Forum OSKKO - wątek

TEMAT: dyrektorzy .....pomóżcie....dodatek wiejski...
strony: [ 1 ]
emeryt16-09-2004 15:02:08   [#01]

Karta Nauczyciela Art.54

5. Nauczycielowi posiadającemu kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela, zatrudnionemu na terenie wsi lub w mieście liczącym do 5.000 mieszkańców, przysługuje odrębny dodatek w wysokości 10 % wynagrodzenia zasadniczego.

Moje pytanie:

Czy dodatek przysługuje nauczycielowi zatrudnionemu w przedszkolu w mieście powyżej 5000 mieszkańców który realizuje zajęcia w oddziale zamiejscowym przedszkola na terenie wsi???

beera16-09-2004 15:24:15   [#02]

a jakie jest miejsce wykonywania pracy?

Może sugerować się zapisami na Umowie o pracę?

Tam na pewno jest wskazane miejsce - czyli wieś Oddział Zamiejscowy w...

Moim zdaniem należy się ten dodatek, bowiem intencją ustawodawcy było to, by otrzymywał taki dodatek n-l wykonujący swą pracę na wsi- a Twój taką właśnie wykonuje

Ewa z Rz16-09-2004 17:46:56   [#03]

popieram

moje zdanie jest takie samo jw.

:-)

tres16-09-2004 19:18:06   [#04]
ja też w tej sprawie- mianowicie zatrudniłam nauczyciela po pedagogice wczesnoszkolnej do oddziału przedszkolnego, czyli wg KO nie ma kwalifikacji do uczenia w zerówce, czy w tej sytuacji nalezy jej sie dodatek wiejski?- pisałam do KO o pozwolenie na zatrudnienie tej Pani- myśle że otrzymam pozytywną odpowiedź
Ewa z Rz16-09-2004 19:23:34   [#05]

po co pisałaś o zgodę?

Jak tak, to zatrudnisz na podstawie ust 9 art. 10 KN i dodatek jej sie nie należy.

Ale to TY  zdecydowałas, że ona nie ma kwalifikacji, a nie KO - zwracając się do KO o zgodę na zatrudnienie automatycznie stwierdziłaś, że uważasz iż ona tych kwalifikacji nie ma.

Ja uważam, że ma i zatrudniłabym bez pytania KO o zgodę - dodatek wówczas by przysługiwał i staz n-lka mogłaby rozpocząć.

bes4016-09-2004 19:30:29   [#06]

Właśnie jutro będę rozmawiała w sprawie przyjęcia na zastępstwo nauczyciela do oddziału przedszkolnego. Ma ukończoną pedagogikę wczesnoszkolną, tzn., że nie posiada kwalifikacji do pracy w "0" ???????

Proszę o opinie. Będę jutro mądrzejsza. Z góry dziękuję!!!!!!!!!

beera16-09-2004 19:30:56   [#07]

:-)

Oczywiście!

Pytając o zgodę- zamykacie drogę nie tylko do dodatków, ale i do awansu

Tym bardziej, ze to edukacja wczesnoszkolna...

tres16-09-2004 19:31:35   [#08]
jakie są kwalifikacje po pedagogice wczesnoszkolnej- licencjat? może byc zatrudniona w zerówce?
beera16-09-2004 19:42:21   [#09]

tres

po pedagogice wczesnoszkolnej można byc licencjatem i mozna magistrem- zależne to od rodzaju ukończonej szkoły.

bes- osoba po pedagogice wczesnoszkolnej może być zatrudniona w szkole pod warunkiem, ze osoba ją zatrudniajaca uzna kierunek ukończonych przez nią studiów za zblizony do kierunku zgodnego z nauczanym przedmiotem.

Gocha16-09-2004 19:43:19   [#10]
Nauczyciel po pedagogice wczesnoszkolnej nie ma kwalifikacji do zatrudnienia w przedszkolu. Nawe w grupie dzieci 6-letnich.
Chyba, że ma dodatkowo ukończony zakład kształcenia np. SN o kierunku wychowanie przedszkolne.
Zatrudniając nauczyciela po wczesnoszkolnej do przedszkola trzeba pytać o zgodę KO.
beera16-09-2004 19:45:51   [#11]
a jaka podstawa prawna do tych twierdzeń- Gosiu?
Gocha16-09-2004 19:45:59   [#12]
Chciałam napisać "nawet w grupie dzieci 6-letnich".
tres16-09-2004 19:49:50   [#13]
dzięki - czyli dziewczyna nie dostanie dodatku wiejskiego, bo nie ma kwalifikacji
bes4016-09-2004 19:57:19   [#14]

Byłam przekonana, że po nauczyciel po pedagogice wczesnoszkolnej (wyższe magisterskie) ma kwalifikacje do prowadzenia zajęć w przedszkolu i oddziale przedszkolnym. Jeśli nie, to do prowadzenia jakich zajęć ma kwalifikacje???????? W klasach I - III (tutaj, wg mnie - to nauczanie początkowe, chociaż uznałabym też i wczesnoszkolną)???????

Teraz mam rozdwojenie jaźni!!!!

Gocha16-09-2004 20:01:40   [#15]
Przedszkolna pedagogika i wczesnoszkolna to dwa różne kierunki. Nawet teraz uczelnie piszą oddzielnie "studia na kierunku pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej".
Ostatnio miałam rozważany przypadek podczas mojego ostatniego konkursu.
Od jednego z członków komisji padło pytanie o zatrudnienie nauczycielki, którą zatrudniłam na zastępstwo, po wczesnoszkolnej (oczywiście bez pytania KO). Pomyślałam sobie, że tylko na zastępstwo - no i usłyszałam, że nie ma kwalifikacji do nauczania w przedszkolu.

Innym z wątków dyskusji był również problem tego, że tworząc w szkole oddziały "O" należy zatrudnić nauczycieli po wychowaniu przedszkolnym.
Gocha16-09-2004 20:03:43   [#16]
Oddziały "O" pracują na podstawie programowej wychowania przedszkolnego.
Wczesnoszkolna (dawniej nauczanie początkowe) to I ETAP EDUKACJI SZKOLNEJ.
Leszek16-09-2004 20:04:56   [#17]

UoSO - art. 14.

1. Wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci w wieku 3-6 lat.

2. Przedszkole realizuje podstawę programową wychowania przedszkolnego określoną przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.

3. Dziecko w wieku 6 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu albo w oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej.

jeżeli trzymamy się literalnie zapisów w dyplomie to wczesnoszkolna nie jest przedszkolną...

pozdrawiam

Gocha16-09-2004 20:11:08   [#18]
Leszku, widzisz ty to potrafisz - brakowało poparcia prawnego.
Dzięki za wsparcie.

A tak na marginesie to moje zatrudnienie bez pytania KO o mało nie skończyło się wsypą na konkursie!
Mam nadzieję, że nie powróci ten temat przy "Wsparciu" przez KO, a mianowiciu mierzenia jakości z zakresu zgodności zatrudnienia.

bes40 nie popełniaj mojego błędu - bo wszystko wcześniej, czy później może się wydać!
beera16-09-2004 20:12:19   [#19]

Leszku-

sam wiesz, że nie mowimy tu o tym, czy jest to kierunek zgodny lecz zblizony ;-)

I dyrektor szkoły może ten kierunek uznać za zblizony- jesli uzna, że może :-)

I jesli tak, to może zatrudnić takiego nauczyciela bez zgody KO- bowiem KO zbieżności już nie uznaje.

Ale już się tyle na ten temat nastukałam, ze aż klawisze mnie bolą.

Bylo o tym tu:

http://oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=6610&fs=0&st=0

bes4016-09-2004 20:15:45   [#20]
Serdecznie dziękuję za wyjaśnienia .
beera16-09-2004 20:19:24   [#21]

juz chyba rozumiem...

Gocha- wszystkie dzialania, ktore opisujesz podjęłaś wówczas gdy nie bylo wyroku TK w sprawie kwalifikacji- i dlatego na tamten czas zachowałaś się nieprawidlowo.

teraz sytuacja się trochę zmienila, bowiem mamy do czynienia z niejaka luką w przepisach

Ank16-09-2004 20:20:58   [#22]

No dobra

ale jest jeszcze taki kwiatek (przynajmniej na naszym terenie) jak absolwenci kierunku "nauczyciel dziecka młodszego". Ci to podobno w kierunku przedszkoli
Gocha16-09-2004 20:21:10   [#23]
Asiu, ale już nie ma czegoś takiego jak zbliżone kwalifikacje. Albo je ma, albo nie!
Nauczyciel przedszkola i klas "O" pracuje na podstawie wychowania przedszkolnego i ma mieć taki kierunek.
Nie koniecznie studia w tym kierunku. Zgodnie z przepisami wyższe kierunkowe lub wyższe i ukończony zakład kształcenia dający kwalifikacje (piszę z pamięci nie cytuję).
Gocha16-09-2004 20:29:29   [#24]
AnK jestem w szoku, jeszcze nie słyszałam o takim kierunku. Nie wiem co mieli na myśli twórcy tej szkółki.
beera16-09-2004 20:29:53   [#25]

matko :-))

Asiu, ale już nie ma czegoś takiego jak zbliżone kwalifikacje

Gocha- już mi nie staje argumentów :-)

o kwalifiakacjach mowi rozporządzenie o kwalifikacjach, TK i kilka naszych wątkow- w tym ten podany wyżej.

Może tylko Ci wkleję część dyskusji:

Viola 07.09.2004 13:58 [#10]
 10 min. temu także dzwoniłam do MENiS. Pani powiedziała aby biologowi spreparować pismo uwzględniające zbliżoność do przyrody i powołać się na rozp. o kwalifikacjach z IX 2002

 

żeby bylo jasne- daleka jestem do przesadzania z zatrudnianiem osób o uznanych przez nas kwalifikacjach zbieznych- będzie z tym klopot gdy sprawa rozporządzenia się wykluje

Gocha16-09-2004 20:31:24   [#26]
Asiu wszystkie czynności podejmowałam całkiem niedawno, a konkurs miałam na koniec sierpnia.
Gocha16-09-2004 20:37:09   [#27]
Dla mnie również wszyskie kwestie dotyczące kwalifikacji są niejasne.
Ale Pani "WIZ" z lubelskiego KO powiedziała wyraźnie -przedszkolne.

bes40 mimo naszych dyskusji i wgłębiania się TY decydujesz!
beera16-09-2004 20:41:52   [#28]

szczerze mowiąc

dla mnie są dośc jasne;-))

no nic- idę pracować :-))

AnJa16-09-2004 20:57:51   [#29]

Mamo, ja wariat.

A taki magister fizyki to ma do fizyki z astronomia (w szkole ponadgimnazjalnej)?

A astronom ? Do tejże samej fizyki z astronomią?

A ekonomista do wos w gimnazjum?

A poltolog do wos w gimnazjum?

A katecheta z podyplomówką  wdż do wos w gimnazjum?

Mgr inzynier budownictwa do maszynoznawstwa w technikum budowlanym?

A co za potwora ma rysunku technicznego w tymze technikum uczyć? Wyzej wspomniany inzynier? A może architekt?

Bo jak literalnie papiór o kwalifikacjach czytać, to o każdego trzeba KO pytać.
bes4016-09-2004 20:58:56   [#30]

Jeszcze raz serdeczne dzięki !!!!!!!!!

 Wasza dyskusja była dla mnie bardzo pouczająca. Jutro będę widziała dyplom nauczycielki - kandydatki. Jeśli okaże się, ża ma ukończoną tylko wczesnoszkolną bez przedszkolnej, zapytam u siebie w kuratorium (dolnośląskie) o zdanie.

Pozdrawiam:-)

Gocha16-09-2004 21:13:29   [#31]
Nie wińcie mnie za coś, co nie ja wymyśliłam.

Opisałam sytuację jaka mnie spotkała w ostatnim czasie.

Powiedzcie więc dlaczego renomowane uczelnie (np. UMCS Lublin) prowadzi odbne kierunki Przedszkolny, Wczesnoszkoly, Przedszkolny i wczesnoszkolny.

Sama niedawno dowiadywałam się o swoje kwalifikacje.

Mam wczesnoszkolną a z logopedią szkolną i ped. terapeutyczną.
I nie uzyskałabym stonia nauczyciela dyplomowanego będąc dyrektorem przedszkola, gdyby nie Studium Nauczycielskie o kierunku Wychowanie przedszkolne.

Na konkursie również zostało skierowane pytanie do mnie (od członka ZNP), że skoro tamta pani była zatrudniona po wczesnoszkolnej i bez kwalifikacji, to pani dyrektor też nie ma kwalifikacji.

Wówczas Pani WIZ z KO odpowiedziała, że mam ukończony zakład kształcenia dający mi kwalifikacje (to stare SN).
beera17-09-2004 08:34:40   [#32]

bo problemem jest

to na ile dyrektor, chce/potrafi/potrzebuje/umie wziąć na siebie odpowiedzialność za swoje decyzje

nie musi się pytać o rzeczy, ktore są w przepisach...

AnJa17-09-2004 10:04:08   [#33]

Nie musi pytać

W państwie prawnym - także o te, ktorych nie ma w przepisach.
beera17-09-2004 10:11:04   [#34]
:-)
Ewa z Rz17-09-2004 19:41:19   [#35]

a ja swego czasu...

pytałam uczelnię o wyjaśnienie terminu edukacja wcesnoszkolna i otrzymałam odpowiedź, że jest to edukacja dzieci w wieku 6-10 lat. I napisano mi jeszcz, że to wynika z programu studiów itp. (bardzo uczenie).

Czyli taki n-l ma kwalifikacje nie tylko do 1-3, ale także do zerówki. Zatem ja zatrudniłabym takiego n-la do zerówki i w razie czego obroniłabym jego kwalifikacje - ciekawe JAK udowodnionoby mi ich brak.

Gosiu, może spróbujesz?

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]