Forum OSKKO - wątek

TEMAT: a co z dodatkiem motywacyjnym?
strony: [ 1 ]
Basia D03-10-2004 11:26:11   [#01]
jeżeli już omawiamy nagrody dyrektora , to może podzielicie się informacjami na temat przyznawania w/w dodatku czy uzgadniacie ze związkami? czy opiniują? jak to jest z prawem w tym względzie?
Magosia03-10-2004 15:16:14   [#02]

Dobry problem

-też chciałam go podrzucić do dyskusji.
Zatem u mnie tak:
1. Dawno, dawno temu, zanim jeszcze rozpoczęto wcielać reformę w życie w naszej gminie było 10% motywacyjnego na nauczyciela- to się wtedy nazywało "podwyższenie wynagrodzenia zasadniczego". I było zróżnicowanie: od 0 do 25% dla nauczyciela oraz do 40 % dla dyrektora. Pisząca te slowa wspomina tęsknie ten okres, bo miała 40% ( ale potem się okazało,że krótko, bo rozpoczęła się reforma...)

2. I wtedy zmieniły się władze, zadsady i uchwalono nowy regulamin z O,7% na każdego n-la.Dla dyrektora maksymalnie 6%. I się okazało,że byłam jedna z dwu osób w gminie, która nie dostała wyrównania z okazji podwyżki pensji-... bo już go odebrałam w formie "zwiekszenie wynagrodzenia..." przemilczę, jak się wtedy poczulam to nie ten wątek.

3. Po półrocznej walce(ha, ha,) musieliśmy przyjąć warunki i w ramach protestu nie różnicowaliśmy - zrzec się tych 10 zł nie można było.
Wszyscy nauczyciele mieli po 0,7%, łącznie z wice, dyrektor - ja - 5%, po uzyskaniu stopnia nauczyciela dyplomowanego dostalam podwyżkę 1%.
(Nota bena przeznaczyłam ją na podwyżkę kieszonkowego dla latorośli, ktora wysokością podwyżki nie była usatysfakcjonowana...).

4.Bunt, buntem, ale w tym roku stwierdziłam, że niewiele mam ,  mogę jednak zróżnicować .

5. Jak pomyślalam, tak powiedziałam  na radzie i w oparciu o regulamin wynagradzania uchwalony przez OP przydzieliłam dodatki w wysokości od 1% do 3%. Miałam 50% do podziału na 72 nauczycieli, więc co tu mówić...

6.I teraz obserwuję reakcję...Żadnych zz nie będą pytać o zdanie, to moje dodatki motywacyjne, decyzja dyrektora i koniec kropka. jako że jest to informacja płacowa, więc oczywiści żadnych list, ogłoszeń itp.

Ciekawa jestem , jak u Was?
Mada4503-10-2004 15:23:50   [#03]
u nas urawniłowka 1% nauczyciel, dyrektor. Tylko mogliby nazwę zmienić bo mnie upokarza.
AniaD03-10-2004 15:31:46   [#04]
a ja podziekowałam za dodatek w wysokości 2 % , bo dla nauczycieli gmina nie dała. Niech sobie i ten mój zabiora
Magosia03-10-2004 15:31:55   [#05]

Ale wywołuje emocje

jak zróżnicujesz.
Pewno nie o te 30 zł chodzi, tylko o to zróżnicowanie. I sygnał,że widzisz, doceniasz. Ale rozumiem twoją intencję, też mnie to denerwuje.
Magosia03-10-2004 15:34:27   [#06]

Odpowiedź powyższa do #3

Aniu - rozumiem, tylko, że taki gest niewiele zmienia. Może twoje samopoczucie poprawia, może wywołuje komentarz: nie to nie, widać ma za dużo... I tak źle i tak niedobrze...
kasik03-10-2004 16:55:01   [#07]
u nas 5% na kazdego nauczyciela, to wychodzi max 175 do podzialu na 36 nauczycieli, w to wchodzi dodatek dyrektora 20%
Grażyna03-10-2004 17:04:51   [#08]
no to u mnie jest super, mam 12 nauczycieli, ponad 800 zł do podziału
Grażyna03-10-2004 17:05:22   [#09]
nie licząc mnie, bo ja dostałam 210 zł
Basia D03-10-2004 18:21:27   [#10]
może nie o oto chodziło mi w tym wątku , nie chchciałam spowiedzi mogę powiedzić dyr u nas na 10% od stawki dyplomowanego i n-l 1% od stawki w/w mogę dać min. 3% n-lowi więć koniecznie musze wyznczyć te 3-4 osoby , ale czy uzgadniacie mając podpisny reg. prem. ze ZZ
Rycho03-10-2004 18:37:18   [#11]
we wszystkich wątkach, w których mówi się o podziale jakichś pieniędzyprzez dyrektora szkoły, pojawia sie problem uzgadniania z zz.
 
Otóż jest tak, że z ZZ należy uzgadniać wszelkie zasady, czyli regulaminy tego podziału.
 
Tak więc do dodatku motywacyjnego, nagród dyrektora, FŚS, premiowania prac adm-obsł, powinny być w szkole uzgodnione ze ZZ (jeśli w szkole są) regulaminy.
 
Natomiast wręcz nie wolno uzgadniać z ZZ indywidualnych decyzji (poza tymi sytuacjami, które są w prawie wprost określone, np przy zwalnianiu) dyrektora w tych sprawach. Bo to, czy ktoś np dostanie dodatek motywacyjny i w jakiej wysokości jest dobrem osobistym pracownika. I pracownik mógłby w mieć uzasadnione pretensje, że ocenę jego pracy (bo tak należy rozumieć przyznanie dodatku lub nagrody) "wystawia" się w pewnym sensie na widok publiczny i pozwala na jej dokonywanie przez osoby nieuprawnione do tego. Bo nie znam żadnego przepisu, który uprawniał by kogoś poza dyrektorem do tego.
 
A już zupełnie osobną kwestią jest wielkość pieniędzy, które się dzieli.
 
Ale jakie by nie były, to zawsze dzieli się je na podstawie uzgodnionych z ZZ regulaminów dokonując indywidualnych (nie uzgadnianych z nikim)decyzji.
panda03-10-2004 19:15:32   [#12]

jak u Rycha

Mam uzgodniony z zz regulamin. Przyznaję sama. Każdy zna tylko swój. ZZ nie domagały się nigdy prawa "dzielenia" dodatku ani wglądu do list. Reprezentują tylko zrzeszonych i w ich imieniu mogą występować w indywidualnych sprawach, ale w sprawach związanych z nagrodami czy dodatkiem motywacyjnym nigdy takich wystąpień nie miałam. Robię tak od kiedy pojawił się dodatek.
zgredek03-10-2004 19:22:14   [#13]

ja tylko takie dopowiedzenie do Rycha

ustawa o zz-tach:

Art. 27. 1. Ustalanie zasad wykorzystania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, w tym podział środków z tego funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności, ustala pracodawca w regulaminie uzgodnionym z zakładową organizacją związkową.
2. Przyznawanie pracownikom świadczeń z funduszu, o którym mowa w ust. 1, dokonywane jest w uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową.
Basia D03-10-2004 19:27:10   [#14]
raesumując regulaminy tak a tyko ZFŚs  przyznaję zz uzgodnieniem.
Janusz Pawłowski03-10-2004 20:33:34   [#15]

Powiedzcie mi tylko ...

kto i w jaki sposób może sprawdzić zgodność przyznawanych przez dyrektora dodatków motywacyjnych z uzgodnionym ze ZZ regulaminem ich przyznawania?

Bo jeśli regulamin jest inny niż "po uważaniu dyrektora" (który, nota bene, uważam za najsensowniejszy), to co zawiera ten regulamin, aby pogodzić możliwość sprawdzenia jego respektowania, z utrzymaniem w tajemnicy wszystkiego co się da?

Rycho - jak z tego wybrnąłeś?

Rycho03-10-2004 22:06:59   [#16]

Janusz

pytanie jak najbardziej słuszne jest.
 
I wskazuje na bezsensowność pewnych rzeczy..
 
Jak do tej pory nikt mi w tym zakresie niczego nie sprawdzał.
Jedyną możliwość sprawdzenia mnie mają sami nauczyciele. Którzy mogą (mają prawo) indywidualnie zapytać dlaczego nie dostali dodatku motywacyjnego, albo dlaczego dostali akurat tyle ile dostali. No i mogą się odwołać (do mnie) od decyzji. Czyli poprosić o ponowne przeanalizowanie decyzji o dodatku. Od samego początku (bo przedtem było to tzw zwiększenie wynagodzenia zasadniczego) tylko dwoje nauczycieli zapytało mnie o to dlaczego dostali akurat tyle. Po odpowiedzi nie skłądali odwołania.
Oczywiście, że powodów ku temu, że nikt nie protestuje, może być wiele.
 
Może to ja tak sprawiedliwie przyznaje te dodatki, może nie, ale ludzie nie maja odwagi protestować, może ....
 
Stąd nakaz takiej, a nie inne regulacji tych spraw jest dla mnie lekko bezsensowny. I nie chodzi tu tylko o utrzymywanie w tajemnicy wszystkiego co sie da. Choć to wg mnie jest sprawa bardzo ważna. Sprawy dot. oceny jakości pracy i związanych z tym gratyfikacji (wszelkich) powinny dziać się pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Chyba, ze pracownik czuje się skrzywdzony i sam z własnej woli chce to upublicznić prosząc ZZ o wsparcie. Ale to już jest jego wola.
Natomiast nie wyobrażam sobie sytuacji, w której mówimy, że nauczyciel ma taki tylko dodatek, bo jest gorszy  od koleżanki. Albo, ze mówimy na jakimś spotkaniu z ZZ o tym, że ta pani to dostanie tylko tyle bo to i to robi źle iw związku z tym jest gorsza od tych co dostali więcej.
Równie ważne dla tej sprawy jest (przynajmnie z mojego punktu widzenia) prawo do decydowania (i odpowiadania za decyzje) o tym jednoosobowo. Inaczej trzeba by zmienić system zarządzania szkołą na kolegialny. (choc po cześci już taki jest, ale na szczęście nie w tych sprawach). W sytuacji istnienia KN w obecnym jej kształcie przynajmniej tyle ma tu dyrektor do powiedzenia.
 
to tak mi się rozpisało...
a odpowiedź na Twoje pytanie masz pogrubinym tekstem :-)
jolka l03-10-2004 22:29:16   [#17]
Mam bardzo szczegółowy, skonsultowany z zz, regulamin. Przyznaję sama. Średnio mam 2% na nauczyciela w praktyce daję od 0 do 5%. Sumy niewielkie, ale tu chodzi o prestiż. Cieszą się Ci, co mają więcej.  Czasami ktoś spyta, dlaczego ma tak mało. Odpowiadam, bo regulamina, jak mówiłam, szczegółowy, liczenie punktów pracochłonne, ale opłacalne. Bez strachu pokazuję zainteresowanym jak ich oceniłam.
Nie odpowiadam na pytania "dlaczego mam mniej niż on?". Od takich pytań grono już oduczyłam. A papiery na procenty daję każdemu do rąk własnych
Limosa04-10-2004 08:32:40   [#18]
U nas najpierw przyznaje dyrektor 100 nauczycielom procenty, a dopiero potem wypełniane są papiery na procenty;-)
Marek Pleśniar04-10-2004 10:56:13   [#19]

regulamin to ma każdy;-)

yerry05-10-2004 10:25:07   [#20]

u mnie podobnie jak u was . Ja mam 5% a co do zwiazków to tylko daje do zaopiniowania bo taki maja zakres kompetencyjny od zarzadu i przedstawiam kwotowa od najwyższego do najniższegop i jaki jest średni dla nauczyciela bo miasto daje jeden % na etat kalkulacyjny i przegazuje do budżetu tylko kwotę

Renatka08-10-2004 18:23:27   [#21]
mam inny dylemat organ zmiejszył mój dodatek , nie napisał dlaczego, jak myślicie spytać co było powodem, mam mieszane uczucia ,sama jak komuś coś przyznaję w innej wysokości to mówię dlaczego i za co .
Magosia08-10-2004 18:53:06   [#22]

Masz wątpliwość

-pytaj. To moja rada. Może po prostu brak środków, może mają jakieś zastrzeżenia, moim zdaniem, warto wyjaśnić -  nie w kategorii pretensji, tylko refleksji, w czym się pogorszyłam(?)-jeśli to ta przyczyna.
Powodzenia :-)
Konto zapomniane10-10-2004 11:03:39   [#23]
Jak napisalam wcześniej jestem pocżatkującym dyrektorem przedszkola, podpowiedzcie jak naliczyc dodatek motywacyjny dla nauczycieli, gdy uchwłą rady miejskiej wysokość dodatku wynosi 3% stawki wynagrodzenia zasadniczego w przeliczeniu na 1 etat kalkulacyjny, w mojej placówce jest ze mną 10 nauczycieli.
Macia10-10-2004 13:12:42   [#24]

dorota

siebie nie bierzesz pod uwagę bo dla dyrektorów jest odrębny dodatek przyznawany przez op. Jeśli 10 n-li ma pełny etat to 10 x 3% = 30 % masz do dyspozycji. Możesz je przyznać zgodnie z regulaminem. jeśli dasz po równo to wypadnie po 3 5 każdemu. Jeśli komuś daqsz więcej musisz innemu zmniejszyć lub komus nie dać. Gdy dodasz dodatki wszystkich n-li nie może ci wyjść wi ecej niż 30%
Ewa z Rz10-10-2004 13:58:54   [#25]

ale lepiej

jest dodatek przyznawać kwotowo. Procentowo jest i trudno i czasem niebezpiecznie...

A te 3% służy jedynie do ustalenia jaka pula dodatku dysponujesz - może ci to policzyc księgowa. I dokładnie tyle pieniędzy masz do rozdania, ani mniej ani więcej.

Chowański Krzysztof10-10-2004 14:15:30   [#26]

Dyrektor a regulaminy przyznawania składników wynagrodzenia

U nas odpis jest w ysokości 2% lecz dodatek określono w wysokości od 4 do 10 . Tak więc jeżeli jest pełen odpis (jeżeli jest) to wychodzi 4% dla prawie co drugiej osoby.

Mówicie o regulaminie przyznawania dodatku motywacyjnego.

4 lata temu nasz OP w uchwale o wynagradzaniu n-li zamieścił przepis według którego regulamin przyznawania nagród dyrektora i motywacyjny opracowuje dyrektor w porozumieniu z ZZ. Wojewoda uchylił ten zpis ponieważ: regulamin przyznawania nagród i dodatków motywacyjnych jest także regulaminem wynagradzania nauczycieli, a takowe może uchwalać tylko OP.

Tak więc dyrektor może przyznawać skład niki wynagrodzenia tylko w oparciu o regulaminy uchwalone przez OP.

zgredek10-10-2004 16:18:08   [#27]
dzięki Krzysztof - wreszcie otrzymałam konkretną odpowiedź na problem, który mnie męczył - i cieszę się, że uważam tak samo:-))))))))
Konto zapomniane10-10-2004 17:06:16   [#28]
Dzięki wszystkim za wskazówki, pomogliscie mi...
Magosia10-10-2004 21:20:46   [#29]

Dzięki i ja

-To do Krzysztofa - #26 -motywacyjny i nagrody to wynagrodzenie-regulamin OP.
To mi się podoba- czyli zz nic tu nie mają do indywidualnego powiedzenia? Przepraszam, że tak drążę, ale wersje różne i interpretacje też.
Pozdrawiam  w przedwieczór nowego tygodnia:-)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]