Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Vat na obiady w stołowkach szkolnych
strony: [ 1 ]
Jolanta Szuchta02-09-2004 12:46:20   [#01]

mam kilku nauczycieli ktorzy corocznie korzystali z obiadow w stołowce szkolnej,płacili za wsad do kotła i przygotowanie.W dniu dzisiejszym księgowa zadzwoniła do mnie ze nie moge stolować nauczycieli bo bedziemy musieli płacić 22% Vat.Czy cos wiecie na ten temat?

A obiad na dziś juz ugotowany :-((((

Stan4602-09-2004 13:32:42   [#02]

A u mnie jedzą normalnie :)

Dzisiaj był krupnik i łazanki ...

Janusz z W02-09-2004 13:36:04   [#03]

22% to przesada

Usługi stołówkowe są obłożone 7% VAT-em. I od maja to stosuję. Jestem przekonany, że prawidłowo.
Jolanta Szuchta02-09-2004 13:38:56   [#04]

Januszu z W

a podaj mi prosze podstawę prawna jesli oczywiscie mozesz
Janusz z W02-09-2004 13:44:27   [#05]

Proszę o chwilę cierpliwości,

...dobrze?
Janusz z W02-09-2004 13:53:48   [#06]

Podstawa

 
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 27 kwietnia 2004 r.
w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U.04.97.970)
§ 40. W okresie do dnia 31 grudnia 2007 r. obniżoną do wysokości 7 % stawkę podatku stosuje się do usług związanych z podawaniem napojów (PKWiU ex 55.4) oraz usług stołówkowych i usług dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych (PKWiU ex 55.5), z wyłączeniem:
  1)  sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2 % oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5 %;
  2)  sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie przetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22 %.
Jolanta Szuchta02-09-2004 13:59:47   [#07]

Dzięki

a czy stołowka szkolna może wydawać obiady "na wynos" i własnie taki Vat liczyć?Bo rozumiem ze jest to własnie usługa stolowkowa?
Janusz z W02-09-2004 14:38:20   [#08]

Mojem skromnem zdaniem

...sprzedaz stołówkowa jest sprzedażą stołówkową. I nie ma specjalnego znaczenia, że ktoś załaduje sobie posiłki do termosów. Przecież nigdzie nie jest zapisane, że Kowalski w celu zaspokojenia głodu nie może zjeść 5 porcji obiadu? ;-)
Jolanta Szuchta02-09-2004 14:55:28   [#09]

Pewnie tak

skoro Kowalski taki obzartuch;-))))
RomanG02-09-2004 15:34:00   [#10]

Janusz

Wg mnie prowadzenie stołówki szkolnej, na której mogą się stołować uczniowie i pracownicy mieści się w ramach zadań statutowych szkoły, więc nie jest usługą stołówkową.

Co innego obiady na wynos, dla obcych.

Macia02-09-2004 15:43:30   [#11]

popieram Romana

bo tak interpretując nie ma potrzeby zaprzątania sobie głowy vatem
Marek Pleśniar02-09-2004 15:45:09   [#12]

ba, gdyby od wygody zależał vat:-)

można napisać ze różnież wyszynk nalezy do zadań statutowych - od tego się jednak zadaniem statutowym nie stanie

skryba0402-09-2004 17:25:58   [#13]

udręka VAT-u

temat Vat-u jest widzę " gorącym" tematem. Mięlismy nadzieję, że zostanie to zniesine jeśli chodzi o stołówki szkolne- a jednak pozostało. Mnie bardziej niepokoi nie to jak liczyć obiady na wynos., bo vat bedzie przecież dotyczył wszystkich obiadów- i tych uczniowskich.

Jak zatem  zbierać pieniądze za obiady? Czy wystawieć faktury vatowskie ( o ludzie 300 faktur zamiast kwitariuszy). Ktoś rzucił temat kas fiskalnych, które naliczają vat a paragon wystawiają już z naliczonym vatem.

CZY KTOŚ JEST JUŻ NA TYLE ZORIENTOWANY ABY WSKAZAĆ ŚWIATEŁKO W TYM VATOWSKIM TUNELU??????????

panda02-09-2004 17:35:04   [#14]

MAM

Jeśli jesteście zainteresowani dysponuję stanowiskiem Naczelnika Urzedu Skarbowego, które w skrócie wygląda tak:

szkoły/przedszkola...., które wydają posiłki swoim pracownikom i uczniom są zwolnione z vat i nie powinny opdrowadzać takiego podatku już za maj i czerwiec.

w czerwcu (chyba 23) weszło rozporządzenie zmieniające, które poszerzyło zakres zwolnionych z vat usług, także o usługi świadczone między jednostkami budżetowymi samorządu. Oznacza to, w moim przypadku, że od 1 lipca zwolniona jestem także z vat odprowadzanego za obiady wydawane uczniom i pracowniikom sąsiedniej szkoły.

Jeśli chcecie więcej będę w szkole w poniedziałek i mogę przefaksować oba pisma.

Marek Pleśniar02-09-2004 18:00:21   [#15]

o! ciekawe

daj nam! ja mogę zeskanować to wkleimy to od Ciebie

layola02-09-2004 18:05:07   [#16]
jesteśmy przedszkolem, a nie szkołą, ale problem z VAT-em ten sam. Od maja płaciliśmy 7% ale jednocześnie pisaliśmy pisma do Urzędu Skarbowego z prośbą o zajęcie stanowiska, czy instytucje oswiatwe, które w swojej działalności statutowej mają żywienie dzieci, są zobowiązane do płacenia podatku. Do jednego z pism dołączyliśmy statut, naszą opinię w tej sprawie i czekaliśmy na odpowiedź. W sierpniu otrzymaliśmy informację, iż "usługi edukacyjne", zgodnie z naszym numerem PKWiU sa zwolnione od podatku. To co wpłaciliśmy od maja mają nam zwrócić. Z tego co wiem szkoły również są zwolnione od tego podatku, jeśli mają własną stołówkę i gotują wyłącznie dla swoich uczniów- nie sprzedają obiadów nikomu z zewnątrz. Jeśli chodzi o kasy fiskalne muszą być wprowadzone jeśli obrót przekracza 20 tyś. rocznie i tylko tam, gdzie prowadzi się dodatkową działalność (np. jeśli placówka chcąc sobie "dorobić" sprzedaje obiady ludziom z zewnątrz)
RomanG02-09-2004 18:15:43   [#17]

Wierzyłem tu jednak w zdrowy rozsądek.

Bo jak dla mnie różnica między wyszynkiem, a jedzeniem dla dzieciaczków, żeby im mózgi lepiej na lekcjach pracowały jest zasadnicza.
No i - opiekować się mam - znaczy i nakarmić, jak jest głodne.

panda02-09-2004 18:38:06   [#18]

oj, dzisiaj gadam z Markiem

Możesz dać numer faxu? Czy włożyć kopie w kopertę i przesłać na adres OSKKO?
ellys02-09-2004 18:53:57   [#19]

kochani,

a ja otrzymałam niewesołą odpowiedź z GUS. Ale w kolejności - najpierw zapytanie do US w B. i odpowiedź, że to będzie zależało od nadanego PKW.. i tego jak zostanie zakwalifikowana usługa. Odpiedź z Łodzi z GUS - usługa wydawania obiadów objęta 7% VAT, bo nie jest to usługa edukacyjna. Wyjaśniono na piśmie, że ponieważ my obiadów nie gotujemy tylko prowadzimy ich catering więc obejmuje nas podatek. Taka odpiewdź nami poruszyła, bo efekt może być taki że z obiadów zrezygnujemy - konieczność zakupu kasy fiskalnej.
Reasumując, rozumiem że ci co sami gotują nie płacą VAT a ci co posiłki sprowadzają płacą. Trzeba więc na każdą placówkę oświatową spojrzeć bardziej "osobiście".
panda02-09-2004 19:16:28   [#20]

do "ellys"

To nie jest jednoznaczne. Wszystko zależy od kogo kupujesz.
Janusz z W02-09-2004 19:31:25   [#21]

Trzymam kciuki...

... za wszystkich optymistów, którzy uważają, że posiłki sprzedawane dzieciom w stołówkach są z VAT-u zwolnione. Kochani, wypowiadało się na ten temat Ministerstwo Finansów. Bez cienia wątpliwości stwierdzono, że 7% stawka obowiązuje. Ich wyjaśnienie pojawiło się na stronie www MF. Dlatego też od 1 sierpnia przeszedłem na rozrachunek VAT-owski w zakresie materiałów służącym przygotowaniu posiłków i ich sprzedaży. Uważam, że tak jest "bezpieczniej".

Jedno nie ulega wątplwości: żyjemy w kraju niepewności prowizorki prawnej. "Pocieszające" jest to, ze nie tylko MENiS lubi się popisywać...

panda02-09-2004 19:35:51   [#22]
Przy tak kategorycznej wypowiedzi i różnicy stanowisk, prześlij chociaż link do wyjaśnienia, o którym piszesz.
ellys02-09-2004 19:44:26   [#23]

do pandy

Czy możesz wyjaśnić do czego to zależy, i jaki to  musi być sprzedający, aby nie płacić vat-u? Mój sprzedający jest stołówką zakładową, będącą chyba w ajencji. jest płatnikiem vat i też uiszcza podatek od tych samych obiadów.  u nas wygrał przeterg nieograniczony na sprzedaż posiłków. Cóż jeszcze można powiedzieć??? I co zrobić żeby nie płacić :(((
RomanG02-09-2004 19:45:13   [#24]
Czy posiłki w stołówkach szkolnych są dzieciom "sprzedawane"? Może raczej "zapewniane" - za zwrotem kosztów ich przyrządzenia?
AnJa02-09-2004 19:49:56   [#25]

A pomyślta se:-)

Wszysto z witryny MF:

Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie, działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) dokonuje zmiany interpretacji udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kętrzynie w piśmie z dnia 11.05.2004 r., znak: US.X-443/21/04.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie z dnia 11.05.2004 r. wynika, że Zespół Szkół prowadzi stołówkę, która nie jest ogólnie dostępna.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy: w poz. 7 ?usługi w zakresie edukacji" o symbolu PKWiU ex 80.

Z opinii Urzędu Statystycznego w Łodzi Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych z dnia 03.06.2004 r., znak: OK-5672/KU-51/28-3904/2004 wynika, że prowadzenie stołówki szkolnej przez personel szkoły dla uczniów i pracowników szkoły pod warunkiem, że stołówka nie jest odrębnym podmiotem gospodarczym, a prowadzenie jej jest ściśle związane z działalnością szkoły mieści się w grupowaniu: PKWiU 80.10.12-00.10 ?Usługi szkół podstawowych, w tym specjalnych".

Zatem prowadzenie przez szkołę stołówki dla uczniów i pracowników szkoły zwolnione jest z podatku od towarów i usług.


i Augustów:

Według stanu faktycznego przedstawionego w piśmie z dnia 07.06.2004r. przedszkole prowadzi stołówkę przeznaczoną do żywienia dzieci uczęszczających do placówki oraz pracowników przedszkola.

W myśl załącznika nr 4 poz. 7 do ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 54, poz. 535 ) pod symbolem PKWiU 80.0 wymienione usługi w zakresie edukacji zwolnione są od podatku od towarów i usług.

Ponieważ w dziale 80 pod symbolem PKWiU 80.10.11 wymienione są usługi przedszkoli, to należy uznać, że prowadzenie stołówki przez przedszkole dla dzieci i pracowników przedszkola jest zwolnione od podatku VAT.

Biorąc pod uwagę powyższy stan faktyczny i prawny należy stwierdzić, że stanowisko podatnika w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.


ale Gorzów Wielkopolski:
Na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) odpowiadając na pismo z 14.06.2004r. w sprawie opodatkowania podatkiem VAT posiłków sprzedawanych w stołówkach szkolnych ? uprzejmie informuję:

Zgodnie z § 40 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970) do 31.12.2007r. obniżoną do wysokości 7% stawkę podatku stosuje się do usług związanych z podawaniem napojów (PKWiU ex 55.4) oraz usług stołówkowych i usług dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych (PKWiU ex 55.5) z wyłączeniem:
1. sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych , w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%,
2. sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie przetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22%.

Biorąc powyższe pod uwagę, posiłki sprzedawane w stołówkach szkolnych podlegają opodatkowaniu stawką VAT 7%

i salomonowe:
Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu, w odpowiedzi na państwa pismo z dnia 25.05.2004 r. (znak: SP-5-I-327/2/58/2004) w sprawie opodatkowania sprzedaży posiłków przez stołówki szkolne, wyjaśnia:

W stanie prawnym obowiązującym do dnia 30.04.2004 r. ze zwolnienia od podatku od towarów i usług korzystały posiłki sprzedawane w barach mlecznych oraz w stołówkach i bufetach przyzakładowych, pod warunkiem, że nie były to stołówki i bufety ogólnodostępne na podstawie § 67 ust. 1 pkt 1 lit. e rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.03.2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.).

Od 1.05.2004 r. usługi stołówkowe opodatkowane są stawką 7-procentową. Na takie rozwiązanie wskazuje treść § 40 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970). Zgodnie z tym przepisem, w okresie do 31.12.2007 r. obniżoną do wysokości 7 % stawkę podatku stosuje się do usług związanych z podawaniem napojów (PKWiU ex 55.4) oraz usług stołówkowych i usług dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych (PKWiU ex 55.5), z wyłączeniem:

   * sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2 % oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5 %,
   * sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie przetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22 %.

Końcowo Urząd zauważa, iż nie jest organem władnym do wydawania opinii interpretacyjnych podstawowych standardów klasyfikacyjnych (PKWiU, PKOB, PCN), właściwym organem jest tylko jeden organ statystyczny ? Urząd Statystyczny w Łodzi Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych. Jeżeli zatem szkoła nie zgadza się z zaliczeniem szkolnych usług stołówkowych do ww. symbolu PKWiU ex 55.5, może zwrócić do Urzędu Statystycznego w Łodzi o zaklasyfikowanie tych usług do odpowiedniego symbolu PKWiU.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące, na dzień jej datowania, przepisy prawa.
zgredek02-09-2004 19:51:33   [#26]
aleś...

tak długo...

se napisał?
RomanG02-09-2004 19:55:16   [#27]

Zaraz tam napisał ;-)

Skopiował i wkleił :-))

AnJa02-09-2004 19:59:29   [#28]
Niczegom nie pisał.
Urzędy Skarbowe se pisały, MF to u siebie wkleiło a ja im przekleiłem:-)

Po lekturze uprasza się SzP Dyrektorów o nie upijanie się. Przynajmniej nie na umór.

Bo jutro jest dopiero piatek. Czyli dzisiaj czwartek a wg mego guru Kuby Sienkiewicza: "nie pij w czwartek, picie w czwartek nic niewarte"
AnJa02-09-2004 20:01:03   [#29]
A Roman jest zazdrośnik.
RomanG02-09-2004 20:02:13   [#30]

Tak sobie jeszcze myślę... Bałagan się zrobił? Jeszcze jaki! Co urzędnik, to opinia.

A oświata zamiast podnosić szum na całą Polskę, telefonami MENiS bombardować, niech se tam z tym kolegą ministrem finansów jakoś to załatwiają, niech sobie do oczu na posiedzeniach rządu poskaczą, to ta oświata posłusznie, potulnie kaski fiskalne poinstalowała.

A dobro dziecka gdzie w tym wypadku? Pies? Czemu mają rodzice płacić 7-procentowy haracz od tego, co się dziecku po prostu należy, aby w szkole było szczęśliwe? Ilu rodziców przestanie być stać na obiady? Ile więcej głodnych dzieci? Nie warto bić na alarm, zamiast kornie schylać głowę?

zgredek02-09-2004 20:02:14   [#31]
aleś...

tak długo...

se wkleił
zgredek02-09-2004 20:03:05   [#32]
AnJa - oczywiście, tylko czas jakoś się zatrzymał;-)
Marek Pleśniar02-09-2004 20:08:23   [#33]

numer faksu to ten OSKKOwski - o tu: www.oskko.edu.pl

na samym dole:-)

(taka reklama żebyście zagladali na witrynę;-)

 

ale chyba już nie trzeba? bo anja?

Jolanta Szuchta02-09-2004 21:41:52   [#34]

Przeczytałam, podrukowałam

i jak widać sprawdza się, ze w Polsce bardzo niejednoznaczne są przepisy prawa.

To co z MF też chcialam Wam przedrukować bo kolezanka z UKSu podala mi ze tam można znalezc.

Ale ja do kompa usiadłam dopiero teraz bo:

-z pracy wrociłam o 17

-podałam rodzinie obiad

-potem zajęłam sie tatą,wrócił z dializy

-potem byłam u Mamy na cmentarzu bo dziś STEFANII

Ale obiadu dziś nie gotuje bo pomimo Vatu lub nie, obiady kupuje w stołowce szkolnej.

To co wydrukowałam pokazę jutro GZSziP i niech oni pomartwia sie trochę ze mna bo stołowek w gminie troche.

Cos naprawdę się dzis rozgadałam,ale chyba potrzebowałam naprawdę.

Karolinamat03-09-2004 08:55:38   [#35]
A ja Vat-u nie wprowadzam (dostałam pismo z US że nie muszę). Bzdura żeby najpierw państwo dawało pieniądze a potem odbierało. Brrrrr...
Marek Pleśniar03-09-2004 08:56:31   [#36]

wypłatę też Ci daje a potem zabiera podatek;-)

Piotrek03-09-2004 09:13:32   [#37]

zawsze można

być bardziej papieskim od papieża. Mozna też płacić w szkole VAT, choć nie trzeba.... Wszystko jest kwestią wyboru.

Na Dolnym Śląsku obwiazuje wykładnia dokładnie taka, jak podała panda. Oczywiście nie dotyczy stołówek prowadzonych przez inne podmioty niż szkoła. Tu własnie jest ważne rozróżnienie - szkoła prowadzi stołówkę bezwatową, pan Janek prowadząc bufecik i stołówkę jako ajent, ma zaszczytny obowiązek zasilania budżetu państwa.

No żeby wystarczyło na nowe limuzyny.... ;-))

Karolinamat03-09-2004 11:10:51   [#38]
W GP z 1 września jest poruszany temat na naszą niekorzyść. Po przeczytaniu go jestem jeszcze bardziej "zakręcona" w tym temacie!!!
ellys03-09-2004 18:54:56   [#39]

ja juz mam sprawę wyjaśnioną

Otóż dzisiaj udało się załatwić sprawę nieszczęsnego VAT-u pozytywnie. Ponownie zwróliśmy się do GUS w Łodzi z pismem, że nie zgadzamy się z ich klasyfikacją obiadów w naszej stołówce jako PKWiU 55. Napisaliśmy, że obiadów nie gotujemy ale je przygotowujemytzn porcujemy. dostaliśmy fax, że ok zmieniają PKWiU na 80.
skryba0407-09-2004 20:03:32   [#40]

W lubelskim zwolnienie z VAT-u nalezy załatwić podobnie jak mówi "ellys" - trzeba wystapić do GUS w Łodzi o zakwalifikowanie do grupy PKWiU 80( usługi edukacyjne) i dopiero z pismem GUS kwalifikującym do tej grupy( zwolninych z podatku) należy sie udać do Urzędu Skarbowego po glejt od nich,że zwalniają szkołę z VAT-u.

Wiem że to kołomyja ale inaczej tego na naszym terenie  nie obejdziemy - to wyjaśnienie podaję na wypadek gdyby ktoś z lubelskiego ( okolice Łukowa) to czytał.Myślę że się przyda.

 Pozdrawiam serdecznie i życzę wytrwałości...

aaaaa zapomniałam dodać że ten papier z GUS-u kosztuje około 80 zł

Małgośka08-09-2004 19:35:15   [#41]

Obiadki

A u nas władze miejskie w ramach oszczędności pozbyły się stołówek szkolnych. Dotychczas mieliśmy smaczne obiady dwudaniowe z deserem za jedyne 2,50zł. A teraz nie pozostało nic. Kucharki zostały zwolnione a na dzierżawe ogłoszono przetargi. Wynik: nie wszystkie szkoły mają czynne stołowki (niezbyt korzystne warunki dzierżawy). Dzieci tylko dopytują sie o posiłki. Akcja pajacyk tylko na papierze. Małgośka

bogna23-11-2004 18:22:49   [#42]

Usługi stołówkowe świadczone przez przedszkole w ramach jego działalności statutowej są klasyfikowane jako usługi edukacyjne i podlegają zwolnieniu z VAT.

i wiecej tutaj:

http://www.gsa.infor.pl/index_new.php?tresc=wspolne/prawo_w_praktyce&dzial=Prawo%20w%20praktyce&id_pyt=16

violka23-11-2004 23:12:59   [#43]

OK

pracownicy i dzieci jedzą bez Vat

a co z naszymi emerytami - powinni wg tego co wyżej płacić z Vat-em

ale czy to nie jest tak, że jesli chcemy imsprzedawać obiady (nawet z Vat) to wtedy wszystkie obiady muszą być ovatowane?

layola24-11-2004 16:10:28   [#44]
Nie. Wtedy zgłaszacie w Urzędzie Skarbowym, że prowadzicie działalność usługową i sprzedajecie obiady na wynos. Zakupujecie kasę fiskalną i na podstawie wpłat do kasy robicie raporty ze sprzedanych obiadów. Raporty z kasy są podstawą do płacenia kwoty podatku. Na kasę wbijacie tylko obiady sprzedane na wynos osobom z zewnątrz. Jest to traktowane jako odrębna działalność placówki

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]