Forum OSKKO - wątek

TEMAT: organizacja wycieczki szkolnej - pomocy
strony: [ 1 ]
Gusia13-09-2004 22:43:56   [#01]

Witam,

powiedzcie mi od czego mam zacząć organizowanie wycieczki szkolnej (przedmiotowej) np. do tartaku, fabryki szkła czy też papieru.

Nie mam zielonego pojęcia jak się do tego zabrać, więc bardzo proszę o pomoc.

Najlepiej byłoby w punktach (a do tego jak chłopu na granicy)

Mati13-09-2004 22:53:44   [#02]
 Organizacja i program wycieczki powinien być dostosowany do wieku, zainteresowań, potrzeb uczniów oraz ich sprawności fizycznej i stanu zdrowia.
2. Wycieczka powinna być prawidłowo przygotowana pod względem programowym oraz organizacyjnym.
3. Program, trasa, cel, harmonogram wycieczki oraz regulamin zachowania uczniów powinien być omówiony ze wszystkimi uczestnikami.
4. Na udział uczniów w wycieczce wymagana jest pisemna zgoda rodziców (prawnych opiekunów), z wyjątkiem przedmiotowych odbywających się w ramach zajęć lekcyjnych.
5. Rodzice zobowiązani są poinformować kierownika wycieczki o stanie zdrowia dziecka, prowadzonym leczeniu, ewentualnych alergiach, uczuleniach i innych przeciwwskazaniach.
6. Kierownik wycieczki powinien posiadać zaświadczenie o ukończeniu kursu dla kierowników wycieczek szkolnych.
7. Opiekunami wycieczki powinni być nauczyciele szkoły.
8. Na wycieczce przedmiotowej lub krajoznawczo-turystycznej poza teren szkoły w obrębie tej samej miejscowości, bez korzystania ze środków lokomocji opiekę powinna sprawować co najmniej jedna osoba nad grupą 30 uczniów.
9. Na wycieczce przedmiotowej lub krajoznawczo-turystycznej udającej się poza teren szkoły przy korzystaniu z publicznych środków lokomocji, ewentualnie udającej się poza miejscowość będącą siedzibą szkoły opiekę powinna sprawować jedna osoba nad grupą do 15 uczniów.
10. Na imprezie turystyki kwalifikowanej opiekę powinna sprawować jedna osoba nad grupą do 10 uczniów.
11. W wycieczkach rowerowych mogą brać udział uczniowie od 12 lat posiadający kartę rowerową. Długość dziennych odcinków trasy nie powinna przekraczać 50 km, przy tempie jazdy do 15 km/godz.
12. W razie gwałtownego załamania się warunków pogodowych, należy wycieczkę odwołać.
13. Przed wyruszaniem z każdego miejsca pobytu, w czasie zwiedzania, przejazdów oraz przybycia do punktu docelowego, należy bezwzględnie sprawdzać stan liczbowy uczestników.
14. Długość trasy i tempo należy dostosować do wydolności najsłabszego uczestnika każdej wycieczki.
15. Wycieczki powinny rozpoczynać i kończyć się przed budynkiem szkoły.
16. Dokumentacja wycieczki zawiera:
Rozmiar: 96 bajtów kartę wycieczki
Rozmiar: 96 bajtów listę uczestników
Rozmiar: 96 bajtów pisemne zgody rodziców
Rozmiar: 96 bajtów dowód ubezpieczenia uczestników od następstw nieszczęśliwych wypadków
Rozmiar: 96 bajtów rozliczenie finansowe.
17. Zgodę na wycieczkę wydaje i podpisuje kartę wycieczki (co najmniej na trzy dni przed jej rozpoczęciem) dyrektor lub wicedyrektor szkoły.

Obowiązki i uprawnienia kierownika wycieczki

1. Kierownikiem wycieczki krajoznawczo-turystycznej powinien być nauczyciel posiadający uprawnienia przewodnika turystycznego, przewodownika, instruktora turystyki kwalifikowanej, pilota wycieczek lub zaświadczenie ukończenia kursu kierowników wycieczek szkolnych.
2. Zadania kierownika wycieczki:
Rozmiar: 96 bajtów opracowanie z udziałem uczestników szczegółowego programu i harmonogramu oraz wypełnienie karty wycieczki,
Rozmiar: 96 bajtów opracowanie regulaminu wycieczki oraz zapoznanie z nimi wszystkich uczestników,
Rozmiar: 96 bajtów zapoznanie uczestników z zasadami bezpieczeństwa oraz zapewnienie warunków do ich realizacji,
Rozmiar: 96 bajtów określenie zadań dla poszczególnych opiekunów w zakresie realizacji programu wycieczki,
Rozmiar: 96 bajtów organizacja transportu, wyżywienia i noclegów dla uczestników wycieczki,
Rozmiar: 96 bajtów nadzór nad zaopatrzeniem uczestników w niezbędny, sprawny sprzęt, ekwipunek i apteczkę pierwszej pomocy,
Rozmiar: 96 bajtów przydział zadań wśród uczestników wycieczki,
Rozmiar: 96 bajtów dysponowanie środkami finansowymi przeznaczonymi na organizację wycieczki,
Rozmiar: 96 bajtów podsumowanie, ocena i rozliczenie wycieczki,
Rozmiar: 96 bajtów przedstawienie rozliczeniana rodzicom najbliższym spotkaniu z rodzicami,
Rozmiar: 96 bajtów kierownik wycieczki, po zasięgnięciu opinii wychowawcy, może odmówić zgody na uczestnictwo w wycieczce uczniowi, który często nie przestrzega regulaminu szkoły i swoim zachowaniem może uniemożliwić pełną realizację programu wycieczki.

Angelika213-09-2004 22:59:35   [#03]

1/ Ustalic cele tej wycieczki.

2/ Uzgodnić z dyrektorem tartaku, że Was przyjmie, kto będzie was oprowadzał, czy zrealizujecie swoje cele  i ustalić orientacyjny czas pobytu.

3/ Napisać plan wycieczki i zgłosic dyrektorowi szkoły.

2/ Dobrać drugiego opiekuna, może być rodzic.

3/ Przeprowadzić pogadankę z uczniami na temat zachowania w drodze i podczas pobytu....ustalić godzinę i miejsce zbiórki.

:)

Gusia13-09-2004 23:05:01   [#04]

ale muszę mieć kierownika wycieczki...?

aha i czy takie 1 dniowe wycieczki przedmiotowe są płatne. Tzn, czy ten tartak może zażyczyć sobie kasy czy też robią to dla dzieci :)?

Mati13-09-2004 23:07:23   [#05]

jeszcze

Zarządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 września 1997 r. w sprawie zasad i warunków organizowania przez szkoły i placówki publiczne krajoznawstwa i turystyki (Dz. Urz. MEN Nr 9, poz. 40) obowiązuje od dnia 31 października 1997 r.
 
Załącznik do zarządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 września 1997 r.

KARTA WYCIECZKI / IMPREZY



Cel i założenia programowe wycieczki/imprezy ........................................................... ........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
Trasa wycieczki/imprezy ............................................................................................... ........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
Termin ....................................
ilość dni.............................
klasa...................................
Liczba uczestników ........................................................................................................
Kierownik (imię i nazwisko) ...........................................................................................
Liczba opiekunów .......................................................................................................
Środek lokomocji ..........................................................................................................

OŚWIADCZENIE Zobowiązuję się do przestrzegania przepisów dotyczących zasad bezpieczeństwa na wycieczkach i imprezach dla dzieci i młodzieży.

Kierownik wycieczki/imprezy
(imię i nazwisko oraz podpis)...................................................................

Opiekunowie wycieczki/imprezy (podpis) ..........................................................
..........................................................
..........................................................

HARMONOGRAM WYCIECZKI / IMPREZY..................................................................................
..................................................................................................................
...................................................................................................................
......................................................................................................................

Zatwierdzam ..............................................................................................
Adnotacje organu prowadzącego i sprawującego nadzór pedagogiczny

Marek Pleśniar13-09-2004 23:57:40   [#06]

Gusiu - ale jak MY mamy wiedzieć co tartak? :-))

Ty organizujesz - Ty dzwonisz do tartaku i się pytasz. Przecież to nalezy do Ciebie - zbadac teren.

zgredek13-09-2004 23:59:15   [#07]
sęk;-)
zgredek14-09-2004 00:01:17   [#08]
Gusia - dawno Cię nie było

co u Ciebie?
Tadek14-09-2004 09:26:03   [#09]

kierownik

Czy kierownikiem wycieczki nie może być nauczyciel, który nie posiada ukończonego kursu kierowniksa itp...
RomanG14-09-2004 09:27:18   [#10]
Nauczyciel może być bez kursu.
Gusia14-09-2004 20:27:22   [#11]

zgredku

jakoś żyję...

niestety na ten rok szkolny mam tylko 5 godzin, byłam już w delegaturze, w urzędzie i nic :( Chyba już nie ma dla mnie nadziei na lepszą pracę. Powinnam się chyba przyzwyczaić do tego.

Lecz chyba nie zdołam. Bardzo lubię swoją pracę, ale kto by chciał pracować za 308 brutto??

Ale i dobre rzeczy się działy u mnie. :)

Kupiłam sobie gitarę( może kiedyś się grać nauczę), byłam  na weselu (zapomniałam o tej nędznej pracy, bawiłam się cudnie), mam praktykanta :), i jakoś się kręci.

Romanie jak nauczyciel może być bez kursu. Jak chciałam jechać z dzieciakami na kolonie, to powiedzieli, że muszę mieć kurs wychowawcy kolonijnego...

Leszek14-09-2004 20:29:55   [#12]

jako nauczyciel nie musisz mieć kursu ani jako kierownik wycieczki (decyduje o powierzeniu dyrektor), ani jako wychowawca kolonijny...

wymyślają bzdury...

Leszek14-09-2004 20:30:39   [#13]

i zapomniałem oczywiście, ale coś dzisiaj po 10 h pracy jestem zmęczony nieco...

pozdrawiam

Gusia14-09-2004 20:36:06   [#14]

a co do tartaku...

szczerze mówiąc to nie mam zielonego pojęcia od czego zacząć. Wiem tyle, że zgonie z materiałem fajnie by było zrobić wycieczki do tartaku, huty szkła czy też papieru. Wiem, że muszę się jeszcze wiele nauczyć.

Swoją drogą, to kto płaci za tego typu wycieczki. Czy zakłady robią to charytatywnie...? CZy też szkoła ponosi jakieś koszty.

Chyba zwariuję. Ale w końcu kiedyś trzeba

Pozdrawiam Was wszystkich serdecznie. Mam nadzieję, że będę częściej bywać na forum. Bo z Wami zawsze raźniej.

RomanG14-09-2004 20:43:11   [#15]

Gusia :-)

Musisz koniecznie zacząć wreszcie od telefonu do któregokolwiek z tych zakładów! Inaczej umrzesz nam tu z nadmiaru wątpliwości :-))

A poważnie: musisz do szefa, albo innego kogoś ważnego, musisz przekonać, że z programu Ci wynika, że do dla dobra dzieci, bo czego za młodu nie zobaczą, to potem im się nie będzie chciało itp.

Cały bajer po to, żeby się w ogóle zgodzili, bo to dla nich kłopot i zakłóca normalną pracę, no i żeby zgodzili się bez kasy.

gosienka14-09-2004 20:43:25   [#16]
Gusia - jeżeli jedziesz na kolonie jako wychowawca to będac nauczyciel nie musisz mieć żadnego kursu. Jeżeli chcesz być na kolonii kierownikiem to musisz mieć kurs instruktażowy dla kierowników placówek wypoczynku/ takiego kursu nie musi mieć dyrektor szkoły/ Natomiast prowadząc wycieczkę szkolną nie musisz mieć żadnego kursu. Zresztą na stronie MENiS jest wyjaśnienie w tej sprawie / chyba tam gdzie są pytania i odpowiedzi/
Gusia14-09-2004 21:00:56   [#17]

Romanie

Wątpliwości są i być będą (masło maślane).

Ale jak już zadzwonie a oni powiedzą, że nas tam nie chcą. A dzieciaki chcą i to baaaaaaaaardzo. Na pierwszej lekcji pytanie: pojedziemy zobaczyć jak się szkło robi?

Może się uda...?

Gusia14-09-2004 21:05:19   [#18]

gosienko

a koleżanka mówiła, że doczepiają się do jakiegoś nr nadanego podczas kursu.

Tak w ogóle to ja mam już dość wszelakich kursów.

RomanG14-09-2004 21:10:40   [#19]
Jak w hucie powiedzą, że was nie chcą, to dzwoń do tartaku ;-)
Mania14-09-2004 21:11:04   [#20]

Gusia

 W wymianie plików , w dziale regulaminy - jest Vademecum nauczyciela planującego wycieczkę w szkole podstawowej. Przepisy i rady jak sprawnie przygotować wycieczkę szkolną i bezpiecznie ją zrealizować- może się  przydać.

Gusia14-09-2004 21:16:48   [#21]

Roman

hahahaha zabawne, a jak nas nie będą chcieli w tartaku to gdzie... :)

Ja to sobie tak myślę, że nie będą nas tam chcieli. Nade mną to chyba jakieś fatum krąży. :(

RomanG14-09-2004 21:21:16   [#22]

W tym vademecum - skąd się wzięło, że 1 opiekun na 10 uczestników tylko?

Gusia, są jeszcze mleczarnie, fabryki gwoździ... :-)

Gusia14-09-2004 21:22:24   [#23]

mania

dzięki już mam. jutro druknę i poczytam

Gusia14-09-2004 23:27:34   [#24]

no tak jeszcze mnie w mleczarni nie widzieli...

:)

Gusia14-09-2004 23:29:17   [#25]

jak już to wolałabym do fabryki bombek jechać :)

ale by była jazda :) heheh

Mania15-09-2004 08:26:33   [#26]

i to się da zrobić

:-)

polecam http://www.northstar.com.pl/onas.php

tak - zgodność z obowiązującymi przepisami trzeba sprawdzić (na stronach vulcan, menis)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]