Forum OSKKO - wątek

TEMAT: opłata za 6- latki
strony: [ 1 ]
cynamonowa24-08-2004 22:01:23   [#01]
 mam pytanie. Czy wg Was organ prowadzący może ustalić odpłatność za realizację obowiązku szkolnego ( w przedszkolu) dla 6 -latków ? Dziś na spotkani z rodzicami dowiedziałam się że ma to być 25% ogólnej stawki obowiązującej wszystkie inne dzieci. Co z bezpłatną nauką? A gdyby zerówkę usytuowali na terenie szkoły, to co ? Nadmienie, że nie wchodzi tu w grę wyżywienie.
Dżoana24-08-2004 22:04:09   [#02]
To chyba jakaś paranoja!
Bernadeta Wąsik24-08-2004 22:11:05   [#03]

brak podstaw prawnych

dla ustalania odpłatności za dzieci - 6 letnie realizujące podstawy programowe tj 5 godzin dziennie. Warunek- dziecko nie korzysta z dodatkowych usług przedszkola np. żywienia. Obecnie rodzice wypisują dzieci 6-o letnich z żywienia by nie płacić opłaty stałęj.
udanka24-08-2004 22:11:29   [#04]

5-ciogodzinny pobyt dziecka w zerówce przedszkolnej jest bezpłatny!

Może chodzi o opłacenie ew. wyżywienia dziecka (śniadanie, obiad), bo to musi być opłacone.

Dżoana24-08-2004 22:12:27   [#05]
Jeżeli zerówka jest obowiązkowa, to nie można zmuszać rodziców do odpłatności!
HenrykB24-08-2004 23:38:35   [#06]

U nas rodzic płaci, jeśli dzieco przebywa ponad 5 godz. dziennie.

Mamy też w regulaminie przypadek pobytu do 5 godzin dziennie - dziecko żywi się (odrębnie 1 lub 2 posiłki) - płaci wówczas odpowiednio 6% (50 zł) lub 8% (66 zł) stawki miesięcznie. I tu mam wątpliwości w nowej sytuacji.

Kiedy dziecko się nie żywi - w żadnym przypadku nie płaci.

Piszcie, bo problem czeka na rozwiązanie.

mikula25-08-2004 11:45:44   [#07]

U nas za zerowki 5-cio godz.rodzic płaci tylko za wyżywienie-śniadanie.W grupach 9-cio godzinnych płaci się tzw.opłate stałą i do tego koszty za wyżywienie-3 posiłki.

Konto zapomniane25-08-2004 13:17:55   [#08]

dotyczy opłat za 6-latki

U nas jest podobnie - jeżeli dziecko korzysta tylko z 5 godzinnego pobytu w ramach podstaw programowych - rodzice nic nie płacą. Ale zaznaczam - np. u mnie w przedszkolu są to godziny 7.30 - 12.30, ze względów organizacyjnych jedynie takie były możliwe. Jeżeli rodzice zapisują dziecko np. w godz. 9.00 - 14.00 - niby też 5 godzin, ale już płacą tzw. opłatę stałą i ewentualnie koszty wyżywienia, jeśli dziecko było zapisane na posiłki. W ustawie nic nie ma na temat, w jakich godzinach należy realizować "obowiązek szkolny" w związku z tym nasza RP ustaliła, że w tych godzinach on będzie. Akurat u nas jest to ok. 9 dzieci na 100 zapisanych.
Dżoana25-08-2004 13:59:21   [#09]
A co z obowiązkiem zapewnienia dziecku opieki? Za darmo.
Gusia25-08-2004 14:42:30   [#10]

Wiecie, dla mnie to jest trochę bez sensu

Mam w przedszkolu 2 dzieci. Ania w Zeróce a Ola w trzylatkach. Zeby nie płacić za starszą musiałabym do przedszkola chodzić 2 razy po 12 po Anie i po 15 po Olę (gdyż ta starsza leżakuje). Co zrobić teraz??? Odbierać obie wcześniej. . I co teraz...???

dorak25-08-2004 16:14:31   [#11]

roczne przygotowanie do szkoły

Moi drodzy nie ma teraz czegoś takiego jak zerówka.Przedszkole zajmuje się wychowaniem przedszkolnym dzieci od 2,5 do 6 lat.Jest to pobyt całodzienny z wyżywieniem.Dzieci sześcioletnie mają  natomiast obowiązek uczestniczyć w rocznym przygotowaniu sie do szkoły-obowiązek czyli bezpłatnie-obojętnie czy ma miejsce w szkole w przedszkolu czy winnym miejscu.U mnie gmina zapewnia takie przygotowanie każdemu dziecku,a  rodzic sam decyduje się -to jest jego wybór-bo naprzykłąd pracuje-na skorzystanie z usług przedszkola-czyli wyżywienia, zajęć dodatkowych itp-to już jego sprawa.Jego sześcioletnie dziecko przygotuje się do szkoły w przedszkolu.
Konto zapomniane25-08-2004 16:26:29   [#12]
Każdy ma inną sytuację rodzinną. Wyobraźmy sobie, że w grupie 25 dzieci każde, z woli rodziców, chciałoby chodzić w innych godzinach. Należy przy tym pamiętać, że uchwała naszego OP mówi, że rodzice nic nie płacą za 5-cio godzinny pobyt. Jak w takiej sytuacji zrealizować jakiekolwiek zajęcia, tak ważne dla 6-latków? Np. na 25 dzieci - 2 przyjdzie o 9.00, 3 o 7.00 a 1 o 10.30 - bo rodzice, nie chcąc płacić, wyliczą, że pasuje im 5 godzin od 10-15. Zajęć nie można przeprowadzić z całą grupą, bo jej po prostu nie ma - przecież dzieci przyjdą później! Oczywiście można pracować indywidualnie z każdym dzieckiem, ale jest sporo tematów, które lepiej wprowadzać dla wszystkich dzieci. Niestety - w róznych sytuacjach trzeba - albo płacić, albo przychodzić dwa razy po dzieci. Ale ja to mówię z punktu widzenia osoby, która musi to zorganizować i utrzymać przedszkole, z tego, co płacą rodzice, więc na pewno nie jestem obiektywna. Mogę tylko powiedzieć, jak to u nas jest zorganizowane. Może nie najlepiej, ale staramy się zawsze porozumieć i dogadać z rodzicami. Pozdrowienia.
Macia25-08-2004 16:52:22   [#13]

U nas

dzieci sześcioletnie zostały zapisane do przedszkola na starych zasadach czyli normalne grupy przedszkolne. Nikt nie pytał o 5-godzinne bo od kilku juz lat takich nie ma. Nie wiem jak wygladac będzie sprawa opłaty stałej bo gdy o to zapytałam w czerwcu w op powiedziano że jesli ktos bedzie chciał dłużej niż 5 godzin to musi płacic czesne . Jutro na zebraniu powtórzę pytanie ale obawiam sie czy mój op nie wpadnie na jakiś szalony pomysł z tym zwiazany.
mikula25-08-2004 20:42:46   [#14]
W mojej gminie darmowy pobyt w przedszkolu dotyczy wszystkich dzieci ,które realizuja minimum programowe.Mamy wiec dzieciaki od 3-6 lat.Tam gdzie sie udało zrobić czyste grupy jest ok.Przychodzą na 8 do 13.Gorzej jest w grupach gdzie są wymieszane dzieciaki.do godziny 12 muszą być odebrane bo mamy obiad.Zaznaczam ,ze dzieci pięciogodzinne jedzą tylko sniadania.Zdażają się sporadycznie wypadki, że rodzic nie może odebrac dziecka do 12 lub w przypadku imprez organizowanych przez nas ,wtedy dzieciaki  zostają na obiad i podwieczoreki .Doliczamy do odpłatności różnice za wyżywienie.Faktem jest, gdy dwa lata temu wprowadzono po burzliwych konsultacjach taka mozliwośc ,połowa rodziców przepisała swoje pociechy na zmniejszony wymiar godzin.Najwieksze żale i dyskusje są kiedy jest wywieszona informacja o opłacie za dany miesiac.Wtedy tą róznice kwotową widać najbardziej.
dorak25-08-2004 21:13:45   [#15]

przedszkolaki

współczuję w waszym przedszkolu-nauczyciele to rachmistrze-kto,kiedy, o której porze wszystko udokumentować-STRASZNE. Dobrze że w mojej gminie jest normalniej.Wszyscy płacą tyle samo czesnego-niezaleznie od posiłku-60 złotych.Dzieki temu są dzieci w przedszkolu bo korzystają z trzech posiłków.A rodzic nie musi się stresować że musi odebrac dziecko o 12,13....czy o innej umówionej godzinie.
orlik25-08-2004 22:14:23   [#16]
W naszych przedszkolach też są oddziały dzieci 6-letnich, które realizują roczne przygotowanie do szkoły w ciągu 5 godzin i 11 godzin. Oddział 5-cio godzinny bezpłatny, 11-to godzinny z opłatą stałą. Każdy rodzic, składając karty w kwietniu musiał się zdecydować, do której grupy oddaje dziecko. Dzieci do oddziału 5-cio godzinnego przychodzą na 8.00 i są odbierane o 13.00. Rodzice nie mają możliwości wyboru godziny, na którą dziecko przyjdzie. Muszą się dostosować do organizacji pracy w przedszkolu. Rodzice wiedzą, że jeżeli dziecko przyjdzie o 10.00, to nie zostanie przyjęte tego dnia.
asik26-08-2004 18:03:23   [#17]

jedno mnie zastanawia,

a co z religią czy zajęciami dodatkowymi płatnymi? Przecież są one poza 5-cioma godzinami. Chyba, że się mylę. Co wtedy z opłatą stałą?
dorak26-08-2004 18:49:43   [#18]
religia jest bezpłatna-finansuje ją gmina,natomiast zajęcia doddatkowe finansują rodzice więc nie widze związku z opłatą stałą.
Gocha26-08-2004 21:09:21   [#19]
A u mnie jest jeszcze inaczej z odpłatnością.
Za 5 godzin (6-latki) nie płacą nic, ale są w grupach mieszanych i dlatego muszą być odbierane o 12 (bo obiad).
Ale wszystkie dzieci, a raczej rodzice mają możliwość wyboru czasu pobytu dziecka, ilości posiłków i wysokości opłaty.
Dziecko jedząc jeden posiłek - obiad może przebywać w przedszkolu do godziny 13.
Płaci czesne w wysokości 35 zł.
Dwa posiłki - do 14 i płaci 53zł.
Trzy posiłki do 16 i płaci 75zł.
Oczywiście może odebrać dziecko wcześniej, ale nie później.
Dziecko może być przyprowadzone do przedszkola od godz. 7 ale nie później niż do 9.
asik27-08-2004 07:46:50   [#20]

dorak,

to wiem, ale wtedy dzieci przebywają w przedszkolu więcej niż owe 5 godzin. Chyba czegoś nie rozumiem.
dorak27-08-2004 08:17:06   [#21]
asiku gdy dzieci sześcioletnie do 5 godzin tak samo z religią i zajeciami dodatkowymi-tak jest u nas
asik27-08-2004 16:40:15   [#22]
Wybacz, że nie czytam ze zrozumieniem, ale czy to znaczy, że religia i zajęcia dodatkowe realizowane są w tych 5-ciu godzinach? Pytam, bo układam plan zajęć, a kazdy ma inne zdanie na ten temat.
dorak27-08-2004 18:15:16   [#23]

do asika:)nie mam czego wybaczać każdy się uczy

tak w pięciu godzinach.zajęcia dodatkowe tak musza byc wkomponowane w ramowy rozkład dnia aby nie kolidowały z zajęciami planowanymi /bo tu biorą udział wszystkie dzieci/.Natomiast   zazwyczaj na zajęcia dodatkowe deklarują sie rodzice ale nie w 100% i tu osoba prowadząca zajęcia dodatkowe prowadzi je w innej sali i tam zabiera dzieci, których rodzice zapłacili  za np/angielski/.Pozostałe zostaja z nauczycielką, która prowadzi różną działalność zabawową. Tak jest u mnie.
Macia28-08-2004 10:58:27   [#24]

dorak

nie zgadzam sie z tym co napisałaś bo w ciagu 25 godz. dzieci realizują zajęcia obowiazkowe a dodatkowe poza. Jesli wiec w zerówce jest np. 2x0,5 godz. religia i 2x0,5 angielski to powinny mieć 27 godzin tygodniowo.
dorak28-08-2004 11:28:13   [#25]

macia

religia jest realizowana w ramach zajęć

Rozporządzenie
Ministra Edukacji Narodowej

z dnia 30 czerwca 1999 r.

zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w szkołach publicznych

Na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 i Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 28, poz. 153 i Nr 141, poz. 943 oraz z 1998 r. Nr 117, poz. 759 i Nr 162, poz. 1126) zarządza się, co następuje:

§1

W rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w szkołach publicznych (Dz. U. Nr 36, poz. 155 i z 1993 r. Nr 83, poz. 390) wprowadza się następujące zmiany:

1) tytuł rozporządzenia otrzymuje brzmienie: "w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach.";

2) w §1:

a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. W publicznych przedszkolach organizuje się, w ramach planu zajęć przedszkolnych, naukę religii na życzenie rodziców (opiekunów prawnych). W publicznych szkołach podstawowych, gimnazjach, ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych, zwanych dalej "szkołami", organizuje się w ramach planu zajęć szkolnych naukę religii i etyki:

W ramach planu zajęć -to finansuje gmina-opłaca tego kto uczy religi.

    Nie ma natomiast zapisu że język angielski ma być w ramach zajęć -chyba że gmina płaci.A jeżeli płacą rodzice to tak jak pisałam ,albo poza godznami planowanymi.

Macia28-08-2004 14:22:02   [#26]

faktycznie

dorak masz racje
asik28-08-2004 18:37:01   [#27]

No a moje szanowne KO wyraznie napisało:Czas przeznaczony na realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego, również w oddziałach przedszkolnych dla dzieci sześcioletnich przy szkołach podstawowych, nie może być krótszy niż 5 godzin dziennie (25 godzin tygodniowo) bez religii i innych zajęć dodatkowych.

emeryt27-10-2004 14:25:00   [#28]

problem rozwiązaliśmy tak:

Uchwałą Rady Miejskiej

  1. Ustala się odpłatność za świadczenia prowadzonego przez gminę Miejskiego Przedszkola z Oddziałem Małego Dziecka  od każdego dziecka miesięcznie w wysokości:

1)      25 zł – w przypadku korzystania przez dziecko ze świadczeń przedszkola w wymiarze do 5 godzin dziennie

2)      50 zł – w przypadku korzystania przez dziecko ze świadczeń przedszkola w wymiarze powyżej 5 godzin dziennie.

 

  1. Odpłatność ustalona w ust. 1 jest partycypacją w kosztach związanych z funkcjonowaniem Miejskiego Przedszkola z Oddziałem Małego Dziecka.

 

  1. Odpłatności, o której mowa w ust. 1 nie pobiera się  od początku roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat i realizuje obowiązek odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego w Miejskim Przedszkolu z Oddziałem Małego Dziecka w wymiarze 5 godzin dziennie, korzystając wyłącznie ze świadczenia  nauczania i wychowania przedszkolnego określonego podstawą programową wychowania przedszkolnego.

 

  1. W przypadku, gdy dziecko o którym mowa w ust. 3 korzysta ze świadczeń przedszkola w wymiarze powyżej 5 godzin dziennie, odpłatność miesięczna wynosi 25 zł.
wisia27-10-2004 15:10:27   [#29]
W naszym przedszkolu dzieci 6 - letnie odbywają 5 godzinne przygotowanie przedszkolne bezpłatnie , powyżej 5 godzin płacą opłatę stałą jak reszta dzieci młodszych. Natomiast nikt nie robi problemu, gdy dziecko oczekuje na odjazd autobusu i musi zostać dłużej czy przyjeżdża z tego powodu szybciej do przedszkola.
Gusia27-10-2004 15:22:42   [#30]

wisia, a co zrobić jeżeli są dzieci dojeżdżające...

Autobus zabiera je o 7.20 z domu i przywozi o 15.20 do domu

dlaczego za te dzieci trzeba płacić, skoro szkolniak zabiera je i odwozi tak samo jak dzieci szkolne?

Dżoana27-10-2004 22:18:21   [#31]

ZdzisławieF

ale tak chyba nie można! Nauka jaest obowiązkowa, to i bezpłatna!
RomanG27-10-2004 22:29:53   [#32]
Strasznie tanie u Zdzisława to przedszkole.
Ewa z Rz28-10-2004 07:53:34   [#33]

owszem tanie

I bardzo zgrabnie to Zdzisław sformułował.

Dżoanna, przeczytaj uważnie - u Zdzisława "zerówkowicze" za 5-cio godzinny pobyt nie płacą

dorota28-10-2004 11:22:59   [#34]

 A dla mnie to kolejna segregacja dzieci.

Jeżeli MENiS wprowadza obowiązkowe przygotowanie dziecka do szkoły, to moim zdaniem dla wszystkich dzieci zajęcia (niech będzie 5 godzin) powinny być bezpłatne. Jednakże dzieci, które z róznych przyczyn ( rodzice pracują) muszą przebywać w przedszkolu dłużej niż 5 godzin - powinny płacić tylko tę róznicę w opłacie stałej, o ile dłużej przebywają i naturalnie wyżywienie.

Skoro walczymy z segregacją - dlaczego wprowadza się ją już w przedszkolu?

Czy dzieci przebywające przez 5 godzin w przedszkolu nie zużywają prądu, wody, nie korzystają ze sprzętu?

Skoro jest obowiązek, niechaj dotyczy wszystkich na równych prawach.

Co wy na to?

Marek Pleśniar28-10-2004 11:30:39   [#35]

dość alergicznie reaguję na nowomodne słowo - wytrych - "segregacja"

Rozwiązanie Zdzisława dla zerówek wydaje mi się być sprawiedliwym a opłata niewygórowaną. Faktycznie, jak pisze Ewa - zgrabnie ujęto to.

wisia28-10-2004 12:42:55   [#36]

do Gusi

Gusiu zwróciłabym uwagę OP, że to nie jest wina dzieci ani rodziców, że muszą tak długo być w zerówce i nieprawne jest w tym momencie pobieranie od nich opłat. A organizacja dowozu należy do OP
emeryt28-10-2004 12:57:16   [#37]

popieram Gusię i odpowiadam Dżoanie....

U mnie po skończeniu zajęć w zerówce podjeżdżają autobusy i wiozą dzieci do domu.

Do Dżoany - no i jest bezpłatna - za 5 godzin. Jeżeli jest w przedszkolu powyżej 5 godzin płaci 25 zł, tak jak ten co jest do 5 godzin (przedszkole jest otwarte 10 godzin).

a sformułowałem ten pkt.3 zgodnie z przepisami UOSO.- przygotowanie przedszkolne dla 6-latków jest bezpłatne - wynika to jasno z ustawy.

a czy takie tanie? przecież przedszkole jest dla zwykłego mieszkańca nie dla krezusów.

ewika28-10-2004 14:26:22   [#38]

to jak z tym płaceniem?

Mój syn uczęszcza do zerówki 6 godzinnej/ taką opcję wymyślono w przedszkolu/ tzn. od 7.30-8.00 przyprowadzanie do 13.00-13.30 odbieranie dzieci. Rozumiem, że płacę za wyżywienie, ale tzw. opłatę stałą/ ponad 70 zł./ to już nie bardzo. Czy jest w końcu jakiś ogólnopolski przepis??? Czy może każdy OP sobie?
wisia29-10-2004 07:33:08   [#39]
W przedszkolu mogą wymyślać "opcje" a ty możesz chcieć 5 godzin za darmo - (obowiązkowe przygotowanie przedszkolne)co więcej nie musisz wykupować dziecku wyżywienia - bo z jakiej racji. Chyba, że w przedszkolu nie zorganizowano grup realizujących tylko podstawę programową, ale wtedy możesz zadeklarowac chęć przebywania dziecka w przedszkolu na większą ilość godzin dlaczego tylko 6? Jest to dla mnie niejasne.
Dżoana29-10-2004 08:48:55   [#40]

Do ZdzisławaF i EwyRZ

Chyba byłam bardzo zmęczona jak to czytałam. Przepraszam :-)
Gusia29-10-2004 16:43:29   [#41]

zwracałam uwagę na to Pani dyrektor (jako rodzic) ale z tego co się dowiedziałam, to ma nadal pobierać opłatę stałą od zerówki.

Jedno mnie tylko dziwi - wkurza.

Zakładając, że "zerówki" - czyli roczne obowiązkowe przygotowanie do szkoły - będzie właśnie w szkole - to dzieciaki po tych 5 godzinach nauki będą wysyłane na świetlice.

I teraz pytanie który rodzic pierwszoklasisty płaci za świetlicę.

Przecież to chyba normalne, że w takiej sytuacji rodzice będą dążyć by "zerówka" była w szkole...

ewika29-10-2004 18:27:05   [#42]

do wisi

W tym konkretnym przedszkolu jest tylko jedna grupa z " opcją" 6 lub 10 godzinną. Stawka stała za 10 godz. jest odpowiednio wyższa. Ja zdecydowałam się na 6 godz.bo tak mi pasuje z planu. Z tego co widzę, zajęcia "edukacyjne" są realizowane do 13.00, a później praca własna, dywanowa...
Dorsto29-10-2004 22:17:20   [#43]

Do #38.

U nas też nie rozumiem, dlaczego. Mogę przyprowadzać dzieciaka o 7.30 do 12.30 - i za to nie płacić, dzieciak wtedy tylko patrzy jak inni jedzą . Jak jednak je obiad, to już doliczają opłatę stałą. Wszystkich to wkurza. Nie tylko Ciebie :-).

Gusia,  masz rację, niedawno zadawałam to samo pytanie - gdyby zerówki były przy szkołach (u nas są tylko w przedszkolach) rodzice płaciliby tylko za wyżywienie. NIetstety, my płacimy za wyżywienie i opłatę stałą. Wiele rodziców wypisało dzieci z obiadów, by nie płacić opłaty stałej. I tak z "dobrych chęci" wyszło "brukowanie" (patrząc ze strony dzieci, które teraz czekają na rodziców i nie mogą jeść obiadów).

Gusia30-10-2004 08:44:04   [#44]
Jawna segregacja... czyż nie??

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]