Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Żądanie rodzica zdjęcia krzyży w klasie
strony: [ 1 ]
EwaSK06-03-2024 13:48:58   [#01]

Do dyrektora szkoły podstawowej wpłynął wniosek rodzica dziecka, które nie chodzi na religię, z żądaniem usunięcia krzyży i innych symboli religijnych z pomieszczeń, w których przebywa ten uczeń. Czy ktoś miał podobną sytuację i "przerobił" ten temat?

Marek Pleśniar06-03-2024 21:01:46   [#04]

przepraszam jakimś cudem zamiast mojego usunął się post poprzednika/czki

ale było tam to:

https://www.portaloswiatowy.pl/organizacja-pracy-szkoly-inne-zagadnienia/czy-rodzic-moze-zadac-zdjecie-krzyza-w-sali-lekcyjnej-24243.html

Nie trzeba usuwać krzyża z sali lekcyjnego

Wolność sumienia i religii jest osobistym prawem każdego zagwarantowanym konstytucyjnie. Obejmuje ona wolność wyznawania lub przyjmowania religii według własnego wyboru oraz jej uzewnętrzniania indywidualnie lub z innymi, publicznie lub prywatnie, przez uprawianie kultu, modlitwę, uczestniczenie w obrzędach, praktykowanie i nauczanie.

Dyrektor szkoły nie musi na żądanie rodzica dziecka nieuczęszczającego na lekcje religii usuwać krzyż z sali lekcyjnej, ponieważ:

  • obecność symboli religijnych w przestrzeni publicznej jest ściśle związana z realizacją wolności religii (art. 53 ust. 1 Konstytucji),
  • w orzecznictwie prezentowane jest stanowisko, że samo zawieszenie krzyża w pomieszczeniu nie stanowi naruszenie czyjejś wolności sumienia i religii,
  • obecność krzyża w sali lekcyjnej nie łamie prawa rodziców do wychowania i nauczania moralnego i religijnego dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami (art. 48 ust. 1 i art. 52 ust. 3 Konstytucji),
  • umieszczenie krzyża w pomieszczeniach szkolnych nie narusza obowiązujących przepisów, bo taką możliwość przewiduje § 12 rozporządzenia MEN z 14 kwietnia 1992 r.

jeszcze raz przepraszam ale treść tu wrzucam tę samą

AnJa06-03-2024 22:45:38   [#05]

Moim zdaniem tylko to ostatnie jest jakoś uzasadnione prawnie, reszta troszkę mi na bełkocik wygląda.

Ale możliwe, ze to efekt ignorancji - bo jakoś orzecznictwa w tej kwestii nie kojarze, poza czymś z Trybunału w Strasburgu dotyczącego Włoch (długi i poplątany tekst, więc nie przebrnąłem - ale zasadniczo chyba wynika, ze wisieć nie powinien, chyba że wisi z poparciem większości).

Więc z pozycji ignoranta: nie zdjąłbym, odpowiedział, ze nie zdejmę (powołując się na rozporządzenie) i czekał na skargi na dyrektora do gminy, SKO na gminę- a wreszcie sąd.

Powyższe nie wynika z mego światopoglądu i opinii nt. relacji państwo-kościoły.

 

Marek Pleśniar06-03-2024 23:02:40   [#06]

z mojego światotegotam też nie wynikało - szczególnie że np wolę religię poza szkołą
Ale ktoś, kto udaje że nie wzrósł w kulturze takiej a nie innej - samooszukuje się

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]