Forum OSKKO - wątek

TEMAT: statut zespołu
strony: [ 1 ]
47andrzej29-09-2004 08:17:47   [#01]
Po powołaniu zespołu uchwaliliśmy wspólny statut dla szkoły podstawowej  i gimnazjum teraz jednak widzimy iż był to błąd, są pewne różnice między tymi szkołami. Dlatego też chcemy osobny uchwalić statut szkoły podstawowej i osobny dla gimnazjum. Potrzebny mi jest "łącznik" obu statutów (wstęp). Gdyby takowy mógł ktoś mi podesłać byłbym wdzięczny.
Jacek W29-09-2004 19:18:37   [#02]

A pewny jesteś, że mogą być osobne?

USO - Art. 62. 1. Organ prowadzący szkoły różnych typów lub placówki może je połączyć w zespół, z zastrzeżeniem ust. 5a-5c. Połączenie nie narusza odrębności rad pedagogicznych, rad rodziców, rad szkół lub placówek i samorządów uczniowskich poszczególnych szkół lub placówek, o ile statut zespołu nie stanowi inaczej.

4. W zakresie uregulowanym odmiennie w statucie zespołu tracą moc postanowienia zawarte w statutach połączonych szkół lub placówek.

Jacek W.

miro29-09-2004 19:34:50   [#03]

3 statuty

Pracuję w zespole. Organ prowadzący uchwalił nam statut zespołu, w którym jest mowa o tym, że obowiązują nadal statuty SP i gimnazjum.
Macia20-10-2004 22:38:19   [#04]

zmiana statutu

kto zatwierdza statut zespołu gdy dokonuje sie w nim zmian? organ który go uchwalił czyli op czy też rada pedagogiczna?
Jacek W20-10-2004 23:22:40   [#05]

Art. 42. 1. Rada pedagogiczna przygotowuje projekt statutu szkoły lub placówki albo jego zmian i przedstawia do uchwalenia radzie szkoły lub placówki.

Art. 50. ...

2. Rada szkoły lub placówki uczestniczy w rozwiązywaniu spraw wewnętrznych szkoły lub placówki, a także:

1) uchwala statut szkoły lub placówki,
 

Art. 52. ...

2. W szkołach lub placówkach, w których rada nie została powołana, zadania rady wykonuje rada pedagogiczna.

Władysław Ścianek21-10-2004 09:44:16   [#06]
Jolu / macia / !  Organ prowadzący nadaje zawsze tylko pierwszy statut dla danej struktury oświatowej / przedszkole, szkoła lub zespół szkół /. Każda nowelizacja statutu, a tym samym opracowanie kolejnego tekstu jednolitego odbywa się według procedury przywołanej przez Jacka W.  Serdecznie pozdrawiam !!!
Antoni Jeżowski22-10-2004 21:36:59   [#07]

dla porządku

Odpowiem Jackowi W. (#02) na postawione pytanie: tak, mogą być oddzielne statuty poszczególnych szkół, ale winien być też statut zespołu, choćby taki, o którym mówi miro (#03).

Dodam też do #05 Jacka W., że wszystko jest pięknie, jeśli w zespole jest jedna, tzn. połączona rada pedagogiczna (lepiej, gdy także rada szkoły); ale gdy zachowano odrębność rad pedagogicznych (a może i rad szkół), to która rada ma prawo nowelizacji statutu zespołu?

I znów prawo nie przewidziało konkretnej sytuacji! Organ prowadzący nie może z definicji manipulować w nadanym statucie, rada nie wiadomo która może nowelizować... czyli kolejny pat :)))

Jacek W23-10-2004 11:22:50   [#08]

Prawo nie przewidziało, niech decyduje rozum :)

ale gdy zachowano odrębność rad pedagogicznych (a może i rad szkół), to która rada ma prawo nowelizacji statutu zespołu?

Na takie przypadki możnaby przewidzieć w statucie zespołu, że dla rozstrzygania spraw dotyczących więcej niż jednej szkoły zwołuje się RP zespołu. Albo jeszcze inaczej - wspólna RP jako zasada, a dla spraw dotyczących konkretnej szkoły (np. klasyfikacja) można zapisać właściwiść jej RP.

Tylko, Panie Antoni, czy prawo dopuszcza taką możliwość (odrębne + wspólna), czy tylko odrębne lub wspólna?

Jacek W.

Antoni Jeżowski29-10-2004 23:07:24   [#09]

melduję się

Tylko odrębne lub jedna wspólna - to jest poprawna odpowiedź, bo tak jest w art. 62 ust. 1 uoso: "Połączenie nie narusza odrębności rad pedagogicznych (...), o ile statut zespoołu nie stanowi inaczej." Inaczej, czyli wg mnie naruszając odrębność, a więc łącząc. Parafrazując stare porzekadło: nie można częściowo naruszać a częściowo nie.

A w ogóle, wg mnie, zapis ten akurat w odniesieniu do rad pedagogicznych jest chybiony. Wyobrażam sobie zespół szkół w skład którego wchodzi 7 placówek, są oddzielne rady, ale nauczyciele wchodzą jednocześnie w skład kilku rad i w nich czynnie pracują (!), a do tego przewodniczy wszystkim ten sam dyrektor zespołu!!! To zakrawa na paranoję... Do tego, w tej sytuacji (zmiany statutu), wszystkie rady pedagogiczne musiały by podjąć jednobrzmiące uchwały w sprawie nowelizacji statutu zespołu. Niektórzy nauczyciele uczestniczyliby w tym przedsięwzięciu wielokrotnie. Dyrektor siedmiokrotnie. No nie, czasem toleruję głupotę, ale tej nie mogę zdzierżyć...

Racje przemawiające za połączeniem szkół w zespół to przede wszystkim racjonalne wykorzystanie zasobów ludzkich. Racjonalne. Chodzi tu m.in. o nauczycieli. Oddzielne rp przy wzajemnym przenikaniu się zespołów nauczycielskich z racjonalizacją nie mają wiele wspólnego.

Ewa z Rz30-10-2004 08:06:01   [#10]

Antoni,

Zapis jest z lub... i dobrze! Chodzi tu o przypadek, gdy te rady łączy jedynie ich przewodniczący - a taki przypadek ma miejsce np. w zespołach sp+przedszkole lub w OSW.

Wtedy rozdzelność taka jest jak najbardziej pożądana.

Antoni Jeżowski01-11-2004 09:49:01   [#11]

Ewo

Owa rozdzielczość i wybiórczość stosowania przepisu wynika li tylko z Twojego doświadczenia i praktyki, nie zaś literalnie z przepisu źle skonstruowanego prawa. W życiu publicznym wolelibyśmy pewnie mniej patrzeć na pożądanie, a więcej na czytelnie zapisane przepisy... :)
Ewa z Rz01-11-2004 13:01:02   [#12]

:-)

Owszem, ale nasze prawo jest jakie jest i cieszę się zawsze, gdy pozwala (nie zabraniając) postępować mi w miarę racjonalnie... :-)

A nie jest to częste, niestety... :-(

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]