Forum OSKKO - wątek

TEMAT: zwolnienie z wf
strony: [ 1 ]
cynamonowa18-10-2004 11:52:15   [#01]
 Czy znacie jakieś wytyczne mówiące o zwolnieniu ( krótkim) z wychowania fizycznego. Chodzi mi o fakt czy rodzic może i na jaki okres czasu napisać takie zwolnienie z tych zajęć?
Władysław Ścianek18-10-2004 13:04:05   [#02]
Problem ten należy uregulować w statucie szkoły. Rodzic ma prawo zwolnić sporadycznie swoje dziecko z wychowania fizycznego. Przyjęte jest, że takiego zwolnienia dokonuje nauczyciel wf na pisemną prośbę rodzica, w której to prośbie rodzic musi napisać, czy oczekuje zwolnienia dziecka wraz ze zwolnieniem do domu, czy tylko zwolnienia z ćwiczeń wymagających dużego wysiłku fizycznego. Wówczas dziecko pozostaje na lekcji pod opieką nauczyciela. Dłuższe zwolnienia mogą, moim zdaniem, mieć miejsce tylko na wniosek lekarza.   Pozdrawiam !!!
Dorsto18-10-2004 15:30:13   [#03]

Przyjęte jest, że takiego zwolnienia dokonuje nauczyciel wf na pisemną prośbę rodzica, w której to prośbie rodzic musi napisać, czy oczekuje zwolnienia dziecka wraz ze zwolnieniem do domu, czy tylko zwolnienia z ćwiczeń .

cynamonowa19-10-2004 10:07:18   [#04]
 ale czy nauczyciel samowolnie może ustalić, że np. zwolnienie na tydzień to tylko od lekarza? dodam,że lekarze nie chcą wypisywać jakichkolwiek zwolnień , twierdząc, że to kompetencja radziców
OlaM19-10-2004 10:10:08   [#05]
Rodzic może zwolnić w każdej chwili dziecko z wf i może to robić np przez cały semestr. Jednak musi mieć świadomość konsekwencji wynikających z takich ciągłych zwolnień.
RomanG19-10-2004 10:19:26   [#06]
Co do zasady zwalnia nauczyciel/dyrektor. Mogą się nie zgodzić. Rodzic tylko prosi, przedstawiając uzasadnienie - mocne i wiarygodne, albo nie.
error20019-10-2004 14:04:45   [#07]

jaka specjalność?

Czy ktoś  wie, czy istnieje przepis mówiący, że z w-f zwolnić może TYLKO LEKARZ-SPECJALISTA? Mam taki problem - orzeczenie o potrzebie zwolnienia wydał lekarz rodzinny, a dyrektor żąda zwolnienia od lekarza-specjalisty.
Rycho19-10-2004 14:56:50   [#08]

co do zasady

nie ma rodzic prawnej mozliwości zwolnić swego dziecka z jakichkolwiek zajęć w szkole.
 
Taka kompetencja (zwolnienie) należy wyłącznie do dyrektora szkoły i dotyczy tylko kilku przedmiotów:
§ 8. Rozp o ocenianiu ...
1. Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z zajęć z wychowania fizycznego, informatyki lub technologii informacyjnej na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach uczestniczenia ucznia w tych zajęciach, wydanej przez lekarza, oraz na czas określony w tej opinii.
 
w opisywanym przypadku chodzi co najwyżej o usprawiedliwienie przez rodzica nieobecności dziecka na zajęciach. Należy tu pamiętać o konsekwenacjach "nieprzychodzenia" na zajęcia lub jeśli to dotyczy nieobecności w szkole wogóle, o konsekwencjach niespełniania obowiązku szkolnego, czy obowiązku nauki.
Szkoła powinna określić zasady usprawiedliwiania nieobecności pamiętając przy tym, że nie każde usprawiedliwienie rodzica musi być uwzględnine.
 
Jak z powyższego przepisu wynika, nie ma tam nic, co nakazywało by by opinię o niemożliwości uczestniczenia w zajęciach WF miał wydawać lekarz jakiejś ściśle określonej specjalności. Ma to być po prostu lekarz.
Ale powyższe dotyczy tylko sytuacji, gdy dyrektor ma zwolnić ucznia z zajęć WF.
 
Wszelkie inne nieobecności nie muszą być podpierane zaświadczeniem lekarskim. Lekarze właśnie dlatego ich nie chcą dawać. To rodzic jest odpowiedzialny za dziecko i za posyłanie go do szkoły. On więc może na zasadach określonych przez szkołę (tu trzeba to rozumieć jako określenie sytuacji, terminów, itp, a nie że ma przynieść zaświadczenie do lekarza) usprawiedliwić nieobecność. Wprzypadku, gdy zasad nie dotrzyma, szkoła ma obowiązek interweniować, czyli spowodować przychodzenie ucznia do szkoły.
 
No izasad tych nie powinien samowaolnie określać nauczyciel wg swojego widzimiesię, tylko powinno być to uregulowanie ogólnoszkolne.
Grażyna19-10-2004 15:58:11   [#09]

Polecam Henrykowy wzór:))(chyba jego). Zaktualizowałam tylko podstawę prawną cytowaną zresztą przez Rysia

 

DECYZJA NR ............/...............

w sprawie zwolnienia ucznia

z nauki wychowania fizycznego

Na podstawie § 8 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 września 2004r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania egzaminów i sprawdzianów w szkołach publicznych oraz na podstawie opinii lekarskiej  z dnia ............................... o ograniczonych możliwościach  uczestniczenia w tych zajęciach

zwalniam

ucznia klasy ............................  ...................................................................................

(imię i nazwisko ucznia)

Szkoły Podstawowej nr ...... w .............................................

ur. ............................................................. z nauki wychowania fizycznego w okresie od dnia ............................................................. do dnia .....................................................................

 

Podczas trwania lekcji z wyżej wymienionego przedmiotu uczeń ma obowiązek uczestniczenia w niej wraz z całą klasą (nie jest oceniany za osiągnięcia).

Od niniejszej decyzji przysługuje prawo odwołania do Kuratorium Oświaty – Delegatura w ............... w terminie 14 dni od daty jej otrzymania.

 

Dyrektor Szkoły
beera19-10-2004 21:37:06   [#10]

Grazynko

ale ten dopisek:

 opinii lekarskiej o ograniczonych możliwościach  uczestniczenia w tych zajęciach

oznacza, że ucznia nie należy zwalniać z zajęć w-fu tylko- w związku z co prawda ograniczonymi, ale jednak mozliwościami uczestniczenia w zajęciach lekcyjnych, uznać go za dziecko o specjalnych potrzebach edukacyjnych i skonstruować inne wymagania, inny plan dydaktyczny, inny sposob oceniania, pozwalając jednoczesnie uczestniczyć w zajęciach...

Zola20-10-2004 00:46:05   [#11]
asia ale w rozporządzeniu stoi, że dyrektor zwalnia a nie konstruuje  inne wymagania itd.
beera20-10-2004 10:51:49   [#12]

:-)

Zola- zwalnia ale gdy ma zwolnienie lekarskie o zwolnieniu z zajęć w-fu

a nie opinię lekarską o ograniczonych możliwościach- a tak jest na wskazanym druku !

A wymagania, itd w takiej sytuacji- gdy są ograniczenia, a nie zwolnienie konstruuje n-l ( zgodnie z rozporządzeniem o ocenianiu)

beera20-10-2004 10:52:36   [#13]

kurcze

zwolnienie lekarskie o zwolnieniu z zajęć w-fu

oczywiście

zaświadczenie  lekarskie o zwolnieniu z zajęć w-fu

Dorsto20-10-2004 18:06:49   [#14]
Asia, co to znaczy - ograniczone możliwości uczestniczenia w wf?
beera20-10-2004 18:14:50   [#15]

chyba to co jest napisane

 na tym kwicie-

ograniczone możliwości, to niepełne możliwości- zdaje się;-)

ale co naprawdę to znaczy, to trzeba by bylo spytać autora tego pisma wyżej

Leszek20-10-2004 18:27:01   [#16]

Zola zacytowała rozp. o ocenianiu

 § 8. 1. Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z zajęć z wychowania fizycznego, informatyki lub technologii informacyjnej na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach uczestniczenia ucznia w tych zajęciach, wydanej przez lekarza, oraz na czas określony w tej opinii.

      2. W przypadku zwolnienia ucznia z zajęć z wychowania fizycznego, informatyki lub technologii informacyjnej w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony”.

 

Henryk celnie ujął w swoim wzorze zapis z rozporządzenia.

pozdrawiam

Marek Pleśniar20-10-2004 18:30:33   [#17]
o kurcze...
Dorsto20-10-2004 18:33:37   [#18]

Widzisz, problem polega na tym, że czasem i my dostawaliśmy takie zwolnienia - "z trudniejszych ćwiczeń", "może z ograniczeniami", "zwolnienie z biegania". I tu następował problem: co poeta chciał powiedzieć? Które ćwiczenia są trudniejsze? Które nie wymagają biegania (było kiedyś dziecko, które wg lekarza biegać nie mogło, ale grać w ręczną, kosza, nożną, łyżwy - tak!)? Kiedyś pięknie wytłumaczyła nam zawiłości takich zwolnień pani od bhp - jak coś się stanie, odpowie za to nauczyciel i dyrektor, bo lekarz powie, że dane ćwiczenie było dla dziecka zbyt trudne. Niestety, większość dzieci nie potrzebuje takich zwolnień, są one wystawiane na prośbę rodziców, którzy nie chcą, by ich dzieci "się męczyły".

Od kilku lat u nas w szkole albo dziecko ćwiczy - bez ograniczeń, albo ma całkowite zwolnienie z wf. O dziwo, liczba przynoszonych zwolnień zmalała. Uczę/uczyłam dzieci z epilepsją, cukrzycą, zaburzeniami hormonalnymi, astmą, alergią, otyłością - dzieci te wykonują wszystkie ćwiczenia tak, jak dzieci zdrowe. Oczywiście, zwrócona jest na nich większa uwaga w trakcie lekcji (pod kątem ich bezpieczeństwa) .

Pomijam w tych rozważaniach dzieci z niepełnosprawnością fizyczną.

beera20-10-2004 19:25:41   [#19]

ale jajka :-))

zapis rozporządzenia jest ciut chory:-))

albo ja;-))

dla mnie ograniczone mozliwości nie oznaczają braku mozliwości uczestniczenia w zajęciach

no ale czapka z łba- odszczekuję uwagi :-))

tzn- zeby być ścislym- durnowato skonstruowany zapis- powiem wam :-))

Dorsto20-10-2004 20:17:35   [#20]
:-)))
Grażyna20-10-2004 21:04:44   [#21]
ogranoiczone moim zdanie, to np. złamana noga i przez dłuższy czas uczeń ma ograniczone mozliwości uczestniczenia w wf-ie na zasadaqch obowiązujących w danej klasie.
Grażyna20-10-2004 21:06:35   [#22]
a, wzór jest ok. inaczej bym go tu nie wrzucała :)) Sprawdziłam nim go tu umieściłam:))
Jersz20-10-2004 21:07:55   [#23]

Czy wzór Henryka jest taki dobry?

Zastanawiam się czy wzór Henryka jest doby. Podoba mi się wstęp, prawidłowa podstawa, zacytowany przepis, ale to zakończenie coś przedobrzone.

"Podczas trwania lekcji z wyżej wymienionego przedmiotu uczeń ma obowiązek uczestniczenia w niej wraz z całą klasą (nie jest oceniany za osiągnięcia)."

No to jak, zwolniony z zajęć w-f czy niezwolniony? Wyobrażam sobie sytuacje. Nauczyciel biga z uczniami po lesie. Uczeń zwolniony przebywa wraz z całą klasą na zajęciach. I co, biegnie za nimi? Tak tylko żeby się nie zgubić? ;-)

Moim zdaniem, jak zwiolniony, to zwolniony. Nie ma go na zajęciach. Idzie do domu, albo siedzi w bibliotece, świetlicy i czeka na odwóz.

Grażyna20-10-2004 21:19:51   [#24]
dla mnie jest dobry, bo ja nie dzielę klasy na grupy (zbyt mała liczebnośc, po jednym oddziale z rocznika) i mam wf  w środku dnia. Trudno ucznia odsyłać do domu. Siedzi więc na ławeczce, czasami pomaga nauczycielowo (mierzy i notuje czas), czasami siedzi w bibliotece jak wf jest w terenie. Uważam, że tę kwestię należy roztrzygać indywidualnie, w zależności od szkoły.
Roman K20-10-2004 21:32:34   [#25]

Na podstawie § 8 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 7 września 2004r. w sprawie warunków i sposobu ....

Roman_K

Dorsto20-10-2004 21:37:27   [#26]

Do #24

W tym przypadku - całkowicie dzieciaka należy zwolnić na czas określony przez lekarza. Z mojego doświadczenia wynika, że najczęściej ograniczenie ćwiczeń wg lekarzy to zwolnienie z biegania, "ćwiczeń męczących i forsownych" lub  przewrotów.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]