Forum OSKKO - wątek

TEMAT: szkolenie stanowiskowe
strony: [ 1 ]
ala jot05-09-2004 12:47:40   [#01]

muszę przeprowadzić szkolenie stanowiskowe dla nauczycieli: j. polskiego, bibliotekarza, wychowawcy oddziału przedszkolnego i nauczyciela wych-fiz.

Czy możecie podpowiedzieć jak to robicie?

Bibliotekarz- uwaga na książki żeby na łeb nie spadły (czyli co? ma nie podchodzić do półek?)

Polonista co? co mu może się stać? albo temu z zerówki? Bo wuefista wiadmomo może piłką oberwać więć niech się kryje po kątach.

Co byście im powiedzieli? Tak na poważnie (i może niekoniecznie poważnie).

bogda305-09-2004 12:51:36   [#02]
  A nie zrobi tego inspektor bhp?
ala jot05-09-2004 13:10:45   [#03]
zrobił szkolenie wstępne, dla mnie na deser zostawil stanowiskowe
gosienka05-09-2004 17:03:24   [#04]
bo tak jest . Pracodawca - stanowiskowe, a bHP - wstępne
Ank06-09-2004 15:57:53   [#05]

BHP-owca

trzeba najpierw mieć! Ja też jestem zainteresowana - czy ktoś wie dokładnie jak to ma być? Odezwijcie się ludziska:-)))
Jolanta Szuchta06-09-2004 19:49:35   [#06]

Mnie dzis poinstruowano

ze spoleczny BHP-owiec powinien w szkole "być ustanowiony"po linii związkowej.Jako ze "nadałam tę sprawę"mojej szefowej ogniska dzis zadzwonił sam prezes oddzialu i powiedział ze zorganizują to w calej gminie ale dopiero po 15.Jesli poczekacie.

Poza tym nasz BHPowiec mowi ze nie musi szkolić sam dyrektor tylko osoba przez niego upowazniona ,toteż w zalezności od tego kogo zatrudniam, szkoli albo sekretarz szkoly albo konserwator i posiłkuje sie oceną ryzyka zawodowego na stanowisku.

Max3613-09-2004 15:12:12   [#07]
równie dobrze może to zrobić inpektor BHP jako osoba upoważniona i niech się nie wymiguje. za to mu w końcu płacisz.
Moniśka20-09-2004 22:59:37   [#08]

instruktaz

Max36 szkolenie BHP stanowiskowe ma swoj okreslony program ale tez i cel

 Instruktaż stanowiskowy powinien zapoznać uczestników szkolenia z zagrożeniami występującymi na określonym stanowisku pracy, sposobami ochrony przed zagrożeniami oraz metodami bezpiecznego wykonywania pracy na tym stanowisku.

2. Instruktaż stanowiskowy przeprowadza się, przed dopuszczeniem do wykonywania pracy na określonym stanowisku, w odniesieniu do:

1) pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych i innych, których charakter pracy będzie się wiązał z bezpośrednimi kontaktami z produkcją i jej kontrolą lub z narażaniem na zagrożenia zawodowe,

2) pracowników przenoszonych na stanowiska, o których mowa w pkt 1, oraz zatrudnionych na tych stanowiskach w przypadku zmiany warunków techniczno-organizacyjnych, w szczególności zmiany procesu technologicznego, zmiany organizacji stanowisk pracy, wprowadzenia do stosowania substancji o działaniu szkodliwym dla zdrowia lub niebezpiecznym oraz nowych narzędzi, maszyn i innych urządzeń,

3) uczniów odbywających praktyczną naukę zawodu oraz studentów odbywających praktyki studenckie.

3. Pracownik zatrudniony na kilku stanowiskach pracy powinien przejść instruktaż stanowiskowy obowiązujący na każdym z tych stanowisk.

4. Czas trwania instruktażu stanowiskowego powinien być uzależniony od przygotowania zawodowego pracownika, dotychczasowego stażu pracy oraz rodzaju pracy i zagrożeń występujących na stanowisku pracy, na którym pracownik ma być zatrudniony.1.

5. Instruktaż stanowiskowy przeprowadza osoba kierująca pracownikami, wyznaczona przez pracodawcę, posiadająca odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe oraz przeszkolona w zakresie metod prowadzenia instruktażu.

6. Instruktaż stanowiskowy powinien być zakończony sprawdzianem wiadomości i umiejętności z zakresu wykonywania pracy zgodnie z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, stanowiącym podstawę dopuszczenia pracownika do wykonywania pracy na określonym stanowisku.

 

Ramowy program instruktażu stanowiskowego

1. Cel szkolenia

Celem szkolenia jest uzyskanie przez pracownika:

a) wiadomości i praktycznych umiejętności z zakresu bezpiecznego wykonywania powierzonej pracy,

b) podstawowych wiadomości o zagrożeniach wypadkowych i zagrożeniach dla zdrowia występujących na danym stanowisku pracy i w jego bezpośrednim otoczeniu,

c) sposobów ochrony przed zagrożeniami wypadkowymi i zagrożeniami dla zdrowia w warunkach normalnej pracy i w warunkach awaryjnych.

2. Uczestnicy szkolenia

Szkolenie przeznaczone jest dla pracowników nowo zatrudnionych, dla pracowników zmieniających stanowisko pracy oraz wykonujących pracę w przypadku zmiany warunków techniczno-organizacyjnych. Szkolenie przeznaczone jest również dla studentów odbywających praktyki studenckie oraz uczniów odbywających praktyczną naukę zawodu.

3. Sposób organizacji szkolenia

Szkolenie powinno być prowadzone w formie instruktażu - na stanowisku, na którym będzie zatrudniony instruowany pracownik, na podstawie szczegółowego programu, opracowanego przez organizatora szkolenia. Szkolenie powinno uwzględniać następujące etapy:

a) rozmowę wstępną instruktora z instruowanym pracownikiem,

b) pokaz i objaśnienie przez instruktora całego procesu pracy, który ma być realizowany przez pracownika,

c) próbne wykonywanie procesu pracy przez pracownika przy korygowaniu przez instruktora sposobów wykonywania pracy,

d) samodzielna praca instruowanego pracownika pod nadzorem instruktora,

e) sprawdzenie i ocena przez instruktora sposobu wykonywania pracy przez pracownika.

Jeżeli pracownik wykonuje prace na różnych stanowiskach - szkolenie powinno uwzględniać wszystkie rodzaje prac, które będą należały do zakresu obowiązków pracownika.

Sposób realizacji szkolenia i czas trwania poszczególnych jego części powinny być uzależnione od przygotowania zawodowego, dotychczasowego stażu pracy pracownika oraz zagrożeń występujących przy przewidzianej do wykonywania przez niego pracy.

Po zapoznaniu z powyzszymi przepisami jasne jest kto moze a kto nie prowadzić instruktaż.

W zadaniach sluzby BHP jest okreslone, ze pracodawca nie moze powierzac Inspektorowi BHP zadnych dodatkowych zadan. W tym i instruktazu stanowiskowego.

Max36 Twoje podejscie do tematu jest dla mnie wyrazem......hmm........nieznajomosci przepisow, ignorancji wobec innych, moze spychologi.

Przepraszam za uniesienie, ale stwierdzenie "za to Ci placa", nie zawsze jest prawdziwe i poparte przepisami.

józefinaw20-09-2004 23:07:54   [#09]

Parę pomyłek

Mamy do czynienia z dwoma tworami tzn. z społecznym inspektorem pracy - SIPowiec , którego wybierają związki zawodowe, i służbę BHP - zgodnie z KP w zależności od liczby zatrudnionych, bodajże pow. 100 prac. to musi być . Jeśli mniej to obowiązki przejmuje pracodawca i musi sam dbać o odpowiednie szkolenia.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]