Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Szkoła w chmurze szkołą dzienną?
strony: [ 1 ]
Aneta Orzyszek15-04-2024 12:21:23   [#01]

Dzień dobry!

Nadszedł czas składania wniosków "socjalnych". Syn jednej nauczycielki ma skończone 18 lat, jednak uczy się w Liceum w Chmurze. Moim zdaniem nie spełnia kryterium "uczenia się w szkole dziennej", jednak szkoła uważa to za tryb dzienny. Poradźcie, jak to ugryźć?

rzewa15-04-2024 13:07:25   [#02]

on nie uczy się w żadnej szkole -> szkoła w chmurze wspiera jedynie rodziców w edukacji domowej

Marek Pleśniar16-04-2024 07:40:45   [#03]

o to to

Aneta Orzyszek16-04-2024 09:38:53   [#04]

Tak też i powiedziałam nauczycielce, jednak chciałam rozwiać swoje wątpliwości :-)

AnJa16-04-2024 22:00:06   [#05]

Szkoła w Chmurze, o ile wiem, organizuje egzamin maturalny - czyli jest szkołą. I pewnie ten "uczeń" jest do niej zapisany z konsekwencjami w postaci np.legitymacji, figurowania w SIO czy (wcześniej) odhaczenia realizacji obowiązku nauki.

To, czy bycie jej uczniem oznacza spełnienie warunku bycia uczniem szkoły dziennej, to faktycznie temat do pomyslenia - ale jeśłi to tylko na potrzeby socjala to nie chcialoby mi sięmyśleć.

halinah17-04-2024 09:03:47   [#06]

Gdyby to było tylko wsparcie rodziców w edukacji domowej, uczeń musiałby w macierzystej szkole zdawać corocznie egzaminy.

AnJa17-04-2024 14:57:09   [#07]

W RSPO są 3 Licea w Chmurze, wszystkie dla dzieci i młodzieży (łącznie ponad 20 tys. uczniów)

A dla tej kategorii "klientów" jakoś nie kojarze innej formy niż dzienna.


rzewa17-04-2024 20:08:13   [#08]

wśród tych uczniów większość to uczniowie w edukacji domowej -> tym osobom "szkoła" pomaga w samodzielnej pracy pod okiem rodziów

ta szkoła ma także uczniów do niej codziennie uczęszczających (duuużo mniej niż tych korzystających z platformy on-line) na lekcje, jak w każdej innej szkole - i ci są uczniami szkoły dziennej

zatem istotne tu jest to czy syn tej n-lki chodzi codziennie na zajęcia czy uczy się on-line - jeśli to pierwsze, to jest to niepubliczna szkoła dzienna, a jeśli to drugie, to jest w edukacji domowej

AnJa17-04-2024 23:39:06   [#09]

Jest w edukacji domowej realizowanej w szkole dziennej, której jest uczniem - jakoś tak mi wychodzi.

Gdyby on był uczniem dowolnego liceum dla młodzieży publicznego z np. 500 uczniami i jako jedyny był w edukacji domowej - byłby uczniem tej szkoły czy nie? A po ukonczeniu- absolwentem?

Gdyby w takiej sytuacji na potrzeby tego socjala dostarczono zaświadczenie/oświadczenie, że jest uczniem klasy x w liceum nr y w z - dociekano by, czy on aby nie w domowej? Czy to jednak nazwa szkoły (jak najbardziej legalnie funkcjonującej) go stygmatyzuje?


post został zmieniony: 17-04-2024 23:43:43
rzewa18-04-2024 13:07:22   [#10]

uczeń w obowiązku szkolnym lub nauki może spełniać ten obowiązek POZA szkołą (nie ma legitymacji szkolnej i nie jest przypisany do żadnego oddziału i nie powinien otrzymać zaświadczenia o uczęszczaniu do szkoły) -> czyli być w "edukacji domowej"

osoba z postu #01 ma ukończone 18 lat, zatem już nie jest w żadnym z powyższych obowiązków -> nie może być w edukacji domowej

może być uczniem szkoły dla dzieci i młodzieży (dzienna) lub dla dorosłych (stacjonarna lub zaoczna) -> jeśli szkoła wydała zaświadczenie o uczęszczaniu do szkoły dla dzieci i młodzieży, to tak jest

jeśli wydaje się to fizycznie niemożliwe - szkoła znajduje się daleko od domu a uczeń nie mieszka na stancji - to znaczy, że coś tu nie tak i można zgłosić to odpowiednim organom (KO)


post został zmieniony: 18-04-2024 13:08:27
AnJa18-04-2024 13:51:52   [#11]

Ano, nie wiedzieć czemu - pewnie podświadomie- omijałem fakt, ze to osoba spoza obowiązku nauki a więc i spoza edukacji domowej.

Swoją drogą ciekawe - dyrektor np. 1 września 2023 daje zgodę na ED rocznikowo 17.latkowi, ten kończy 18 lat np. 19 kwietnia 2024 - i co? 


Martuta21-04-2024 22:06:03   [#12]

 

Rzewo, dlaczego  uczeń realizujący obowiązek szkolny w ramach ED  miałby nie mieć  legitymacji szkolnej? Przecież on jest pełnoprawnym  uczniem danej szkoły, tylko obowiązek szkolny realizuje w domu. 

rzewa22-04-2024 09:23:49   [#13]

w tym sensie nie jest uczniem -> zgodnie z brzmieniem art 38 u.P.o. on obowiązek szkolny realizuje POZA szkołą a nie w domu -> ta decyzja rodziców nie dotyczy miejsca a sposobu realizacji -> to wyrażenie nie oznacza bycia w innym miejscu niż budynek szkolny a uczenia się poza systemem

takiej osoby nie dotyczy np. statut szkoły ani nic co w szkole jest przyjęte -> w jakiejkolwiek działalności szkoły może ew. uczestniczyć tylko jako osoba całkowicie z zewnątrz

inaczej rzecz ma się z NI -> ta decyzja dotyczy miejsca -> nauka jest prowadzona w domu, ale reszta mieści się w systemie

AnJa22-04-2024 10:59:36   [#14]

Ja Cię rzewa nawet rozumiem - też czasami lubię (a nawet musze) iść w zaparte.

Ba, nawet przez jakiś fragment tego wątku sądziłem, ze masz rację.

Ale juz nie sądzę.

On nie jest poza systemem - a szkoła ma wobec niego wcale pokaźny zakres obowiązków: 

UPO.37.7.Uczeń spełniający obowiązek szkolny lub obowiązek nauki poza szkołą, a także rodzic takiego ucznia, może korzystać ze wsparcia szkoły, której dyrektor wydał zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, obejmującego:

1)prawo uczestniczenia w szkole w zajęciach, o których mowa w art. 109 ust. 1 pkt 2, 3 i 5-7;
2)zapewnienie dostępu do:
a)podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych, o którym mowa w art. 54 ust. 1 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, oraz
b)pomocy dydaktycznych służących realizacji podstawy programowej znajdujących się w zasobach szkoły - w porozumieniu z dyrektorem tej szkoły;
3)udział w konsultacjach umożliwiających przygotowanie do rocznych egzaminów klasyfikacyjnych, o których mowa w ust. 

Szkoła niepubliczna otrzymuje nawet na taką osobę (dla mnie i dla upo ucznia, ale nie upieram się) dotację, w przypadku SPE wcale pokaźną.
Martuta22-04-2024 14:09:42   [#15]

Tego ucznia  zapisujemy do szkoły i na wniosek rodzica  po spełnieniu warunków możemy wydać  decyzję w sprawie zezwolenia na spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą /ED/,  wprowadzamy do SIO, gmina otrzymuje subwencję, a my dotację /szkoła publiczna prowadzona przez stowarzyszenie/.  Zapewniamy podręczniki i  materiały edukacyjne, ćwiczeniowe. Dziecko uczestniczy np.  w konsultacjach, wycieczkach, zajęciach dodatkowych. Organizujemy egzaminy, prowadzimy dokumentację przebiegu nauczania. Ja wystawiłam legitymację, bo jest uczniem naszej szkoły. W SIO w pozostałych danych dziedzinowych zaznaczam z listy rozwijanej: spełnianie obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki poza szkołą - nauczanie domowe.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]