Forum OSKKO - wątek

TEMAT: urlop bezpłatny
strony: [ 1 ]
Nionka07-09-2004 14:18:16   [#01]
Ile razy n-l może korzystać z urlopu bezpłatnego? Brał już 2 razy na cały rok szkolny. Nie pracuje od dwóch lat, ale blokuje etat.
ewa bergtraum07-09-2004 18:31:05   [#02]

A czym Ty naraziłaś

się Forumowiczom, że nikt się tak długo nie odzywa ? ;-) Nie słyszałam o udzieleniu urlopu bezpłatnego nauczycielowi szkoły publicznej aż na rok. Winien ten, kto tego urlopu udzielił, gdyż szef wcale nie ma obowiazku go przyznać, nawet w minimalnym wymiarze. A może był jakiś niezmiernie ważny powód? (np. praca w związku zawodowym?). Podaj więcej szczegółów, to może odezwą się Ci, którzy wiedzą więcej.
zgredek07-09-2004 18:35:08   [#03]
pracodawca może udzielić urlopu bezpłatnego na wniosek pracownika
Gaba07-09-2004 19:26:33   [#04]

ja raz udzieliłam, gdyż kolega miał bardzo trudna sytuacje osobistą - dwójka maluchów, mieszkania niet, a prace u mnie lub u mamy na wsi (razem z chłupą), umówilismy się, że po roku mi powie, co się tam mu wykluje. Po roku chciał znowu i mu nie dałam.

Mozna jedynie na dwa lata, po dwóch latach, możena poskojnie rozwiązac umowę. Amen.

Nionka08-09-2004 10:55:24   [#05]

Wiem, że dyr może omówić zgody na urlop. Opisywana przeze mnie sytuacja na szczęście mnie nie dotyczy, ale z tego powodu nie umiem podac szczegółów, wiem tylko, że urlopowany n-l wyjechał do pracy za granicę.

Gaba, gdzie szukać tych dwóch lat? Na jaki przepis się powołac?

ewa bergtraum08-09-2004 14:40:23   [#06]

Kodeks pracy

Art. 174. § 1. Na pisemny wniosek pracownika pracodawca może udzielić mu

urlopu bezpłatnego.

    § 2. Okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego

zależą uprawnienia pracownicze.

    § 3. Przy udzielaniu urlopu bezpłatnego, dłuższego niż 3 miesiące, strony

mogą przewidzieć dopuszczalność odwołania pracownika z urlopu z ważnych

przyczyn.

    § 4. Przepisów § 2 i 3 nie stosuje się w przypadkach uregulowanych

odmiennie przepisami szczególnymi. (nie wiem, jakie to te szczególne J).

 

    Art. 174.01. § 1. Za zgodą pracownika, wyrażoną na piśmie, pracodawca może

udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego

pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między

pracodawcami.

    § 2. Okres urlopu bezpłatnego, o którym mowa w § 1, wlicza się do okresu

pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze u dotychczasowego pracodawcy.

 

O urlopie bezpłatnym przy stosunku pracy na podstawie wyboru w art. 74. Czasu pozostawania na urlopie bezpłatnym Kodeks pracy nie reguluje. Z tego wniosek, że decyzja należy do pracodawcy.

kasiek08-09-2004 17:01:10   [#07]

:-)

U mnie bardzo podobna sytuacja, moja koleżanka pracuje od 2.5 roku w zastępstwie za panią, która przebywa w USA z całą rodziną (Zielona Karta), pracuje tam legalnie, ale tak dla "pewności" trzyma sobie tu miejsce, na wszelki wypadek... Ja też w zastępstwie - jestem na miejsce osoby, która również pracuje w USA w polskiej szkole, a u nas ma wychowawczy... (od 1,5 roku, właśnie przedłużyła na rok następny)

Dla mnie to paranoja, rozumiem rok urlopu bezpłatnego, jak ktoś pracował te 10 lat w szkole i rzuca się za Ocean, to ten rok może być czasem próby, czy wracać, czy nie... ale 2,5 roku?

BogdanKa09-09-2004 08:10:53   [#08]

A ja mam "falową" nieobecność

Jedna z nauczycielek co trzy-cztery lata wyjeżdża z mężem "na placówkę", tam siedzi trzy-cztery lata i wraca. I tak już czwarty raz. Bardzo wesołe zatrudnienie... :)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]