Forum OSKKO - wątek

TEMAT: wymagania na stanowisko dyrektora zespołu
strony: [ 1 ]
Marek Pleśniar06-10-2004 14:35:12   [#01]

czy jestem na bieżąco i znam wszystkie potrzebne tu przepisy?

Bo ktoś pyta czy jest prawdą, że dyrektorem zespołu szkół ze szkołami wyższymi niż podstawowa nie może być specjalista od nauczania początkowego np.

Mi wychodzi że nie może być. Ale zawsze mogę czegoś nie wiedzieć.

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu 1)

z dnia 6 maja 2003r.

w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze, w poszczególnych typach szkół i placówek

Na podstawie art. 36 ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 z późn.zm.2)) zarządza się, co następuje:

§4.

Stanowisko dyrektora zespołu szkół lub placówek może być powierzone nauczycielowi mianowanemu lub dyplomowanemu, który posiada kwalifikacje od zajmowania stanowiska nauczyciela w szkole lub placówce wchodzącej w skład zespołu, w której wymagania kwalifikacyjne wobec nauczycieli są najwyższe, oraz spełnia wymagania określone w § 1 pkt 2-5.

bogna06-10-2004 15:04:11   [#02]
tak to jest - gdzieś na forum rozmawialiśmy o tym ;-)
Marek Pleśniar06-10-2004 15:06:16   [#03]
no co? Nie mogę miec sklerozy? ;-)
bogna06-10-2004 16:04:17   [#04]

eee - zaraz tam sklerozy ;-)

ja tematem byłam jakoś tak zainteresowana - to udało mi się zapamiętać ;-)

AnJa06-10-2004 16:58:52   [#05]
Było - chyba jednak troche inaczej.

Wymagania kwalifikacyjne -  czyli poziom wykształcenia.

Nauczyciel w  podstawówce i gimnazjum można byc z licencjatem, w ponadgimnazjalnej - mgr.

Czyli:  licencjat może być dyrektorem gimnazjum ( tak mi się kojarzy,nie chce mi sie w rozporzadzeniu szukać czy na pewno tam nie obostrzono), może też zespołu SP +Gimnazjum, ale nie może G +LO.

Czyli mgr z np może byc dyrektorem zespołu SP+ G bo kwalifikacje to j.w., a nie kierunek.
AnJa06-10-2004 17:02:27   [#06]
Uwazałem inaczej, ale mnie przekonano : bo co to znaczy z najwyższymi kwalifikacjami kierunkowymi?

Zawsze historia?

A, w przykładzie wyżej: ten mgr moze i w zespole SP+G+LO, jesli jednak tylko lic. to SP+G.
Marek Pleśniar06-10-2004 17:29:56   [#07]

hmm...

jednak dobrze że spytałem

Leszek06-10-2004 17:37:01   [#08]

Warto rzucić okiem na zapisy początkowe wskazane przez Marka rozporządzenia

§ 1. Stanowisko dyrektora przedszkola, szkoły i placówki, o których mowa w art. 2 pkt 1-5, 7 i 10 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, może być powierzone nauczycielowi mianowanemu lub dyplomowanemu, który:

1) ukończył studia wyższe magisterskie i posiada przygotowanie pedagogiczne oraz kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym przedszkolu, szkole lub placówce;

 

zatem mgr NP nie może być dyrem zespołu szkół ze szkołami wyższymi niż SP...

 

po powrocie (częściowym) z zapracowania

 pozdrawiam

AnJa06-10-2004 17:40:38   [#09]
A - i jeszcze jest licencjat z j.obcego, ten może byc nauczycielem i w liceum.

Nie wiem tylko czy w rozporzadzeniu jednak o mgr w przypadku liceum nie napisano.

Ale problem czysto teoretyczny, bo w swoim długim życiu zawodowym nie spotkałem jeszcze takiego idioty, który mając  kwalifikacje do j. obcego dyrektorem byłby ( za wyjatkiem rusycystów, ale ci mgr mają).
Marek Pleśniar06-10-2004 18:00:01   [#10]

ja znam jedna taką i...... ;-)

 

dzięki Leszku, no i mam jasnośc:-)

kasik06-10-2004 18:02:39   [#11]
Dlaczego mgr NP nie może być dyr zespołu wyższego niż sp? A co w przypadku gdy posiada dodatkowe kwalifikacje np. logopedię kurs kwalifikacyjny?
AnJa06-10-2004 18:38:03   [#12]
No to znowu zgłupiałem.

Chyba, że sobie pochlebiam, bo nie "znowu" i nie "zgłupiałem" a wreszcie swój naturalny stan umysłu dane mi było dostrzec.

Na szczęście nie mój problem: ani ten mgr np, ani mój stan:-)
Leszek06-10-2004 18:48:26   [#13]

NP nie ma w gimnazjum i wyżej, logopedia uzupełnia kwalifikacje NP, a kurs kwalifikacyjny do czego?

pozdrawiam

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]