Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Płatne konkursy przedmiotowe
strony: [ 1 ]
Wioleta D05-10-2004 15:30:49   [#01]
Do szkoły trafiają regulaminy i karty zgłoszeń konkursów  z różnych przedmiotów.Żeby wziąć z nich udział uczeń musi zapłacić jakąś kwotę np. 8 zł.Dzisiaj usłyszałam, że istnieje rozporządzenie MEN zabraniające szkołom brania udziału w takich konursach. Nie wiem czy to prawda czy nie - a jak jest w Waszych szkołach ?U nas zdania są podzielone. Jedni twierdzą, że jak uczniowie i ich rodzice chcą płacić to oni nie mają nic przeciw temu a inni uważają , że jest to niemoralne i jeżeli już to szkoła powinna pokryć ten wydatek.
Jola05-10-2004 16:40:39   [#02]

Zobacz tu :

http://www.wsipnet.pl/oswiata/arts.php?dz=1&nid=927&r=0

2004-01-12
Stanowisko Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie organizowania przez prywatne firmy klasówek, sprawdzianów i konkursów w szkołach

Wioleta D05-10-2004 17:26:12   [#03]
Niestety nie mogę otworzyć tej strony , będę jeszcze próbowała. Dziękuję za podpowiedź
Jola05-10-2004 17:27:40   [#04]

No to wklejam

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z 21 marca 2001 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów, słuchaczy oraz przeprowadzania egzaminów i sprawdzianów w szkołach publicznych w każdej placówce obowiązuje wewnątrzszkolny system oceniania. Ma on na celu między innymi „bieżące ocenianie i śródroczne klasyfikowanie" uczniów. Osobą upoważnioną do oceniania wiedzy i umiejętności uczniów, w tym poprzez prace klasowe i sprawdziany, jest nauczyciel, któremu dyrektor w organizacji roku szkolnego powierzył prowadzenie zajęć w określonej klasie z określonego przedmiotu. Szczegółowe zasady oceniania wewnątrzszkolnego określa statut szkoły. Jeśli więc nauczyciel angażuje do procesu wewnątrzszkolnego oceniania firmy niezwiązane ze szkołą, jeśli wyniki sprawdzianu prowadzone i oceniane przez tę firmę wpisuje jako własne do dziennika lekcyjnego, jeśli na ich podstawie dokonuje klasyfikacji uczniów - narusza obowiązujące prawo. Sytuację taką Minister Edukacji Narodowej i Sportu uznaje za niedopuszczalną. Podobnie niedopuszczalne jest pobieranie od uczniów dodatkowych opłat za organizację sprawdzianów wiedzy prowadzonych w szkołach. Każda szkoła może organizować szkolne konkursy wiedzy i umiejętności obok konkursów przedmiotowych prowadzonych przez kuratora oświaty i olimpiad organizowanych przez Ministra Edukacji Narodowej i Sportu. Szkolne konkursy z pewnością wzbogacają system dydaktyczny i wychowawczy szkoły i powinny być wpisane w program wychowawczy placówki. Udział w konkursach jest oparty na zasadzie dobrowolności i nie może być w żadnej formie wymuszany przez nauczycieli. Jakakolwiek odpłatność z tym związana jest niedopuszczalna.
Wioleta D05-10-2004 18:56:01   [#05]
Są osoby, które reagują tylko za paragraf i dlatego w tej sytuacji był  potrzebny. Jeszcze raz bardzo dziękuję!!!!!!!!!!
IlDa05-10-2004 21:03:36   [#06]

uczniowie mojej szkoły chętnie biorą udział w różnych płatnych konkursach (oczywiście piszę o tych konkursach, które są na odpowiednim poziomie). Osiągają bardzo dobre wyniki. Rok temu dziewczynka jako laureatka wyjechała na kolonie do Słowacji.

Zapłata za konkurs? Rodzice wpłacają pieniądze dla Rady Rodziców z przeznaczeniem na zapłatę za konkurs. Następnie za konkurs płaci Rada Rodziców.

Rodzice o tym wiedzą, akceptują, chcą aby dzieci uczestniczyły w tych konkursach, ponieważ dla uczniów I - VI jest niewiele konkursów. Gimnazjaliści (mam zespół) również uczestniczą w tych konkursach.

Wioleta D05-10-2004 22:57:13   [#07]
Otrzymałam właśnie informacje , że kurator podkarpacki zabronił szkołom uczestnictwa w tego typu konkursach. Czy jest ktoś z podkarpackiego aby potwierdzić wiadomość? U nas w szkole ten problem pojawił się dopiero w tym roku i dlatego pytam. Osobiście uważam , że jeżeli ktoś z rodziców chce to nie ma sprawy ale są rodziny ( takie u nas środowisko) których naprawdę nie stać a Rada Rodziców dysponuje takimi sumami , że szkoda gadać. Dlatego w tej szczególnej sytuacji może grozić to segregacją - ( nie lubię tego słowa - ale trudno mi tak na gorąco znaleźć inne)- więc należałoby się zastanowić nad ich celowością.
Kinka05-10-2004 23:04:12   [#08]
U mnie jest tak jak u ildy. Wpłacają na radę rodziców (np.Alfik czy Mat)
Ewa z Rz05-10-2004 23:08:08   [#09]

ja uważam, że

jak ktos chce, to dlaczego mu zabraniać? Jeśli tylko nie odbywa się to w czasie lekcji, to nie widzę powodu do zabraniania. Ani nie wydaje mi się by była to wówczas sprawa KO czy Menis - jeśli ktoś mógłby tego ewentualnie zabronić to tylko OP - bo to prawo właściciela.

Dla mnie to równoznaczne z zakazaniem szkole wynajmowania sal na odpłatne kursy języka, gry na instrumentach czy tańca... Bo nie wszystkie dzieci na nie stać - i to z różnych powodów, niekoniecznie ekonomicznych.

Marek Pleśniar05-10-2004 23:40:10   [#10]
osobiście uważam płatne konkursy dla uczniów za grandę.
IlDa06-10-2004 09:03:40   [#11]
ja również uważam, że wszelkie konkursy dla uczniów powinny być bezpłatne. Mam natomiast takie pytanie: ile jest konkursów dla uczniów szkoły podstawowej bezpłatnych o odpowiedniej randze, uznawanych przez KO, takich dzięki którym dzieci mogłyby być zwolnione z jakieś części sprawdzianu? Jaka jest oferta? Gimnazjaliści mają przynajmniej przedmiotowe.
Małgoś06-10-2004 10:32:45   [#12]
przepraszam, ale ...ja nie rozumiem słowa "bezpłatne"
Czy to znaczy, że fabryka bezpłatnie wyprodukuje paiper, farbe drukarska; nagrody, ktos bezpłatnie to przewiezie, ktos bezpłatnie opracuje, bezpłatnie przeprowadzi...?
Marek Pleśniar06-10-2004 13:19:53   [#13]

Małgoś po co się tak bawisz? Nie jestesmy dziećmi. Wszystko kosztuje - wiemy. No ładnie o naszej IQ myślisz;-)

Ale konkurs szkolny nie powinien kosztować nic ucznia.

Moim zdaniem.

A co do "bezpłatnie przeprowadzi".. - tak - bezpłatnie

w ramach 40 godzin w szkole albo w ramach pracy tych wszystkich organów nadzoru, doskonalenia - no przecież kiedyś robili to?

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]