Forum OSKKO - wątek

TEMAT: podyplomowe
strony: [ 1 ]
korcz29-09-2004 09:22:27   [#01]
Straszny problem mam ze studiami podyplomowymi. Wedle standardów III semestry i 350 godzin ale czy studia moga byc dwukierunkowe, trzykierunkowe. W ustawie ani słowa. Czy podyplomowe studia w wymiarze podanym w standardach moga nadać kwalifikacje do jednego tylko przedmiotu. Kto jest mocny w te klocki. Co telefon do kuratorium to inna śpiewka a DEPARTAMENT KSZTAŁCENIA W MENIS twierdzi, że matematyka z informatyką to ściema. Jeden przedmiot 350 godzin, dwa 700 to absurd jakiś?!!!
Jolanta Szuchta29-09-2004 10:25:21   [#02]

Zobacz do nowego

rozporzadzenia o standardach

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu 1)

z dnia 7 września 2004 r.

w sprawie standardów kształcenia nauczycieli

Na podstawie art. 4a ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 12 września 1990  r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr  65, poz. 385, z późn.  zm. 2)) zarządza się, co  następuje:

§ 1.

Określa się standardy kształcenia nauczycieli na studiach wyższych zawodowych, uzupełniających studiach magisterskich, jednolitych studiach magisterskich oraz studiach podyplomowych, stanowiące załącznik do rozporządzenia.

§ 2.

Standardy kształcenia nauczycieli, o których mowa w § 1, dotyczą studiów i studiów podyplomowych rozpoczynających się od roku akademickiego 2004/2005.

§ 3.

Do studiów wyższych zawodowych, uzupełniających studiów magisterskich, jednolitych studiów magisterskich oraz studiów podyplomowych w specjalizacji nauczycielskiej, rozpoczętych w roku akademickim 2003/2004, mogą być stosowane dotychczasowe wymagania w zakresie standardów kształcenia nauczycieli.

§ 4.

Traci moc rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 23  września 2003 r. w sprawie standardów kształcenia nauczycieli (Dz. U. Nr 170, poz. 1655).

§ 5.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2004 r.

Minister Edukacji Narodowej i Sportu: M. Sawicki

Wejdż do załacznika i on okresla liczbę godzin dla poszczególnych grup kierunkow studiow.

korcz29-09-2004 10:37:27   [#03]

Kształcenie nauczycieli na studiach podyplomowych w specjalizacji nauczycielskiej może być prowadzone w zakresie:

1)      przygotowania merytorycznego do nauczania przedmiotu (prowadzenia zajęć), jeżeli:

a)      program studiów zapewnia przygotowanie merytoryczne absolwentów studiów wyższych zawodowych lub studiów magisterskich do nauczania przedmiotu (prowadzenia zajęć) zgodnie z zakresem podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół, określonej w odrębnych przepisach, a ponadto  został opracowany z uwzględnieniem posiadanego przez uczestników studiów podyplomowych przygotowania, tak aby studia umożliwiały uzyskanie wiedzy i umiejętności odpowiednich do nauczania przedmiotu (prowadzenia zajęć),

b)       w trakcie studiów są realizowane zajęcia z zakresu dydaktyki przedmiotowej (zajęć),

studia są prowadzone w wymiarze co najmniej 350 godzin i trwają co najmniej trzy semestry;

Czytam i czytam i nie wiem nic. Chodzi o to czy można studiować na kierunkach: język polski i historia, albo historia i wos, albo matematyka z informatyką w takim wymiarze godzin jak w tym dokumencie !!!

Niektóre uczelnie wycofują się z takich dwukierunkowych studiów, inne zapewniają, że nie ma podstaw. Macie pewnie jakieś doświadczenia z uznawalnością kwalifikacji na podstawie świadectw studiów podyplomowych. Sprawę muszę szybko wyjaśnić. Pomocy !!!

krystyna29-09-2004 11:09:55   [#04]

w oparciu o dyplom ja mogę jedynie stwierdzić, że nauczyciel MA kwalifikacje, a nie je UZNAWAĆ.

I musiałam to zrobić, nawet w sytuacji, gdy wiedziałam, że te studia trwały 2 semestry i że obejmowały 250 godz. - ale dyplom stwierdzał, że osobnik (historyk) ukończył język polski w gimnazjum, no to "kwalifikacje" ma...

Bo czy można podważyć dyplom ?

beera29-09-2004 11:31:39   [#05]

z wypowiedzi Leszka

Tak kiedyś tu napisał Leszek:

 

Art. 149.

1. Absolwent uczelni otrzymuje dyplom ukończenia studiów na określonym kierunku.

2. Minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego określi, w drodze rozporządzenia, rodzaje dyplomów i tytułów zawodowych oraz wzory dyplomów wydawanych przez uczelnie, uwzględniając rodzaje i kierunki studiów.

zatem z dyplomu winno wynikać jakie kwalifikacje ma nauczyciel, określać kwalifikacje ma prawo tylko uczelnia, nie ko czy dyrektor (bo dotychczasowa "zbliżonosć" miała taki charakter - tak orzekł TK)...

całe szczęście, że od przyszłego roku zmienia się wzór dyplomu... będzie tam suplement z którego będzie wynikać jakie dodatkowe kwalifikacje nabył absolwent...

to bylo na tym wątku:
http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=6710&fs=0&st=0

korcz29-09-2004 13:07:16   [#06]

dziękuje za adres wątku. wydatnie pogłębiłem wiedzę swą w temacie :-)

Ciągle jednak nie wiem czy co daje świadectwo ukończenia studiów podyplomowych np: "Nauki humanistyczne - język polski, historia, bibliotekoznawstwo" trzy semestry 350 godzin. ODN Forum SOFT w Poznaniu robi takie dziwactwa.

korcz29-09-2004 13:09:08   [#07]
oczywiście chodzi o to czy mamy z takiego tworu kwalifikacje do owych dwóch przedmiotów i zasiadania w bibliotece :-)
Ewa z Rz30-09-2004 19:05:18   [#08]

Jeśli są to studia podyplomowe - tzn. na świadectwie widnieje pieczęć uczelni wyższej, to TAK. Macie kwalifikacje do wszystkiego co na świadectwie jest wyszczególnione.

Za ilość godzin, jakość kształcenia itp. odpowiada uczelnia wyższa, a nie absolwent. Absolwent ma takie kwalifikacje jakie są na świadectwie wyszczególnione.

Zwracam uwagę, że rozporządzenie o kwalifikacjach nauczycieli NIC nie mówi o ilości godzin czy treściach studiów podyplomowych. W tym rozporządzeniu jest mowa wyłącznie o studiach podyplomowych jako takich, czyli o formach kształcenia prowadzonych przez uczelnie wyższe, potwierdzonych odpowiednim świadectwem.

Rozporzadzenie o studiach podyplomowych dotyczy uczelni - to one muszą, pod groźbą zamknięcia kierunku, zachowywać standardy w nim zawarte.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]