Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Rada pedagogiczna, czyli o zabawie w legislację
strony: [ 1 ]
wojjan29-09-2004 13:39:46   [#01]
Pomóżcie proszę, jeśli ktoś to jeszcze ogarnia, jakie decyzje rady pedagogicznej powinny nabierać charakteru pisanych uchwał???!!! Może ktoś ma taki wykaz skonsultowany z prawniekiem organu prowadzącego porządny BIP???? ;`-((
Basik29-09-2004 15:03:24   [#02]
  1. Rada Pedagogiczna na zebraniu plenarnym podejmuje uchwały w sprawach:

1)      zatwierdzenia wyników klasyfikacji

2)      warunkowego promowania uczniów

3)      wyrażania zgody na egzamin klasyfikacyjny

4)      wyrażania zgody na egzamin poprawkowy z dwóch zajęć edukacyjnych

5)      uchwalania statutu szkoły  i jego nowelizacji

6)      uchwalania regulaminu rady pedagogicznej i jego zmian

7)      skreślenia z listy uczniów nie objętych obowiązkiem szkolnym

8)      zatwierdzenia innowacji i eksperymentów pedagogicznych

9)      ustalenia innego czasu niż 45 min. trwania zajęć edukacyjnych

10)  przeniesienia karnego ucznia miedzy oddziałami zgodnie ze statutem szkoły

11)  zatwierdzenia planów szkoły

12)  ustalenia organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli

 

Ale uwierz mi, że dowolność w tym względzie bywa szalona. Jest to konsultowane na różnych spotkaniach prawniczych, ale jednoznaczności nie było

ola 1330-09-2004 07:38:50   [#03]

Co do szaleństwa, u nas w Krakowie (zalecenie wizytatorów) formę uchwały przyjmują wszelkie opinie RP na tematy różne np:  opiniuje pozytywnie, negatywnie nagrody Dyrektora, przydziały czynności, podział godzin arkusz organizacji szkoły itp itd.

Rano zimno to trzymajcie się cieplutko. Pozdrawiam

wojjan30-09-2004 14:52:56   [#04]
Dzieki dziewczyny - trochę mi lepiej, ze nie tylko u nas... Ale swoją drogą to wcale mnie nie pociesz, ze zasad "im więcej' tym lepiej - na wszelki wypadek - panuje nawet w prawie... Niech BIP bedzie z wami Pzki
Antoni Jeżowski30-09-2004 21:36:10   [#05]

a wiecie co?

Może warto, tak przy okazji, powiedzieć i to, że jak nie podejmowano uchwał, to nie podejmowano, a teraz następuje spore przegięcie. W najogólniejszym sensie uchwała, to forma aktu prawnego zawierającego decyzję organu kolegialnego. W tym sensie uchwałą jest ustawa (Parlamentu), rozporządzenie KRRiT, uchwała Sądu Najwyższego, rady gminy czy rady pedagogicznej. Ale może być inaczej: jeśli na początku zebrania RP nauczyciele przyjmą - w drodze głosowania - porządek obrad to de facto podjęli uchwałę o zatwierdzeniu porządku obrad. Warto zauważyć, że wyraz uchwała występuje tu w dwóch znaczeniach: formy podejmowania decyzji przez organ kolegialny oraz nazwy podustawowego aktu prawnego.

Ustawa (wspominałem już tu wielokrotnie o tym) OSO w art. 41 ust. 1 wymienia zamknięty katalog spraw, gdy RP musi coś stanowić:

1) zatwierdzanie planów pracy szkoły lub placówki,

2) podejmowanie uchwał w sprawie wyników klasyfikacji i promocji uczniów,

3) podejmowanie uchwał w sprawie innowacji i eksperymentów pedagogicznych w szkole lub placówce,

4) ustalanie organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli szkoły lub placówki,

5) podejmowanie uchwał w sprawach skreślenia z listy uczniów;

a w ust. 3 wyraźnie odwołuje się do tego przepisu (Dyrektor szkoły lub placówki wstrzymuje wykonanie uchwał, o których mowa w ust. 1, niezgodnych z przepisami prawa), mówiąc o uchwałach, jako aktach prawnych. Do tego, gdy nie ma rady szkoły, trzeba dodać kompetencję z art. 50 ust. 2 pkt. 1 (uchwalanie statutu).

Pozostałe decyzje RP to przyjmowanie opinii, projektów, wniosków itd. Ponieważ są one podejmowane przez organ kolegialny, więc są uchwałą w sensie formy stanowienia prawa, ale nie muszą być uchwałą w sensie aktu prawnego. Oczywiście, z pewnością nie byłoby to uznane za błąd w sztuce legislatorskiej, ale bez wątpienia jest to "przedobrzenie". W każdym razie ustawodawca takiego działania od RP nie oczekuje. A że wizytatorzy? Widać ważniejsi od ustawy...

wojjan02-10-2004 08:12:31   [#06]

Bardzo mi miło, że mój guru od prawa (kłania sie student z Kalisza) był tak wspaniałomyslny i coś napisał - bardzo dziękuję - to na pewno wiele wyjasnia.

Ale wciąż czkawaką odbija mi sie BIP - czy jest w nim miejsce na tego typu dokumnety szkolne? Co z nazwiskami w uchwałach, jesli powinny byc "dostepne dla obywatela"???? Gdyby Pan jeszcze "zabłądził" do tego watku... Pozdrawiam i mam nadzieje na blizszą współpracę w ramach Zlotego Abonamentu Optivum

Antoni Jeżowski02-10-2004 17:52:47   [#07]

Hm... sporo prywaty ;)

I kryptoreklamy w tym poście. Odpowiem: nie wiem, ale - ponieważ RP jest organem wewnętrznym szkoły, a stanowione przez nią prawo ma chrakter prawa wewnątrzzakładowego (poza oczywistymi wyjątkami) - uważam, że poza statutem nie ma potrzeby umieszczania w BIPie niczego więcej.

Niektóre witryny zamieszczają czasem bardziej szczegółowe akty prawne, ale dostępne są one tylko dla osób uprawnionych dopiero po stosownym zalogowaniu.

Pozdrawiam...

AMS02-10-2004 18:48:11   [#08]
w naszej wymianie plików były zamieszczone wszystkie kompetencje RP i rodzaje uchwał jak dobrze sobie przypominam to przygotowane przez p. Szklarczyka z KO Kraków. stale z tego korzystam i polecam
wojjan02-10-2004 23:41:14   [#09]
Jeszcze raz serdecznie dziękuję mojemu guru - i przepraszam - jesli za prywatnie, i za kryptoreklamowo w poscie... również pozdrawiam
Dżoana04-10-2004 12:02:26   [#10]
A czy uchwała RP w sprawie zatwierdzenia wyników klasyfikacji powinna być tajna?
nn04-10-2004 12:27:46   [#11]

tajne przez...

Witam. Trochę wesołości chciałbym wtrącić. Tajne uchwały powinny być opatrzone klauzulą "TAJNE, przd przeczytaniem... spalić" Pozdrawiam. Roman.
nn04-10-2004 12:33:11   [#12]

tajne przez...

Witam. Trochę wesołości chciałbym wtrącić. Tajne uchwały powinny być opatrzone klauzulą "TAJNE, przed przeczytaniem... spalić" Pozdrawiam. Roman.
beera04-10-2004 12:38:27   [#13]

;-))

dwie wesolości- kto to przetrzyma ;-))))))))
Dżoana04-10-2004 12:54:36   [#14]

Nie o to mi chodziło! Chodzi o to, czy ma być tajne głosowanie?

U nas od zeszłego roku tak jest, a nie wiem i nie rozumiem dlaczego. Przecież to i tak nic nie zmienia. Poza tym, kto i po co miałby głosować przeciw?

Antoni Jeżowski04-10-2004 12:55:13   [#15]

no tak

Ale ja zupełnie poważnie: aby utajnić dokumenty, formę głosowania itp musi na to wyraźnie zezwalać prawo. Lektura ustawy z 22 stycznie 1999 r. o ochronie infromacji niejawnych (DzU nr 11 poz. 95 ze zm.) może co nieco wyjaśnić.
Dżoana04-10-2004 12:56:31   [#16]
Dyrektor twierdzi, że tak ma być.
Marek Pleśniar04-10-2004 13:56:28   [#17]
chyba nie ma racji dyrektor. A po co to utajniać?
Antoni Jeżowski04-10-2004 14:08:17   [#18]

Dżoana

Proszę pozdrowić dyrektora... :)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]