Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Stołówka szkolna a VAT
strony: [ 1 ]
Karolinamat26-08-2004 15:00:19   [#01]
Błagam o pomoc. Rok szkolny tuż tuż a ja nie mam pojęcia czy do obiadów wydawanych dzieciom należy doliczyć VAT czy nie. A jeżeli tak to w jaki sposób?
panda26-08-2004 15:17:32   [#02]

vat

Piszę z domu, więc jeśli będziesz potrzebowała cytatów bądź kopii pisma napisz na e-mail. Mam dosyć skomplikowaną sytuację, bo usługi w zakresie obiadów świadczę także innej szkole. Wystąpiłam do Urzedu Skarbowego z prośbą o zajęcie stanowiska w czerwcu. W odpowiedzi uzyskałam, że stołówka szkolna zwolniona jest z vat jeśli spełnia łacznie trzy warunki:

1. nie jest prowadzona przez inny podmiot

2. przygotowuje posiłki swoim uczniom i pracownikom

3, nie świadczy usług na zewnątrz.

Tak z grubsza. Ponieważ świadczę takie usługi, nie załapałam się w czerwcu, ale 24 lub 25 czerwca opublikowano nowe rozporzadzenie (a własciwie zmianę) MF, zgodnie z którym z vat zwolnione są m.in. jednostki i zakłady swiadczace usługi innym jednostkom ... prowadzonym przez ten sam samorząd. Wystąpiłam o zmianę decyzji w świetle nowego przepisu i już miesiąc czekam na odpowiedź. Pewnie wkrótce bede miała więcej

Ank26-08-2004 15:25:29   [#03]

W dodatku do Rachunkowości budżetowej nr 13-14 jest wyjaśnienie,że od 1 maja 2004 zwolnione z podatku Vat są tylko usługi edukacyjne a brak jest zwolnienia dla sprzedaży posiłków przez stołówki szkolne. Do usług stołówkowych należy doliczyć 7% Vat i dokumentować sprzedaż wystawiając faktury lub stosując kasy rejestrujące jeśli sprzedaż dokonywana jest na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej (czytaj- dzieci i młodzież). Obowiązek ten powstanie dopiero po upływie dwóch miesięcy,licząc od końca miesiąca,w którym nastąpiło przekroczenie kwoty obrotu z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych w wysokości 40 000,00 zł.

Tak jest również w przypadku przedszkoli, bo wedle różnych interpretacji ustawy o VAT i przepisów wykonawczych prowadzenie stołówki przy przedszkolu nie mieści się w definicji usług edukacyjnych. To jak zorganizować przedszkole czyli istytucję edukacyjną bez stołówki, która nie mieści się w definicji usług edukacyjnych. Czy będziemy więc wyciągać od rodziców pieniądze na 7% podatek i kupować kasy rejestrujące (ciekawe za co ja ją kupię)? 

Może by tak OSKKO jako firma zajęło się tą sprawą? Co na to Najjaśniej Nam Na Szczęście Nasze Panujący Szef?

panda26-08-2004 15:52:11   [#04]

jeszcze raz vat

Naczelnik US zajmując stanowisko w sprawie 0% vat wskazała za podstawę klasyfikację usług stołówkowych świadczonych przez szkoły. Funkcjonowanie stołowki wynika z zadań STATUTOWYCH szkoły/przedszkola. Podtrzymuję stanowisko, że spełnienie trzech warunków wyżej zapisanych zwalnia z obowiazku płacenia vat. Więcej będę mogła napisać, kiedy będę miała dokumenty przed oczyma. Postaram się jutro.
RomanG26-08-2004 16:47:02   [#05]

prowadzenie stołówki przy przedszkolu nie mieści się w definicji usług edukacyjnych

Nie powiedziałbym, że szkoła publiczna prowadzi usługi edukacyjne. Realizuje natomiast zadania nałożone przez państwo, zadania statutowe. Są to: nauczanie, wychowanie i opieka. Prowadzenie stołówki mieści się w definicji opieki, jest też moim zdaniem niezbędne dla zapewnienia właściwie zorganizowanego procesu kształcenia.

Ank26-08-2004 16:53:11   [#06]
Ja tylko zamieściłam cytat z wypowiedzi eksperta. Dla mnie nie ma przedszkola bez stołówki bo taka jest idea tego szacownego przybytku. Jak mogę oferować rodzicom i ich pociechom usługi przedszkola bez żywienia? A jedzenie wieczorem w domu?
gosienka26-08-2004 17:24:21   [#07]

Karolinamat

Mam odpowiedź z biua legislacyjnego / czy jak to się tam nazywa Urzędu Skarbowego z VII 2004 , ze jezeli stołówka działa tylko na potrzeby uczniów / nie prowadzi żywienia na zewnątrz / nie placimy VAT . Mogę ci jutro przesłać faxem . Daj na priv swój numer faxu
Marek Pleśniar26-08-2004 20:42:28   [#08]

gosienka ma rację.

VAT pojawi się gdy zamiast dzieciom zrobicie obiady innemu komukolwiekowi :-)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]