Forum OSKKO - wątek

TEMAT: OSKKO: w sprawie obow. rocznego przygotowania przedszkolnego
strony: [ 1 ]
Marek Pleśniar07-10-2004 08:45:29   [#01]

w witrynie OSKKO zamieszczam:

Stanowisko OSKKO: w sprawie obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego.

przygotowali je - asia i Rycho - czyli Joanna Berdzik i Ryszard Sikora
Dorsto07-10-2004 09:06:11   [#02]
Tak na szybkości (jako mama zerówkowicza) - czy jest określona liczba dzieci w oddziale zero? U mojego syna jest 27 dzieci, mieszane 5- i 6- latki(2 grupy są mieszane, jedna same 6-latki). Nie ma w naszym mieście oddziałów przyszkolnych, więc rodzice dzieci, które jedzą obiad zmuszeni są do płacenia przedszkolnej opłaty stałej - nie byłoby tej opłaty, gdyby były oddziały przyszkolne . To tyle, co pamiętam z pytań rodziców. Pewnie to nie ten wątek, ale dla wielu rodziców to ważne rzeczy.
Rycho07-10-2004 09:21:15   [#03]
Rozp w sprawie ramowego statutu przedszkola...

§ 5. 1. Podstawową jednostką organizacyjną przedszkola jest oddział obejmujący dzieci w zbliżonym wieku, z uwzględnieniem ich potrzeb, zainteresowań, uzdolnień, rodzaju i stopnia niepełnosprawności.

2. Liczba dzieci w oddziale nie może przekraczać 25, z zastrzeżeniem ust. 3-5.

3. Liczba dzieci w oddziale przedszkola integracyjnego oraz w oddziale integracyjnym w przedszkolu ogólnodostępnym powinna wynosić od 15 do 20, w tym od 3 do 5 dzieci niepełnosprawnych. 

z tego wynika, że w oddziale przedszkolnym może być mniej, ale nie może być więcej niz 25 dzieci.

emeryt07-10-2004 10:52:09   [#04]

Dorsto - to ważny problem i dyskusyjny....

Ustawa o systemie oświaty

Art. 6. Przedszkolem publicznym jest przedszkole, które:

  1)  prowadzi bezpłatne nauczanie i wychowanie w zakresie co najmniej podstawy programowej wychowania przedszkolnego,

  2)     przeprowadza rekrutację dzieci w oparciu o zasadę powszechnej dostępności,

  3)  zatrudnia nauczycieli posiadających kwalifikacje określone w odrębnych przepisach.

Wychowanie przedszkolne, obowiązek szkolny i obowiązek nauki(123)

Art. 14. 1. Wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci w wieku 3-6 lat.

1a. (124) W przypadku dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wychowaniem przedszkolnym może być objęte dziecko w wieku powyżej 6 lat, nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 10 lat. Obowiązek szkolny tych dzieci może być odroczony do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 10 lat.

1b.W szczególnie uzasadnionych przypadkach dyrektor przedszkola może przyjąć do przedszkola dziecko, które ukończyło 2,5 roku.

2.Przedszkole realizuje podstawę programową wychowania przedszkolnego określoną przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.

3.Dziecko w wieku 6 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu albo w oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej.

3a.Obowiązek, o którym mowa w ust. 3, rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat. W przypadku dziecka, o którym mowa w ust. 1a, obowiązek ten rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym dziecko rozpocznie spełnianie obowiązku szkolnego.

4. Zapewnienie warunków do spełniania obowiązku, o którym mowa w ust. 3, jest zadaniem własnym gminy.

5. Opłaty za świadczenia prowadzonych przez gminę przedszkoli publicznych ustala rada gminy, a w przypadku innych przedszkoli publicznych - organy prowadzące te przedszkola, z uwzględnieniem art. 6 pkt 1.

Art. 14a. (130) 1. Rada gminy ustala sieć prowadzonych przez gminę publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych.

Więc na logikę winno być tak :

- Rada Gminy ustala sieć oddziałów przedszkolnych ( w przedszkolach i szkołach)

- Rada Gminy ustala opłaty za świadczenia- jest to tzw. opłata stała

- świadczenia wyłącznie w zakresie realizacji podstawy programowej są bezpłatne - winny być analogiczne dla korzystających z zerówki obowiązkowej w przedszkolu czy szkole. Nie widzę powodów i podstaw aby opłatą stałą obciążać dziecko w przedszkolu - chodzące wyłącznie do zerówki, a nie obciążać dziecka chodzącego do zerówki w szkole podstawowej ( która to szkoła nie może zaproponować innych świadczeń poza podstawą programową wychowania przedszkolnego.

- tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć nauczycieli przedszkoli i innych placówek przedszkolnych pracujący z grupami dzieci 6-letnich wynosi 22 godz ( art. 42 KN) + religia z innych przepisów

czyli jakby nie liczył, dziecko uczęszczające do przedszkola,które korzysta wyłącznie z ilości godzin do 5 dziennie (w przedszkolu są godziny zegarowe)korzystając co najmniej z podstawy programowej i nie korzysta z wyżywienia winno nie dokonywać żadnych opłat tzw. stałych czy za wyżywienie.

Natomiast jeżeli korzysta ze świadczeń powyżej 5 godzin dziennie lub z wyżywienia, winno płacić - za wyżywienie w całości a opłatę stałą w wysokości proporcjonalnej do ilości godzin pobytu w przedszkolu powyżej 5 godzin.

Ale te zasady winna określić rada gminy w stosownej uchwale.

Dorsto07-10-2004 19:51:12   [#05]

Dzięki wielkie za wyjaśnienia :-). Na zebraniu najwięcej dyskusji było właśnie w związku z opłatami (dzieci zabierane przed obiadem nie płacą wcale)- rg ustaliła, że ci zerówkowicze, którzy jedzą płacą tak, jak pozostałe przedszkolaki.  Rodzice, którzy mają pociechy także w szkole szybko przeliczyli, że muszą za przedszkolny oddział "0" zapłacić bodajże 60 zł więcej, niż gdyby dziecko uczęszczało do szkolnej "zerówki" i w szkole jadło obiady. Dla niektórych rodzin to duża różnica.

Macia03-11-2005 09:17:02   [#06]

Jak rozliczać

tych którzytego obowiązku nie realizują? Mam dziecko uczęszczajace sporadycznie do przedszkola. Szesciolatek objęty obowiazkowym rocznym pp z wieloma deficytami typu wady wymowy, lateralizacja skrzyzowana nie uczęszcza do przedszkola. Matka tłumaczy ze jest chore i pyta o prywatne nauczanie w domu.Pewnie chodzi jej o NI ale nawet ze mna nie rozmawiała tylko pytał N-LKĘ Z GRUPY.Prawda jest taka że to dziewczynka decyduje co chce robić i raczej chora nie jest na co wskazują jej poczynania na podwórku.  Co robic w sytuacji gdy dziecko w dalszym ciagu nie będzie realizować pp. Czy informacje o tym przekazać dyrektorowi szkoy ? Jakie działania podjąc by zmobilizowqać rodziców do wywiazyawania sie z obowiazku?

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]