Forum OSKKO - wątek

TEMAT: kwalifikacje
strony: [ 1 ]
nevada09-10-2004 21:03:36   [#01]
Witam!
Mam pytanie odnośnie kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, jestem mgr studiow wyzszych innych niz nauczany przedmiot i absolwentka SN kierunek wychowanie fizyczne, uczę WF w zasadniczej szkole zawodowej.Na dzień dzisiejszy są to odpowiednie kwalifikacje (zgodnie z rozporzadzeniem odnosnie szczegołowych kwalifikacji wymaganych od n-li w danym typie szkoly z 2002 r.lub 2003 r).Ale moja dyrekcja twierdzi, że powinnam zrobic podyplomowe z WF bo po 2006 nie bede mogla uczyc.Czy ktos moze mi powiedziec jak to jest? Czy rzeczywiscie chcac pracowac nalezy robic podyplomowe i czy one dadza mi kwalifikacje? Czekam moze ktos rozwieje moje obawy.
Arturr09-10-2004 21:24:39   [#02]

nevado

Twoja dyrekcja ma rację. Słuchaj się jej uważnie. Pozdrawiam.
nevada09-10-2004 21:32:16   [#03]
Arturr a czy mogł bys mi podac na podstawie jakich przeslanek jest to takie oczywiste?
Jolanta Szuchta09-10-2004 21:40:00   [#04]

Myslę

ze po prostu do 2006 trzeba uzupełnic kwalifikacje,a SN chyba nie uprawnia do nauczania w szkole ponadgimnazjalnej.

Tu chyba trzeba wziąc pod uwagę rozporządzenie o standardach kształcenia nauczycieli ale może się myle.

nevada09-10-2004 21:58:13   [#05]
Wlasnie- zgodnie z rozporzadzeniem (o którym mowa wczesniej) stanowisko nauczyciela w zasadniczej szkole zawodowej moze zajmowac osoba , która ukonczyla studia wyzsze mgr kierunkowe lub wyzsze zawodowe kierunkowe, lub wyzsze mgr inne niz nauczany przedmiot a ponadto posiada studia podyplomowe z nauczanego przedmiotu lub wyższe zawodowe inne niz nauczany przedmiot i studia podyplomowe lub zaklad ksztalcenia nauczycieli o kierunku zgodnym z nauczanym przedmiotem(SN jest to zaklad ksztalcenia nauczycieli) wiec jak to jest? Gdzie jest mowa, ze po 2006 raz nabyte kwalifikacje zostana utracone?
Leszek09-10-2004 22:02:27   [#06]

nigdy dość nauki ...

ale

na dziś spełniasz warunki kwalifikacyjne:

rozp. o kwalif. § 1.

Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

5) zakładzie kształcenia nauczycieli - należy przez to rozumieć kolegium nauczycielskie, nauczycielskie kolegium języków obcych, studium nauczycielskie, pedagogiczne studium techniczne, studium wychowania przedszkolnego, studium nauczania początkowego.

§ 4.

Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w:

- szkołach zasadniczych,

- zasadniczych szkołach zawodowych, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 3 lit. a) ustawy,

(...) posiada osoba, która:

2) legitymuje się dyplomem ukończenia zakładu kształcenia nauczycieli w specjalności zgodnej z nauczanym przedmiotem (...)

natomiast jeśli pozostanie zapis dotyczący szkół (kopiuję) :

- zakładach kształcenia nauczycieli,

- placówkach doskonalenia nauczycieli,

- poradniach psychologiczno-pedagogicznych, w tym specjalistycznych,

- bibliotekach pedagogicznych,

- wojewódzkich ośrodkach politechnicznych,

- szkołach pomaturalnych,

- szkołach policealnych,

- szkołach średnich ogólnokształcących,

- szkołach średnich zawodowych,

- liceach ogólnokształcących, liceach profilowanych, technikach i szkołach policealnych, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 3 lit. b) - g) ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty

to wówczas mógłby Cię dotknąć zapis :

Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w (w/w):

posiada osoba, która legitymuje się dyplomem ukończenia:

3) studiów magisterskich na kierunku innym niż nauczany przedmiot lub rodzaj prowadzonych zajęć, która ponadto posiada przygotowanie pedagogiczne i ukończyła studia podyplomowe z zakresu nauczanego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć.

 

ale któż to wie co będzie od 2006 r. w przygotowywanych rozporządzeniach (w tym o kwalifikacjach)...

pozdrawiam

nevada09-10-2004 22:25:26   [#07]
No tak- wiec na wszelki wypadek i dla swojego spokoju czym predzej skladam dokumenty i jeszcze w tym roku rozpoczynam I semestr 3-rzy semestrowych studiow.Dzieki i pozdrawiam
Arturr09-10-2004 22:32:37   [#08]

Nevado

popatrzyłem w przepisy i zmieniłem zdanie. Nie ma takich przesłanek. Rozp.MENiS z 10 wrzesnia 2002r zalicza SN
do zakładów kształcenia nauczycieli. Wcześniej mślałem, że tylko są nimi kolegia nauczycielskie. Masz więc kwalifikacje. A co bedzie w 2006r-kto wie? A może już wie coś ciekawego Twoja dyrekcja?
nevada09-10-2004 23:11:23   [#09]
Arturr- czyli co? nie skladac juz dokumentow? Byc albo nie byc, o to jest pytanie.
A jak by wyszky jakies nowe rozporzadzenia w 2006 moga dzialac wstecz?
Arturr09-10-2004 23:24:16   [#10]

nevado

studia podyplomowe zawsze bedą najpewniejszą formą zdobywania kwalifikacji.
Arturr09-10-2004 23:25:17   [#11]

nevado

wstecz nie, ale na przyszlość.
nevada09-10-2004 23:28:39   [#12]
Arturro!
Dzieki za wymiane pogladów, pozdrawiam.
Ganges10-10-2004 10:29:32   [#13]
 Pracuję w szkole życia czyli z dziećmi głębiej upośledzonymi , oraz lekko upośledzonymi ale z niepełnosprawnością sprzężoną- głównie mózgowe porażenie dziecięce. Studia magisterskie mam z rewalidacji przewlekle chorych i kalekich ( dziś terapeutyczna), oligo kończyłam na 3-semestralnym studium policealnym kwalifikacyjnym , i jeszcze przedmiotowe na podyplomówce. Czy to możliwe, żebym nagle w 2006 utraciła kwalifikacje do pracy z upośledzonymi?
Ewa z Rz10-10-2004 10:34:08   [#14]

Nie!

Rok 2006 dityczy n-li mających mianowanie (sprzed 2000 r.), a nie majacych wyższego wyksztacenia lub ukończonego zakładu kształcenia n-li - czyli tych, którzy nie spełniają wymagań kwalifikacyjnychi wynikających z art 9 ust.1 KN.
Władysław Ścianek11-10-2004 18:08:18   [#15]
Prawo nie działa wstecz, więc to, co określamy mianem "kwalifikacji nabytych" pod rządami starych przepisów, nie może zostać wykasowane rozporządzeniem ministra. Nowe standardy kształcenia nauczycieli dotyczą wyłącznie przyszłości. Moim zdaniem, absolwentów SN-ów, pracujących dzisiaj zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami, rok 2006 nie pozbawi pracy "z mocy prawa".   Serdecznie pozdrawiam !!!
Ewa z Rz11-10-2004 18:16:49   [#16]

Władysław

Dokładnie to napisałam wyżej.

Pracy zostaną pozbawieni na mocy ustawy z dnia 18 lutego 2000r. o zmianie ustawy Karta Nauczyciela (a nie rozporządzenia!) ci, którzy nie będą spełniać wymagań art 9 ust. 1 KN

Absolwentów SN to nie dotyczy, bo mają ukończony zakład kształcenia nauczycieli,

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]