Forum OSKKO - wątek

TEMAT: środki specjalne
strony: [ 1 ]
urzędniczka06-10-2004 13:31:14   [#01]

Który z wariantów będzie Waszym zdaniem poprawny?

1. Utworzenie, zarządzeniem dyrektora szkoły, środków specjalnych jednorazowo ze wskazaniem katalogu potencjalnych źródeł przychodu oraz przeznaczenia środków (wynikających z przepisów prawa), z jednym planem finansowym podlegającym w miarę potrzeby korekcie , czy

2. tworzenie środków specjalnych za każdym razem gdy szkoła otrzymuje darowiznę lub odszkodowanie ze wskazaniem konkretnego źródła przychodu i konkretnego przeznaczenia środków (wskazanego przez darczyńcę lub wynikającego z zakresu remontu lub odtworzenia mienia), i redagowanie odrębnego planów finansowych na konkretne zadania.

AnJa06-10-2004 13:57:13   [#02]
Zdecydowanie 1. Nie wiem też (nie pamiętam) czy dyrektor, czy organ.

Tzn. nie wiem, czy 2 jest niepoprawne. Na pewno jest mało sensowne.
Marek Pleśniar06-10-2004 14:19:01   [#03]

2 jest poprawne ale bezsensowne

1 jest chyba poprawne i sensownie jest sprawdzić to dobrze tu:-)

bea6606-10-2004 15:31:08   [#04]

organ prowadzący

ustawa o finansach publicznych mówi, że środki specjalne są środkami finansowymi, gromadzonymi przez jednostki budżetowe na wyodrębnionych rachunkach bankowych na podstawie uchwał organów stanowiących jednostek samorzadu terytorialnego; więc: uchwała rady gminy lub powiatu;
beera06-10-2004 15:59:46   [#05]

ejjj bea

Pozwolę sobie powtórzyć za Antonim Jeżowskim:

Art 79 ust 2 UoSO Przedszkola, szkoły  i placowki... bedące jednostkami budżetowymi mogą tworzyc srodki specjalne

Wiec placowki oświatowe, a w nich dyrektor na mocy Art 39 wyposażone zostaly w prawo tworzenia srodków specjalnych

Rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej jednostek budżetowych:
"Kierownicy państwowych i samorządowych jednostek budżetowych, podejmując decyzję o gromadzoniu przez te jednostki środków finansowych..."

Dokanalam baaardzo dużego skrotu- Pan Jeżowski dokonuje zdecydowanie głębszej analizy
Polecam Doradcę Vulcana z października 2004

Antoni Jeżowski06-10-2004 19:40:51   [#06]

dzięki, asiu :)

Dodam jeszcze od siebie: polecam lekturę art. 21 ustawy o finansach publicznych, do którego zresztą odsyła art. 79 ust. 2 uoso; wyraźnie z niego wynika, że mogą być 4 powody tworzenia środków specjalnych i występują wówczas dwa rodzaje planów finansowych. Wszystko więc zależy od tego, czy dyrek chce utworzyć bezterminowe środki specjalne na różne cele (warian 1 urzędniczki), czy - w przypadku, gdy organ prowadzący nie doczytał prawa i mu przeszkadza (np. zawłaszcza sobie owe środki) - chce tylko przyjąć darowiznę pienieżną albo odszkodowanie (np. z firmy ubezpieczeniowej) i tworzy środki specjalne tylko dla tego jednego przypadku (wriant 2 urzędniczki).

Nie mam najmniejszych wątpliwości: OP nic nie ma do suwerennej decyzji dyrektora o utworzeniu owego instrumentu prawno-finansowego, ale dyrektora obowiązują pewne ogólne zasady (np. powiadomienie OP czy półroczna sprawozdawczość). Wszak od momentu przyjącia wpłaty są to środki publiczne, nawet jeśli pochodzą z bardzo prywatnego źródła.

Pozdrawiam :)

Antoni Jeżowski06-10-2004 19:46:08   [#07]

a do bea osobno

Czytaj "ze zrozumieniem": na podstawie a nie w drodze uchwał.

I poprawka do Twej ewidentnej manipulacji: na podstawie ustaw oraz uchwał jst, tak tam jest prawda? Dlaczego więc ustawa o systemie oświaty w samorządach traktowana jest po macoszemu, a już np. ustawa o pomocy społecznej nie, skoro tam także jest upoważnienie do tworzenia śs w placówkach pomocy społecznej? Zresztą w innych ustawach także...

Akuch06-10-2004 20:04:31   [#08]

no dobrze, ale

co w takim razie może uczynić ubezwłasnowolniony dyrektor. Ubezwł. polega na tym, że organ dał mu (zresztą bez łaski) jedynie prawo podpisywania umów o pracę. Nawet umowy na wkręcenie śrubki o wartości (wraz z robocizną) 10 zł. nie wolno mu podpisać. Szkoła ma dochody (duże - wynajęcie pomieszczeń rocznie ok. 100 tys. zł) i liże je przez "szybkę". Nawet dokłada, bo na środki czystości nie dostaje dodatkowo ani grosza. Mogę utworzyć środki? Nie mamy nawet własnego NIP i konta. I co poradzicie w takiej sytuacji!!!
fredi06-10-2004 20:07:22   [#09]

Utworzenie, zarządzeniem dyrektora szkoły, środków specjalnych jednorazowo ze wskazaniem katalogu potencjalnych źródeł przychodu oraz przeznaczenia środków (wynikających z przepisów prawa), z jednym planem finansowym podlegającym w miarę potrzeby korekcie , czy

 

kiedy miaem watpliwości czy tak można zrobic usłyszałem " Ty się nie słuchaj prawników tylko praktyków"

uchwała rady ( powiatu, gminy)

fredi06-10-2004 20:08:34   [#10]

tworzenie środków specjalnych za każdym razem gdy szkoła otrzymuje darowiznę lub odszkodowanie ze wskazaniem konkretnego źródła przychodu i konkretnego przeznaczenia środków (wskazanego przez darczyńcę lub wynikającego z zakresu remontu lub odtworzenia mienia), i redagowanie odrębnego planów finansowych na konkretne zadania

 

nic nie trzeba tworzyć. w tym wypadku działa automat ( same się tworzą)

Antoni Jeżowski06-10-2004 20:25:11   [#11]

fredi

Rachunek w banku, w myśl art. 21 ust. 1 uofp, też sam się tworzy? Jaki automat tu działa? Wyjaśnij to bliżej, bo coś nie kumam?
fredi06-10-2004 20:29:03   [#12]
tak myślałem, że wywołam dyskusję która zaczęa się w Kaliszu ( 2002 rok piękna starościna ). Pamiętamy ?
urzędniczka08-10-2004 07:38:22   [#13]

Dzięki za wskazówki. To był mój debiut na Forum - nie bolało, więc będą tu zaglądać. Pozdrawiam

 urzędniczka

Antoni Jeżowski08-10-2004 10:14:56   [#14]

zapraszam

"W tym temacie" zawdy coś tam mogę po(dpo)wiedzieć... ;)))
Marek Pleśniar10-10-2004 18:27:24   [#15]
w temacie pięknej starościny>?
Konto zapomniane10-10-2004 19:56:41   [#16]

Rachunek w banku tworzymy na konretny cel np.zwrot za odszkodowanie z PZU ( przeciek dachu, wybite szyby itp.), jest zakładany na nasz wniosek i na określony okres; za długo nie warto go utrzymywać bo wiąże się to z dodatkowymi opłatami w banku, najczęściej ja utrzymuję go około miesiąca i później likwiduję, oczywiscie po wykorzystaniu tych pieniędzy.Wykazuję to jednak w sprawozdaniu do organu prowadzącego.

Gaba11-10-2004 04:13:09   [#17]
stosuję obydwa sposoby, bo pomagają w nieco innych sprawach. Na studiach popowiadano nam, by otwieranie i zamykanie środka stosować wtedy, gdy jest obawa, że wkroczy się minimalnie Vat, nie pamietam jednak (bo dawno nie miałam darowizn celowych), czy cos się tu nie zmieniło.
Konto zapomniane11-10-2004 21:38:49   [#18]
zamykam rachunek bankowy, bo nie opłaca mi sie go utrzymywać, bo wiąże się to z dodatkowymi opłatami w banku za prowadzenie konta. Natomiast jak są darowizny, to wpływa to na Radę Rodziców, a ja mam spokojną głowę, a wykorzystać mogę te środki oczywiście w porozumieniu z rodzicami ( ale z tym nie mam problemów).

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]