Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Godziny ponadwymiarowe bibliotekarza
strony: [ 1 ]
mania 76829-09-2004 11:07:28   [#01]
Czy nauczyciel-bibliotekarz może mieć godziny ponadwymiarowe? Jeżeli tak, to ile maksymalnie?
Ewa z Rz29-09-2004 11:27:58   [#02]

może

KN art. 35.

ust. 1. W szczególnych wypadkach, podyktowanych wyłącznie koniecznością realizacji programu nauczania lub zapewnienia opieki w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, nauczyciel może być obowiązany do odpłatnej pracy w godzinach ponadwymiarowych zgodnie z posiadaną specjalnością, których liczba nie może przekroczyć 1/4 tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć. Przydzielenie nauczycielowi większej liczby godzin ponadwymiarowych może nastąpić wyłącznie za jego zgodą, jednak w wymiarze nieprzekraczającym 1/2 tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć.

ust. 2. Przez godzinę ponadwymiarową rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych.

ust. 3. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe wypłaca się według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela, z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy.

ust. 4. Kobiety w ciąży, osoby wychowującej dziecko do lat 4 oraz nauczyciela w trakcie odbywania stażu będącego warunkiem uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego, mianowanego lub dyplomowanego nie wolno zatrudniać w godzinach ponadwymiarowych bez ich zgody.

Zatem nauczyciel bibliotekarz może mieć przydzielone 7 godzin ponadwymiarowych bez pytania o zgodę, a za jego zgodą maksymalnie może to być 15 godzin (oczywiście rozliczane z pensum 30)

mazzi29-09-2004 11:34:40   [#03]

Godziny ponadwymiarowe bibliotekarza

Witam. Gdybam, że 15 godz ponadwymiarowych nie można przydzielić bo przekroczy się dopuszczalny 40 godzinny tygodniowy wymiar czasu pracy.

mania 76829-09-2004 11:39:09   [#04]
Na właśnie ja też mam wątpliwości czy to może być aż 15 godz. ponadwymiarowych.
beera29-09-2004 11:48:11   [#05]

czas pracy nauczyciela nie może przekroczyć 40 godzin

tak jest zapisane w KN

ale...

w nim - w tych 40 godzinach jest pensum + inne

I TAK W NICH NIE MA PONADWYMIARÓWEK

Moim zdaniem jest tak:

  1. nie więcej niż 40 godzin pracy , w tym pensum i inne z 42KN
  2. godziny ponadwymarowe w ilości dopuszczalnej przez KP:

    Art. 131. § 1. Tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym.

To ciekawie postawiony problem- jestm zainteresowana innymi pogladami w etj kwestii

Ewa z Rz29-09-2004 12:11:15   [#06]

uważam, że...

KP nie ma tu NIC do rzeczy: o godz. ponadwymiarowych mówi KN (KP nie zna tego pojęcia). Zatem jeśli KN dopuszcza by bibliotekarz miał 15 takich godzin (a dopuszcza! patrz post #2), to n-l może ich tyle mieć.

Uważam, że nieuprawnione jest traktowanie godz. ponadwymiarowych jak godz. nadliczbowych z KP - to absolutnie nie jest to samo.

No i co do czasu pracy n-li obowiązuje wyłącznie KN - wynika to z art. 91c. ust. 1. W zakresie spraw wynikających ze stosunku pracy, nieuregulowanych przepisami ustawy, mają zastosowanie przepisy Kodeksu pracy. oraz KP art. 5. Jeżeli stosunek pracy określonej kategorii pracowników regulują przepisy szczególne, przepisy kodeksu stosuje się w zakresie nie uregulowanym tymi przepisami.

Nie rozważam tu, oczywiście, zasadności takiego przydziału - zakładam, że spełniony jest warunek ustawy dotyczący powodów przydzielenia godzin ponadwymiarowych.

beera29-09-2004 12:24:24   [#07]

Ewo

uznajmy nasze wypowiedzi za dyskusję, gdzie możliwe są pytania i wątpliwości- ok?

Skąd te wątpliwości moje- ano stąd, że 40 godzin pracy nauczyciela zostalo okreslone jasno w ARt42- czas pracy n-la nie może przekroczyć 40stu godzin..

jasno też jest napisane, co w ramach tych 40stu godzin n-l ma realizować. Czy są tam wypisane ponadwymiarówki?

Moim zdaniem nie.

Wiec godziny ponadwymiarowe powinny sięgać poza 40, czy się w nich miescić?

Więc ja to rozumiem tak:

40= pensum +inne zajęcia

Ponadwymiarówki zaś:

40+ponadwymiarowki.

Jesli jest jak piszesz- że czas pracy n-la reguluje tylko KN, a tam jest jasno on określony na poziomie 40 godzin, to co z bibliotekarzem, ktory ma 30+15? Przecież 40 jest w tym przypadku przekroczone.

Więc spokojnie, wątpliwosci są rzeczą ludzką- i ja je lubię mieć, a tym bardziej lubię ich rozwiewanie, gdy ktoś wie lepiej.

Ewa z Rz29-09-2004 12:31:21   [#08]

Oczywiście! :-)

TO! jak najbardziej jest dyskusja. Tak to właśnie traktuję i swoje zdanie piszę...

Ponadwymiarówki wg mnie, nie wchodzą do 40 godz., o których mowa w ust 1 art 42 KN, zatem nie ma przeszkód by ich było tyle ile wynika z art 35.

.............
Dorwałam sie do netu po dłuuugiej przerwie i usiłuję nadrobić czytając kilka watków na raz - nie wiem czy z tego nie bedzie jeszcze jakigoś kiksu...

Ale nareszczie mam stały dostęp! Hurrra!!!

beera29-09-2004 12:43:16   [#09]

yhm

40+15

55 godzin pracy w tygodniu...

co do stalego dostepu- gratulacje:-)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]