Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Znowu egzamin dojrzałości - "stara matura'
strony: [ 1 ]
Danka13-10-2004 08:51:42   [#01]

mam kilka watpliwości. Dotyczą one absolwentów lat ubiegłych.

1) Czy absolwent z lat ubiegłych czteroletniej szkoły zawodowej ( technikum dla młodzieży na podbudowie szkoły podstawowej) moze pierwszy raz podejść do egzaminu w sesji zimowej, czy jest ona tylko dla tych, którzy zaczęli ten egzamin już wcześniej, np. w maju?

2) Czy absolwenci jak wyżej od maja 2005 zdają juz tylko nowa maturę, jezeli podejmują zupełnie nową próbęnp. podchodzą pierwszy raz lub od pierwszego razu minęły dwa lata/

3) Kiedy ostatni raz mogą zdawać starą maturę absolwenci lat ubiegłych, kończących bardzo dawno liceum dla pracujących na podbudowie szkoły zasadniczej?

4) Kto roawieje moje wątpliwości?

zgredek13-10-2004 13:51:47   [#02]
1)  na spotkniach kuratoryjnych mówiono nam, że tak, ale w praktyce okazało się, że "muszą bardzo szczegółowo i sensownie udokumentować" taką chęć - zwróć się do swojego KO - tam odpowiedzą

na pozostałe pytanie znajdziesz odpowiedź w nowym rozporządzeniu o ocenianiu:

§ 140. 1. Egzamin maturalny przeprowadza się począwszy od sesji wiosennej w roku szkolnym 2004/2005 dla absolwentów szkół ponadgimnazjalnych.

2. Egzamin dojrzałości przeprowadza się na warunkach i w sposób określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia:

1) do sesji zimowej w roku szkolnym 2004/2005 włącznie - dla absolwentów czteroletnich szkół średnich dla młodzieży;
2) do sesji wiosennej w roku szkolnym 2004/2005 włącznie - dla absolwentów pięcioletnich szkół średnich dla młodzieży oraz dla absolwentów oddziałów zbiorczych czteroletnich szkół średnich dla młodzieży, z tym że absolwenci oddziałów dwujęzycznych liceum ogólnokształcącego, którzy zrealizowali pięcioletni cykl kształcenia obejmujący klasę wstępną, mogą w tej sesji przystąpić do egzaminu dojrzałości albo egzaminu maturalnego;
3) do sesji wiosennej w roku szkolnym 2005/2006 włącznie - dla absolwentów trzyletnich techników i szkół równorzędnych dla młodzieży na podbudowie szkoły zasadniczej;
4) do sesji zimowej w roku szkolnym 2008/2009 włącznie - dla absolwentów ponadpodstawowych szkół średnich dla dorosłych.

3. Absolwenci szkół, o których mowa w ust. 2, mogą przystąpić do egzaminu dojrzałości w kolejnych sesjach egzaminacyjnych, w ciągu 2 lat od odpowiednio sesji zimowej lub wiosennej w roku szkolnym, w którym przystąpili lub mogli przystąpić do egzaminu dojrzałości, chyba że zgłoszą chęć przystąpienia do egzaminu maturalnego.
Małgorzata Piluch13-10-2004 18:02:04   [#03]

Istnieje jeszcze inna szansa.

Przez wszystkie następne lata, także w kilka lat po skończeniu szkoły, absolwenci będą mogli zdawać starą maturę w komisjach kuratoryjnych, bo takowe będą powoływane dla tych, którzy skończyli szkołę podstawową, a nie gimnazjum. Wiem, bo w takiej komisji pracuję od 4 lat i mamy do czynienia nawet z ludźmi 50-letnimi, którzy z różnych względów, przede wszystkim z powodu ultimatum w zakładzie pracy, muszą maturę mieć. Stąd wniosek, że jak długo będą chętni do zdawania matury, którzy skończyli, jako etap edukacji, podstwówkę, tak długo jakąś możliwość zdawania będą mieli - zgodnie ze starymi przepisami.
Danka13-10-2004 20:47:07   [#04]
Dziękuję za informację. Jeszcze tylko jedno pytanie do których absolwentów zgodnie z rozporządzeniem mam zaliczyć osobę, która ukończyła w 1981 r trzyletnie technikum dla pracujących na podbudowie szkoły zasadniczej. Nie widzę takiej grupy osób w rozporzadzeniu.
Małgorzata Piluch13-10-2004 23:27:10   [#05]

Liczy się skończona szkoła podstawowa.

Nowa matura dotyczy wyłącznie osób po skończonym gimnazjum. Ktoś, kto skończył zasadniczą, przedtem skończył podstawówkę i to jest najważniejsze!
zgredek13-10-2004 23:31:19   [#06]
ustawa o systemie oświaty przed obecną reformą dzieliła szkoły na podstawowe i ponadpodstawowe

i jest ważna podbudowa programowa, ale w szkołach dla młodzieży

natomiast szkoły dla dorosłych wrzucono do jednego worka

tak więc ten absolwent z 1981 r. to

4) do sesji zimowej w roku szkolnym 2008/2009 włącznie - dla absolwentów ponadpodstawowych szkół średnich dla dorosłych.

--------------

jeśli źle myślę, to mnie poprawcie
zgredek13-10-2004 23:34:12   [#07]
Małgosiu - nowa matura nie dotyczy tylko tych, którzy gimnazjum skończyli

3. Absolwenci szkół, o których mowa w ust. 2, mogą przystąpić do egzaminu dojrzałości w kolejnych sesjach egzaminacyjnych, w ciągu 2 lat od odpowiednio sesji zimowej lub wiosennej w roku szkolnym, w którym przystąpili lub mogli przystąpić do egzaminu dojrzałości, chyba że zgłoszą chęć przystąpienia do egzaminu maturalnego.
zgredek14-10-2004 00:08:03   [#08]
a dodam jeszcze z załącznika nr 1:

§ 38.

Do egzaminu dojrzałości mogą również przystąpić:

1) absolwenci, którzy ukończyli szkołę średnią w trybie egzaminu eksternistycznego;

2) absolwenci zespołów przedmiotowych w liceach ogólnokształcących dla dorosłych, którzy ukończyli naukę w trzecim zespole przedmiotowym, oraz absolwenci innych typów szkół dla dorosłych.
Małgorzata Piluch14-10-2004 12:13:23   [#09]

Zgredek.

Jasne że mogą przystąpić do nowej, jak chcą. A swoją drogą, czy to, co piszesz znaczy, że wszyscy, którzy nie "wyrobią się" ze starą maturą do 2008/09 będą musieli zdawać nową? To zresztą możliwe. A poza tym, to pewnie chodzi o to, że od w/w roku, w szkołach dla dorosłych będą absolwenci już gimnazjum, a więc wiadomo, że obowiązuje ich inny egzamin. Dowiadywałam się wielokrotnie, co jest podstwą, powiedziano mi, na różnych szczeblach władzy, że zawsze będzie się liczył etap przed szkołą średnią: podstawówka - stary egzamin, gimnazjum - nowy, bo tu chodzi o podbudowę, nie o skończony typ szkoły średniej. Ale i tak nie dam sobie głowy uciąć, co będzie za 5 lat, bo tego nie wie nikt w kraju, gdzie wszystko jest możliwe. Pozdrawiam.
zgredek14-10-2004 12:22:12   [#10]
zgadzam się co tego, że absolwenci, którzy kończyli gimnazjum starej matury zdawać nie mogą

zobacz w jaki jasny sposób zapisano egzamin zawodowy:


§ 144.

1. Egzamin z nauki zawodu i egzamin z przygotowania zawodowego dla absolwentów dotychczasowych szkół zasadniczych oraz szkół średnich zawodowych przeprowadza się na warunkach i w sposób określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia, do końca lutego w roku szkolnym 2008/2009.

2. Począwszy od czerwca w roku szkolnym 2008/2009, dla absolwentów szkół, o których mowa w ust. 1, którzy do końca lutego w roku szkolnym 2008/2009 nie zdali egzaminu z nauki zawodu lub egzaminu z przygotowania zawodowego albo nie przystąpili do tych egzaminów, przeprowadza się egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe, o którym mowa w § 103

---------------

i tu sytuacja jest jasna

natomiast myslę, że po 2011 roku egzaminu dojrzałości nie będzie, tylko
egzamin maturalny, ale

któż to wie;-))))))

pozdrawiam Cię serdecznie
Małgorzata Piluch15-10-2004 19:45:05   [#11]

Ja też Cię pozdrawiam!

No właśnie i pewnie masz rację, że stara formuła się wyczerpie z czasem. Swoją drogą ciekawe, czy dzisiejszemu 30- latkowi łatwiej byłoby zdawać maturę nową, jak sądzisz, bo niektórzy się pytają, do jakiej przystąpić? Sama nie wiem, co w takiej sytuacji doradzić? Mówię oczywiście o tych, którzy zamierzają zdawać w komisji kuratoryjnej, ale i w szkołach w końcu może być podobnie.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]