Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Pływanie na lekcji wf
strony: [ 1 ]
Jacek W14-09-2004 20:12:03   [#01]

Proszę o pomoc biegłych w prawie oświatowo-pływackim:

1. Czy każdy nauczyciel wf może prowadzić lekcje tego przedmiotu na basenie, czy wymaga to dodatkowych uprawnień?

2. Jak wyżej, tylko nie lekcje wf, ale zajęcia sekcji pływackiej UKS?

3. Jaka jest maksymalna liczba uczniów w wodzie/na basenie?

4. O czym jeszcze nie wiem, a powinienem, w związku z korzystaniem z basenu na lekcjach wuefu? :)

Jacek Wojdałowicz

zgredek14-09-2004 20:39:49   [#02]
ja podniosę, bo...

mnie już też to zaczyna specjalnie interesować, bo nie miałam, a mam... basen oczywiście:-)
ewa14-09-2004 20:45:17   [#03]
nauczyciel wf + ratownik, grupa do 15 osób
Jacek W14-09-2004 20:48:46   [#04]

Ewa,

pewne?

A 15 osób w wodzie czy na obiekcie?

Jacek W.

ewa14-09-2004 20:52:01   [#05]
no jak miałam basen, to w arkuszu org. grupy i wymogi tak były, a potem realizacja przez 10 m-cy, to chyba pewne, nie wnikałam czy wszyscy w wodzie czy część na ławeczkach, grupa 15 osób na basen i tyle ;-)
RomanG14-09-2004 20:52:56   [#06]
A co regulamin pływalni o tym?
Rycho14-09-2004 21:14:13   [#07]
 
Rozp o BHP w szkole ...

§ 34. 2. Osoby pozostające pod opieką szkoły lub placówki mogą pływać oraz kąpać się tylko w obrębie kąpielisk i pływalni w rozumieniu przepisów określających warunki bezpieczeństwa osób przebywających w górach, pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne.

3. Nauka pływania może odbywać się tylko w miejscach specjalnie do tego celu wyznaczonych i przystosowanych.

4. Uczącym się pływać i kąpiącym się zapewnia się stały nadzór ratownika lub ratowników i ustawiczny nadzór opiekuna lub opiekunów ze strony szkoły lub placówki.

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 6 maja 1997 r. w sprawie określenia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach, pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne (Dz. U. Nr 57, poz. 358)

§ 8. 5. Szczegółowe warunki korzystania z kąpieliska lub pływalni określa regulamin.

w tym regulaminie powinno być określone ilu uczestników może przebywać jednoczesnie w tym samym czasie na basenie. No i właścicel basenu jest odpowiedzialny za zapewnienie wystarczającej liczby ratowników.

zał. nr 4 do rozp.

 § 4. 2. Przez grupę zorganizowaną rozumie się zespół osób uprawiających ćwiczenia ruchowe w wodzie pod nadzorem i kierunkiem instruktora, trenera, nauczyciela lub innej uprawnionej osoby.

§ 7. 2. W zajęciach prowadzonych w zorganizowanych grupach na jedną osobę prowadzącą zajęcia nie może przypadać więcej niż 15 uczestników.

 §15. Regulamin kąpieliska i pływalni powinien w szczególności:

3) postanawiać, że:
a) dzieci do lat 7 mogą przebywać na terenie kąpieliska lub pływalni oraz kąpać się wyłącznie pod opieką osób pełnoletnich,
b) zajęcia na pływalni krytej odbywają się grupowo według ustalonego rozkładu zajęć,
c) grupa pływająca na pływalni krytej nie może liczyć więcej niż 15 uczestników na jedną osobę prowadzącą zajęcia,
d) zajęcia na pływalni krytej mogą odbywać się tylko w obecności instruktorów pływania i ratowników,
 
 

Tak więc, by prowadzić zajęcia na basenie, trzeba spełniać któreś z powyższych kryteriów. Przy czym w przypadku nauczyciela muszą to być kwalifikacje zgodne z rozp o kwalifikacjach, czyli zgodne z rodzajem prowadzonych zajęć, czyli musi mieś dodatkowo uprawnienia do nauczania pływania.

Jeśli chodzi o UKS, to zależy. W przypadku, gdy UKS sam sobie zatrudnia pracowników (ma własną osobowość prawną), to sam też odpowiada za to kogo i z jakimi kwalifikacjami zatrudnia. Tu rozp o kwalifikacjach nie obowiązuje. Jeżeli UKS jest inegralną częścią szkoły (bo i tak bywa), to wtedy zatrudnia tam pracowników dyrektor szkoły na ogólnych zasadach.

ad. 4. Dobrze jest się zapoznać z tymi rozprządzeniami w całości. Bo w zasadzie tam jest wszystko na ten temat.

Jacek W14-09-2004 22:35:58   [#08]

Dzięki, Rycho. Wszystko jasne.

Jacek W.

Jacek W15-09-2004 16:04:41   [#09]

To znaczy, Rycho...

... wczoraj było jasne :)

Dzisiaj jeszcze raz czytam i:

na lekcji na pływalnię idą równocześnie trzy grupy piętnastoosobowe (pomieszczą się) z trzema nauczycielami wychowania fizycznego, ale tylko jeden z nich ma uprawnienia instruktora pływania. Czy spełniony jest warunek "zajęcia na pływalni krytej mogą odbywać się tylko w obecności instruktorów pływania i ratowników"?

Jacek W.

Rycho15-09-2004 16:16:42   [#10]

niestety nie

ten warunek nie jest spełniony :-(
 
zobacz, ten zapis
§ 4. 2. Przez grupę zorganizowaną rozumie się zespół osób uprawiających ćwiczenia ruchowe w wodzie pod nadzorem i kierunkiem instruktora, trenera, nauczyciela lub innej uprawnionej osoby.
 
oznacza, że grupa (czyli do 15 osób) musi być z osobą, która ma uprawnienia by takie zajęcia prowadzić.
 
Swego czasu była w Krakowie wielka afera w związku z zajęciami na basenie podczas których utonęło dziecko.
Okazało się, że nie było podczas zajęć odpowiedniej liczby osób uprawnionych do ich prowadzenia. Były właśnie 3 grupy (mogą być jeśli się mieszczą), a do tego tylko dwie osoby z uprawnieniami. Inne osoby bez uprawnień też były. Efekt? Osoba odpowiedzialna na 2 lata do kryminału.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]