Forum OSKKO - wątek

TEMAT: studia podyplomowe z języka
strony: [ 1 ]
Grażyna01-10-2004 10:29:37   [#01]

w rozporządzeniu o standadach kształcenia pojawiły się takie zapisy:

5. Studia podyplomowe w specjalizacji nauczycielskiej są prowadzone w następujących zakresach:

1) przygotowania merytorycznego do nauczania przedmiotu (prowadzenia zajęć);

2) przygotowania pedagogicznego;

3) przygotowania do pracy w szkołach specjalnych i ośrodkach specjalnych.

 

Nie prowadzi się studiów podyplomowych umożliwiających uzyskanie przygotowania merytorycznego, o którym mowa w pkt 1, do nauczania języka obcego.

czy to oznacza, że studia podyplomowe z jezyka angielskiego nie dają kwalifikacji do nauczania tego języka?

korcz01-10-2004 11:05:43   [#02]
Mam za sobą studia podyplomowe ale z " Metodyki nauczania języka angielskiego" Takie studia są zgodne z rozporządzeniem MENiS i łącznie z egzaminem ( certyfikatem językowym ) dają kwalifikacje. listę certyfikatów znajdziesz w rozporządzeniu na stronach MENiS. W wyszukiwarce wpisz certyfikaty. Inna droga to filologia lub nauczycielskie kolegium językowe. Przecież nie ma studiów podyplomowych z języka obcego "jako takich"!!!
Grażyna01-10-2004 16:48:01   [#03]
wielkie dzięki-chodzi o moją bardzo dobrą nauczycielkę, którą wysyłam na takie studia i przestraszyłam się, że wyrzuci pieniądze w błoto. Gdzie zribiłeś(aś) te studia?
Dżoana01-10-2004 17:07:13   [#04]

Do Korcz

Mylisz się. Są różne studia podyplomowe dla nauczycieli języków obcych.
bogna01-10-2004 17:10:39   [#05]

studia z "metodyki nauczania języka angielskiego" nie dają kwalifikacji,

odpowiedni certyfikat - daje kwalifikacje

Maryla01-10-2004 17:11:11   [#06]
Też jestem ciekawa, gdzie można zrobić podyplomowo metodykę nauczania j. angielskiego?
Grażyna01-10-2004 17:15:10   [#07]
ale które dają kwalifikacje? Nie chcę "wpuścić" nauczycielki w niepotrzebne koszty.
jeannette01-10-2004 18:27:00   [#08]

Żadna podyplomówka nie nadaje kwalifikacji do nauczania języka,jeśli nie ma się certyfikatu określonego w załączniku rozp.(§ 11. rozp. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli) -

2. Kwalifikacje do nauczania języków obcych w szkołach, o których mowa w § 2, z wyjątkiem nauczycielskich kolegiów języków obcych, oraz w przedszkolach, szkołach i placówkach wymienionych w § 3 i 4, z zastrzeżeniem ust. 4, posiada osoba, która:

1) ma kwalifikacje określone w ust. 1 lub

2) legitymuje się dyplomem ukończenia studiów wyższych zawodowych:

a) na kierunku filologia w zakresie danego języka obcego lub

b) w specjalności danego języka obcego lub lingwistyki stosowanej w zakresie danego języka obcego,

a ponadto posiada przygotowanie pedagogiczne, lub

3) legitymuje się dyplomem ukończenia nauczycielskiego kolegium języków obcych w specjalności odpowiadającej danemu językowi obcemu albo

4) legitymuje się dyplomem ukończenia studiów magisterskich lub wyższych zawodowych na dowolnym kierunku (specjalności) i świadectwem państwowego nauczycielskiego egzaminu z danego języka obcego stopnia II lub świadectwem znajomości danego języka obcego w zakresie zaawansowanym lub biegłym, o którym mowa w załączniku do rozporządzenia, a ponadto posiada przygotowanie pedagogiczne.

3. Kwalifikacje do nauczania języków obcych w przedszkolach, szkołach i placówkach, o których mowa w § 4, posiada również osoba, która legitymuje się:

1) dyplomem ukończenia zakładu kształcenia nauczycieli w dowolnej specjalności oraz:

a) świadectwem państwowego nauczycielskiego egzaminu z danego języka obcego stopnia I lub II lub

b) świadectwem znajomości danego języka obcego w zakresie co najmniej zaawansowanym - wymienionym w załączniku do rozporządzenia i posiada przygotowanie pedagogiczne, lub

2) świadectwem dojrzałości i świadectwem państwowego nauczycielskiego egzaminu z danego języka obcego stopnia I lub II.

4. Kwalifikacje do nauczania języków obcych w przedszkolach i klasach I-III szkół podstawowych posiada również osoba, która legitymuje się dyplomem ukończenia:

1) studiów magisterskich na kierunku pedagogika w zakresie nadającym kwalifikacje do pracy w przedszkolach lub klasach I-III szkół podstawowych lub

2) studiów wyższych zawodowych:

a) na kierunku pedagogika w zakresie nadającym kwalifikacje do pracy w przedszkolach lub klasach I-III szkół podstawowych lub

b) w specjalności nadającej kwalifikacje do pracy w przedszkolach lub klasach I-III szkół podstawowych albo

3) zakładu kształcenia nauczycieli w specjalności nadającej kwalifikacje do pracy w przedszkolach lub klasach I-III szkół podstawowych,

a ponadto świadectwem znajomości danego języka obcego w zakresie co najmniej podstawowym, o którym mowa w załączniku do rozporządzenia, i która ukończyła studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny, w zakresie wczesnego nauczania danego języka obcego.

korcz04-10-2004 09:39:52   [#09]
Zróbmy tu porządek. Studia podyplomowe nie dają kwalifikacji - zgoda. Dają je studia w połączeniu z certyfikatem. Sam certyfikat nie daje kwalifikacji !!! Studiów podyplomowych językowych nie ma. Są jedynie metodyczne z języka na bazie rozporządzenia ministerstwa. Innych nie polecam bo to wyrzucanie pieniądzy. Ja moje robiłem w Poznaniu na Wyższej Szkole Języków Obcych
Dżoana04-10-2004 11:34:41   [#10]

Korcz napisał: Studiów podyplomowych językowych nie ma.

Otóż pozwolę sobie nie zgodzić się z powyższym. Oczywiście, że studia podyplomowe dla językowców są!!! Tyle tylko, że są to studia doskonalące, nie dające kwalifikacji!

Ewa z Rz04-10-2004 12:44:30   [#11]

:-)

Bo one są dla językowców (czyli dla takich, co to kwalifikacje do nauczania języka obcego już mają), a nie z języka obcego (czyli dla takich , co chca takie kwalifikacje dopiero zdobyć).
korcz04-10-2004 14:09:40   [#12]
właśnie to miałem na myśli. droga do kwalifikacji nie wiedzie przez studia podyplomowe jako takie. tylko przez metodykę i certyfikat w tym wypadku.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]