Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Czy u Was też płacą za tzw. godziny uśrednione?
strony: [ 1 ]
Małgorzata Piluch28-08-2004 12:25:59   [#01]
Pomocy! Odkryłam Wasze Forum wczoraj - jestem zbudowana poziomem wiedzy i uczynnością, dlatego do Was się zwracam. Czy, Waszym zdaniem, zgodne z prawem jest płacenie za tzw. godziny uśrednione, co polega na tym, że pracuję 22 godz. w tygodniu, a płacą mi za 18, w związku z klasami na praktyce lub odejściem klas maturalnych? Czy ktoś zetnknął się z podobnymi problemami. Z mojego punktu widzenia jest to niezgodne z prawem, ale Starostwo od dwóch lat taki ma regulamin. Postanowiłam sie tym zainteresować. Ponadto, co w przypadku, gdybym tak umarła w trakcie roku szkolnego? Czy pieniądze "nadpracowane" zostaną zwrócone rodzinie? Nie wybieram sie na tamten świat, ale róznie bywa w życiu. Będę wdzięczna za wszystkie informacje na temat. Pozdrawiam Was wszystkich.
Marek Pleśniar28-08-2004 12:33:10   [#02]

nie siedzę w temacie i nie mam czasu usiąść;-)

ale coś z grubsza (skoro pytasz o "każdą informację") chyba było tu - w każdym razie można się dokształcić:

http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=5825&st=23

http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=5236&st=23

http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=1927&st=15

co do zwrotu pośmiertnego - chyba tej metafizycznej kwestii nie podnoszono jeszcze:-)

Majka28-08-2004 12:40:45   [#03]

tak

Uśredniają wszystkim nauczycielom, którzy po odejściu klas maturalnych schodzą poniżej pensum.
Janusz Pawłowski28-08-2004 12:50:48   [#04]

Zgodne z prawem jest - a na pewno szeroko praktykowane.
Możesz podać podstawę prawną, na której opierasz swój punkt widzenia - niezgodności z prawem?
Z jakimiś konkretami będiemy mogli polemizować - z ogólnym wrażeniem niezgodności z prawem, trudno.

Jeśli zaś chodzi o stratę na tym "interesie" ... cóż ... mam lepsze przykłady niż śmierć - wystarczy choroba nauczyciele w czasie matur - godziny ponadwymiarowe zrealizowane, a nie zapłacone.

Mam też jednak przykłady zysku na tym interesie - choroba w czasie poprzedzającym matury - chorujesz i masz naliczaną płatność jak od całego etatu.
Po chorobie wracasz do roboty - pracujesz mniej niż 18 godzin - i nadal masz płatne za cały etat.

Mariola28-08-2004 12:59:56   [#05]

u nas

także godziny są uśredniane
Małgorzata Piluch28-08-2004 13:51:55   [#06]
Dlaczego moim zdaniem, nie jest to zgodne z prawem? Bo pracodawca ma płacić za wszystkie przepracowane efektywnie godziny, co tu jest faktem oczywistym. Bo w Karcie na temat uśrednienia nie ma ani słowa, a jak w Karcie nie ma, to obowiązuje Kodeks Pracy - prawda? Może odezwie się ktoś, komu nie płacą uśrednionych, bo ja np. wiem, że na Śląsku nic takiego nie mam miejsca. Moja przyjaciółka, wicedyrektorka Technikum w Zabrzu powiedziała mi, że mamy w szkole do kitu Zwiazki zaw. skoro Starostwo ustala takie regulaminy, a my je przymujemy potulnie jak baranki.
zgredek28-08-2004 14:03:42   [#07]

Polecam do poduszki Kartę nauczyciela,

a w niej art. 42 ust. 5b.

Nauczyciel, który realizuje tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć zgodnie z ust. 3 i dla którego ustalony plan zajęć w pewnych okresach roku szkolnego nie wyczerpuje obowiązującego tego nauczyciela tygodniowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, powinien nauczać odpowiednio większą liczbę godzin w innych okresach danego roku szkolnego. Praca wykonywana zgodnie z tak ustalonym planem zajęć nie jest pracą w godzinach ponadwymiarowych.
Majka28-08-2004 14:04:03   [#08]

a to?

   KN, Art. 42

5b. Nauczyciel, który realizuje tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć zgodnie z ust. 3 i dla którego ustalony plan zajęć w pewnych okresach roku szkolnego nie wyczerpuje obowiązującego tego nauczyciela tygodniowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, powinien nauczać odpowiednio większą liczbę godzin w innych okresach danego roku szkolnego. Praca wykonywana zgodnie z tak ustalonym planem zajęć nie jest pracą w godzinach ponadwymiarowych.

Majka28-08-2004 14:05:00   [#09]

hi, hi :)

Równo z Bożeną :))))
Janusz Pawłowski28-08-2004 14:11:24   [#10]

Małgosiu - możesz powołać się na jakieś konkretne zapisy -artykuły ustawy, rozporządzeń jakichś?
Tak jak ja poniżej.

Karta Nauczyciela

Art. 30.

6. Organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego określa dla nauczycieli poszczególnych stopni awansu zawodowego, w drodze regulaminu:

2) szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe, z zastrzeżeniem art. 35 ust. 3, oraz za godziny doraźnych zastępstw,

I mogę sobie wyobrazić, że w owym szczegółowym sposobie oblicznia wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe, OP ustala, że liczy się je z "godzin uśrednionych".

To po pierwsze.

Po drugie - Kodeks Pracy nie może niczego rozstrzygnąć w kwestii godzin ponadwymiarowych, bo w Kodeksie Pracy nie ma ani słowa o takich godzinach.
Kodeks Pracy reguluje sprawę godzin nadliczbowych - nie ponadwymiarowych.

A nawet, gdyby się uprzeć i próbować coś wyczytywać z Kodeksu Pracy - to doczytalibyśmy się, że również w odniesieniu do godzin nadliczbowych Kodeks Pracy używa pojęcia "okres rozliczeniowy" - a ten może być kilkumiesięczny.
Doszukując się wiec analogii - należałoby się zastanowić czym mógłby być okres rozliczeniowy w szkole.

AnJa28-08-2004 14:12:32   [#11]
Co w przypadku zgonu nie wiem - jeśli jednak nauczyciel zachoruje np. od kwietnia do końca zajęć albo zmieni pracę (sam tak miałem)- dostaje wyrównnie za potrącone godziny.
zgredek28-08-2004 14:16:09   [#12]
a jeśli już mówimy o zgodności z prawem, to zapytam;

tak zwane "uzupełnianie etatu", które często się w szkołach stosuje - to jaką ma podstawę prawną?

bo ja się jej doszukać nie umiem
Janusz Pawłowski28-08-2004 14:19:35   [#13]

Polecam do poduszki Kartę nauczyciela ;-))))

Art 22.
Majka28-08-2004 14:22:37   [#14]

Małgorzato :)

Jestem polonistką w liceum. Co roku dotyka mnie "uśrednianie" i to bardzo. Na wiosnę kończyły dwie moje klasy maturalne -odpadło mi  12 godzin... Kiedy wprowadzono ten przepis, przeżywałam taki sam bunt. Ale są przepisy i nie jest to aż takie niesprawiedliwe, jak przedstawiasz. W końcu od maja lekcji mamy duużo mniej .

Pewnie, że wychowawcy klas maturalnych warczą, że w kwietniu przestają dostawać dodatek za wychowawstwo, a nadal wypełniają protokoły maturalne, piszą świadectwa, "wyprowadzają" dzienniki i arkusze. Pewnie, że nauczyciele przedmiotów maturalnych sprawdzają prace egzaminacyjne, odpytują na maturach itd. Można sobie pojojczeć :))

Ale uśrednianie nie jest zabiegiem bezprawnym, jak sugerujesz.

zgredek28-08-2004 14:23:41   [#15]

dzięki dobry człowieku;-)

ale inne uzupełnianie mam na mysli:

nauczyciel, po odejściu klas maturalnych ma 10 godzin

i tu stosuje się właśnie to cóś - 8 brakujących godzin realizuje jako np. zastępstwa za nieobecnego nauczyciela
Majka28-08-2004 14:28:41   [#16]

zgredku:)

I tu nasza wice skrupulatnie liczy, ile już "uśredniło" - jesli nie wszystko, nie płaci za zastępstwa. Jeśli nauczyciel "oddał" wszystko - normalnie płaci.
Janusz Pawłowski28-08-2004 14:32:04   [#17]

No ... tak rozumiane przez Ciebie uzupełnianie etatu, wynika z Art 42 - czyli "tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz".

Dyrektor ma prawo zobowiązać nauczyciela do podejmwania różnych czynności w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy - w tym do realizacji obowiązkowego wymiaru dyd-wych-opiek. - w ramach tzw. pensum.

zgredek28-08-2004 14:33:08   [#18]
no i tu właśnie skłonna bym była uważać, że jest to "niezgodne z prawem"

bo KN mówi wyrażnie co robić w takiej sytuacji - dać więcej godzin, tak, aby po usrednieniu etat był

ale

jak już nie można więcej, bo po prostu nie ma, to trzebaby chyba to uzupełniać

ale na jakiej podstawie?
zgredek28-08-2004 14:34:17   [#19]

:-)

nie przeczytałam Janusza
Małgorzata Piluch28-08-2004 14:47:09   [#20]

Majko! Dzięki za słowa otuchy. Nie zwykłam jojczeć, ale jak nie jojczeć, skoro to wszystko jest takie pogmatwane. Ja po prostu nie rozumiem, jak można pracować więcej, a dostawać za mniej! Kiedyś, przynajmniej u mnie w szkole, zanim nie zabrał się za to OP (jaki ładny skrót!) było tak, że ktoś, komu brakowało godzin do etatu, odbywał bezpłatne zastepstwa itd, ale PO FAKCIE a nie przed. I z tym się zgadzałam bez problemów. Jesteście wspaniali i bardzo się cieszę, że znalazłam takie miłe grono zainteresowanych problematyką szkoły i, co najważniejsze, poważnych ludzi. Pozdrawiam wszystkich i bardzo dziękuję, bo dzięki Wam, coś mi się jednak rozjasniło. Majko! Skąd jesteś, bo ja też uczę polskiego, mogłybysmy wymienić doświadczenia!

AnJa28-08-2004 15:05:17   [#21]

Ja, jako poważny człowiek

"Ja po prostu nie rozumiem, jak można pracować więcej, a dostawać za mniej! "

No, ja też!

Bo już, że od kwietnia mozna pracować mniej (np.12 godzin) a dostawać za więcej (za 18) to jakoś bez problemu łapię:-)
Małgorzata Piluch28-08-2004 15:24:49   [#22]
AnJu! Od kwietnia? Może od maja! Przy okazji, jak z płaceniem za matury- pisemne i ustne? A także: jakie metody stosują dyrektorzy, aby "wyegzekwować" od nauczyciela 40 godzin pracy w tygodniu? Czy zebranie z rodzicami w sobotę, czyli w dzień wolny od pracy, to 3 godziny, czy może więcej? A wycieczki? Czy 3 dni na wycieczce klasowej, to 72 godziny, czy noce np. to już nie godziny pracy? A półmetki i studniówki to praca czy przyjemność? Doliczać do 40 godzin, czy nie? Co o tym sądzicie?
zgredek28-08-2004 15:27:29   [#23]
nauczyciel nie musi pracować 40 godzin tygodniowo

ale

nie może pracować więcej niż 40 godzin tygodniowo
AnJa28-08-2004 15:31:06   [#24]
W roku 2004/5 od 18 kwietnia (czyli nie maja:-)

Jak będzie z płaceniem za  Nową Maturę - nie wiem, o starej już chyba nie warto.

Osobiście - zadnych egzekucji nie stosuję.
zgredek28-08-2004 15:39:32   [#25]
AnJa - nie warto;-)

u mnie:

technikum - stara matura
liceum ogólnokształcące - stara matura
liceum ogólnokształcące - nowa matura

szkoły dla dorosłych - nowa matura

technikum - stary egzamin z przygotowania zawodowego

szkoły zasadnicze - nowy

----------------------

a egzekucji:-)))))) też nie stosuję
zgredek28-08-2004 15:40:33   [#26]
kurczę:

szkoły dla dorosłych to jeszcze stara matura
Majka28-08-2004 15:47:26   [#27]

zgredek:)))

przy takich maturach to sepuku, nie egzekucja :))))))
zgredek28-08-2004 15:52:31   [#28]

Majka

najgorsze to jest cóś innego

do tej pory jak mieliśmy tylko technikum - to nowa matura, która miała być rok później niż wszędzie, interesowała mnie tylko na zasadzie przygotowania uczniów, ale nie całej tej procedury w ostatnim roku

wychodziłam z założenia, że nauczę się jak inni już przez to przejdą

no i efekt jest taki:

na gwałt muszę się jej nauczyć!


---------------------

czyli nie znasz dnia, ani godziny;-))))))))
zgredek28-08-2004 15:58:14   [#29]

a jeszcze nawiążę, do Małgosi:

"Odkryłam Wasze Forum wczoraj - jestem zbudowana poziomem wiedzy i uczynnością"

toć ja się podpisać pod tym muszę

czyli laurkę forumowiczom wystawić też chcę
fredi28-08-2004 18:46:40   [#30]

usrednianie spełnia jeszce jedną rolę.

Są nle którym nawet po odejściu klas maturalnych zostaje więcej niż 18 godz., ale uśrednine godziny pozwalają zobaczyć ile średnio nadgodzin maja ci nle

zgredek28-08-2004 18:49:31   [#31]
fredi - gdzie byłeś jak Cię nie było?

na urlopie może?
fredi28-08-2004 18:54:08   [#32]
nie żatruj!!!!!!!!!!!!
annah28-08-2004 21:32:23   [#33]

zgredku, a zapomniałaś napisać o próbnych jakie nas w tym roku czekają

będzie to rok matur, matur i jeszcze raz matur ;)

a co do uśrednienia - ja też uśredniam i nie wyobrażam sobie inaczej :)

zgredek28-08-2004 21:53:14   [#34]
kurczę - ta próbna to jakoś koło 10 grudnia u nas

myślicie, że się nauczę do tej pory?
balukas28-08-2004 22:09:17   [#35]

Majko

A dlaczego u was wychowawcy już w kwietniu przestawali otrzymywać ( o Matko, "przestawali otrzymywać"!!!) dodatek za wychowawstwo? - toż to dopiero teraz dla nich robota się zaczyna! U nas dostają do końca - przecież rok szkolny nie kończy się w kwietniu, czy nawet w marcu! A poza tym należałoby im wypowiedzieć te dodatki na piśmie.

A za matury płaciliśmy zatrudnianym z zewnątrz, emerytom, którzy "uciekli" przed 1 marca, a także w sytuacji, gdy ktoś przekroczył swoje dzienne pensum+stałe godz.pnw.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]