Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Dzień nauczyciela
strony: [ 1 ]
zaqa21-09-2004 10:25:08   [#01]
Czy dzień nauczyciela jest dniem wolnym od zajęć dydaktyczno- wychowawczych (nie zauważyłem go w kalendarzu roku szkolnego)
Konto zapomniane21-09-2004 13:48:53   [#02]

dotyczy religii/etyki

Witam na forum i zwracam się o pomoc.

Na świadectwach promocyjnych wykreśliliśmy etykę pozostawiając religię. To posunięcie spotkało się z zarzutami ze strony KO. Czy są jakieś prawne uregulowania, które zabraniają takich praktyk? Wiem, że nie jesteśmy jedyną szkołą skreślającą wyraz "etyka".

nn21-09-2004 14:19:43   [#03]

religia w dniu nauczyciela?

Już odpowiadam. Praktycznie brak jest związku pomiędzy nauczaniem religii a dniem nauczyciela. Ale..... A teraz poważnie. 14 października jest dniem wolnym od zajęć lekcyjnych. Tak stanowi prawo, czyli rozporządzenie o organizacji roku szkolnego. Zaś co do świadectw. Na jekiej to podstawie prawnej wykreśliliście etykę z druku świadectwa?. Chcieliście okazać się tutaj świętsi od papierza. A według Was, gdybym wykreślił w swoich świadectwach słowo religia???. Przecież mogę prowadzić jedno i drugie. Tutaj ukazała się prawdziwa segregacja szkolna. Dobrze, że nie rasowa lecz inna. Pozdrawiam. Roman.

Magosia21-09-2004 17:09:32   [#04]

KN

- 14 października Dzień Edukacji Narodowej"jest wolny od zajęć lekcyjnych" art.74 KN
Leszek21-09-2004 17:33:00   [#05]

ROZPORZĄDZENIE

MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ

z dnia 14 kwietnia 1992 r.

w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach.

§ 9. 1. Ocena z religii lub etyki umieszczana jest na świadectwie szkolnym bezpośrednio po ocenie ze sprawowania. W celu wyeliminowania ewentualnych przejawów nietolerancji nie należy zamieszczać danych, z których wynikałoby, na zajęcia z jakiej religii (bądź etyki) uczeń uczęszczał.

4.Uczniowie korzystający z nauki religii lub etyki organizowanej przez organy prowadzące szkoły według zasad określonych w § 2 ust. 2-4 otrzymują ocenę z religii/etyki na świadectwie wydawanym przez szkołę, do której uczęszczają, na podstawie zaświadczenia katechety lub nauczyciela etyki.

Powyżej podstawa prawna...

pozdrawiam

marekci21-09-2004 18:51:53   [#06]
Grzechu, ale nagrzeszyłeś :-)
Grażyna21-09-2004 21:00:51   [#07]
to co świetlica pracuje, a pozostali świętują?
józefinaw21-09-2004 22:18:22   [#08]
dzień wolny od zajęć lekcyjnych , ale nie dzień wolny od pracy,  należy sprawować opiekę czyli np.akademia z tytułu Dnia Edukacji Narodowej- a nie dnia nauczyciela, bo to jest święto wszystkich pracowników oświaty, czyli obsługi i administracji również- wspólny wyjazd, wycieczka tudzież inne tym podobne. To wersja oficjalna, a praktyka.........No cóż , najczęściej po prostu dzień wolny od pracy.
zgredek22-09-2004 00:46:48   [#09]
opiekę... nad akademią z okazji?;-)
Konto zapomniane22-09-2004 15:07:38   [#10]

Dzięki za podstawę prawną o religii i etyce. Widać nagrzeszyłem.

Przepraszam, że wciąłem się w DEN.

malmar1522-09-2004 16:32:42   [#11]

Grażynko,

 

KARTA NAUCZYCIELA

 

Art. 42c. 3. Za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze, wykonywane w dniu wolnym od pracy, nauczyciel otrzymuje inny dzień wolny od pracy. W szczególnie uzasadnionych przypadkach zamiast dnia wolnego nauczyciel otrzymuje odrębne wynagrodzenie, w wysokości ustalonej w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 30 ust. 5.

 

 

Rozdział 9

Dzień Edukacji Narodowej

Art. 74. W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych.

 

Jest tu pewna nieścisłość: dzień wolny od pracy i dzień wolny od zajęć lekcyjnych ;)

Pozdrawiam

zgredek22-09-2004 18:12:07   [#12]
nie widzę nieścisłości

dzień wolny od pracy to dzień wolny od pracy - dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej - wolny od lekcji i innych takich

a dzień wolny od zajęć lekcyjnych - to wolny od zajęć lekcyjnych

a definicja zajęć lekcyjnych... no to niby gdzie jest?
Agnieszek22-09-2004 21:41:46   [#13]

Rrrratunku!

Nie denerwujcie mnie. Ja dziś pytam dyrektora, czy będziemy odrabiać piątek po DEN (jak ponoć większość szkół w mieście) a on na to, że musi zaplanować dla nas jakiś spęd,  coby się UM nie czepiał - bo to dzień wolny od zajęć lekcyjnych. A połowa z nas wyjazdy sobie zaplanowała :(((
mysza22-09-2004 21:44:28   [#14]

RELIGIA

MÓJ NAUCZYCIEL W ŚWIADECTWACH UKOŃCZENIA WYKREŚLIŁ ETYKĘ I PRZEPISYWAŁ ŚWIADECTWA
zgredek22-09-2004 21:45:43   [#15]
fajny ten wątek;-))))))))
Majka22-09-2004 21:48:44   [#16]
Zróbmy same przerwy. Dzieci na korytarze, my na dyżur. Świątecznie ubrani ;)
migotka22-09-2004 22:07:31   [#17]
Dzisiaj się dowiedziałam dlaczego w szkole nie ma ślubowania klas pierwszych:
"Był dzień nauczyciela - było w szkole ślubowanie.
Nie ma dnia nauczyciela - nie ma ślubowania."
Według mnie interesujące podejście.
Wioleta D23-09-2004 19:23:05   [#18]
Piątek po dniu 14.10 nie jest przewidziany do odpracowania -według MEN -więc u nas w szkole ( gminie) nawet nie pytamy nauczeni doświadczeniem. Według kalendarza MEN do odpracowania jest tylko 12 listopada. A DEN tradycyjnie jest u nas dniem wolnym jak chyba w całej Polsce
Konto zapomniane23-09-2004 23:15:30   [#19]
Próbowałam w DEN kilka razy organizować akademię połaczoną ze ślubowaniem ,ale od dwóch lat jest to dzień wolny.Dzieciaki zadowolone ,nauczyciele również.Poza tym organ prowadzący w tym dniu organizuje dla dyrektorów spotkanie i niemożliwością było uczestniczenie w jednym i drugim. Akademia odbywa się dzień wcześniej w godzinach popołudniowych. Za dzień wolny nie naliczamy należności za godziny ponadwymiarowe.
Dżoana24-09-2004 17:24:37   [#20]
A u nas powiatowe obchody... I zgadnijcie o której? O 13! Mamy być wszyscy obowiązkowo. A później obiadek i poczęstunek w lokalu z naszego socjalnego, chociaż nikt nas nie zapytał czy mamy ochotę ucztować razem z panami za starostwa. Wolelibyśmy spotkanie we własnym gronie. :-(
Gocha24-09-2004 17:40:37   [#21]

malmar

a powiedz mi jak postąpić z nauczycielami w przedszkolu?
Czy DEN zamykam przedszkole?
Czy nie prowadzą zajęć, ale normalnie pracują opiekując się dziećmi?
Czy powinnam im dać inny dzień wolny lub zapłacić odrębne wynagrodzenie?
grażka24-09-2004 18:03:40   [#22]
Gocha - większośc rozkoszy szkolnych przedszkoli nie dotyczy. DEN to normalny dzień pracy.
MorskaKrystyna25-09-2004 19:26:53   [#23]

nadgodziny

kiedys gdzieś czytałam wypowiedź ministra edukacji, że za 14 października należy nadgodziny liczyć - bo to szczególny dzień dla pracowników oświaty
Chowański Krzysztof25-09-2004 20:07:48   [#24]

Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych.

Tyle Karta Nauczyciela.

Ale przecież Karta dotyczy tylko nauczycieli, a nie wszystkich pracowników oświaty. Pewnie winno być jakies odwołanie w kodeksie pracy. :)

 

Jeżeli w szkole są dzieci to, czy jest to także świeto: sprzątaczek, woźnej, sekretarki,pozostałych pracowników administracyjno-obsługowych, pani ze świetlicy, internatu, bursy. Nie mówiąc oczywiście o przedszkolach.

dawniej było Ministerstwo Oświaty więc i świeto było inne. Teraz jest Ministerstwo Edukacje a pracownicy oświaty pozostali.

To kolejny przykład że ludzie na górze i ludzie na dole sa inni. Jedni  (Ci w Ministerstwie) od edukacji inni  (Ci w szkołach) od oświaty.

ergo25-09-2004 21:58:54   [#25]
"Pani ze świetlicy , internatu, bursy" jest także nauczycielem...
Askaa25-09-2004 22:03:53   [#26]

popieram Renatę- nauczyciel np. matematyki nie pełni funkcji wychowawczej, opiekuńczej.....itd. a to ciekawe.

Denerwuje mnie bardzo takie podejście do świetlicy-baardzo.

No i ulzyło mi.

Dżoana25-09-2004 22:51:10   [#27]
Jak to nie pełni???
Gocha26-09-2004 13:12:03   [#28]
Mówicie, że DEN dotyczy wszystkich nauczycieli.
Grażka, Jeżeli w karcie mówi się o szkole, to należy przez to rozumieć: ..............., ................, przedszkola.

Widzisz, to co nakazane dotyczy wszystkich, a to co mogłoby być świętem nie dotyczy nauczycielek przedszkola, świetlicy, internatu, bursy itd.

Gdzie ta sprawiedliwość :((((((((
grażka26-09-2004 13:25:22   [#29]

Hm, widziałaś gdzieś sprawiedliwość?

W naszym "organie prowadzacym" np. w Wigilię urzednicy mają skrócony czas pracy - np. do 14.00.

Przedszkola jednak muszą być do 17.00 otwarte - jeśli będzie taka potrzeba. Praktycznie oczywiście jest to do ostatniego dziecka, z którym zostaje jeden nauczyciel, ale oficjalnie nie ogłasza się, że placówki mają w tym dniu skrócony czas pracy. I zdarzyło mi sie tak prawie do 17.00 (od 14.00) z jednym maluszkiem siedzieć. Mama "smażyła ryby".

Tyle zatem na temat sprawiedliwośći.

A w DEN to mogę po prostu zajęć nie prowadzić, jeno sprawować opiekę - tylko i ja, i dzieciaki wścieklibyśmy się z nudów. ;)

Bardziej żałuję, że nie mam ferii.

Gocha26-09-2004 13:36:22   [#30]
No właśnie, sprawiedliwości "0", a podobno podlegamy tym samym prawom, ustawom i wytycznym. Wobec czego chyba powinnam zapłacić za ten dzień odrębne wynagrodzenie za pracę w dzień wolny.
BożenaB26-09-2004 19:45:00   [#31]

Pogodzi nas :-)

Oczywiście zlikwidowanie zapisu o dniu wolnym od zajęć lekcyjnych.

Nie lubię tego dnia... wolałabym mieć normalne lekcje.

józefinaw26-09-2004 21:28:35   [#32]
Ja nie lubię bo ciągle nie wiadomo mamy być w pracy czy mamy wolne.
Gaba26-09-2004 21:37:41   [#33]

ja go też nie lubię - bo kiedy dostać mam kwiaty, a potem będzie mnie ktoś obrażać, że otrzymuję łapówkę, ma ktoś ankietować nt. łapówek u nauczycieli, albo ma się ktoś silić i obgadywać, dogadywać, obsmarowywać w mediach... eee! takie święto jacy świętujący.

Przenigdy nie zrobię żadnej akademii ku czci, ale zawsze życzę wszystkim czegoś lepszego w szkole - rodzicom i dzieciom i obsłudze, bo to jest "święto" wszystkich pracujących w szkole, święto dziwne i przykre, odarte i jakieś takie nijakie, bez wyrazu.

Dla mnie to sympatyczny dzień z dziećmi, z pierwszakami  przy ślubowaniu, dobrze, że chociaż takie sprawy można załatwić (do czasu jak ktoś znowu obsmaruje, że nie wolno iśc do kościoła slubowac przy patronie...) i - jest jeszcze jakoś tak normalnie świątecznie, no, trochę bardziej uroczyście i najważniejsze że mi nikt z tymi kwiatkami, kawami i bombonierkami już nie wyjeżdża, oduczyłam skutecznie!

A co jest najsmutniejsze, że coraz bardziej nie lubię tego święta - nie oczekuję na niego.

Chowański Krzysztof26-09-2004 21:59:07   [#34]

Przeanalizujmy artArt. mówiący o czasie pracy oraz ust. 1 i 7.

 42. 1. Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień.

2. W ramach czasu pracy, o którym mowa w ust. 1, oraz ustalonego wynagrodzenia nauczyciel obowiązany jest realizować:

1) zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, w wymiarze określonym w ust. 3 lub ustalonym na podstawie ust. 4a albo ust. 7;
 
7a. Zajęcia i czynności realizowane w ramach czasu pracy nauczyciela, o których mowa w ust. 2 pkt 1, są rejestrowane i rozliczane w dziennikach lekcyjnych lub dziennikach zajęć w okresach tygodniowych.
 
Skoro jest to dzień wolny od zajęć lekcyjnych to oznacza także, że godziny w tym dniu nie podlegają rejestrowaniu i rozliczaniu.
pensum w tym tygodniu nalezy pomniejszyć o 1/5.
 
A tak na marginesie! - Co oznacza termin zajęcia lekcyjne? czy są to zajęcia określone w Art. 42 ust. 2 pkt 1?
Po dokładnej analizie zapisów KN wychodzi mi, że mamy wolne od zajęć, których definicji karta nie podaje.

RomanG28-09-2004 13:15:28   [#35]
Ciekawe, co by było, gdyby nauczyciele zrobili w tym dniu jednak normalne zajęcia - bez sprawdzania obecności oczywiście...

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]