Forum OSKKO - wątek

TEMAT: zmiana języka w trakcie etapu edukacyjnego
strony: [ 1 ]
beera27-08-2004 18:30:23   [#01]

Powiedzcie mi, co zrobić w takiej sytuacji:

Szkoła podstawowa, jednociągowa.

Dzieci uczone j. angielskiego.
W tym roku anglista zwiał i nie ma szans na innego.

Czy można zmienić język dzieciom w trakcie etapu edukacyjnego?

z IV nie ma problemu- zaczną niemiecki, ale co z V i VI?

Jakie przepisy to regulują?

pomóżcie, proszę :-)

Jolka N27-08-2004 20:13:02   [#02]
U mnie była taka sytuacja. Był nacisk od OP, by wprowadzić j.angielski, ponieważ w naszym gimnazjum (do którego moje dzieci dojeżdżają) nie ma j. rosyjskiego. Kl.IV bez problemu, ale w kl.V i VI organ nadzorujący -KO stwierdził, że nie można w trakcie cyklu zmieniać języka .Mamy więc w kl.IV angielski, a w kl.V i VI rosyjski a z godz. dyr. angielski jako dodatkowy- 2 godz. tygodniowo.
beera27-08-2004 20:19:48   [#03]

kurcze...

NIE MA NAUCZYCIELA

ot, fizycznie po prostu GO NIE MA

Koleżanka ma problem- nie wiemy jak z tego wybrnąć

Marek Pleśniar27-08-2004 20:54:19   [#04]
to by było na tyle w kwestii równości szans dzieci wiejskich
beera27-08-2004 20:57:23   [#05]

!!!!!

Kurcze- otworzyłam watek z nadzieją, ze ktos wie i mi pisze, co zrobić :-)

Co do wyrownywania- moglabym jeszcze dluuugo pisać :-)

Marek Pleśniar27-08-2004 20:58:30   [#06]

chciałem tylko coś miłego wiejskiej dyrce, takie wiesz co lubiejo ludzie w oświacie

że ma cięzko iwogle;-)

beera27-08-2004 21:02:18   [#07]

!!!

jeszcze raz tu wleziesz, to Ci wpierniczę!

Won mi z mojego merytorycznego wątku :-)

mika27-08-2004 21:08:12   [#08]
W takiej sytuacji mój niegdysiejszy organ zgadzał się na zatrudnienie nauczyciela przez firmę językową a tam na pewno się znajdzie.
Fred27-08-2004 23:13:49   [#09]

Szkoła podstawowa jednociągowa - problem dotyczy kl. V i VI, a więc, przy pełnym podziale na grupy - 12 godzin, bez podziału - 6 godzin.   W sytuacji  tej minimalny wariant jest też do przyjęcia. 

Dyrektorzy sąsiednich szkół nie pomogą?..Nie podeślą nikogo?

Ale skoro twierdzisz, że nie ma szans na innego, to pewnie tak jest. Taka posucha w tamtym regionie na anglistów? To tak tam cięzko iwogle?;-))

Nie pozostaje nic innego, jak tylko zastosowac się do rady miki albo "złapać" kogoś po ogólniaku, kto uczył się anglika, wystąpić do KO o zgodę na zatrudnienie (bo to i śmo), podpisać umowę z klauzulą 2 tygoniowego wypowiedzenia i szukać innego. Jak się trafi lepszy - to go zatrudnić, jak gorszy - nie;-)

Ale czy można.. wskoczyć w j. niemiecki?.. Pewnie tak, ale wyłącznie za zgodą rodziców dzieci i KO.
Dzieciaki kończą za rok lub dwa podstawówkę i pójdą do gimnazjum, pewnie gminnego, które musi być przygotowane na wyrównywanie szans..:-))) i pewnie od podstaw naucza angielskiego lub niemieckiego czy też innego języka.:-) A może też tworzy oddziały o różnym stopniu zaawansowania?.. Tylko czy media nie zarzucą segregacji?

Idę spać.. Dobranoc.

Uśka27-08-2004 23:47:05   [#10]

Asiu

nie wiem co Ci doradzic, ale... a może uzyskać zgodę Rady Rodziców( czyli wszystkich rodziców )na zmianę języka na niemiecki?. Przecież uczniowie wybierają sie do różnych gimnazjów gdzie są rózne języki i bywa ,że dwóch muszą sie uczyć od podstaw bo mieli inne w podstawówkach.

A  KO ? Przecież ich rolą jest pomagać, wspierać co organ Ci odpowiedział?

IlDa28-08-2004 12:56:56   [#11]
radzę Ci postąpić tak jak napisał Fred - kogoś złapać, jeśli sąsiednia szkoła nie może pomóc. Nie wprowadzałabym języka niemieckiego , chyba, że w gimnazjum jest ten język prowadzony. Jeżeli dzieciaki mają w sp uczyć się niemieckiego a w gim od początku angielskiego to nie jest dobre rozwiązanie - moim zdaniem. Była u nas też taka sytuacja, że op zatrudniał firmę tak jak pisała Mika, ale wtedy nauczyciel nie utożsamia się ze szkołą, niektórzy byli nawet zdziwieni, że powinni pełnić dyżury śródlekcyjne. Nie wspomnę o uroczystościach i imprezach szkolnych.
Dżoana28-08-2004 13:08:36   [#12]
Znam taki przypadek sprzed paru lat w LO. Zmieniono angielski na francuski po 1 roku nauki. Nie wiem na jakich zasadach, czy rodzice się zgodzili, itp.
joszka28-08-2004 14:21:52   [#13]

W moich niektórych klasach

uczniowie sie nie zorientuja ,że im podmieniono język !

 

To ci,którym kazano uczyć sie w LP z 12 punktami na egzaminie gimnazjalnym bo .... zabrakło miejsca w zawodówkach ( przyjmowaliśmy ze znacznie wyzszą punktacją !!)

PS Wariant -pasjonat po LO najlepszy - samemu tylko trzeba popracować z nim, żeby trochę glotodydaktycznie popracował - ale to sie da. Trzymam kciuki -szukam też nauczyciela,który wczoraj zadzwonił, że już go rozpoczynaniepracy w szkole nie interesuje .( I w tym miejscu powinny znależć sie brzydkie słowa - przepraszam,że tak myslę głosno)

AnJa28-08-2004 14:24:28   [#14]
Akurat ta zgoda rodzicó to raczej taki geścik uspokającyemocje.

Jęsli dzieciak chce zmienić jezyk albo nawet zmienia przdmioty (przy zmianie szkoły w ponagimnazjalnych) ma prawo to zrobić, byleby braki uzupełnił i egzaminem kwalifikacyjnym to potwierdził.

Może analogia, tyle że hurtem: uczą się, przed klsyfikacja śródroczną zdają wszyscy klasfikacyjny.

Śliskie to, a w VI i na paranoję wyglada, ale ...

Firmy miałem niegdyś - niezłe rozwiązanie.
beera28-08-2004 19:52:23   [#15]

mili moi :-)

jak to dobrze, że jest to forum:-))

problem nie jest moj- jest kolezanki.

Anglistow u nas znaleźc to jak igłę w stogu siana- ze względu na lokalizację  dośc duzo za to germanistów.

Problem z anglistą wisiał nad moją znajomą od dawna- teraz spadł jej na glowę.

Mowicie- zmienić język.

Ake jak zrealizowac podstawe programową- cholera?

By ją zrealizować trzeba by dołozyć klasie VI 8 godzin niemieckiego...

Jak rozumiem nie ma zbyt wielu podstaw prawnych by tu dzialać.. Anja- wytłumacz mi dokladnie rozwiązanie z klasyfikacyjnym egzaminem- bardzo proszę.

Fred- a na jakiej podstawie te zgody rodziców i KO na zmianę języka. I czy jak oni się zgodzą, to będzie OK?

zgredek28-08-2004 20:08:49   [#16]

tłumaczę AnJę:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU
z dnia 20 lutego 2004 r.

w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych

(Dz. U. Nr 26, poz. 232)

ogłoszono dnia 23 lutego 2004 r.
obowiązuje od dnia 23 lutego 2004 r.


§ 21. 1. Jeżeli w klasie lub w semestrze, na który uczeń lub słuchacz przechodzi, naucza się, jako przedmiotu obowiązkowego, języka obcego (języków obcych) innego niż język obcy (języki obce), którego uczeń (słuchacz) uczył się w poprzedniej szkole, a rozkład zajęć edukacyjnych uniemożliwia mu uczęszczanie na zajęcia innego oddziału lub grupy w tej samej szkole, uczeń (słuchacz) może:

1) uczyć się danego języka obcego (języków obcych), wyrównując we własnym zakresie braki programowe do końca roku szkolnego, albo
2) kontynuować we własnym zakresie naukę języka obcego (języków obcych), którego uczył się w poprzedniej szkole, albo
3) uczęszczać do klasy z nauką danego języka obcego (języków obcych) w innej szkole.
2. Dla ucznia (słuchacza), który kontynuuje we własnym zakresie naukę języka obcego (języków obcych), jako przedmiotu obowiązkowego, przeprowadza się egzamin klasyfikacyjny. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza nauczyciel danego języka obcego z tej samej szkoły, wyznaczony przez dyrektora szkoły, a w przypadku gdy dyrektor szkoły nie może zapewnić nauczyciela danego języka obcego - nauczyciel wyznaczony przez dyrektora innej szkoły.
karina30-08-2004 08:34:08   [#17]

czy powyższy przepis ma zastosowanie

Sprawa wygląda tak. Uczeń klasy VI przeniosł sie z innej szkoły w której uczył się jezyka niemieckiego (rodzice przeprowadzili sie). Przychodzi do szkoły w której uczniowie uczą sie jezyka angielskiego.Nie ma nawet zajęc pozalekcyjnych z niemieckiego bo nie ma do niego nauczycieli.

Czy pargaraf 21 ma tutaj również zastosowanie. Dodam że w gminie jest szkoła wprawdzie wiejska oddalona o 5 km w której dziecko mogłoby sie uczyc niemieckiego ale rodzice odmowili. Chcą by dziecko uczyło sie w szkole miejskiej zgodnie z obwodem.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]