Forum OSKKO - wątek

TEMAT: pytania odnośnie nauczyciela kl. ,,0"
strony: [ 1 ]
marlid18-09-2004 14:21:13   [#01]

W jakich sytuacjach dyrektor może zmniejszyć obowiązkowy wymiar godzin dla nauczyciela zerówki z 22 obowiązkowych do np. 18-stu? Czy jest to wogóle  możliwe? Co zrobić , jeżeli nauczyciel zwrócił się z takim podaniem do dyrektora, uzasadniając to trudnymi ,,warunkami lokalowymi" w szkole /mała sala-duża grupa dzieci/?

Czy nauczyciel oddziału przedszkolnego może być brany pod uwagę przy organizacji dyżurów na korytarzu -np. przed lekcjami?

proszę odpowiedzcie!

Ewa z Rz19-09-2004 01:01:36   [#02]

dyrektor może,

za zgoda OP, zmniejszyć obowiązkowy wymiar godzin dla każdego n-la, jeśli będzie to podyktowane przyczynami natury zdrowotnej. Może to byc równiez z innych przyczyn, ale musi być na to zgoda OP (bo dotyczy to kasy)

Ale nie może, bez zgody KO zmniejszyć wymiaru godzin tygodniowo uczniowi/wychowankowi. Wychowanek musi mieć tyle godzin ile przewiduje ramowy statut przedszkola, czyli 25 godz/tydz - jest to bezwzględne minimum potrzebne na zrealizowanie podstway programowej.

W wyjątkowych wypadkach kurator może zezwolić na inny rozkład potzrebnego czasu i dopuścić by przejściowo zajęcia odbywały sie w mniejszym wymiarze.

Ja nie biorę nauczyciela oddziału przedszkolnego pod uwage przy przydzielaniu dyżurów - dyżury n-le pełnią w ramach swojego pensum dydaktycznego, natomiast n-l "zerówki" jest "na okrągło" ze swoimi wychowankami, więc nie ma kiedy tych dyżurów pełnić. Ponadto on całe swoje pensum pracowicie "wysiedzi" z dzieciakami.

Często równiez "przed lekcjami" i "po lekcjach" - czasem grubo więcej niż długość przerwy - musi czekać, aż zostaną odebrane przez rodziców wszystkie dzieci...

PawełR19-09-2004 08:59:22   [#03]
To prawda, w zeróweczce to swoje "wysiedzą", ale u mnie i panie z kształcenia zintegrowanego nie mają dyżurów na przerwach, bo są "na okrągło" z dziećmi.
marlid19-09-2004 09:51:25   [#04]
Tak, ale w mojej szkole dzieci z zerówki czekają na korytarzu tak samo przed lekcjami, jak i inne dzieci. Dlaczego więc nauczyciel nie może mieć tego 10-minutowego dyżuru? czy jego nie obowiązuje ,,słynne" 40 godzin?
Rycho19-09-2004 09:55:05   [#05]

marlid

narobiłaś takich samych wątków kilka i już nie wim na któryn odpowiadać?
 
odpowiedziałem więc tu:
marlid19-09-2004 13:15:36   [#06]

Tak, narobiłam, za co przepraszam!!!!!!!!!!

myślałam, że robię coś nie tak, bo długo, długo po wysłaniu-jeszcze nie pojawiał się mój post na forum.... teraz już będę wiedzieć, że trzeba ,,grzecznie" czekać.

I dziękuję za wszystkie odpowiedzi! bardzo mi pomogły. Jak zwykle zresztą.

marlid19-09-2004 13:27:37   [#07]
Mam jeszcze jedno pytania, czy 22-godziny obowiązkowe dla nauczyciela zerówki -to 45 czy 60- minutowe??? Co z pozostałym czase, jeżeli nauczyciel nie chce brać ,,nadgodzin". Czy można go ,,zmusić" do tego.... albo komu i na co dać te 3 pozostałe godziny.....
Ank19-09-2004 13:40:42   [#08]
Jasne,że 60-minutowe. Wszystkie zajęcia w przedszkolach (a tak klasyfikowana jest "0" niezależnie od jej umiejscowienia) liczone są z godzin zegarowych. Trudno mówić o daniu ich w jakiś inny sposób czy też innej osobie. W ramach tych 25 godzin realizowane są zajęcia zgodne z podstawą programową. Musiałby tu wchodzić zatem drugi nauczyciel wychowania przedszkolnego i uzupełniać te zajęcia. Raczej lepiej chyba by cały ciąg zajęć prowadziła jedna osoba i tak się najczęsciej praktykuje w "0" szkolnych.
Macia19-09-2004 15:38:41   [#09]

znam przypadki

że te nadgodziny dyrektorzy dają w-fistom lub n-lom zintegrowanego lub świetlicy i KO wyraża na to zgodę. Choc oczywiście najkorzystniej dla dzieci jest gdy ma je n-el "0"
józefinaw19-09-2004 15:44:02   [#10]

A tak można? Np.dałabym te nadgodziny z zerówki angliście, informatykowi i na korekcyjną. Czy tu ktoś kierował się zasadą , że co nie zabronione to dozwolone? Czy są jakieś wytyczne co do nadgodz. zerówki , że musi je mieć wychowawca?

Macia19-09-2004 15:50:17   [#11]

aż trzem?

to troche za dużo n-li jak na takie maluchy a poza tym angielski, informatyka i korekcyjna byłyby to zajęcia dodatkowe. dzieci maja mieć 25 godzina na podstawę programową + ewentualnie dodatkowe(religia, angielski ...)
Rycho19-09-2004 18:57:52   [#12]

marlid

spokojnie nauczycielowi OP można przydzielić te 3 godz ponadwymiarowe. I dyrektor nie musi się nauczyciela pytać o zgodę na to. Reguluje to Art. 35 KN:

Art. 35. 1. W szczególnych wypadkach, podyktowanych wyłącznie koniecznością realizacji programu nauczania lub zapewnienia opieki w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, nauczyciel może być obowiązany do odpłatnej pracy w godzinach ponadwymiarowych zgodnie z posiadaną specjalnością, których liczba nie może przekroczyć 1/4 tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć. Przydzielenie nauczycielowi większej liczby godzin ponadwymiarowych może nastąpić wyłącznie za jego zgodą, jednak w wymiarze nieprzekraczającym 1/2 tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć.

Godziny w "zerówce" jak to już wyżej powiedziano są zegarowe czyli 60 min. I nie dawałbym ich innemu nauczycielowi, chyba, ze specjaliście od OP. A i to nie. Dzieci powinny mieć te 25 godz z jednym nauczycielem bo wtwedy najlepiej można zrealizować podstawę programową.

beera19-09-2004 19:03:52   [#13]

w ramowym statucie

jest mowa o jednym wychowawcy opiekującym się oddzialem.

i mają moi przedmowcy rację- z tych 25 nie powinno się nic uszczknąć- choć ja niestety tak mam-24+1 religia- wyobraźcie sobie,że moje KO takie zajeło stanowisko w sprawie godzin w OP

marlid19-09-2004 19:23:23   [#14]
A jeżeli dzieci mają dodatkowe godziny -religia, angielski i gimnastyka korekcyjna? Tzn, mają je ponad obowiązkowe 25? Czy tych godzin nie można ,,robić" w trakcie - wtedy i nauczycielowi wyszłoby 22 godziny - te 3 to byłyby właśnie dodatkowe?
Rycho19-09-2004 19:40:43   [#15]

marlid

czy to czasem nie Ty jesteś tym nauczycielem OP, któremu dyrektor każe pracować w nadgodzinach po 60 min itd...?
 
Niezależnie od tego jak jest wyjaśniam, że w przepisach na ten temat jest wszystko powiedziane. I jak mało gdzie w polskich przepisch oświatowych, ta problematyka jest dość jednozanacznie uregulowana.
 
W Ramowym statucie publicznego przedszkola jest tak:

§ 6. 1. Praca wychowawczo-dydaktyczna i opiekuńcza prowadzona jest na podstawie programu wychowania przedszkolnego.

2. Godzina zajęć w przedszkolu trwa 60 minut.

2a. Na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) w przedszkolu mogą być prowadzone zajęcia dodatkowe.

3. Czas trwania zajęć prowadzonych dodatkowo, w szczególności zajęć umuzykalniających, nauki języka obcego, nauki religii i zajęć rewalidacyjnych, powinien być dostosowany do możliwości rozwojowych dzieci i wynosić:

1) z dziećmi w wieku 3-4 lat - około 15 minut,
2) z dziećmi w wieku 5-6 lat - około 30 minut.

§ 10. 1. Przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący, zgodnie z ust. 2 pkt 2.

2. Statut przedszkola określa:

1) dzienny czas pracy przedszkola ustalony przez organ prowadzący na wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola, w tym czas przeznaczony na realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego, nie krótszy niż 5 godzin dziennie,
 
to oznacza, że podstawę programową realizuje się  w min. 25 godzin, a do tego można dzieciom zorganizować zajęcia dodatkowe (nie dłużej niż 30 min jednorazowo) w dodatkowym czasie. I wtedy można sobie zatrudnić anglistę, katechetę, muzyka, plastyka, wf- istę itd, itp...

marlid19-09-2004 22:32:47   [#16]

Dziekuję za tak wyczerpujące wyjasnienia.

 Nie jestem tym nauczycielem zerówki.... Nie jestem też dyrektorem. Sprawa ta ma  znaczenie dla całej naszej szkoły i  wpływ na wszystkich n-li w placówce. Jednak nie czas i miejsce opisywać tu przyczyny i powody, dla których tak dopytuję Was-znawców..... Konflikt, po prostu.

Dzięki jeszcze raz.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]