Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Jak to jest z umową na podstawie mianowania?
strony: [ 1 ]
MMMM26-09-2004 20:12:41   [#01]
Witam!
20 lipca b.r. zdałam egzamin na nauczyciela mianowanego. Dostałam zaświadczenie do kadr o naliczenie nowej pensji i faktycznie pensję (1666 zł brutto) 1 sierpnia otrzymałam. 27 sierpnia złożyłam i otrzymałam akt potwierdzający złożenie ślubowania. W szkole jestem zatrudniona od 2001 roku na czas nieokreślony. Do tej pory nie otrzymałam aktu nadania stopnia nauczyciela mianowanego. Na pytanie, czy teraz otrzymam nową umowę o pracę na podstawie mianowania, usłyszałam od pani kadrowej - NIE, gdyż mam już umowę o pracę na czas nieokreślony. W USTAWIE z dnia 15 lipca 2004 r. o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz o zmianie niektórych innych ustaw

znalazłam następujący tekst:

"11) w art. 10:
a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:
"1. Stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się w szkole na podstawie umowy o pracę lub mianowania, z zastrzeżeniem ust. 8.",
c) po ust. 5 dodaje się ust. 5a i 5b w brzmieniu:
"5a. Stosunek pracy nawiązany na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony przekształca się w stosunek pracy na podstawie mianowania z pierwszym dniem miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym:
1) nauczyciel uzyskał stopień nauczyciela mianowanego, o ile spełnione są warunki określone w ust. 5;
2) w przypadku nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego w czasie trwania umowy o pracę zostały spełnione warunki, o których mowa w ust. 5.
5b. Przekształcenie podstawy prawnej stosunku pracy, o którym mowa w ust. 5a, potwierdza na piśmie dyrektor szkoły."

Proszę o odpowiedź:
1. kto ma rację w sprawie umowy i jaka jest różnica (i korzyści) między umową na czas nieokreślony a umową na podstawie mianowania?
2. W jakim czasie powinnam otrzymać akt nadania stopnia nauczyciela mianowanego?
Jolanta Szuchta26-09-2004 20:22:15   [#02]

A te warunki spełniasz?

nauczyciel uzyskał stopień nauczyciela mianowanego, o ile spełnione są warunki określone w ust. 5;

Jesli tak to patrz jak wyzej czyli akt mianowania.

Janusz Pawłowski26-09-2004 20:31:22   [#03]

Nie ma czegoś takiego jak umowa o pracę na podstawie mianowania.
Jest natomiast zatrudnienie (stosunek pracy) na podstawie umowy o pracę lub zatrudnienie na podstawie mianowania.

Zgodnie z tym co wkleiłaś - powinnaś otrzymać od dyrektora pismo, w którym potwierdza zmianę podstawy prawnej stosunku pracy - czyli świstek, w którym dyrektor stwierdza, że jesteś od kiedyś tam zatrudniona na podstawie mianowania.
Ten świstek otrzymasz o ile spełniasz warunki, o których pisze Jola.

Różnice między tymi dwoma formami zatrudnienia są znaczne - w zakresie uprawnień do różnych odpraw, zwolnień, redukcji ... i innych takich - poczytaj sobie KN.
Hm ... to na egzaminie nie jest już wymagana znajomość KN?

beera26-09-2004 20:38:35   [#04]

pytasz o dwie rzeczy

1.
Akt mianowania powinien był Ci wydać organ do tego uprawniony- w przypadku mianowania jest to organ prowadzący.

Proponuję byś zwróciła się do nich z pismem o wydanie tego aktu powolując się na KN Art 9b ust4.
Jest zdecydowanym błędem OP nie wydanie Ci tego aktu.

i 2ga rzecz.

Dotyczy twojego problemu  Art 10, o czym piszesz, ale czytajmy dalej:

6. W przypadku braku warunków do zatrudnienia nauczyciela, o których mowa w ust. 5 pkt 6, stosunek pracy z nauczycielem mianowanym lub dyplomowanym nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze, z zastrzeżeniem ust. 7.

7. W przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, z nauczycielem kontraktowym lub z nauczycielami, o których mowa w ust. 5, stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony

nie znam szczegółów twojej sytuacji, to trudno mi dokladnie wyrokować. Ale jeśli jesetś zatrudniona w pełnym wymiarze i spełniasz warunki ust5 powinnas się domagać przeksztralcenia umowy.
Najpewniej zwrocic się do dyrekcji z pismem- powolując się na odpowiednie przepisy.

Więc- moim zdaniem- czekają Cię dwa pisma :-)

MMMM26-09-2004 20:40:21   [#05]

Jak to jest z umową na podstawie mianowania?

Dziękuję za odpowiedzi. KN czytam i znam, próbowałam na forum znaleźć potwierdzenie tego, o czym przeczytałam. Przejęłam się trochę słowami pani kadrowej i brakiem aktu mianowania, bo pracuję od niedawna. Dziękuję za wyrozumiałość.
beera26-09-2004 20:41:56   [#06]

spóźniłam się :-)

bo janusz pierwszy, ale rzecz pierwsza- jest nadal ważna- czyli musisz się zwrócić o akt nadania stopnia do OP.

No i rzeczywiście nie wyrażalam się precyzyjnie- oczywiści chodzi o przeksztalcenie podstawy prawnej stosunku pracy

Władysław Ścianek27-09-2004 08:43:42   [#07]

Spróbujmy uporządkowac problem. Akt awansu na stopień nauczyciela mianowanego musisz otrzymać od organu prowadzącego, bo on organizował egzamin. Akt winien nosić tę samą datę, co zaświadczenie           / 20 lipca 2004 /, a podwyżkę otrzymasz od 1 sierpnia 2004 r. / jeszcze na mocy starych przepisów /. I teraz to najważniejsze. Jeżeli dotychczas byłaś zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, to po zmianie prawa, od dnia 1 września 2004 r. Twój stosunek pracy z mocy prawa przekształca się na stosunek pracy na podstawie mianowania. Ten fakt Twój dyrektor musi potwierdzić "aktem mianowania" / Nie mylić z aktem awansu na stopień nauczyciela mianowanego  - nazwa podobna ale jest to inny dokument /. Tylko wtedy nabywasz trwałość stosunku pracy.

Kochani ! Nie odkryłem Ameryki lecz uporządkowałem powyższą dyskusję.  Serdecznie pozdrawiam !!!

ola 1327-09-2004 18:10:38   [#08]

O jakim Ty akcie mianowania mówisz? Jest tylko akt nadania stopnia, akt ślubowania ale nie ma aktu mianowania. Chyba że się mylę.Już jestem 12 godzin w szkole i wszystko możliwe.

Trzymajcie się cieplutko.

Rycho27-09-2004 18:31:51   [#09]

?

Władysław,
a skąd wziąłeś "akt mianowania"?
 
Akt mianowania był (również jako pismo), gdy nie było jeszcze stopni awansu.
Żeby być w zgodzie z art. 10 ust. 5a i 5b wystarczy nauczycielowi dać odpowiednio zredagowane pismo, w którym fakt przekształcenia stosunku pracy się potwierdzi.
 
Ja piszę tak:
 
Na podstawie Art. 10 ust. 5a i 5b ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112, z późn. zmianami) stwierdzam, że w związku z uzyskaniem stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego oraz spełnieniem warunków określonych w Art. 10 ust. 5 cyt. ustawy Pani(a) stosunek pracy zawarty na podstawie umowy o pracę zostaje z dniem ..... przekształcony na umowę o pracę zawartą na podstawie mianowania.
 
do tego dodaję standardowe informacje o podstawie zaszeregowania i wysokości wynagrodzenia (można to zrobić odrębnym pismem).
I tyle moim zdaniem wystarczy.
Janusz Pawłowski27-09-2004 18:52:36   [#10]

Z Karty Nauczyciela :-)

Art. 13. Stosunek pracy na podstawie mianowania nawiązuje się z dniem określonym w akcie mianowania, a jeżeli tego dnia nie określono - z dniem doręczenia tego aktu.

Art. 14. Akt mianowania i umowa o pracę powinny w szczególności określić:
1) stanowisko i miejsce pracy;
2) termin rozpoczęcia pracy;
3) wynagrodzenie lub zasady jego ustalania.

Janusz Pawłowski27-09-2004 18:59:01   [#11]

Dodam jednak - akt mianowania wydaje się w związku z nawiązaniem stosunku pracy, a nie w związku z przekształceniem podstawy prawnej stosunku pracy.

Czyli - gdy zatrudniamy nowego nauczyciela, lub odnawiamy zatrudnienie (bo poprzednie zakończyło się w wyniku wygaśnięcia okresu obowiązywania umowy) i spełnia on warunki do zatrudnienia na podstawie mianowania - wydajemy mu akt mianowania.

Gdy on se pracuje na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony i nabywa prawa do zatrudnienia na podstawie mianowania - wydajemy mu świch, którego przykład podał Rycho - bo nie nawiązujemy stosunku pracy, ale zmieniamy jego podstawę prawną.

Rycho27-09-2004 19:05:39   [#12]

kurcze Janusz

no to dałem plamę :-)
 
:-(
beera27-09-2004 19:07:02   [#13]

świch

w sensie "duzy świstek"?

;-))

Rycho27-09-2004 19:07:38   [#14]

kurcze Janusz

to nie dałem plamy?
 
bo tak właśnie sobie myslałem o tym ...
 
ale jak widzisz Twój autorytet jest ponad wszystko ;-)
AnJa27-09-2004 19:09:01   [#15]

Jak juz (roz)dajesz...

To jeszcze daj po tym akcie mianowania - jeśli komus nie dałeś:-)
Janusz Pawłowski27-09-2004 19:14:19   [#16]

No nie dałeś plamy, Rycho, jeśli nie zatrudniłeś na podstawie mianowania nikogo "świeżego" (lub po wygaśniętej umowie o pracę).

Jeśli jednak zatrudniłeś - to pewnie napisałeś tam, że jest zatrudniony na podstawie mianowania - dopisz jakimiś kulfonami (czyli dużymi kulfonikami), tytuł: "AKT MIANOWANIA" i po krzyku.

A prawda jest istotnie taka, że to pozostałość po karcie sprzed awansów - wówczas zdobyty w jakiejś szkole akt mianowania "robił" za akt nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego.
Dziś już to tylko "pusta" nazwa.

Rycho27-09-2004 20:28:22   [#17]

uff...

skołowałeś mnie strasznie :-)
 
bo najpierw myślałem, że tylko nowym tzn nowozatrudnianym ten akt mam dawać, a już zatrudnionym tylko pismo z przekształceniem,
 
potem mi zamieszałeś i zanim się zastanowiłem... poszło, to co poszło..
 
jak się zastanowiłem, to znów sie odezwałeś i wyszło mi, że dobrze myślałem :-)))
 
No i nikogo nowego nie zatrudniałem, więc nie musiałem tego aktu dawać ;-)
 
tylko to przekształcenie ....
 
no iterz to chyba jestem znów na prostej :-)
dzięki
Janusz Pawłowski27-09-2004 20:32:22   [#18]

E tam skołowałeś ...

Myślałem, że w ogóle zapomniał, że takie cóś jak akt mianowania jest, skoro to przeżytek już ... jako i ja o nim zapomniałem. ;-))))
Marek Pleśniar28-09-2004 07:56:42   [#19]
po wprowadzeniu reformy i tego nieszczęsnego awansu nauczycielka przyniosła .. Akt Mianowania wystawiony w roku 1970 około. I spytała co z tym zrobię:-)
Władysław Ścianek28-09-2004 08:07:53   [#20]
Dzięki Wam, Kochani za tę owocną dyskusję, która i mnie poukładała problem. Będę to wdrażać w życie tak, jak Janusz i Rycho "wypracowali"  w dyskusji. Pamiętajcie o strukturze aktu  -  to struktura decyzji administracyjnej, a nie jakieś tam "piśmidło".    Sedecznie pozdrawiam !!!
Władysław Ścianek28-09-2004 08:33:01   [#21]

Marku ! W teczkach akt osobowych nauczycieli / tych wcześniej urodzonych / można odszukać trzy typy aktów: akty mianowania, akty nadania tytułu nauczyciela dyplomowanego na podstawie "karty praw i obowiązków nauczyciela" oraz akty nadania stopni awansu na podstawie Karty Nauczyciela. Każdy ten "papier" dokumentuje ważny epizod z życia nauczyciela i został wydany na podstawie konkretnych przepisów. Samo życie.  Serdecznie pozdrawiam !!!

Do Marka kieruję słowa podziękowania za "wpuszczenie" mnie na listę uprawnionych do dyskutowania. Dędę się starać nie nudzić, a pisać poprawnie  pod względem merytorycznym.  Może się uda. Dziękuję.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]