Forum OSKKO - wątek

TEMAT: zaświadczenie - dys.., pilne
strony: [ 1 ]
hania21-09-2004 17:48:51   [#01]

córka koleżanki, klasa trzecia gimn, nieaktualne badania w poradni i opinia (bo ze szkoły podstawowej) z opinią o dysleksji (szeroko pojetej) , w miedzyczasie, czyli w gimnazjum zapada na ciężką chorobę - guz mózgu. Efekty leczenia są,  czuje się dobrze, chodzi do szkoły, uszkodzenia jednak mózgu znaczne - o czym mówi m. in. karta choroby od lekarza.

Poradnia twierdzi, że nie wyda dziecku zaświadczenia (opinii) bo... taka opinia dotyczy dzieci z mikrouszkodzeniami, a ona ma duże skutkiem choroby, fakt wcześniejszej opinii tejże samej poradni - podobno nieistotny...... "takie są przepisy (jakie?), że dysleksja to tylko przy mikrouszkodzeniach" - cytat wypowiedzi pani z poradni...

kto mi wytłumaczy?

czy można jakoś dziecku pomóc i tak żyjącemu na beczce prochu?

i mama i dziecko chce pisać egzamin, sprawdzić się, ale realnie do swoich mozliwości....

co z tym zrobić, jak przekonać poradnię?

AnJa21-09-2004 17:54:11   [#02]
Nie wiem, coś z chorobami przewlekłymi mi się kojarzy, zadzwoń do OKE. Oni, wbrew pozorom nie gryzą.

No, przynajmniej nasi .
Jola21-09-2004 18:09:52   [#03]

znalazłam tylko to:

§ 46.3. W szczególnych przypadkach losowych lub zdrowotnych, uniemożliwiających przystąpienie do sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego w terminie do dnia 20 sierpnia danego roku, dyrektor komisji okręgowej, na udokumentowany wniosek dyrektora szkoły, może zwolnić ucznia (słuchacza) z obowiązku przystąpienia do sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego. Dyrektor szkoły składa wniosek w porozumieniu z rodzicami (prawnymi opiekunami) ucznia albo słuchaczem.
Karolina21-09-2004 18:26:54   [#04]

chore prawo, chore poradnie, głupie panie...

Papierek i przepis ważniejszy niż dobro dziecka!

Dyslektycy mają mikrouszkodzenia mózgu - to fakt. Dzieci, które mają większe uszkodzenia mózgu zwykło się już nazywać upośledzonymi i one absolutnie dyslektykami w pojęciu PPP nie są. Tia..

NIemożliwe do pojęcia jest fakt - że dziecko może mieć mikro uszkodzenie w jednej funkcji a większe w drugiej. Panie z PPP uznały, żę jak pojawił się guz to zwiększył uszkodzenie z mikro na większe - no bo guz nie mógł być mikro. !! MiC A gdzie ten guz i co uszkodził to już nieważne.

Matko - nie wiem czy się śmiać czy płakać. Biedne dziecko, komu przeszkadza co pisze i czy chce lub nie na tym sprawdzianie się sprawdzić.

I to jest właśnie polska oświata.

Hania - na miejscu tej mamy weszłabym innymi drzwiami niż mnie wyproszono, ot...po prostu.

Leszek21-09-2004 18:30:24   [#05]

może skorzystać z tego:

§ 34. 5. Uczniowie (słuchacze) chorzy lub niesprawni czasowo, na podstawie zaświadczenia o stanie zdrowia, wydanego przez lekarza, mogą przystąpić do sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego w warunkach i formie odpowiednich ze względu na ich stan zdrowia.

6. Za dostosowanie warunków i formy przeprowadzania sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego do potrzeb uczniów (słuchaczy), o których mowa w ust. 1 i 5, odpowiada przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego, o którym mowa w § 37 ust. 1.

ale przede wszystkim niech skorzysta z podpowiedzi AnJa #2

Karolina21-09-2004 18:36:19   [#06]

Na szczęście panowie myslą mniej emocjonalnie...;-)

Zatem dyrektor może tu zdecydować i kropka.

Magosia21-09-2004 18:38:02   [#07]

Przepisy przejściowe

-najnowsze rozporządzenie o ocenianiu gdzieś na samym końcu mówi o okresie przejściowym, czyli roku 2004/05, w którym uwzględniane są opinie jeszcze z podstawówki. Mówię z pamięci, nie mam pod ręką tekstu, ale sprawdzałam , bo mieliśmy kilkoro z orzeczeniami z VI klasy , upewnialam się w OKE- potwierdzili.
Leszek21-09-2004 18:50:01   [#08]

§ 138. W roku szkolnym 2004/2005 do opinii, o której mowa w § 34 ust. 1, nie stosuje się warunków określonych w § 34 ust. 3 pkt 1 i 2, a w przypadku opinii, o których mowa w § 105 ust. 1 i § 12 ust. 1 załącznika nr 1 do niniejszego rozporządzenia, nie stosuje się warunku dotyczącego wydania opinii nie wcześniej niż na 2 lata przed terminem odpowiednio egzaminu zawodowego lub egzaminu dojrzałości.

 

pozdrawiam

Rycho21-09-2004 18:53:33   [#09]

haniu

 
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 7 września 2004r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych. (Dz.U. z 2004r. Nr 199, poz. 2046)

§ 34.

1. Uczniowie (słuchacze) ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się mają prawo przystąpić do sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego w warunkach i formie dostosowanych do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia (słuchacza), na podstawie opinii publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej, albo niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym niepublicznej poradni specjalistycznej, spełniającej warunki, o których mowa w art. 71b ust. 3b ustawy, z zastrzeżeniem ust. 2.

3. Opinia, o której mowa w ust. 1, powinna być wydana przez poradnię psychologiczno - pedagogiczną, w tym poradnię specjalistyczną, nie później niż do końca września roku szkolnego, w którym jest przeprowadzany sprawdzian lub egzamin gimnazjalny, z tym że:

1) w przypadku uczniów (słuchaczy) przystępujących do sprawdzianu - nie wcześniej niż po ukończeniu klasy III szkoły podstawowej;

2) w przypadku uczniów (słuchaczy) przystępujących do egzaminu gimnazjalnego - nie wcześniej niż po ukończeniu szkoły podstawowej.

§ 138.

W roku szkolnym 2004/2005 do opinii, o której mowa w § 34 ust. 1, nie stosuje się warunków określonych w § 34 ust. 3 pkt 1 i 2, a w przypadku opinii, o których mowa w § 105 ust. 1 i § 12 ust. 1 załącznika nr 1 do niniejszego rozporządzenia, nie stosuje się warunku dotyczącego wydania opinii nie wcześniej niż na 2 lata przed terminem odpowiednio egzaminu zawodowego lub egzaminu dojrzałości.

Jak z tego wynika, można, a nawet trzeba, w tym przypadku złożyć do dyrektora wniosek o dostosowanie egzaminu na podstawie orzeczenia PPP z okresu szkoły podstawowej. Do tego zastosować jeszcze cytowany już wyżej § 34. pkt 5. A PPP po prostu w tym przypadku ol...ć.

Natomiast strach pomyśleć, co w podobnej sytuacji zrobi ktos za rok, jak już przepisy przejściowe nie będą obowiązywały ...

Rycho21-09-2004 18:54:47   [#10]
o! Leszek
byłeś szybszy :-)
hania21-09-2004 23:09:03   [#11]

kochani jesteście - no, ja wiem, to normalne:-))

przegapiłam gdzieś te przejściowe....

powiem jutro koleżance....

a ponieważ jest umówiona w czwartek ponownie do poradni - dopowie jeszcze to, co Karolina......delikatniej może:-))

dzięki

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]