Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Zatrudnianie nauczycieli w zespole (temat wraca)
strony: [ 1 ]
JarTul26-08-2004 19:25:56   [#01]

Temat był już wcześniej poruszany:
http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=5030&fs=0&st=0
http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=3740&st=11
http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=3740&fs=0&st=0

Na Dolnym Śląsku (ciekawe czy tylko tutaj), na konfrencjach dyrektorów zwraca się uwagę na konieczność uregulowania kwestii zatrudniania nauczycieli w zespole. Wskazując, iż nauczyciel ma być zatrudniony w szkołach zespołu, a nie w zespole.

Bazuje to na zmienionym zapisie KN:
Art. 10. 1. Stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się w szkole na podstawie umowy o pracę lub mianowania, z zastrzeżeniem ust. 8.

(...)???

Antoni Jeżowski26-08-2004 23:44:55   [#02]

no tak

nikomu nawet nie chce się słowa rzec na ten temat. W ostatniej Polityce jest ciekawy artykuł o znanym mi osobiście wójcie, co to m.in. walczy o wiejską szkołe, ale podpadł (pisali już o nim w pewnym tygodniku): http://polityka.onet.pl/162,1182063,1,0,artykul.html Polecam.

Dlaczego nawiązałem do tego artykułu? Ano dlatego, że nie ma co, Panie Patryku walczyć z KN, z kuratorium i ministerstwem, po sądach się szlajać, wystarczy połączyć szkoły w zespół, zmienić im umowy na umowy z zespołem, i KN ich już nie dotyczy, bo w art. 1 tego aktu czegoś takiego jak zespół nie znajdujemy... Jakie to proste!

I oto proszę, w glorii prawa, pod bacznym okiem nadętych działaczy, wbrew życzeniowej postawie urzędników administracji oświatowej, przy uśpionej czujności pokoju nauczycielskiego, można cichcem pozbyć się tego co raz to reanimowanego truposza... Wystarczy tylko połączyć szkoły w zespół...

jan29-08-2004 12:35:28   [#03]

Ciekaw jestem, co to znaczy "uregulowanie kwestii zatrudniania nauczycieli w zespole". Czy z takimi, którzy mają umowę w zespole należy ją rozwiązać i nawiązać nową już w szkole? A co miałoby być podstawą do takiego rozwiązania umowy? Poprawka KN może conajwyżej zobowiązywać do zawiązywania nowych umów w szkole zespołu.

Do tej pory urzędnicy ministerstwa utrzymywali, że od zawsze KN nie pozwalała na zatrudnianie w zespole. Ciekaw jestem po co zaten wprowadzili poprawkę art. 10?

I czy ktoś potrafi mi wytłumaczyć, czemu ta poprawka ma służyć? Mimo, że bardzo się staram, nie potrafię zrozumieć co złego dla oświaty wynika z zatrudniania w zespole. Natomiast znakomicie rozumiem, dlaczego dyrektorzy zespołów wolą umowy z zespołem.

Janusz Pawłowski29-08-2004 13:03:49   [#04]

Czemu to może służyć?

Na przykład temu:

Art. 20. 1. Dyrektor szkoły w razie:

1) całkowitej likwidacji szkoły rozwiązuje z nauczycielem stosunek pracy;
2) częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny. Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może wyrazić zgodę na ograniczenie zatrudnienia w trybie określonym w art. 22 ust. 2.

Gdy mamy zespół, a w nim kilka szkół, to bez kłopotu można zwolnić każdego nauczyciela. Wystarczy dokonać zmian organizacyjnych w tej szkole zespołu, w której zatrudniony jest niechciany nauczyciel. Można na przykład zlikwidować jakieś klasy - a w miejsce ich utworzyć tyle samo, ale w innej szkole zespołu.
I już mamy gościa na patelni.

Jak rozumiem - nauczyciel, który ma po kilka godzin w każdej ze szkół zespołu - realizuje je na zasadach "uzupełniania etatu" z art 22?
A może też - nalezy z nim zawrzeć wiele umów?
Hm ... czy nauczyciel, który ma łącznie full etat w kilku szkołach zespołu - może być zatrudniony na podstawie mianowania, skoro w żadnej z nich nie ma pełnego?

No - wiele pytań się rodzi i wiele kombinacji można zastosować.

Jak pisał Antoni - żeby wyrolować KN, wcale nie trzeba zmian ustaw - wystarczy połączyć szkoły w zespół i hulaj dusza ...

ellys29-08-2004 15:09:05   [#05]
Od 2 lat mam zespół i od 2 lat borykam się z kłopotami w zatrudnieniu. Już wiem, że n-l nie może być zatrudniony w zespole lecz w konkretnej szkole zespołu - zespół nie jest szkołą, ma inne PKD, nie świadczy usług edukacyjnych. Ok. Z n-lem można podpisac tylko jedną umowę, też to wiem i tego pilnuję. Zapytałam w KO co robić z osobami, które mają godziny w obu szkołach. Tu odpowiedzi były niejednoznaczne ale najogólniej zaczęłam robic tak, że przypisuję daną osobę do szkoły w której ma więcej godzin i tam płacę dodatki. Problem pojawił się już po roku, bo np matematyk z SP zaczął mieć więcej godzin w Gim. Też widzę niuanse, o których pisze Janusz i marzę o klarownej sytuacji prawnej wynikającej z jednoznacznych przepisów.
AnJa29-08-2004 15:21:37   [#06]
Poszukajmy dalej - a jak się szkoła likwiduje?

To co - art.20, przeniesienie ( dyr. Zespołu wystepuje do dyr. Zespołu o zgodę, a organu o opinię), przy socjalnym dyr. zespołu zawiera z dyr. zespołu porozumienie o wspólnym prowadzeniu, n-l ma w 5 szkołach w zespole po 4 godziny, wszędzie prawo do socjalnego, opieki nad dzieckiem, urlopowego?

Konkurs na dyrektora- dla każdej szkoły oddzielnie?

A co z  ograniczeniem do 1/2  liczby ponadwymiarówek? W kazdej szkole obowiązuje, czy sumowac dla zespołu?

A moze dyrektor nie zespołu a szkoły? Co wtedy ze zniżkami godzin, dodatkami?
jan30-08-2004 09:22:12   [#07]
No, rzeczywiście, argument Janusza jest nie do pobicia. Jeśli przy zatrudnianiu nauczyciela najważniejsza jest łatwość jego zwolnienia, to nie należy zatrudniać w zespole. Ale coś dalej nie jestem przekonany.
Alfred30-08-2004 16:36:53   [#08]
Jak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 4 lipca 2001 r. (I PKN 523/2000), zespół szkół może być pracodawcą nauczyciela. W uzasadnieniu wyroku Sąd Najwyższy podniósł, że pracodawcą w rozumieniu art. 31 § 1 kodeksu pracy jest również jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, a zespół szkół jest właśnie taką jednostką. Zgodnie zaś z art. 62 ust. 2 ustawy o systemie oświaty, dyrektor zespołu jest dyrektorem szkoły w rozumieniu ustawy. Wynika stąd, iż jest on upoważniony do dokonywania czynności w sprawach z zakresu prawa pracy w imieniu pracodawcy będącego jednostką organizacyjną. Dyrektor zespołu dokonuje wobec nauczycieli poszczególnych szkół czynności z zakresu prawa pracy. Zdolność do zatrudniania pracowników ma zespół szkół (art. 3 kp), a szkoła podstawowa i gimnazjum stanowią miejsce wykonywania pracy. Przyjmując taką interpretację – godziny realizowane powyżej obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych będą godzinami ponadwymiarowymi w rozumieniu art. 35 Karty Nauczyciela.
Alfred30-08-2004 16:45:35   [#09]

Wklejam cały komentarz.

Jest zespół szkół. Nauczyciel jest zatrudniony w jednej ze szkół wchodzących w skład zespołu w wymiarze 12 godzin tygodniowo. Uzupełnia etat w drugiej szkole wchodzącej w skład tegoż zespołu. Przy czym tygodniowy łączny wymiar godzin w tejże szkole wynosi 10.

Czy pozostałe 4 godziny należy traktować jako godziny ponadwymiarowe czy należy zawrzeć na nie drugą umowę o pracę w wymiarze 4/18 etatu?

Odpowiedź:

Magdalena Sender

W pierwszej kolejności należy ustalić, kto jest pracodawcą nauczyciela: zespół szkół, czy szkoła wchodząca w skład zespołu. Kwestia ta jest sporna i z tego względu trudno odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie.

Otóż, jak się wydaje, należałoby przyjąć, że pracodawcą nauczyciela jest nie zespół szkół, ale właśnie dana szkoła, wchodząca w skład zespołu. Przemawiają za tym przepisy ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 z póź. zm.), które stanowią wprost, że, dyrektor szkoły jest kierownikiem zakładu pracy dla zatrudnionych w szkole lub placówce nauczycieli i pracowników nie będących nauczycielami ( art. 39 ust. 3 ustawy). Potwierdza to również wyrok Sądu Najwyższego z 11 września 1998 r., II UKN 196/98. Przepisy omawianej ustawy o systemie oświaty nie dają natomiast podstaw do twierdzenia, że pracodawcą nauczyciela może być zespół szkół. Tworzenie zespołów szkół służy tylko celom administracyjnym. Utworzenie zespołu szkół nie narusza w zasadzie odrębności rad pedagogicznych, rad rodziców, rad szkół lub placówek i samorządów uczniowskich poszczególnych szkół lub placówek (art. 62 ust. 1 ustawy). Przyjmując, że szkoła jest pracodawcą należy uznać, że w każdej ze szkół nauczyciel posiada odrębną umowę o pracę, zatem w żadnej ze szkół nie ma godzin ponadwymiarowych. W związku z tym, w jednej ze szkół nauczyciel uzupełnia tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin w rozumieniu art. 22 Karty Nauczyciela. W świetle art. 35 ust. 2 Karty Nauczyciela przez godzinę ponadwymiarowo rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych. Należy to odnieść do liczby godzin realizowanych z tytułu zatrudnienia w jednej szkole.

Jednakże, jak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 4 lipca 2001 r. (I PKN 523/2000), zespół szkół może być pracodawcą nauczyciela. W uzasadnieniu wyroku Sąd Najwyższy podniósł, że pracodawcą w rozumieniu art. 31 § 1 kodeksu pracy jest również jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, a zespół szkół jest właśnie taką jednostką. Zgodnie zaś z art. 62 ust. 2 ustawy o systemie oświaty, dyrektor zespołu jest dyrektorem szkoły w rozumieniu ustawy. Wynika stąd, iż jest on upoważniony do dokonywania czynności w sprawach z zakresu prawa pracy w imieniu pracodawcy będącego jednostką organizacyjną. Dyrektor zespołu dokonuje wobec nauczycieli poszczególnych szkół czynności z zakresu prawa pracy. Zdolność do zatrudniania pracowników ma zespół szkół (art. 3 kp), a szkoła podstawowa i gimnazjum stanowią miejsce wykonywania pracy. Przyjmując taką interpretację – godziny realizowane powyżej obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych będą godzinami ponadwymiarowymi w rozumieniu art. 35 Karty Nauczyciela.

Antoni Jeżowski31-08-2004 20:55:47   [#10]

dzisiejsza Rz

poświęcona jest w swoim dodatku "Poradnik Rz" KN. Nie ma tego (bezpłatnie) w wersji elektronicznej. Cytuję tu zatem pro publico bono:

Zmiana art. 10 KN wskazująca, iż nauczycielaa zatrudnia się w szkole, nie oznacza, że zmienił się w tym zakresie stan prawny. Brak było podstaw do zatrudniania nauczycieli w zespole szkół już przed nowelizacją KN. Należy bowiem zauważyć, iż zgodnie z art. 3 kp pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników. Jednostki organizacyjne funkcjonujące w systemie oświaty wymienione są enumeratywnie w art. 2 uoso Nie został wśród nich wyszczególniony zespół szkół. Zespół szkół jest natomiast przewidziany w przepisach uoso dotyczących organizacji kształcenia, wychowania i opieki w szkołach i placówkach publicznych (art. 62). Oznacza to, że jest on wyłącznie strukturą (a nie jednostką organizacyjną), której celem powołania może być jedynie ograniczenie kosztów związanych z bieżącą obsługą odrębie funkcjonujących szkół i placówek. Nauczyciela należało i należy więc zatrudniać w poszczególnych szkołach, a nie w zespole szkół.

I to by było na tyle - powtarzając za prof. Stanisławskim.

Ale dodam jeszcze, że bardzo podoba mi się tok rozumowania J. Pawłowskiego, który rozwinął moją tezę. Dodam: wystarczy w zespole ograniczyć nabieranie dzieci do określonej szkoły, i w ten sposób pozbyć się kilku nauczycieli "z przyczyn organizacyjnych".

I jeszcze jedna myśl: Organami prowadzącymi szkoły są konstytucyjne jednostki samorządu terytorialnego, które mogą, w celu wykonywania ustawowych zadań, powoływać własne jednostki organizacyjne. Jak to się ma to wąskoprofilowego myślenia przedstawicieli MENiS (są nazwiska)?

I to by... acha, to już było :)

fredi31-08-2004 21:05:17   [#11]

Gdy mamy zespół, a w nim kilka szkół, to bez kłopotu można zwolnić każdego nauczyciela. Wystarczy dokonać zmian organizacyjnych w tej szkole zespołu

 

chyba nie.

np. Zamykam technikum i rozbudowuję ZSZ ? po to Zeby zwolnić 1 gościa ?

Bez przesady

Antoni Jeżowski31-08-2004 22:59:48   [#12]

wszystko zależy

czy i kogo chce się przesadzić lub... wysadzić :)
Marek Pleśniar01-09-2004 00:07:15   [#13]

parę przypadków się znajdzie - gdy to zaważy:-)

AnO15-09-2004 21:21:02   [#14]
Co zrobić gdy organ prowadzący domaga się zatrudnienia nauczyciela pracującego
w zespole wg.Art. 10. 1 KN to jest w jednej ze szkół zespołu?

                  Pozdrowienia  AnO
Antoni Jeżowski15-09-2004 23:16:38   [#15]

AnO

Nie bardzo rozumiem, więcej szczegółów mi trzeba. Zatrudniony jest na podstawie umowy czy też mianowania? Kiedy organ zwrócił na to uwagę? Może być zatrudniony w każdym typie szkół wchodzących w skład w zespołu? Ma to potwierdzone w akcie nadania stopnia awansu zawodowego?
AnO16-09-2004 08:38:00   [#16]

 

  Nauczyciele zatrudnieni na podstawie mianowania w zespole szkół -większość pracuje w sp i gimnazjum.

  Po wejściu   nowelizacji karty nauczyciela -Art. 10. 1. Stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się w szkole na podstawie umowy o pracę lub mianowania, z zastrzeżeniem ust. 8. organ sugeruje aby nauczyciel był zatrudniony tylko w jednej ze szkół .

 

       AnO

(

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]