Forum OSKKO - wątek

TEMAT: zajęcia rewalidacyjne
strony: [ 1 ]
nowinka16-09-2004 18:36:55   [#01]

Bardzo proszę o rozporządzenie dotyczące organizacji zajęć rewalidacyjnych

Ewa z Rz16-09-2004 19:01:15   [#02]

proszę, ale nie wiem czy o to chodziło:

Rozporządzenie MEN z dnia 30 stycznia 1997 r. w sprawie zasad organizowania zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla dzieci i młodzieży upośledzonych umysłowo w stopniu głębokim (Dz. U. Nr 14, poz. 76)
Ewa z Rz16-09-2004 19:10:48   [#03]

o przepraszam,

nim klikniesz na link z rozporządzeniem, klknij TUTAJ i wpisz w okienko użytkownik wyraz : ipwo oraz to samo w okienko hasło i kliknij na strzałeczkę obok okienka z hasłem lub naciśnij klawisz Enter.

Jak pojawi się nowe, odświeżone okno, w którym zamiast białych okienek będzie napis użytkownik zalogowany, wówczas możesz uruchomić link z mojego poprzedniego postu.

nowinka16-09-2004 19:27:06   [#04]
Ewo jestem Ci bardzo wdzięczna, dziękuję
tygrysek7517-09-2004 14:40:55   [#05]
A ja mam pytanie do nowinki- dla jakiego dziecka ( z jakim problemami) organizujesz te godziny rewalidacyjne? Czy chodzi o dziecko uposledzone intelektualnie
nowinka18-09-2004 17:40:27   [#06]
dziecko -  porażenie mózgowe
gosienka18-09-2004 19:48:22   [#07]
Nowinka , pamiętaj , że to Rozporządzenie dotyczy tylko dzieci głęboko upośledzonych
tygrysek7519-09-2004 15:39:45   [#08]
No wlasnie, gosienko, to mialam nowince przypomniec. Tak naprawde to godziny rewalidacyjne to nic inngeo jak ksztalcenie specjalne dla dzieci np. przewlekle chorych i reguluje je inne rozporzadzenie. Poradnia psychologiczna wydajac kwalifikacje(orzeczenie) do rewalidacji wskazuje najczesciej forme i ilosc godzin tychze zajec. Jak sobie nie zapomne to znajde jutro w pracy numer tego rozporzadzenie i wrzuce na forum.
gosienka19-09-2004 16:43:24   [#09]
Tygrysku PPP wydaje orzeczenie , ake ilość godzin daje OP na wniosek dyrektora w/g Rozporządzenia o Nauczaniu Indywidualnym . I to jest chba ta najważniejsza informacja dla nowinki
beera19-09-2004 18:59:42   [#10]

jeśli chodzi o rewalidacyjne, to OP- owszem przyznaje- ilośc godzin, ale w rewalidacyjnych nie ma takich ramek jak w indywidualnych ( np- od 6 do 8)
tylko ściśle okreslone 10 godzin na zajęciach indywidualnych, bądź zbiorowych

gosienka19-09-2004 19:45:19   [#11]
Asiu , owszem , nowinka nie napisała czy chodzi jej o indywidualne rewalid - wychowawcze, czy o RI kiedy dziecko jest w zespole / nie głębokie/ czy też może chce dodatkowe godziny rewalidacyjne przy NI? :-)))))
nowinka19-09-2004 20:31:33   [#12]
chodzi mi o indywidualne rewalidacyjne prowadzone w domu dziecka .W orzeczeniu nic nie ma na temat ilości godzin. natomiast w rozporzadzeniu wyczytałam ze jest to 2 h dziennnie, co daje 10 h tygodniowo
tygrysek7519-09-2004 21:27:58   [#13]
Mam u siebie orzeczenia gdzie Poradnia napisala wprost ile godzin rewalidacji proponuje. A to czy OP sie na taka ilosc zgodzi to juz inna sprawa. Teraz zauwazylam ze Poradnie sie wycofaly z okreslania ilosci godzin. Odnosnie tego co napisala nowinka jedna rzecz jest dla mnie niejasna- dlaczego r ewalidacja jest w domu dziecka? Czy oprocz nauczania indywidualnego, ktore ma przyznane  np.  z racji niemoznosci uczeszczania do szkoly z powodu uposledzenia narzadu ruchu ma jeszcze orzeczenie kwalifikujace je do rewalidacji? Nie spotkalam sie z laczeniem dwu tych form i realizacj rewalidacji w domu lacznie z nauczaniem indywidualnym. Ale moze dlatego ze nie mialam takiego dziecka. Gorna granica rewalidacji byla kiedys ustalona na 6 godzin tygodniowo wiec nie moze byc ich tak jak wyliczylas 10 godzin bo byloby to wtedy wiecej niz limit nauczania indywidualnego dla nauczania zintegrowanego albo dla klas IV-VI.
beera19-09-2004 21:43:46   [#14]

tygrysku, nowinko?

napisz o jakiej rewalidacji mówimy, bo się pomyli nam wszystko.

Zdaje się, ze nowinka pisze o zajęciach rewalidacyjno -wyrównawczych, gdzie liczba godzin jest okreslona na poziomie 10ciu i są to zajęcia odbywające się w domu, bądź w grupach- nie liczniejszych niż 5 osób.

Takie zajęcia są specyficzną formą spełniania obowiązku szkolnego przez dzieci uposledzone umyslowo w stopniu znacznym

Ty piszesz o czym innym- zajęcia indywidualne to odrębna sprawa- nie dla takich dzieci, a zajęcia rewalidacyjne jako zajęcie dodatkowe, to jeszcze inna :-)

tygrysek7520-09-2004 14:59:15   [#15]
no wlasnie, ja dlatego chcialam sie upewnic o jaka forme zajec dokladnie chodzi nowince
fredi14-12-2004 19:12:00   [#16]

w rtamowym planie nauczania jest np 30 godzin rewalidacji.

Kto ostatecznie i a jakiej podstawie decyduje ile tych godzin trzeba przeprowadzić.  30 to jest dla ucznia czy dla nauczycieli ?

Basia D14-12-2004 22:21:29   [#17]

0!

a u nas rewalidację w ilości 2 lub 1 godz. dostaja dzieci z upośledzeniem w stopniu lekkim, bo w orzeczeniu PPP pisze o taki zajęciach. a wy piszecie , że tylko dzieci z upośledzeniem głębokim????
Ewa z Rz15-12-2004 07:04:04   [#18]

fredi

w ramowym planie nauczania masz godziny dla ucznia/oddziału - w żadnym wypadku dla nauczycieli.
fredi15-12-2004 12:28:43   [#19]
tzn. jak w ramowym pisze 10 to tyle powinien mieć każdy uczeń ?
beera15-12-2004 12:43:59   [#20]

??

w ramowym palnie nauczania rewalidacja???

w jakiej placowce fredi??

........

Basiu- mowimy nie o rewalidacji, tylko o zajęciach rewalidacyjno- wychowawczych- odrębnej formie spełniania obowiązku szkolnego. To jest regulowane osobnym rozporządzeniem i jest dla dzieci o głębokim uposledzeniu. 10 godzin podczas zajęc indywidualnych.

małgorzatad15-12-2004 13:09:15   [#21]
Mam takie dziecko w szkole - zajęcia rewalidacyjne prowadzi nauczyciel o odpowiednim wykształceniu - musi byc po oligofrenopedagogice, ( rozp. o kwalifikacjach)  5 razy w tygodniu po 2 godziny ( razem 10 godzin ) nauczyciel prowadzi właściwą dokumentację - oprócz dziennika zajęc rewalidacyjno-wychowawczych, zeszyt obserwacji, oprócz tego rozp. z 97 roku , dotyczy nas równiez w tym wypadku Ustawa o ochronie zdrowia psychicznego z 19 sierpnia 1994r  art 7.1, ilośc godzin to nie decyzja Op - to wynika z zapisu w rozporządzeniu z 97 r
beera15-12-2004 19:09:46   [#22]

no :-)

ja mam dwoje i właśnie jest dokladnie tak jak mowisz :-)
fredi15-12-2004 20:14:19   [#23]
http://www.menis.gov.pl/prawo/wszystkie/zal_236_3i4.php
maeljas15-12-2004 20:34:14   [#24]

 

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu

 z dnia 12 lutego 2002 r.

w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych.

§ 2.

  1. Ramowy plan nauczania określa tygodniowy wymiar godzin zajęć edukacyjnych dla odpowiednich okresów kształcenia o wyróżnionych celach, stanowiących całość dydaktyczną, zwanych dalej "etapami edukacyjnymi", w szkole podstawowej, gimnazjum; trzyletnim liceum ogólnokształcącym, trzyletnim liceum profilowanym, czteroletnim technikum i zasadniczej szkole zawodowej oraz w szkołach ponadpodstawowych:

    1) obowiązkowych zajęć edukacyjnych o charakterze dydaktyczne-wychowawczym, w toku których odbywa się nauczanie przedmiotów lub bloków przedmiotowych, o których mowa w § 3 ust. 10, kształcenie zintegrowane lub realizacja ścieżek edukacyjnych, o których mowa w ust. 5 pkt 3, oraz zajęć fakultatywnych i zajęć w profilu,

    2) zajęć z religii/etyki,

    3) godzin do dyspozycji dyrektora szkoły,

    4) zajęć o charakterze terapeutyczne-wychowawczym, z uwzględnieniem zajęć rozwijających, kompensacyjnych i usprawniających, zwanych dalej "zajęciami rewalidacyjnymi",

§ 3.

2. W szkolnym planie nauczania należy dodatkowo uwzględnić dla uczniów niepełnosprawnych, w zależności od rodzaju i stopnia niepełnosprawności uczniów, z zastrzeżeniem ust. 3, następujące zajęcia rewalidacyjne:

1) korekcyjne wad postawy,

2) korygujące wady mowy,

3) orientacji przestrzennej i poruszania się,

4) nauki języka migowego lub innych alternatywnych metod komunikacji,

5) inne, wynikające z programów rewalidacji.

fredi15-12-2004 20:37:01   [#25]

ja to znam.

nie wkleiła mi się tabela

RAMOWY PLAN NAUCZANIA DLA TRZYLETNIEGO LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI

 

Lp. Obowiązkowe zajęcia edukacyjne Klasa wstępna Liczba godzin tygodniowo
w trzyletnim okresie nauczania
1. Język polski 2 14
2. Język obcy nowożytny, będący drugim językiem nauczania  18 24
3. Drugi język obcy nowożytny lub język łaciński -
4. Historia 1 5
5. Wiedza o społeczeństwie - 2
6. Wiedza o kulturze - 1
7. Matematyka 2 9
8. Fizyka i astronomia - 3
  + 2
9. Chemia - 3 10. Biologia - 3 11. Geografia - 3 12. Podstawy przedsiębiorczości - 2 13. Technologia informacyjna a) 1 2 14. Wychowanie fizyczne 3 9 15. Przysposobienie obronne - 2 16. Godziny z wychowawcą 1 3 17. Godziny na nauczanie przedmiotów ujętych w podstawie programowej w zakresie rozszerzonym  -  10 b) Razem 28 97 Religia /Etyka 2 6 Godziny do dyspozycji dyrektora 1 4 Razem godzin zajęć edukacyjnych 31 107 Zajęcia rewalidacyjne                        30
fredi15-12-2004 20:38:00   [#26]
chodzi o te 30 godzin
zaqa15-12-2004 20:52:19   [#27]
Nie wiem jak to wygląda w przepisach, ale u mnie to wygląda tak:
1. Właściwa poradnia PP na wniosek rodzica wydaje orzeczenie o potrzebie nauczania specjalnego (np ze względu na niepełnosprawność)
2. Rozdzic lub opiekun udaje się z nią do OP, wnioskując o rewalidację (nie dyrektor ???)
3. Z OP przychodzi decyzja przyznaniu godzin rewalidacji indywidualnej (2 godziny ???) reawidację może  otrzymać jedynie uczeń posiadający orzeczenie do nauczania specjalnego
4. Przydzielam reawalidację inndywidualną z uwględnieniem niepełnosprawności ucznia (aneks do arkusza organizacji)

Nie wiem na jakiej podstawie przyznawana jest rewealiacja indywidualna, ale mój pedagog stwierdził, że wynika to "z programów nauczania specjalnego", gdyż uczeń z orzeczeniem realizuje program szkoły specjalnej, a w każdym takim programie ujęta jest rewalidacja. Nie wiem czy mój pedagog ma rację, nie sprawdzałem  bo do na razie nikt nie miał zastrzeżeń do organizacji rewalidacji indywidualnej.
Byłbym wdzięczny za informację jak powinny wyglądać właściwe procedury przydzielania ucznowi niepełnosprawnemu rewalidacji indywidualnej.
Szczególnie interesuje mnie wypowiedź  gosienki, proszę o przybliżenie tego rozporządzenia.
"ilość godzin daje OP na wniosek dyrektora w/g Rozporządzenia o Nauczaniu Indywidualnym . I to jest chba ta najważniejsza informacja dla nowinki"
Mam rozumieć że ja występuje do OP o przydzielenie  rewalidacji indywidualnej i we wniosku określam liczbę godzin?
maeljas15-12-2004 21:12:36   [#28]

Fredi

jutro dowiem się u źródełka jak z tymi 30 godzinami - ja do tej pory dzieliłam na oddział - i nikt się nie czepiał - ale ....

wklejm adres do KO rzeszowskiego - może komuś się przyda;

www.ko.rzeszow.pl/zalaczniki/dokumenty/261120407.pps

maeljas15-12-2004 21:16:37   [#29]

jeszcze raz bo cuś nie wyszło

http://www.ko.rzeszow.pl/zalaczniki/dokumenty/261120407.pps

maeljas16-12-2004 16:31:32   [#30]

Fredi

te 30 godzin ( rocznie 10) to na oddział ( tako rzecze nasze KO) - dla ucznia tyle - ile mu potrzeba ( nie wszystkie muszą i są indywidualnie)

-  u nas jest taka procedura:

w szkole zbiera się zespół (pedagog , psycholog, wychowawca , dyrektor) - i razem na podstawie dokumentów ( czyli orzeczenia i zaleceń zawartych w nim) oraz obserwacji ustala, jakie (i ile)zajęcia rewalidacyjne potrzebne są uczniowi. Na tej podstawie dyrektor pisze wniosek do organu prowadzącego o przydzielenie tychże godzin ( taka sama procedura obowiązuje w szkołach publicznych )

fredi17-12-2004 07:42:42   [#31]

do maeljas

czy w szkole specjalnej powinno być podobnie?

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]