Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Wewnątrzszkolne mierzenie jakości pracy
strony: [ 1 ]
Maria Anna20-09-2004 18:05:42   [#01]
 Czy tu mozna znaleźć materiały na ten temat? A może przykładowy program mierzenia jakości???
S Wlazło21-09-2004 20:32:32   [#02]
Pisałem o tym przy systemie zapewniania jakości
eryk22-09-2004 17:15:35   [#03]

panie Stefanie czy planując wew. mierz. należy uwzględniać standardy kuratoryjne czy z nowego rozporządz o sprawowanym nadzorze, kuratorium nie potrafi odpowiedzieć.....

                                                szacunek i pozdrowienia!

ellys23-09-2004 08:17:55   [#04]

eryku,

w wymianie plików jakiś czas temu zamieściłam organizację nadzoru pedagogicznego wg nowego rozporządzenia. Jest tam również plan organizacji mierzenia i standardy szkolne opracowane na podstawie standardów miniesterialne. Moim zdaniem, nie każdy standard krajowy daje się odnieść do każdej placówki. Standardy z rozporządzenia są badrgo rozbudowane, często zawierają w sobie już wskaźniki ich spełnienia. Dlatego to co opracowaliśmy w naszej szkole, to standardy dopasowane do naszych realiów oraz wskaźniki mówiące o ich spełnieniu. Uwzględniliśmy również metody i narzędzia badawcze. Jeżeli do tego dołożysz  harmonogram , tj terminy i osoby odpowiedzialne za mierzenie w poszczególnych obszarach , masz gotowy plan wewnętrznego mierzenia jakości pracy szkoły. Powodzenia. :)
S Wlazło24-09-2004 20:45:34   [#05]
Chyba się powtarzam, ale skoro mnie wywołano. Standardy ministerialne - póki co nie ma kuratoryjnych, może je kurator tworzyć, ale nie mogą dublować ministerialnych - służą do oceny pracy szkoły przez wizytatora. Są to standardy uniwersalne i nie mogą być podstawą do tworzenia wewnętrznych dokumentów w nadzorze pedagogicznym. Uzasadnienie - zajęłoby mi za dużo - to ze 3 strony w mojej książce o nadzorze.Szkoła ma mieć wizję - tą wizją są standardy edukacyjne, do których chcemy doprowadzić naszych przyszłych absolwentów. W zeszłym tygodniu w Koniecpolu, pracowałem z dwoma radami pedagogicznymi liceów. Stworzono wizję szkół. Jednym ze standardów, jakie nauczyciele ustalili, to: Nasz przyszły absolwent jest patriotą swej małej ojczyzny i Polski oraz obywatelem świata.Do tego standadu wskaźniki. Mniejsza o nie, były ciekawe. Teraz przychodzi wizytator i pyta w ramach obszaru wychowanie, czy działania szkoły respektują wartości patriotyczne, obywatelskie... Przedstawiamy wtedy ten powyższy standard, wraz ze wskaźnikami oraz procedurami mierzenia. W wyniku mierzenia tego standardu, np. przez procedurę: analizowanie wyników konkursu na przewodnik po Koniecpolu, przewodnika opracowywanego co roku w klasach drugich, stwierdzamy, czy jesteśmy zadowoleni lub nie z tych wyników.I tę informację przekazujemy wizytatorowi. Po takiej informacji wizytator jest w pełni przekonany, że w działaniu szkoły ma miejsce wychowanie patriotyczne (w przykładzie: w aspekcie małej ojczyzny). Nie będzie dowodem, że zapiszemy: "nauczydele uwzględniają w swoim działaniu wychowanie patriotyczne." Czyli: musimy ukierunkować się na rozwój naszego ucznia, standardy ministerialne mają tylko aspekty organizacyjne, nie pedagogiczne, ale każdy - no chyba, że tłuk - wizytator rozumie, że liczą się faktyczne działania szkoły w zakresie tego standardu  a nie zapisane w jakichś dokumentach planu nadzoru. a propos - co to za dokument - plan nadzoru pedagogicznego? Nigdzie w prawie  oświatowym wymogu tworzenia takiego dokumentu nie znajduję. Pozdrawiam.
józefinaw24-09-2004 22:27:23   [#06]

Ja się po prostu gubię . Standardy z ministerialne , kuratoryjne , dyrektorskie ... , chyba już za dużo. Może moja percepcja jest osłabiona , albo niewydolna , ale ja tego wszystkiego nie ogarniam w sposób mnie zadowalający.

Panie Stefanie nie wybiera się Pan w okolice Słupska? Chętnie wzięłabym udział w szkoleniach z kimś , kto wie jak ugryźć tort z nowego rozporządzenia o nadzorze.

Z pewnością jak już zrozumiem to będzie pestka, ale zanim do tego dojdzie , to upłynie sporo wody.

Pozdrawiam

S Wlazło26-09-2004 08:23:25   [#07]
Do Józefinyw - dlatego ratuje nas skoncentrowanie uwagi na uczniu, jeżeli ustalimy standardy edukacyjne, do których chcemy doprowadzić naszych przyszłych absolwentów - to wszystkie papiery dadzą się do tych standardów ucznia odnieść. Przykład wyżej. Standardów kuratoryjnych nie ma. Nie sądzę, żeby Wasz Kurator już wymyślił nowe. 08-09.X jestem w Gdańsku - zajęcia mam na Politechnice - piatek od 15, sobota od 09. Tamże 05-06 listopada, a 17 (od 15,00)-18-19 grudzień na Akademii Rolniczej w Szczecinie, zajęcia są na al. Wyzwolenia 105.Pozdrawiam.  Stefan
Anka L26-09-2004 08:35:17   [#08]

panie Stefanie

chciałabym przyjść na zajęcia na Politechnice :)

gdzie się zgłosić?

:)

józefinaw26-09-2004 19:40:01   [#09]

Jeśli na spokojnie przeanalizować to faktycznie szkoła w końcu po to jest by zajmować się uczniem , a gdzieś po drodze czasami ta oczywistość gdzieś nam ucieka. I słuszne jest , że (tak na oko, po pobieżnym przestudiowaniu) wszystko da się doprowadzić do ucznia.

Ale i tak pytań rośnie co nie miara.

Panie Stefanie, czy na Politechnice będzie Pan mówił właśnie o mierzeniu? Czy jest jakaś szansa , że będzie można Pana posłuchać?

Pozdrawiam

S Wlazło26-09-2004 19:57:51   [#10]
Oczywiście, Politechnika Gdańska - Wydział Organizacji i Zarządzania, to gmach za budynkiem głównym, nowo zbudowany. Zajęcia mam tam z reguły na trzecim lub czwartym piętrze.Muszę uprzedzić Elę Walkiewicz - kierownika studiów podyplomowych z organizacji i zarządzania oświatą - o chęci Waszego uczestniczenia w moich zajęciah. Na pewno się zgodzi i chyba bez żadnej opłaty, ale wpierw zapytam. Dziękuję za zainteresowanie. Pozdrawiam.
Anka L26-09-2004 20:22:15   [#11]

dziękuję :)

będę czekać na wiadomość

Elżbieta Walkiewicz? to brzmi bardzo znajomo :) może chodziła do V LO?

Marek Pleśniar26-09-2004 20:26:16   [#12]
mi się kojarzy z codnem:-)
jolka l26-09-2004 20:52:42   [#13]
Ela Walkiewicz pracuje w CEN-ie w Gdańsku. Zajmuje się kadrą kierowniczą i bardzo łatwo się z nią dogadać.
Anka L26-09-2004 21:15:04   [#14]

;)

w LO znałam dziewczynę , która tak się nazywała

tak mi się po prostu skojarzyło ;)

józefinaw26-09-2004 21:25:59   [#15]

Jeśli jest taka szansa chętnie skorzystam i do Gdańska przyjadę.

Dziękuję

Konto zapomniane14-12-2004 20:10:20   [#16]

bez tytułu

nie jestem sama, ciesze się

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]