strony: [ 1 ]
Władysław Ścianek18-10-2004 17:23:54   [#01]
Pomóżcie mi, proszę, rozwiązać problem kwalifikacji nauczycieli uczących języka polskiego, czy matematyki w oddziałach dla dzieci upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim szkoły podstawowej oraz gimnazjum wchodzących w skład ośrodka szkolno - wychowawczego. Nauczycielki o kilkunastoletnim stażu uważają, że studia z zakresu oligofrenopedagogiki dają wystarczające kwalifikacje i absolutnie nie ma konieczności uzupełnienia wykształcenia w zakresie nauczanych edukacji przedmiotowych / np. filologii polskiej /. Co wy na to?  Proszę o odpowiedź.  Pozdrawiam .
maeljas18-10-2004 18:02:28   [#02]

według

 interpretacji rozporządzenia przez moje KO nauczycielki nie mają racji - powinny uzupełnić wykształcenie:

§ 5.

1. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w przedszkolach specjalnych, szkołach specjalnych, specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych i specjalnych ośrodkach wychowawczych dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym, a także do prowadzenia zajęć rewalidacyjno - wychowawczych z dziećmi i młodzieżą z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim posiada osoba, która:

1) legitymuje się dyplomem ukończenia studiów magisterskich na kierunku pedagogika lub pedagogika specjalna, w zakresie oligofrenopedagogiki, lub

2) legitymuje się dyplomem ukończenia studiów wyższych zawodowych:

a) na kierunku pedagogika lub pedagogika specjalna, w zakresie oligofrenopedagogiki, lub

b) w specjalności nadającej kwalifikacje do pracy z dziećmi i młodzieżą z upośledzeniem umysłowym, lub

3) ma kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły lub rodzaju placówki, określone odpowiednio w § 2-4 i 10, a ponadto ukończyła studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny w zakresie oligofrenopedagogiki, albo

4) legitymuje się dyplomem ukończenia zakładu kształcenia nauczycieli w specjalności nadającej kwalifikacje do pracy z dziećmi i młodzieżą z upośledzeniem umysłowym.

2. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela przedmiotu lub prowadzącego zajęcia w przedszkolach specjalnych, szkołach specjalnych, specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych i specjalnych ośrodkach wychowawczych dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami nie wymienionymi w ust. 1, posiada osoba, która ma kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły lub rodzaju placówki, określone odpowiednio w § 2-4 i 10, a ponadto ukończyła studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny w zakresie pedagogiki specjalnej, odpowiedniej do niepełnosprawności uczniów.

3. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela prowadzącego zajęcia w przedszkolach specjalnych, szkołach specjalnych, specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych i specjalnych ośrodkach wychowawczych dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami nie wymienionymi w ust. 1, posiada również osoba, która legitymuje się dyplomem ukończenia studiów magisterskich na kierunku pedagogika lub pedagogika specjalna, w specjalności odpowiedniej do niepełnosprawności uczniów.

4. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela prowadzącego zajęcia w przedszkolach specjalnych, szkołach podstawowych specjalnych, gimnazjach specjalnych, szkołach zasadniczych specjalnych, zasadniczych szkołach zawodowych specjalnych, specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz w specjalnych ośrodkach wychowawczych dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami nie wymienionymi w ust. 1, posiada również osoba, która legitymuje się dyplomem ukończenia studiów wyższych zawodowych:

1) na kierunku pedagogika lub pedagogika specjalna, w specjalności odpowiedniej do niepełnosprawności uczniów lub

2) w specjalności odpowiedniej do niepełnosprawności uczniów.

5. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela prowadzącego zajęcia w przedszkolach specjalnych, szkołach podstawowych specjalnych, szkołach zasadniczych specjalnych, zasadniczych szkołach zawodowych specjalnych, specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz w specjalnych ośrodkach wychowawczych dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami nie wymienionymi w ust. 1, posiada również osoba, która ukończyła zakład kształcenia nauczycieli, w specjalności odpowiedniej do niepełnosprawności uczniów.

6. Kwalifikacje do nauczania języków obcych w przedszkolach specjalnych i szkołach specjalnych posiada osoba, która ma kwalifikacje wymagane do nauczania języków obcych w danym typie szkoły, określone odpowiednio w § 11 ust. 2-4.

gosienka18-10-2004 19:26:47   [#03]

Maeljas, ale idąc tokiem tego rozumowania ta ja kończac dzienne pięcioletnie studia z oligofrenopedagogiki do czego mam kwalifikacje w szkole specjalnej? Coś tu stoi na głowie !!!!!

Maelka18-10-2004 19:30:22   [#04]

Gosieńko

To (czasami) stoi na głowie.

Do 2006 r. wszyscy w naszym ośrodku musimy uzupełnić kwalifikacje przedmiotowe. I uzupełniamy.

maeljas18-10-2004 19:46:57   [#05]

a na "głowie stoi" to,że przedmiotowiec ma łatwiej - może np w ciągu

I semestru ( bo i takie "kursy kwalifikacyjne" widziałam) zrobić oligofrenopedagogikę

- a pedagog specjalny takich "możliwości" nie znajdzie - musi "regularne" studia zaczynać

Władysław Ścianek19-10-2004 16:49:18   [#06]

Dziękuję Wam za podjęcie tematu. Zasygnalizowany przeze mnie problem wynika z zapisu paragrafu 20 cytowanego przez Martę / maeljas / rozporządzenia, gdzie zapisano, że "nauczyciele zatrudnieni w dniu wejścia w życie rozporządzenia na podstawie mianowania, którzy spełniali wymagania kwalifikacyjne na podstawie dotychczasowych przepisów, zachowują nabyte kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela." Poprzednie rozporządzenie z 1991 r. na postawiony problem wypowiada się niejasno. Stąd też niejasność trwa nadal. Ja uważam tak, jak pisze Maelka ale nauczyciele naszego nowosądeckiego Ośrodka interpretują to inaczej. Ich zdaniem, oligofrenopedagogika ukończona przed rokiem 2002 oraz stosunek pracy na podstawie mianowania pozwalają nauczać wszystkich edukacji przedmiotowych w szkole podstawowej i gimnazjum, w oddziałach dla upośledzonych w stopniu lekkim.  I oto problem.   Pozdrawiam !!!

gosienka19-10-2004 17:00:33   [#07]
Szczerze mówiąc to ja też uważam też tak jak twoi nauczyciele i w tej sprawie z prośbą o interpretację wysłałam pismo do MENIS
Władysław Ścianek19-10-2004 18:30:42   [#08]
Dziękuję, Gosiu. Wspólnie czekamy na odpowiedź z MENiS-u.  Pozdrawiam Giżycko !!!
gosienka19-10-2004 19:32:26   [#09]
ależ miło, a skąd my sie znamy? :-))))))))
augustyna 2329-08-2005 19:20:15   [#10]
Czy MENiS już udzieliło odpowiedzi?  Kto ma rację?  #1 czy #2?
Będę wdzięczna za odpowiedź.
Ganges31-08-2005 17:01:15   [#11]
Podnoszę. żeby nie przepadł temat, bo jestem nim też zainteresowana
augustyna 2331-08-2005 19:58:38   [#12]
Już się dowiedziałam, oczywiście #2+#4.

Tylko ile osób o tym się nie dowiedziało z powodu nieznajomości prawa i braku informacji ze strony dyrektorów. Po co informowac człowieka, umowa mu wygaśnie i jednego do godzin mniej. Czeka mnie to po 20 latach pracy. Na studia podyplomowe jest już za późno, bo jakie można zrobić w ciągu roku.

To tylko i wyłącznie moja wina, ale też ktoś się bawi moim kosztem.
grazabo31-08-2005 21:43:46   [#13]

Faktycznie tak jest -do 2006r. wszyscy absolwenci ped.specj.-oligofrenopedagogiki lub rewalidacji upośledzonych mogą uczyć przedmitów w gimnazjum .Natomiast po 2006 konieczne są kwalifikacje przedmiotowe.

Absolwenci ped.specj. mają kwalifikacje do pracy z dzieći i młodzieżą uposledzoną w stopniu umiarkowanym , znacznym i głębokim .

Nionka07-09-2005 19:07:12   [#14]

NI a kwalifikacje

Mam w gimnazjum dwoje dzieci uposledzonych w stopniu umiarkowanym i zakwalifikowanych do kształcenia specjalnego, ale ze względu na stan zdrowia mających orzeczenie o potrzebie nauczania indywidualnego w domu. Moje gimnazjum to szkoła masowa, nie mamy oddziałów integracyjnych ani specjalnych. Przydzieliłam te godziny NI nauczycielce mającej mgr z pedagogiki wczesnoszkolnej i studia podyplomowe z oligofrenopedagogiki oraz terapii pedagogicznej (nie miałam nikogo innego po oligo...). Czy ma kwalifikacje, by uczyć te dzieci, czy nie?

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]