Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Przemęczenie uczniów klas maturalnych
strony: [ 1 ]
RomanG08-09-2004 09:55:26   [#01]

Hm, sam nie wiem, jaki tytuł wątku byłby najodpowiedniejszy...

Po prostu chcę z Wami przegadać jedną rzecz. Dostałem od licealisty prośbę o opinię w takiej sprawie:

Wydawało mi się, że matura jest egzaminem zewnętrznym i nieobowiązkowym. Sam decyduję czy do niej przystępuję, w jakim zakresie będę ją pisał, i co się z tym wiąże, w jaki sposób będę się do niej przygotowywał. Nie muszę nikogo w szkole w żaden sposób informować o swych zamiarach wyjąwszy deklarację składaną w końcu września potrzebną dyrekcji jedynie do zaplanowania pewnych rozwiązań technicznych. Moi nauczyciele nie muszą mieć do niej wglądu.

Tymczasem niektórzy nauczyciele usiłują przejąć kontrolę nad moimi przygotowaniami, a co za tym idzie i nad tym jak dysponuję czasem. Niektóre praktyki naruszają moje poczucie sprawiedliwości:
- przymusowe nadliczbowe zajęcia z danego przedmiotu wykraczające poza tygodniowy limit 35 godzin i nie ujęte w szkolnym planie zajęć
- różny poziom prac klasowych dla uczniów zdających i niezdających matury z danego przedmiotu
- dodatkowe powtórzeniowe zadania domowe dla uczniów zdających maturę z danego przedmiotu podlegające ocenie
- przymusowe pozalekcyjne spotkania mające na celu przedstawienie nauczycielowi prezentacji na maturę ustną z polskiego kilka miesięcy przed terminem matury, kiedy informator pisze jedynie o obowiązku przedstawienia bibliografii i materiałów pomocniczych na miesiąc przed, i planu prezentacji na tydzień przed maturą

Chwała nauczycielom, którzy w czynie społecznym organizują dodatkowe zajęcia, ale taki przymus wydaje się naprawdę nieuzasadnionym.

Nauczyciele maturzystów, przedstawcie, proszę, swój punkt widzenia.

PS. Zwracam uwagę na niecodzienną poprawność językową wypowiedzi ucznia!

janzg08-09-2004 10:14:31   [#02]
a gdzie jest ta idealna szkoła?
AnJa08-09-2004 10:18:53   [#03]
No, u mnie coś bardzo podobnego.

Przynajmnie w teorii - bo na razie za krótko rok trwa aby o praktyce coś powiedzieć.

I faktycznie przemęczeni juz są - dzisiaj na matematyce paru maturzystów po szkole sie pałętało z wyraźnymi objawami zmęczenia, chociaz to była 1 lekcja.
Marek Pleśniar08-09-2004 10:20:05   [#04]

:-)))))

jestem za nagrodą dla dyrektora tej szkoły

janzg08-09-2004 10:29:32   [#05]
oczywiście MINISTRA :-)
beera08-09-2004 10:33:28   [#06]

Mam wrażenie, że ten chłopak  chce by odpowiedzialność za jego maturę spoczywała na nim.

To jest coś.

Natomiast jako rodzic:
Chciałabym by mój syn doświadczył takiej odpowiedzialności nauczycieli za jego maturę :-):
-różny poziom prac klasowych dla uczniów zdających i niezdających matury z danego przedmiotu
- dodatkowe powtórzeniowe zadania domowe dla uczniów zdających maturę z danego przedmiotu podlegające ocenie

Marek Pleśniar08-09-2004 11:03:51   [#07]

są wyjątki - uczniowie nie mieszczący się nijak w systemie

wyrastający ponad

pewno taki jest ten młodzieniec

jednakowoż spotykamy takie też zjawisko - żal do dorosłych, rodziców, nauczycieli: "czemu mi nie kazaliście, czemuście mnie nie dopilnowali, nie zmusili do nauki - przecież byliście dorosłymi a ja dzieciakiem - miałem prawo się mylić, buntować, zapominać i zasypiać. A wy macie obowiązek o tym pamiętać i mnie nadzorować. A teraz nie zdałem"

Nauczyciele nie grzeszą gorliwocią w pracy. Grzeszą niedopatrzeniem, przeoczeniem jednego nawet ucznia.

beera08-09-2004 11:18:04   [#08]

marek?

czytam w tym zgodę na to, by przyjmować, że normą jest to, że 19-letni mlodzienieć nie jest odpowiedzialny za to, co się dzieje z jego edukacją, z nim samym

Wiem,ze taka jest norma, ale czy jest we mnie na to zgoda?

Niebardzo- dlatego mówimy tu często o roli oceny, czy o umiejętności ksztalcenia w najmłodszych nawet dzieciach samoświadomości.

żeby bylo jasne- podziwiam, to, co robią nauczyciele w tej szkole.

Z drugiej strony zadumywam się nad tym, ze nie potrafimy tak wychowac uczniów/dzieci, by w wieku 19 lat stali się dorosli, a kiedy w jakichś przypadkach tak się dzieje, to nie umiemy/chcemy/mozemy z tym sobie radzić

:-)

janzg08-09-2004 11:41:11   [#09]

........Z drugiej strony zadumywam się nad tym, ze nie potrafimy tak wychowac uczniów/dzieci, by w wieku 19 lat stali się dorosli........

a ja zadumywając się myślę, że część winy powinni przyjąć na siebie twórcy "naszego" prawa oświatowego, które w wielu przypadkach nakazuje nam zwolnić nam tę dorosłą latorośl z wszelkiej odpowiedzialności za swoje postępowanie. Przykładów można podawać wiele.

Mnie przy okazji nowej matury zastanawia cóś innego:

- Jak sobie wszyscy poradzimy np. ze ściąganiem i kombinatorstwem "wszelkiej maści". Przecież taka postawa w naszym sfalandyzowanym kraju praktycznie jest normą. Nie tak dawno, za korzystanie z "niedozwolonych form pomocy" podczas starej matury pisemnej usunąłem "maturzystkę" z sali - oczywiście - ile wyjaśnień musiałem napisać i różnego typu tłumaczeń wim tylko ja. Gazety rozpisywały się o krzywdzie jakiej doznała abiturientka itd.........

Marek Pleśniar08-09-2004 11:48:18   [#10]
z pokorą ustępuję - bo to racja - u asi. Zapomniałem o zwykłej odpowiedzialności za siebie i swe czyny - że najlepszą magistra vitae est ;-)
RomanG08-09-2004 11:57:29   [#11]

Ja widzę racje obojga  (#07 i #08)

;-)

Marek Pleśniar08-09-2004 12:02:46   [#12]
widzę rację przedmówcy - że ja tez mam rację;-)
RomanG08-09-2004 12:05:20   [#13]
:-))
Zola08-09-2004 19:49:47   [#14]
u tego ucznia wystąpiło cos o czym od dawna mówię,
szkoła pracuje , proponuje rozszerznia róznych przedmiotów, uczeń wybiera
matura zewnętrzna poza szkoła, szkoła udostepnia net i ewentualnie regulamin matury i druki deklaracji, uczeń se składa co chce, OKE powołuje komisje, uczeń se pilnuje terminów i składa w odpowiednim terminie plan prezentacji i te inne papióry do matury potrzebne, uczeń se czyta w necie gdzie matura, kiedy matura, idzie na nia i zdaje albo nie
sam odpowiada za wszystko, my dajemy tylko oferte zajęć

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]