Forum OSKKO - wątek

TEMAT: jeszcze rozporz o ocenianiu
strony: [ 1 ]
Mati08-09-2004 19:33:34   [#01]

czy ten zapis  zobowiązuje nauczycieli do przygotowania pisemnie tych wymagań / gdy był jeszcze projekt to na konferencji  nasza dyrekcja  o czymś takim mówiła i poleciła przygotowywanie nauczycielom  takich papierów/

   § 6. 1. Nauczyciel jest obowiązany, na podstawie opinii publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej, dostosować wymagania edukacyjne, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 1, do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia i odchylenia rozwojowe lub specyficzne trudności w uczeniu się, uniemożliwiające sprostanie tym wymaganiom, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

 proszę o opinie ,może się przydadzą w rozmowie

gera08-09-2004 19:38:42   [#02]

Tak, jest obowiązany.

RomanG08-09-2004 19:57:34   [#03]
A czemu?
AnJa08-09-2004 20:00:15   [#04]
Owszem, obowiazany. Tylko co:
1. dostosować na piśmie,
2.dostosować w konkretnych sytuacjach szkolnych(bez papiera)
3.dostosować w konkretnych sytuacjach w sposób opisany w stworzonym przez siebie a parafą szefuncia opatrzonym papierze ( jak sytuacja, której na papierze nie uwzglednił to nie dostsowuje),
4.uwzględnić w papierze wszystko i dostosowywać w konkretnych sytuacjach.

Ponieważ nie jestem optymistą w ostatni wariant nie wierzę.

Mając do wyboru pozostałe wolałbym wariant 2.

No a jeszcze - to pisemne dostosowanie wymagań to co to niby ma być  - taki podplan wynikowy ?
Mati08-09-2004 20:01:27   [#05]
ano właśnie , nie ma napisane że ma na piśmie przygotować i przedstawić np opiekunom, ale jak "to"  obronić żeby nie pisać !!!!
AnJa08-09-2004 20:07:09   [#06]
Ba ...
RomanG08-09-2004 20:07:46   [#07]

Stoi jak wół ;-)

ma dostosować wymagania.

Ani słowa o opisywaniu czegokolwiek.

Mati08-09-2004 20:11:20   [#08]
to czy dyrektor ma prawo żadać przygotowania takich "papierów"
RomanG08-09-2004 20:18:10   [#09]

Niestety ma :-(   tylko do czego ta nasza szkoła zmierza?

Szefowa pisała tu coś kiedyś o przypieraniu nauczycieli do muru lekkiej paranoi... ;-)

Mati08-09-2004 20:27:41   [#10]

no to cudo !!! średnio mamy po 7- 9 uczniów z orzeczeniami w klasach    4-6 ! ale będzie jazda !!!!!!!! trzeba dodatkowe szafy kupić na te ilości papierów to przecież aabbsssuurrddddd !!!!!!!

Ganges08-09-2004 20:31:56   [#11]

Programy indywidualne

U mnie w szkole wszyscy uczniowie z lekkim upośledzeniem otrzymują świadectwo z adnotacją ,że realizował program dostosowany do indywidualnych .....itd. Niestety podkładką do tego musi być taki program na piśmie, z którym zapoznajemy każdego z rodziców we wrześniu( w przypadku pierwszaków trochę później , po lepszym poznaniu ucznia)

Programy piszą zespoły nauczycieli uczących w danej klasie, a rodzice akceptują je i niestety mają prawo rozliczać nas, jeśli dziecko takiego pod siebie stworzonego programu nie zrealizuje w stopniu powiedzmy dostatecznym, ale też nie czepia się ,że Adaś czyta i pisze dyktanda a Zosia tylko głoskuje.

Mati08-09-2004 20:44:41   [#12]

 ale tu nie chodzi o upośledzenie w stopniu lekkim tylko o:                   ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia i odchylenia rozwojowe lub specyficzne trudności w uczeniu się, 

oni wszyscy mają napisane że rozwój mają w normie!!!!!!

ale dysgrafia, dyslekcja , zaburzenia psychoruchowe ,

Majka08-09-2004 20:48:15   [#13]
Mati, nie wiem, jak u ciebie, ale ja mam wszystkie orzeczenia o dys... identyczne. Tylko nazwisko i data urodzenia inne. Można te same wymagania skserować ;)
Mati08-09-2004 20:53:19   [#14]
u nas też te dys... podobnie takie same, robi ta sama psycholog opiekująca się szkołą, pewnie ma szablon  ale programów to my dla nich nie mamy innych , poza tym zawsze piszą sprawdzian  kl 6                    arkusz A standar tylko czas mają wydłużony do 90 min
Majka08-09-2004 21:02:53   [#15]
Jesli mi piszą w orzeczeniu, że mam nie oceniać ortografii i interpunkcji - bo na tym polega dostosowanie wymagań - to nie oceniam. Stosowny zapis można zamieścić w PSO. Coś jeszcze pisać?  A co?
Mati08-09-2004 21:16:36   [#16]
też zawsze  tak robiłam, bez specjalnych opisów i dodatkowych papierów  dlatego denerwuje mnie w tej chwili, że mam czas tracić na tworzenie kolejnych durnych PAPIERZYSK
RomanG08-09-2004 21:25:44   [#17]
A konspektów na każdą lekcję Twój dyrektor też od Ciebie wymaga?
Mati08-09-2004 21:36:55   [#18]
już nie, ale od  nauczycieli  stażystów wymaga , a przed reformą  przez 2 lata nauczyciel świeżo zatrudniony miał pisać i dyr sprawdzała pod koniec semestru i na koniec roku
RomanG08-09-2004 21:43:43   [#19]

Ciekawe...

PSO pisać musisz, choć prawnego wymogu nie ma, dostosować wymagania też na piśmie (choć...), tony innych papierów, a konspektów akurat nie... ;-)

Interesujące, jakimi kryteriami kieruje się tu dyrektor. Przecież prowadzenie lekcji jest podstawowym zadaniem szkoły. Tu dopiero każdy nauczyciel powinien mieć wszystko na piśmie! W razie skargi co do sposobu prowadzenia lekcji byłby to papier po prostu niezbędny i aż dziw, że nikt jeszcze tym nie straszy ;-)))

Majka08-09-2004 21:45:16   [#20]

a kysz!!!!

Kończ Waść....bo szefowie czytają .:)))))
Jolanta Szuchta08-09-2004 21:48:41   [#21]

Romanie

wszyscy nas straszą a my po prostu musimy sie asekurować stąd tony papierów
RomanG08-09-2004 21:49:04   [#22]

Jak papierowa paranoja, to na całego! :-))

Czasem myślę, że nauczycielom nie pozostanie w końcu nic jak tylko strajk włoski: nader skrupulatne wypełnianie wszystkich papierzysk i nader skrupulatne trzymanie się wszystkich procedur. Do tego skrupulatne rozliczanie czasu pracy - i co miesiąc po zapłatę za nadgodziny.

A uczniowie - na korepetycje! Przeszkadzają, psiekrwie, papierów nie można w spokoju wypełnić...

józefinaw08-09-2004 21:49:42   [#23]

Romanie G.

czyli Twojej szkole n-le piszą  konspekty?
Jolanta Szuchta08-09-2004 21:52:09   [#24]

Romanie

wszyscy uwazamy ze te tony papierów nam przeszkadzaja,ale takie czasy:-(((
RomanG08-09-2004 21:54:20   [#25]

Gdybym był dyrektorem... ;-)

...to konspekty by akurat pisali - przez pierwsze lata pracy, do mianowania.

Natomiast PSO i żadnych takich na pewno nie. Szkoda czasu przeznaczonego dla uczniów.

józefinaw08-09-2004 21:57:14   [#26]

nie rozumiem

nie musimy pisać PSO? To skąd wzięło się, że trzeba?
RomanG08-09-2004 22:00:45   [#27]

Od edukatorów Nowej Szkoły.

Prawem kaduka stało się prawem.

Mati08-09-2004 22:01:29   [#28]
 apropos, tak też jest w naszej szkole przez pierwsze lata . a ja to już mam dawno za sobą /naucz dyplom/
S Wlazło09-09-2004 18:44:50   [#29]
Tworzenie odrębnych programów dla każdego ucznia, czy też kilku grup uczniów - to absurd. Jak byście to mogli pogodzić ze skalą stopni, którą by trzeba ustalać dla każdego programu osobno. A wyjście jest przecież bardzo proste - w wielu WSO, czy PSO ustala się wymagania minimalne, podstawowe i podwyższone. Te wymagania minimalne, zawężone -to program dla  uczniów mających trudności. Nie ma potrzeby tworzenia dodatkowych papierów. Możemy to samo osiągnąć w standaryzacji jakościowej. Np. Uczeń potrafi czytać i tworzyć ze zrozumieniem różnorodne teksty. To wskaźnikami zawężonymi mogą być np. : wykazuje zrozumienie słownictwa, potrafi prostymi zdaniami przedstawić istotę zagadnienia itd. I będzie to dotyczyło wszystkich przedmiotów nauczania, łącznie z wf (przepisy). To drugie rozwiązanie - to jeszcze mniej papierów, bo nie ma PSO. W tym jakościowym ważne będzie, żeby to uczeń wybierał poziom. Dzięki temu uwzględniamy oczekiwanie MENiS, aby programy były też dostowane do aspiracji edukacyjnych uczniów. A więc jest tekst - uczeń decyduje się na poziom, wie, jaki może uzyskać z tego poziomu stopień, odpowiada - a ja mu zaliczam lub nie. Za pierwszym razem nie stawiam jedynki czy dwójki, tylko - nie zaliczam. Musi zgłosić się drugi raz. Żeby wizytatora ostatecznie przekonać, to w PSO lub w standaryzacji jakościowej - wprowadziłbym linie poziome  z nazwą poziomu i stopniami do uzyskania.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]