Forum OSKKO - wątek

TEMAT: orzeczenie lekarskie, a egzamin gimnazjalny
strony: [ 1 ]
gera27-09-2004 19:29:40   [#01]

Proszę o pomoc przy interpretacji zapisu:

       § 34

5. Uczniowie (słuchacze) chorzy lub niesprawni czasowo, na podstawie zaświadczenia o stanie zdrowia, wydanego przez lekarza, mogą przystąpić do sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego w warunkach i formie odpowiednich ze względu na ich stan zdrowia.

 

Pytanie:

  1. Czy uczeń posiadający orzeczenie do kształcenia specjalnego-kl 3- wydane na okres edukacyjny (gimnazjum - czyli ponad 2 lata temu, w którym nie ma określenia co do warunków egzaminu) może przystąpić do egzaminu gimnazjalnego na podstawie ORZECZENIA LEKARSKIEGO?

 

Pytam, ponieważ rodzice wracają z miejscowej PPP z "kwitkiem" tj bez właściwej opinni, czy aneksu do orzeczenia. Przynoszą orzeczenia lekarskie z określeniem warunków egzaminu.

Nie kapuję.

2. Czy  lekarz, w przypadku orzeczenia do kształcenia specjalnego, jest kompetentny w określaniu warunków egzaminu (np. na czym ma polegać wspomaganie itp.)

3. Odpowiedzcie jak rozumiecie chorzy lub niesprawni czasowo?

Mada4527-09-2004 21:16:02   [#02]

 Odpowiedzcie jak rozumiecie chorzy lub niesprawni czasowo?

rozumiem, że chodzi o ucznia niepełnosprawnego ruchowo chociaz słowo czasowo jest wg mnie w tym wypadku niejasne, natomiast chorzy to wszystkie przypadki chorób przewlekłych np.padaczka ? nie jestem lekarzem..ale mam ucznia na wózku z nauczaniem ind. i zastanawiam sie na ile samodzielnie odpowiadam za warunki oraz formę egzaminu? Co powinien napisac lekarz w zaświadczeniu co jasno określiłoby mi te warunki: osobna sala, leki ,pomoc medyczna, podjazd na wózek??? Oczywiście zrobię wszystko by dzieciak godnie napisał swój egzamin.

Kropka28-09-2004 13:01:11   [#03]

moim zdaniem...

..."chory lub niesprawny czasowo" oznacza dosłownie ucznia, który nie musi posiadać opinii czy orzeczenia PPP ale akurat jest chory lub niesprawny. Wtedy, na wniosek rodziców i na podstawie stosownego zaświadczenia od lekarza dyrektor dostosowuje warunki, np.: wydłuża czs pisania - jeżeli ucznia boli ręka, którą pisze; informuje zespół nadzorujący egzamin w danej sali, że uczeń będzie wychodził w celu zażycia leków itp...
krystyna28-09-2004 13:41:14   [#04]

a jak chory uczeń jest chory ponadczasowo, to dyr. w oparciu o wniosek rodziców i zaświadczenie lekarza specjalist (lub PPP) pisze do dyra OKE wniosek o zwolnienie tego ucznia z egzaminu.

Tylko nie wiem, czy teraz takiego ucznia wpisaywać do Hermesa - skoro termin wnioskowania o zwolnienie z egzaminu to 20 VIII ???

gera28-09-2004 16:16:25   [#05]

2. Czy  lekarz, w przypadku orzeczenia do kształcenia specjalnego, jest kompetentny w określaniu warunków egzaminu (np. na czym ma polegać wspomaganie itp.)?

Co robić?

Kropka28-09-2004 20:20:13   [#06]
Orzeczenie kwalifikujące  do kształcenia specjalnego dotyczy prawdopodobnie ucznia upośledzonego, dostosowanie warunków zależy od stopnia upośledzenia. Chyba, że uczeń cierpi oprócz tego na jakąś chorobę, jeżeli tak to jego lekarz może wydać zaświadczenie, w którym informuje o problemach dziecka; jednak nie określa warunków egzaminu, może coś zasugerować a warunki dostosowuje dyrektor na wniosek rodziców.
 A  sposób "wspomagania" zależy /według mnie/ od tego jakie problemy ma uczeń, może to być np. posadzenie dziecka przy oknie jeżeli ma astmę /miałam taką prośbę rodziców/
Nionka29-09-2004 20:26:03   [#07]
Miałam już wczesniej takie sytuacje. Raz to była uczennica po operacji kręgosłupa. Zgodnie z zaleceniem lekarza co kilkanascie minut musiała mieć przerwy w pisaniu oraz specjalny fotel. Pisała w oddzielnej sali (żeby nie zakłócac pracy innym uczniom). Drugi raz to był uczeń ze schizofrenią, został zwolniony z egzaminu przez dyr. OKE.
gera29-09-2004 21:22:31   [#08]

Kropka

Orzeczenie kwalifikujące  do kształcenia specjalnego nie dotyczy ucznia upośledzonego. Dziecko ma problemy neurologiczne (zespół lękowo-depresyjny, porażenie dziecięce). Lekarz wnioskuje o wydłużony czas, natomiast dziewczyna potrzebuje też wspomagania przy czytaniu poleceń.

Wydaje mi się, że przepis artykułu 34 nowego rozporządzenia pozwala na dowolność interpretacji co znaczy "chory" (chory czasowo, czy chory przewlekle - ten i ten jest "chory").

krystyna29-09-2004 23:11:39   [#09]

Nionka,

moje dziecko też jest ze schizofrenią.

Lekarz już napisał odpowiedni kwitek (że udział w egzaminie może pogorszyć stan zdrowia dziecka), od rodziców wydębimy prośbę o zwolnienie, ale kiedy należy wysłać  to wszystko do OKE ?

Kiedy wyście to zrobili ?

Kiedy przyszła odpowiedź ?

I czy pod prośbą rodziców muszą się podpisać obydwoje ?

 

Gero,

a czy Twojego dziecka nie warto by było też zwolnić ???

Co mu po zmienionych warunkach z jego lękami i depresją !

Kropka30-09-2004 12:20:35   [#10]

Gera

...oczywiście, masz rację co do paragrafu 34; całość tego problemu zamyka się w ust. 6, ponieważ to my mając dziecko z problemami najlepiej je znamy i obowiązkiem dyrektora jest "dostosowanie warunków i formy przeprowadzania egzaminu(...)"
   Jeżeli dziewczynka, o której piszesz nie może być zwolniona z egzaminu, to powinna go pisać w osobnej sali; tylko wtedy będzie mogła swobodnie skorzystać z pomocy nauczyciela /czytanie/, nie mówiąc już o wydłużonym czasie pisania, co słusznie sugeruje Ci lekarz.
Nionka30-09-2004 13:09:36   [#11]
To było rok temu, więc według starych przepisów... Rodzice bardzo długo zbierali  papiery, tak że w pierwszej wersji Hermesa wykazywałam tego ucznia, potem dopiero naniosłam poprawki. Wszystkie dokumenty zebrałam dopiero w listopadzie. Pod wnioskiem podpisali się obydwoje (tak na wszelki wypadek). Ja napisałam swój wniosek i załączyłam motywację, napisałam tez dlaczego takie opóźnienie (utrudniony dostęp do lekarza specjalisty itp.) Decyzja z OKE przyszła w przeciągu dwóch tygodni. Tak było rok temu, jak teraz - nie wiem.
krystyna30-09-2004 14:17:17   [#12]

nionka,

dziękuję Ci bardzo za informacje,

pozdrawiam

krystyna

gera30-09-2004 19:04:13   [#13]

krystyna

Uczeń z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim ze sprzężoną niepełnosprawnością, posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, który nie rokuje kontynuowania nauki w szkole ponadgimnazjalnej, może być zwolniony przez dyrektora komisji okręgowej z obowiązku przystąpienia do sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego, na wniosek rodziców (prawnych opiekunów), zaopiniowany przez dyrektora szkoły.

 

Czy to znaczy, że nieprzystąpienie (poprzez zwolnienie) do egzaminu gimnazjalnego zamyka mu dalszą drogę?

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]