Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Urlop zdrowotny a prawo do emerytury
strony: [ 1 ]
Magosia15-10-2004 14:42:09   [#01]
Proszę o potwoerdzenie bądź sprostowanie mojego rozumowania:

czy poniższy zapis "prawo do emerytury" należy rozumieć jako przywilej wynikający z KN (czyli 30 lat pracy) czy jako uprawnienia emerytalne z KP?

Sądzę,że chodzi o uprawnienia, czyli jesli nauczyciel ma 31 lat pracy to mogę mu poświadczyć prawo do urlopu zdrowotnego. Czy mam rację?

Art. 73. (87) 1. Nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Nauczycielowi, któremu do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż rok, urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa uprawnienia emerytalne.
Z góry dziękuję.
Ewa z Rz15-10-2004 14:47:44   [#02]

uważam, że masz rację

ale są tacy co tak nie uważają... (np. moje KO)
Zosia K15-10-2004 14:50:13   [#03]

urlop zdrowotny a prawo do emerytury

Jeżeli nauczyciel nabył uprawnienia do emerytury na podstawie art. 88 KN, to urlop zdrowotny mu nie przysługuje.
Magosia15-10-2004 14:55:20   [#04]

I tu jest problem

bo ja podpisuję decyzję... Proszę o dalsze glosy.
Zosia K15-10-2004 14:56:27   [#05]
Twoja sprawa, ale ja zasięgalam na ten temat informacji w ministerstwie.
Magosia15-10-2004 14:58:18   [#06]

Dwie odpowiedzi- dwa stanowiska

Art. 88. 1. (89) Nauczyciele mający trzydziestoletni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze, zaś nauczyciele szkół, placówek , zakładów specjalnych oraz zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich - dwudziestopięcioletni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze w szkolnictwie specjalnym, mogą - po rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy - przejść na emeryturę.

Czy art.88 to prawo czy przywilej?  zapraszam do wypowiedzi.
Zosia K15-10-2004 14:58:47   [#07]
Ja zasięgałam na ten temat informacji w ministerstwie, możesz się tam zwrócić z pismem i otrzymasz odpowiedź.
Magosia15-10-2004 15:02:05   [#08]

Zosiak

czy odpowiedź dostałaś na piśmie? Czy rozmowa telefoniczna? Ja naprawdę szukam prawnej interpretacji, prawnicy , do których sie zwracałam nie potrafią mi podać przekonującej argumentacji- zostaje własny rozsądek?
Niby na zdrowy rozum (?) jak ktoś nie może pracować, to może iść na emeryturę, ale czy odmówienie prawa do urlopu jest na pewno zgodne z prawem?
Ewa z Rz15-10-2004 15:05:00   [#09]

ale to nie rozporządzenie

więc ministerstwo nie ma decydującego głosu - tu może sie jedynie wypowiedzieć SĄD, jak dyrektor odmówi a n-l sie uprze i odpowiednio wysoko ze swoja sprawą zajdzie.

Podkarpackie KO twierdzilo na naradach wrzesniowych z dyrektorami, że jest tak jak pisze ziosiak, ale że dyrektor może udzielić urlopu choć nie musi - a jak udziela, to się jedynie musi wytłumaczyc przed OP (finanse)

Zosia K15-10-2004 15:08:01   [#10]
Rozmowa była telefoniczna, ale pani odpowiedziała mi, że jeżeli wystąpię z pismem, otrzymam pisemną odpowiedź. Gdyby zainteresowana nauczycielka nie zrezygnowała z zamiaru pójścia na urlop, zwróciłabym się z pismem. Jednak ona zrezygnowała i mnie w tym momencie przestało to interesować.
udanka15-10-2004 15:54:45   [#11]

Zasięgałam w tej sprawie informacji u różnych osób (prawnicy, radca prawny ZZ, KO, OP); i co??? Każdy ten zapis interpretuje w sposób korzystny dla siebie.

bogna15-10-2004 16:14:34   [#12]

rozmawailiśmy o tym tutaj:

http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=6524&fs=0&st=0

Władysław Ścianek15-10-2004 16:21:39   [#13]
Zosiu K.  Napisz do MENiS-u, proszę. Chociaż ich odpowiedź nie będzie dokumentem prawnym, ale stanowisko na piśmie ma znaczenie, dla którego należy się pewien szacunek.  Pozdrawiam !!!
Magosia15-10-2004 18:51:12   [#14]

Dzięki

Bogna - przegryzłam się prze orzeczenie SN we wskazanym wątku i chyba mam jasność. ;-)
krystyna15-10-2004 18:57:24   [#15]

w jednej ze szkół mojego OP już zbliża się pierwszy termin rozprawy w tej własnie sprawie...

Nowy dyr.wydał poprzedniemu dyrowi (który wrócił na stanowisko nauczyciela) kwit o prawie do urlopu.

OP twierdzi, że bezprawnie, gdyż celem urlopu jest takie podreperowanie zdrowia, by wrócić do pracy, a nie na emeryturę...(stary dyr. może iść, ale nie musi...)

Jednak wszyscy wiemy, że z powodu niżu demograficznego, to właśnie nauczyciele z "prawem do emerytury" będą zwalniani w pierwszej kolejności otrzymując 9 - miesięczne odprawy.

A OP coraz dokładniej patrzą na każdą wydaną złotówkę...

Nowemu dyrowi zagrożono, że jeżeli przegra sprawę, zostanie odwołany ze stanowiska.

Jedna z moich "uprawnionych" nauczycielek bardzo by chciała z takiego urlopu w przyszłym roku skorzystać, ale..............

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]