Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Odwołanie dyrektora a dodatek funkcyjny
strony: [ 1 ]
Konto zapomniane12-10-2004 08:14:23   [#01]
Mam serdeczną prośbę. Czy ktoś może mi podać informację, na jakiej podstawie odwołanemu dyrektorowi należy się 3- miesięczny dodatek funkcyjny?
Marek Pleśniar12-10-2004 08:17:17   [#02]

?

a należy się???
bogna12-10-2004 09:07:27   [#03]

tak napisała Ewa z Rz w innym wątku:

http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=7061#FBK

"Nawet dyrektorowi odwołanemu z natychmiastowym skutkiem przysługuje dodatek funkcyjny z 3 m-ce (nie licząc m-ca, w którym go odwołano)"

a ja nie potrafię odpowiedzieć, na jakiej podstawie tak twierdzi :-(

Ewa z Rz12-10-2004 09:35:51   [#04]

wszystko zależy jak był przyznany

jeśli na czas nieokreślony, to przysługuje 3 miesięczne wypowiedzenie dodatku (jest to składnik wynagrodzenia) - zatem w przypadku odwołania ze skutkiem natychmiastowym należy on sie jeszcze przez 3 m-ce.

W przypadku przyznania go na czas określony (rok kalendarzowy, kadencję) przysługuje do końca okresu na jaki został przyznany, pomimo odwołania.

Z tego przypadku skorzystała moja poprzedniczka odwołana pół roku przed końcem kadencji - wygrała w sądzie dodatek za 6 m-cy.

Podstawa jest tu KN i KP

W przypadku długotrwałej choroby dyrka, dodatek przysługuje mu przez 3 miesiące pozostawania na L4, podobnie jest w przypadku zawieszenia.

bogna12-10-2004 09:44:28   [#05]

Ewa - chyba nie masz racji.

W przypadku odwołania ze skutkiem natychmiastowym, czyli w domyśle "w szczególnie uzasadnionych przypadkach", należy się - twoim zdaniem - dodatek funkcyjny jeszcze przez 3 miesiące?

Ewa z Rz12-10-2004 10:07:29   [#06]

tak wydaje misie :-)

Moja poprzedniczka otrzymała (w wyniku wyroku SP) dodatek za 6 m-cy, bo miała go przyznany terminowo. A była odwołana w wyniku wniosku rp o odwołanie dyra.

Owszem masz rację, jeśli te "szczególnie uzasadnione przypadki" są takie rzeczywiście (kwalifikują dyrka do ukarania), to mu ten dodatek przysługiwał nie będzie. Ale jeśli odwołany dyrek wykaże, że takie okoliczności nie zachodziły, to powinien być odwołany za wypowiedzeniem, a nie natychmiast - i wówczas się nalezy.

Tu jest analogicznie jak ze zwolnieniem z pracy za wypowiedzeniem i bez wypowiedzenia (lub dyscyplinarnym).

A wyraźnie było widać z treści postu, na który odpowiadałam na tamtym wątku, że OP nie ma podstawy do natychmiastowego odwołania,

bogna12-10-2004 10:20:07   [#07]

Ewa - ale widać też było, że OP szykuje się na "szczególnie uzasadnione przypadki" :-(

Ewa z Rz12-10-2004 12:13:28   [#08]

OP szkować się może

problem w tym, że te przypadki muszą być takie rzeczywiście i KO oraz sąd (ew. sam dyrek) muszą w tej materii przyznać rację OP...
janzg12-10-2004 16:12:15   [#09]
przy odwołaniu ze skutkiem natychmiastowym, te 3-miesięczne dodatki najczęściej się wypłaca "dla świętego spokoju" - aby wytrącić ewentualny powód do "włóczenia się" po sądach. Dotyczy to również zastępców np. "zastanych a niechcianych".
GregWeb12-10-2004 17:01:51   [#10]

Jest orzeczenie SN dotyczące tego tematu:

Wyrok z dnia 9 maja 1997 r.
I PKN 138/97

Nauczycielowi mianowanemu, odwołanemu z funkcji dyrektora szkoły z naruszeniem art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, przysługuje wyłącznie odszkodowanie, obejmujące dodatek funkcyjny za czas do upływu którego pełnienie funkcji miało trwać, nie więcej jednak niż za 3 miesiące.

Marek Pleśniar12-10-2004 19:53:05   [#11]

no ale - gdy niesłusznie odwołany - gdy wygra w sądzie sprawę:-)

to co innego

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]