Forum OSKKO - wątek

TEMAT: zgody od rodziców
strony: [ 1 ]
tina29-08-2004 11:54:52   [#01]
Podobno na wszelkie wyjścia, sporty i inne inicjatywy z dziecmi trzeba miec zgodę obojga rodziców. Mam w klasie dzieci z domu dziecka, dzieci z rodzin rozbitych itp. Zeby sobie ułatwić pracę i nie trafić za kratki zamierzam uzyskać od rodziców zgodę na reprezentowanie obojga przez jedno z nich (lub opiekuna). Kto mi podpowie, jak ma wygladać taki dokument, żeby nie był głupi i miał jakąkolwiek wartość prawną?
zgredek29-08-2004 12:46:41   [#02]
to i ja ciekawa jestem tego, że oboje rodziców musi cóś takiego

czegoś takiego jak reprezentowanie jednego przez drugiego, to żadnym oświadczeniem nie można

od takich spraw to sąd jest
tina29-08-2004 12:57:45   [#03]
Na radzie czerwcowej czytano nam mrożacą krew w zyłach opowieść, jak to kontuzjowany na sks uczeń miał tylko zgodę matki na udział w zjęciach i ojciec się zbiesił, podal szkołę i nauczyciela do sądu, w grę weszło jakieś odszkodowanie itp. Teraz  na wuefistów padł blady strach. I co ty na to?
zgredek29-08-2004 13:03:05   [#04]
też blady strach na mnie padł

i właśnie dobrze, że tu piszesz, bo chciałabym jakiejś podpory prawnej co do tego
AnJa29-08-2004 13:15:56   [#05]

Zdaje się, że dokumentu wyższego rangą nie ma

Kodeks Rodzinny:

Art. 97. § 1. Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania.
§ 2. Jednakże o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie; w braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy.

Art. 98. § 1. Rodzice są przedstawicielami ustawowymi dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską. Jeżeli dziecko pozostaje pod władzą rodzicielską obojga rodziców, każde z nich może działać samodzielnie jako przedstawiciel ustawowy dziecka.
§ 2. Jednakże żadne z rodziców nie może reprezentować dziecka:
1) przy czynnościach prawnych między dziećmi pozostającymi pod ich władzą rodzicielską;
2) przy czynnościach prawnych między dzieckiem a jednym z rodziców lub jego małżonkiem, chyba że czynność prawna polega na bezpłatnym przysporzeniu na rzecz dziecka albo że dotyczy należnych dziecku od drugiego z rodziców środków utrzymania i wychowania.
§ 3. Przepisy paragrafu poprzedzającego stosuje się odpowiednio w postępowaniu przed sądem lub innym organem państwowym.
tina29-08-2004 13:21:36   [#06]
No i co z tego wynika w kwestii zgód - każde z nich może działać samodzielnie? to znaczy że matka się zgodzi a ojciec zabroni? przecież u mnie w klasie jest ósemka z rozbitych rodzin i to solidnie skłóconych. A co z rodzicem za granicą - emalią ma mi zgody przesyłać?
AnJa29-08-2004 13:24:55   [#07]
Przy rozbitych - jeśli maja rozwód czy separacje, to któreś z nich ma sprawowac opiekę czy jakoś tak - i to jest wazniejsze.

Ten przypadek, o którym wyzj -pewnie tatus walczy z mamą o dziecko (lub zmniejszenie alomentów) i szuka haka. Szkoła jest tu tylko pretekstem.
zgredek29-08-2004 13:26:01   [#08]
każde z nich może działać samodzielnie jako przedstawiciel ustawowy dziecka

i to byłoby chyba w przypadku wyrażania zgody na udział w zajęciach

--------------------

natomiast wracając do sprawy sądowej - raczej mało prawdopodobne wydaje mi się to, żeby powodem podania do sądu był brak zgody ojca na udział w zajęciach, raczej bardziej prawdopodobne wydaje mi się jakieś zaniedbanie ze strony osoby prowadzącej zajęcia

ale tak sobie gdybam, bo w takim przypadku dobrze byłoby mieć taki wyrok sądowy przed oczami
AnJa29-08-2004 13:26:34   [#09]

To już czyste domysły

Za granicą - przecież ktoś tę opiekę sprawuje. W razie wątpliwosci chyba szkoła powinna zawiadomic sad rodzinny.

To już czyste domysły
tina29-08-2004 13:49:27   [#10]
Jest jeszcze sprawa domu dziecka - jesli rodzice nie mają odebranej władzy ale są poza codziennym zasięgiem - ja borę zgody od wychowawcy, ale podobno one sa nieważne. Cholera, jaki ja mam niebezpieczny zawód!!!!
RomanG29-08-2004 14:32:43   [#11]

Tina! ;-)

Podobno, jakieś...

Rób jak dotąd, bo robisz dobrze i nie panikuj bez powodu!

:-)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]