Forum OSKKO - wątek

TEMAT: nowa matura - procedury
strony: [ 1 ]
Bogp17-09-2004 14:06:37   [#01]

Witam wszyskich i .............proszę o pomoc

Może już ktoś z zainteresowanych dyrektorów ma już opracowaną wewnątrzszkolną instrukcję przygotowania i organizacji egzaminu maturalnego w danej szkole, uwzględniającą szczegółowy terminarz przygotowania i przeprowadzenia egzaminu oraz sytuacje awaryjne.

Gdyby tak zechcielibyście się podzielić takowym opracowaniem byłbym szczęśliwy, a i inni pewnie też. Może byśmy na forum ( w jakimś osobnym wątku) chociaż zwrócili uwagę tym, którzy będą opracowywać tę instrukcję na pewne praktyczne rozwiązania, które powinny się znaleźć w tym dokumencie.

Pozdrawiam i życzę wszystkim więcej optymizmu (niż ja go posiadam).

janzg17-09-2004 14:46:34   [#02]

proponuję uzbroić się w cierpliwość i uniknąć podwójnej roboty

w 2002roku takie dokumenty (i te mam) były opracowywane ale na bazie opacowań podanych przez CKE i OKE

gra17-09-2004 14:48:53   [#03]
Procedury, istrukcje i inne papierzyska spędzają mi sen z oczu. Pomocy!!!!
gra17-09-2004 14:51:04   [#04]

Jak możesz podziel się tymi starymi, a dostosuje sie je do bieżących potrzeb

ewa bergtraum17-09-2004 15:08:11   [#05]

Na stronie OKE

we Wrocławiu do pobrania Procedury organizowania i przeprowadzania  egzaminu maturalnego od 2005 roku, a w:

 CZĘŚĆ V – MATERIAŁ POMOCNICZY

Proponowany zakres spraw, które powinny zostać ujęte w Wewnątrzszkolnej instrukcji przygotowania i organizacji egzaminu maturalnego

 

 

Chowański Krzysztof18-09-2004 22:57:58   [#06]
Może jestem nie na czasie, ale jaka jest podstawa prawna tych procedur?
janzg19-09-2004 17:11:12   [#07]

podstawa prawna?     jak znam życie, to:

- "dmuchać na zimne",

-  zabezpieczyć sobie "tyły"

ponadto rozporządzenie MENiSa z dnia 7 września 2004r.

§ 60. 1. Za organizację i przebieg egzaminu maturalnego w danej szkole odpowiada przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego, którym jest dyrektor szkoły.

JarTul19-09-2004 17:31:21   [#08]

Czy te procedury, jeżeli już koniecznie muszą być, nie powinny być również standardowe, jak cała nowa matura. A my powinniśmy tylko dostosować ją (znaczy tę procedurę - ;-) ) do naszych warunków. 
Mam już nawet tytuł dla tego dokumentu "Ramowa procedura przeprowadzania egzaminu maturalnego w ośrodku egzaminacyjnym utoworzonym przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej przy danej szkole ".

Aby wszystko było bardziej zgodne z realiami egzaminu matururalnego, czy zapis rozporządzenia nie powinien brzmieć:
Za organizację i przebieg egzaminu maturalnego w ośrodku egzaminacyjnym utoworzonym przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej przy danej szkole odpowiada przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego, którym jest dyrektor szkoły.

Wtedy też rozwiązała by się kwestia finansów:
- za sprawdzanie prac pisemnych finansuje OKE,
- działalność ośrodka egzaminacyjnego też powinna być finansowana ze środków OKE, wtedy nie byłoby problemów z właściwą kwalifikacją działalności nauczycieli powołanych z zwenątrz.

Jacek W19-09-2004 17:55:52   [#09]

Tylko się nie doszukujmy podstaw prawnych i logiki :)

Jakby się jakaś grupa tworzyła do pracy nad tymi procedurami, to ja się piszę. No chyba że ktoś już ma, to też się piszę :)

Pozdrawiam,

Jacek W

Chowański Krzysztof20-09-2004 00:18:31   [#10]

Procedury do egzaminu gimnazjalnego i sprawdzianu przekazało nam OKE. Dlaczego przy maturze miałoby być inaczej?

Nie dość że OKE staje się dodatkowym przełożonym Dyrektora, to jeszcze miało by oczekiwać, że Ci zrobią za nich robotę, zgodnie z którą rozliczano by dyrektorów z niej. To tak, jak by pracownik opracowywał sobie zakres obowiązków.

Jak macie zamiar opłacać nauczycieli z innej szkoły, których powołacie do składu komisji?

czy mając zespół SP+GIM+LO, mogę do składu powołać jako obcego nauczyciela z GIMNAZJUM lub SP. Przecież w postach dotyczących zatrudniania nauczyciel ma być zatrudniony w szkole, a nie w zespole. Moim zdaniem można. OKE jednak twierdzi, że nie, chociaż nie jest w stanie podać podstawy prawnej i stanowczego uzasadnienia.

Pozdrawiam.

Bogp20-09-2004 15:26:27   [#11]

Procedury przekazało OKE? dobre sobie. Ano przekazało .....na swoją stroę www i stamtąd trzeba je ściągnąć, ale to drobiazg tych kilkadziesiąt stron w pdf.

W tychże procedurach mamy napisane, że przewodniczący SZE "opracowuje, zgodnie z procedurami wewnątrzszkolną instrukcję przygotowania i organizacji egzaminu maturalnego w danej szkole, uwzględniającą szczegółowy terminarz przygotowania i przeprowadzenia egzaminu oraz sytuacje awaryjne."

Nie bardzo wiem, jak się do tego zabrać, np. jak ma brzmieć wewnątrzszkolna instrukcja postępowania z materiałami egzaminacyjnymi objętymi ochroną przed nieuprawnionym ujawnieniem i konsekwencje wynikające z jej nieprzestrzegania ( to ja mam określać konsekwencje ?!; czy one mogą być różne w różnych szkołach?).

A taki szczególik - uczeń na tydzień przed egzaminem z j.polskiego dostarczy ramowy plan prezentacji. I ten egzemplarz otrzymuje na egzaminie ? A może przynosi na egzamin inny, może już zmodyfikowany ( czy spreparowany)?

A cytaty na egzaminie z j.polskiego może mieć gdzieś tam zapisane czy nie, a jeśli tak to komisja ma je przed egzaminem obejrzeć czy nie?

A jeśli na egzaminie uczeń będzie chciał skorzystać z kobzy, jako pomocy do prezentacji,to mam ją zapewnić?

Takich drobiazgów pewnie jest więcej.

Pozdrawiam

janzg20-09-2004 15:31:26   [#12]
http://www.cke.edu.pl/index.php?option=content&task=view&id=113&Itemid=2
janzg20-09-2004 15:45:57   [#13]

sprawdziłem ten link i zobaczyłem, że nie mam jakiejś autoryzacji  dlatego warto kliknąć na aktualności i dalej wszystko jasne łącznie z procedurami z dnia 17 września 2004

Majka20-09-2004 16:08:39   [#14]

bogp

Nie ma problemu z planami prezentacji: komisja przed egzaminem porównuje swoją wersję (sprzed tygodnia) z tym, co uczeń trzyma w dłoni. Jesli coś się nie zgadza, egzemplarz komisji jest kserowany i uczeń z niego korzysta. To tylko 1 strona A4.

Ewentualne cytaty , spisane na kartce, oddaje (kopia) też tydzień przed egzaminem, razem z planem prezentacji.

Przy pierwszym podejściu (2002) zrobiliśmy tak, że uczniowie dużo wcześniej zgłaszali, czego do prezentacji potrzebują. Jesli szkoła dysponowała takim sprzętem, był przygotowywany na dany dzień. Ci, którzy mieli wymagania ponad możliwości szkoły, dostarczali w przeddzień egzaminu własny sprzęt.

Tydzień przed egzaminem większość uczniów przyniosła też plansze, kopie obrazów czy inne przedmioty pomocne.

margocha20-09-2004 18:27:35   [#15]

nowa matura - procedury

   

        Udało mi się szczęśliwie przebrnąć przez punkty 2 i 4 proponowane w wewnątrzszkolnej instrukcji przygotowania i organizacji egzaminu maturalnego, właśnie "przepisuję na czysto". Mam dość. Może ktoś "spłodził" inne punkty? Chętnie skorzystam z propozycji. Oczywiście udostępniam swoje "wypociny" (od jutra, bo jeszcze kończę).

maeljas20-09-2004 19:08:20   [#16]

to coś :

"wewnątrzszkolna instrukcja postępowania z materiałami egzaminacyjnymi objętymi ochroną przed nieuprawnionym ujawnieniem i konsekwencje wynikające z jej nieprzestrzegania "

to żywcem wezmę ze strony Edukatora - są tam dla gimnazjum- to je przerobię i już.

Bogp20-09-2004 19:20:46   [#17]
Serdeczne dzięki za informację - podpowiedź dotyczącą strony Edukatora. Mała cząstka wewnątrzszkolnej instrukcji....ble ble ble już prawie gotowa :).
Bogp20-09-2004 19:22:41   [#18]
I za pozostałe rady też dziękuję, tylko czy będą odpowiadać warunkom matury 2005.
margocha20-09-2004 19:30:50   [#19]
Obawiam się ,że przepisanie żywcem z Edukatora nie wchodzi w grę, chociaż jako podstawa do przeróbek to już coś. Dzięki.Dopasujemy.
JarTul04-12-2006 21:31:10   [#20]
Czy CKE zmodyfikowała swoje procedury po wrześniowej zmianie rozporządzenia?
Nigdzie nie widzę i nie wiem czy przegapiłem czy też nic nie zmieniono.
JarTul05-12-2006 09:12:24   [#21]

???

#20
nam05-12-2006 12:15:48   [#22]
Trochę się zmieniło, na przykład są nowe wnioski dotyczące dysleksji i wydłużonego czasu pisania. Inne śledzę na bieżoco.
JarTul06-12-2006 16:50:16   [#23]
Już od dzisiaj są na stronie CKE.
Jaka szybka reakcja. :-) I to samej CKE.
Joanna07-12-2006 11:51:43   [#24]
 Wrzuciłam do wymiany (prawo) swoją instrukcję, opartą na bazie poprzedniej, którą nie wiem skąd miałam. Wymaga jednak sprawdzenia bo powstała dość szybko.
magda en08-12-2006 09:30:44   [#25]

Gdzie sprawdzić o ile wydłużony jest czas pisania matury przez dyslektyków?

Pozdrawiam Magda

Joanna08-12-2006 09:42:48   [#26]
Dyslektycy nie mają wydłużonego czasu na maturze.
magda en08-12-2006 10:14:47   [#27]

Uczennica jest ciężko chora i ma nauczanie indywidualne.

Na jakiej podstawie można zorganizować dla Niej maturę 2007 w jej rodzinnym domu???

Joanna08-12-2006 10:56:30   [#28]

Za zgodą dyrektora OKE, w szczególnych przypadkach, egzamin może być przeprowadzony w innym miejscu niż szkoła (np. dom, szpital, sanatorium...).

http://www.cke.edu.pl/index.php?option=content&task=view&id=113&Itemid=2

Jeśli uczennica jest przewlekle chora to może mieć wydłużony czas według zasad jak wyżej.

magda en08-12-2006 12:58:59   [#29]
Dzięki
JarTul14-02-2008 23:08:40   [#30]
Poszukiwana :-) wewnątrzszkolna instrukcja (procedury) przeprowadzania egzaminu maturalnego w 2008 r. - krótka i przejrzysta.
AnJa15-02-2008 08:16:09   [#31]
gdzieś wwymianie była - zdsje się,że uaktualniona w ub. roku

ja mialem w 2005 - potem uznałem, że szkoda papieru- mam na 1 stronie spisane zadania przewodniczącego ZN i on na sali rządzi

instruktarz dla członków trwa ok.20 s i sprowadza się do komunikatu- prosze stawic się na sali 40 minut lub pół godziny (zależy od tego, ilu pisze) i wykonwac polecenia przewodniczącego ZN

się sprawdza

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]